timiihu BUIIGËIILIJKK STAXD DER GEMYTI! liKLIIEK. A l> V E II T E N TIEN. STERKE bevond, opende ijlings een der portieren en spoedde zich, langs het buitengangboord, naar het hoofd van den trein, om den machinist te waarschuwen, en hierin slaagde hij gelukkig nog intijds. De trein hield stilde twee achterste rijtuigen, een personen- en een goederenwagen, werden afgehaakt, de pas sagiers namen in de voorste rijtuigen plaats en daarop werd de togt met verdubbelde snelheid voortgezet, zoodat men slechts 15 minuten over den tijd te Parijs aankwam, waar de gezamenlijke passagiers onverwijld een dankadres aan den kloeken Dordrechtschen predikant onderteekenden. Niemand is bij dit incident gekwetst geworden een der reizigers is slechts zijn valies kwijtgeraakt, hetwelk door een opengespron gen portier op de rails is gerold. Opmerkelijk is het dat, terwijl Ierland op dit oogen- blik zich in een toestand van tot nog toe ongekende wel vaart verheugt, nu landbouw en veeteelt in bloei toenemen, de stroom van landverhuizers in plaats van te verminderen, zich blijft uitbreiden. In de laatste weken zijn weder dui zenden van Queenstown vertrokken, terwijl een groot aantal nog slechts door geldgebrek van verhuizing wordt terugge houden. De meeste emigranten zijn jonge, fikscne mannen en vrou wen, van Kerry, Tipperary en Cork komende. Zij vertrekken niet uit armoede of gebrek, maar gelokt door vrienden uit de Yereeuigde Staten, die hen zijn vooruitgegaan en met de prachtigste brieven, tevens geld zenden voor hun overtogfc. De bezwaren voor het binnenhalen van den oogst en voor den landbouw in 't algemeen, verbonden aan deze landver huizing, zullen zich dit jaar zeer doeu gevoelenreeds in de laatste twee jaren ondervond men dit ongerief in ruime mate. liet prachtige Derry-Caslle, de residentie van den heer Spaight, nabij Killaloe in Ierland, brandde in de vorigen week tot den grond af; twee personen kwamen daarbij in de vlammen om. Te gelijkertijd brak te Woolwich bij een handelaar in meubelen een brand uit, die zoo snel toe nam, dat het onmogelijk was t3 kinderen, die op de tweede verdieping sliepen, te reddeu, die dan ook in de vlammen omkwamen. Belfort wordt hervormd in een krijgsplaats van den eersten rang, waarbij een uitgebreide ruimte, bestreken door het vuur der omliggende forten een geretrancheerd kamp zal vormen, dat een leger van 150 a 200,000 man kan bevatten. Ofschoon er schier geen dag omgaat, waarop de nieuw benoemde scherpregter van Prankrijk geen doodvonnis heeft ait te voeren, nemen de moorden aanhoudend toe en be vatten de dagbladen daarvan dagelijks de afgrijsselijkste be- rigten; zoo heeft nu weder te Ambarès, departement Gironde, een vrouw haar man vermoord, die een onverbeterlijke dronk aard was, en is in een bosch bij Champlitte, departement Ilaute-Saöne, een arbeider uit die plaats vermoord gevonden. Op het kasteel van Kersalaün, in den omtrek van Brest, is een zonderling drama voorgevallen. Na gedurende den oor log het vaderland gediend te hebben, waren de heeren Kermel zich op het kasteel van Kersalaün bij hun moeder komen vesti gen. De familie genoot de algemeene achting. Den 16n dezer kwam de oudste te Brest zich vrijwillig gevangen stellen, verklarende zijn broeder te hebben gedood. Het feit bleek maar al te waar te zijn. Ten gevolge van een twist, werd de jongste der heeren de Kermel door twee revolverkogels doo- delijk getroffen, De