NIEUWS TIJ 1)1 N G E N. Moogt gij niet nadenken over de belangen van uw vaderland, van uw gezin, van uwe kinderen, omdat u dat welligt door eenige handlangers van die partij wordt verboden Maar gij zoudt dan erger zijn dan slaven, en dat in ons vrije Nederlan d Niets zou ons meer grieven dan dat te moeten aannemen. Dat ons vonnis over het Dagbl. niet te gestreng is, zal ons blijken, als wij voortgaan met eenige curiositeiten aantehalen, waartoe ons echter thans de ruimte ontbreekt, en waarop wij in een volgend artikel terugkomen. Wij eindigen thans met eene bemoedigende opmerking. Juist in de gehuichelde complimenten, tengevolge der mis lukte poging aangaande de centrumspartij, zien wij het bewijs, dat wij Gode zij danknog eerlijke mannen in den lande hebben, die te veel karakter bezitten, om zich door eene duistere party op het sleeptouw te laten nemen. Wij zouden ons zeer vergissen, als niet juist op die flinke katho lieke leden der Kamer het plan der partijvorming is afgestuit.. Is dat het geval, dan brengen wij hun als Nederlanders daar voor onzen dank toe. Wij hebben ons dus in odzo beschou wingen niet vergist. Wij kennen meer van die echte mannen onder onze katholieke landgenooten, en niets zal ons aange namer zijn, dan de gelegenheid te vinden ook daarop nader terug te komen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 23 April 1872. Dezer dagen zijn bij het garnizoen alhier geplaatst de navolgende officieren, die successievelijk reeds zijn gearriveerd en hunne functiën hebben aanvaard. Bij het wapen der Genie de kapitein F. J. van Heusdeu en de le luitenant J. W. N. Cramer en bij dat der Infanterie de le luitenant W. F. Stevens en de le luitenant-kwartiermeester J. A. Stuffken. Het stoomschip Prins van Oranjekapt. Braat, van de maatschappij //Nederland" is na le Batavia te hebben gedokt, op 18 dezer te Soerabaija aangekomen en zou op 8 Mei de terugreis aanvaarden met 70 passagiers. Het heeft Z. M. behaagd, den naam van het op 's rijks werf te Amsterdam in aanbouw zijnde gepantserd ram- torenschip Matadorte veranderen in dien van Koning der Nederlanden. Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Javakom- maodant de kapt.-luit. ter zee Bakker, is den 12n dezer maand uit de Tafelbaai naar Batavia vertrokken. Naar wij vernemen, bestaat bij de rederijkerskamer t/Olympiahet plan, binnen kort eene voorstelling te geven van een echt vaderlandsch stuk. Deze voorstelling zou door de verschillende corporatien, die aan de op 1 April gehouden optogt hebben deelgenomen, kosteloos kunnen worden bijgewoond. Vaderland en Oranje is de naam eener vereeniging van onderofficieren van land- en zeemagt, die zich sedert kort heeft geconstitueerd, met het doel om door kracht en inspan ning een schrede voorwaarts te doen ook tot veredeling der kunst en het gevoel voor het schoone. Zondag avond jl. hield zij hare eerste buitengewone vergadering, waarop een aantal verscheidenheden werden afgehandeld. Nadat de vergadering door den president met een flink woord was geopend, vond het assaut door meesters op de verschillende wapenen plaats verscheidene bewijzen van vlug heid en behendigheid legden de deelnemers daarbij aan den dag. Achtereenvolgens werd, na de ouverture voor piano, vlug en net afgespeeld: Alva, een geschiedkundig karakter, in het licht van zijn tijd, door J. H. Ankersmit Wz. tooneelmatig voorgesteld, in twfee bedrijven. Moeite noch kosten wareu door de directie ontzien, om deze voorstelling goed te doen slagen, daar tevens de keuze van personen, de prachtige cos- tumes en het spel niets te wenschen over lieten. Na de pauze werd nog eene ouverture voor piano, niet zonder verdienste, voorgedragen en het blijspel met zang in één bedrijf: //de VrelP uitmuntend uitgevoerd. Een riddergevecht met optogten, marschen, apothéose, enz., enz., was het slot dezer vergadering. Wij wenschen de vereeniging van harte geluk met deze welgelukte proef en hopen, dat zij door een ruim aantal contribuerende leden in staat wordt gesteld, den eenmaal in geslagen weg op denzelfde wijze te kunnen blijven bewandelen. Gisteren is in de Tweede Kamer der Staten-Generaal een aanvang gemaakt met de behandeling der Wet op de inkomstenbelasting. Verdedigers van het wetsontwerp waren de heeren v. Dam, Blom en Hingstdoor den heerv. Kuijk werd het levendig bestreden. Door Z. K. II. Prins Henderik der Nederlanden is aan de op te rigten school voor wis- en zeevaartkunde te Schiermonnikoog, f 500 geschonken, tot aankoop van zee vaartkundige instrumenten, kaarten, boeken, enz. Men schrijft ons van Terschelling, 21 April: Gisteren morgen is de woning van den landbouwer D. W. Pais, te Pormerum, totaal afgebrand; het vee en de meu belen zijn gelukkig gered, doch alle andere voorwerpen als: hooi, zaad, enz., zijn mede een prooi der vlammen geworden. De brand is vermoedelijk ontstaan door het ledigen van een pot met heete asch op de nabij de boeren schuur ge legen aschbelt, en had zoo spoedig