koninklijke loterij te Turijn is door eenigen harer bedienden, die belast waren met het houden der registers van de getrokken nummers en prijzen, voor 400,000 frs. bestolen. In een kolenmijn te Herstal in Luik zijn 4 of 5 arbeiders door het .breken van den bak, waarmede zij werden opgehaald, in de diepte gestort en verbrijzeld. De bierbrouwerij //zum Pelsenkeller" bij Dresden heeft in 1871 94,829 eirner bier geproduceerd, en een bruto winst van 125,932 thlr. behaald. De steeds toenemende bestellingen maken op nieuw uitbreiding noodigde kosten, die daarop vallen kunnen uit de overschotten bestreden worden, daar de financieele toestand der onderneming buitengewoon gunstig is. Er vrordt over 1871 dan ook een dividend van niet minder dan 23 pet. verdeeld. De werklieden te Koppenhagen schijnen niet bijzonder geneigd het oor te leenen aan zendelingen van de Interna tionale. Onlangs heeft een zekere Ziramermann, die een mee ting aldaar belegd had, waarop //het vervloekte Kapitaal" 't geducht moest ontgelden en hoogdravende volzinnen over den //bloedprijs van het volk" werden ten beste gegeven, dit maar al te duidelijk kunnen opmerken. Toen de man goed aan den gang was en zich waarschijnlijk verbeeldde een diepen indruk op zijn toehoorders gemaakt te hebben, rees er eensklaps een werkman op en vroeg hem of hij zelf werkelijk geloofde, wat hij vertelde. Voorts gaf deze hem ondubbelzinnig te kennen dat 't geenszins zijn doel kon zijn zich het lot van den Deenschen werkman aan te trekken, maar bloot eigenbelang. Zimmermann zou beter doen indien hij zijn tijd aan werken besteedde dan aan het stoken en ophitsen door redevoeringen zonder gezond verstand. De woorden werden met een daverende toejuiching begroet en de zendeling droop af, wel overtuigd dat er voor hein in Koppenhagen geen zaken te doen waren. Toen de ver ontwaardigde werklieden bij het verlaten van het lokaal hun entrée-geld terug vroegen, bleek 't dat de kassier dezelfde wijze partij reeds vroeger gekozen had, natuurlijk met de ontvangen gelden in zijn zak. De rekening van de approvianderiug van Parijs, gedu rende het beleg, is opgemaakt. Honderd zeventig millioen zijn uitgegeven, waarvan 85 millioen onvindbaar zijn en die op de winst- en verlies-rekening zullen worden overgebragt. De Times telt zeventien partijen in de Fransche Ka mer. Alweer een bewijs dat de republiek de regeringsvorm is, die volgens den heer Thiers de Franschen het //minst" verdeelt. Een der rijkste particulieren van dezen aardbodem, misschien wel de rijkste, bij wien de bekende Russische prins Narisehkine, de ex-aanbidder van Adelina Patti, in het niet verzinkt, de Engelsche lord Bute, heeft zich in den echt be geven. De jonge lord, die zijn renten allédn bij millioenen ponden sterling telt en de grootste grondeigenaar van het Vereenigd Koningrijk is, ging, zooals men zich zal herinneren, kort na zijne meerderjarigheidsverklaring en den dood zijns vaders tot den katholieken godsdienst over en heeft een ka tholieke dame, lady Gwendaline, Mary Anne Howard of Glossop, uitverkoren het lief en leed van zijn leven tedeelen. De kerkelijke plegtigheid geschiedde te Londen door aartsbis schop Manning in eigen persoon, en werd door zeer vele hoog geplaatste personen, waaronder de heeren Lowe en Disraeli met hunne dames bijgewoond. De belangstelling voor dit huwelijk in high life was algemeen, en de Engelsche bladen hebben el kander