voortgang, dat binnen één uur tijds woning en schuur geheel .waren vernield. De nabij gelegen woningen zijn echter gelukkig bewaard gebleven. Het verbrande perceel was slechts voor een gering bedrag tegen brandschade verzekerd. Naar men verneemt, heeft de minister van oorlog, op voorstel van den chef van den geueralen staf, de verschil lende plaatselijke en garnizoenskommandanteu uitgenoodigd, om, gedurende den aanstaanden zomer, door de officieren van de onderscheidene wapens in het garnizoen kaarten te doen vervaardigen van de omstreken van iedere vesting, fort of garnizoensplaats op een afstand van 3000 meters van de hoofdwal der vesting of fort van den buitenste kring huizen van het garnizoen, en wel op de schaal van 1 800. Deze kaarten zijn bestemd voor het archief van het gar nizoen, ten einde, voor zooveel de vestingen betreft, ook in oorlogstijd voor de vc-stingkommandanten te kunnen dienen. H. H. Administrateuren der premieleening van Vijf Millioen Gulden, voor den bouw van 1000 burgerwoonhuizen te Amsterdam, ontvingen van eenige aandeelhouders in bo vengenoemde leening een voorstel tot wijziging van het plan, hetwelk op de te houden vergadering van 29 April a. s., in overweging zal worden genomen. Een afdruk van dat voorstel ligt aan het bureau van dit blad voor de alhier woonachtige aandeelhouders ter inzage. Wij vernemen dat Z. M. de koning ingeteekend heeft voor twee exemplaren op het gedenkboek der Nederlandsche feesten op 1 April 11., getiteldBrielle's herinneringsfeest vau 1 April 1572. Een gedeelte van het vaarwater tusschen Tonnetjes hora en Durgerdam, zal in den loop dezer maand worden afge bakend tot het nemen van torpedo-proeven. Belanghebbenden worden gewaarschuwd, niet in de nabijheid van het afgeba kende gedeelte te ankeren. Uit Rotterdam wordt dd. 20 April aan het Vaderl. geschreven Het heeft er in den laatsten tijd veel van, of het gejuich over den voltooiden waterweg naar zee wel wat te vroeg was Het blijkt meer en meer, dat het met den nieuwen Maasmond nog lang niet is zooals men hoopte. De zitting, gisteren door de Kamer van Koophandel alhier gehouden, was dan ook bijna geheel gewijd aan het bespreken der middelen, om zoo spoedig mogelijk verbetering aan te brengen. Nadat besloten was, om nogmaals bij den Minister van Binnenlandsche Zaken aan te dringen op een afdoende verbetering van het Hillegat, is een commissie benoemd, die, in overleg, althans contact, met den rijksingenieur Caland, de middelen zal opsporen, om den nieu wen Maasmond ook voor de groote scheepvaart open te kunnen stellen. Als middelen om de ondiepten weg te nemen, werden in de vergadering vooral aanbevolen de aanwending van li- thofracteurs en de groote baggermachines, waarmede men in den jongsten tijd in Engeland uitnemende resultaten verkreeg. Aan 't N. v. d. D. wordt door heer A. Thym gemeld, dat hij uit goede bron het berigt put, dat de bisschop van Haarlem geenerlei instructie noch aanbeveling, betreffende deelneming of onthouding bij het feest van .1 April aan zijne geestelijkheid heeft gezonden. Men deelt ons mede, dat de werklieden der werf te Amsterdam, die zich op hoogst ongepaste wijze over den Koning hadden uitgelaten, met acht dagen schorsing zijn gestraft, en dat zij onder het storten van tranen, hun bewijs van lidmaatschap der Internationale hebben verscheurd. Vrijdag namiddag hadden zich een 25tal personen voor de ten 4 u. 41 ra' van Middelburg naar Rozendaal vertrekken- den spoortrein van kaarten voorzien en wachtten in de wacht kamer het oogenblik vau vertrek af. De trein vertrok echter zonder dat de passagiers gewaarschuwd of de deuren geopend werden. Verscheidene hunner hebben zich van rijtuigen voor zien om zich naar Goes en andere plaatsen te doen over brengen, onder voorbehoud de kosten te verhalen op hem, die daarvan de oorzaak is geweest. In de laatste nachten heeft het te Utrecht zeer sterk gevroren, vooral in den nacht van Vrijdag op Zaturdag. Dc vorst heeft echter nog niet veel schade gedaan, de enkele loten van aardappelen, die reeds boven den grond waren, waren echter zwart, ook de steenvruchten hebben nog al schade geleden de in vollen bloei staande peren- en appelboomen minder. De Belgische bladen maken gewag van een Dingsdag jl. op den spoorweg tusschen Brussel en Parijs voorgevallen incident, hetwelk zonder de tegenwoordigheid van geest van een der reizigers, den Waalschen predikant Bonet-Maury, uit Dordrecht, de droevigste gevolgen zou kunnen gehad hebben. Tusschen Cateau en Bussigny geraakte op één na het laatste rijtuig van den trein uit het spoor, juist op het oogenblik waarop men den viaduct bij Saint-Menin passeerde. De ont steltenis, welke dit te weeg bragt onder de personen, die zich in dit rijtuig bevonden, waarvan de glazen en lampen door het schokken en slingeren terstond gebroken waren, was niet gering. De genoemde predikant, die zich onder de passagiers

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2