in naauwkeurigheid van de beschrijving der plegtigheid zoeken te overtreffen. Te Cardiff, welke plaats geheel aan den lord behoort en waarheen hij zich ook met zijn vrouw heeft begeven, waren al de wijken der stad in feestgewaad gedost, en werd het jonge echtpaar door den mayor verwelkomd en door de burgers onder luid gejuich, onder eere poorten en bloemfestoenen ingehaald. Te New-Castle en Rothesay werden groote feesten gegeven. Lord Bute is dan ook door zijne wel geplaatste mildadigheid algemeen bemind en geacht, geen beter landheer voor zijne pachters dan hij. Onder de prachtige ge schenken die de bruid heeft gekregen, behoort een zeer kost baar cadeau van den Paus. Z. H. is dus nog niet zoo arm of hij kan presentjes geven. Daar hij "gevangen" is, moet de ver zending van dit cadeau zekerlijk aan de argus oogen zijner zoo genaamde cipiers ontsnapt zijn. Van 12 19 April 1872. ONDERTROUWD: IJ. Roodjcs, landman, wonende te Zijpe eu B. den Das. H. P. Kamp, ketelmakcr eu D. Hartog. R. London, broodbakker weduwnaar van C. M. Bregmuu en H. Bomhoff. A. Trap, stratenmaker eu P. Visser. GEHUWD: H. Hcezius en M. Gomes. D. van Booven en G. Dam mers. J. de Hon en G. Platvoet. J. Klein en J. A. Bels. BEVALLENC. J. van Dijk geb. van der Velde, D. H. A. Man geb. van GrunningeD, D. D. Deuijs geb. Brouwer, D. N. Weij, geb. Knijnsberg, Z. C. G. Wensina geb. Bijl, 1). L. Koops geb. Torré, D. N. Sparenberg geb. Bakker, D. M. J. Meijer geb. de Roos, Z. C. A. D. Bontes, geb. Eijgeuliuijs, D. II. S. M. Visser geb. Lutz, Z. B. Polak geb. Leuw, Z. A. H. do Wit geb. Kerkener, D. G. Gortes geb. Jes, D. S. J. Egers, geb. Brakus, Z. A. P. Pauli geb. de Wolf, Z. A. A. J. Kloppers, Z. D. Frankfort, Z. C. Moormann geb. Waltering, D. M. Dekker geb. Zwart, D. OVERLEDEN J. B. Kleijn, 2 jaren en 6 maanden. G. Schellinger, 70 jaren. J. A. R. van der Fecn, bijna 27 jaren. P. K. Carl, 32 jaren. A. A. H. Valter, 6 maunden. G. F. van Opzeeland, 15 maan den. S. Rab, 37 jaren. J. Smit, ruim 3 maanden. Levenloos aangegeven 1 M A K K T H E U I G T E N. ROTTERDAM, 22 April. Tarwe. De aanvoer was wederom zeor matig, waarbij een vrij goede kooplust bestond, tengevolge waarvan 40 a 50 cents hooger prijs werd be dongen en het aaugevoerde grif opruimde. Rogge. Iulandsche blijft maar llaauw gestemd en zijn de gevraagde prij-* zen moeijclijk te bedingen. Vlaamsche en Zeeuvvsche van f7 75 a 8.30, miudere, alsmede Flakkeesche en Overmansche en Noordbrabandschc van f7 a 7.70. Vlas. Gedureude de vorige week was op het land redelijken handel. De aanvoer van heden ter markt vond tot ongeveer vorige prijzen groolendecls koopers. Ter aardappelenmarkt van lieden waren de prijzen als volgtDuinzand f5, Zeeuwsc.be Jammen f4 a 4.10. Met weinig aanvoer. Meekrap. De stemming wa3 lieden flaauw en vonden slechts kleine par tijtjes tot iets lagere prijzen kooper9. Op 13 Mei worden alhier geveild: 46 vn. onberoofde, 46 vn. verstampte en 645 bn. 3jarige Racijn, alles uit den Anna Jacoba-polder, waarvan spoedig nadere bijzonderheden wprden bekend gemaakt. ALKMAAR, 20 April. Aangevoerd l Paard f 50 a 19 Koeijen f195 a 225, 61 Nuchtere Kalveren f5 a 16, 498 Schapen f 8 a 44, 28 Lammeren f 9 a 12, 14 Geiten 1'5 a 8, 12 kleine Bokjes (0,75 a 1,50, 172 Magere Varkens f 14 a 24, 292 Biggen f6 a 10, Boter per kop f0.70 a0.77|. HOORN, 20 April. 3 heet. Tarwe f 12 a 3 heet Rogge f7.a 12 heet Garst f5. a 6.12 heet. Haver f4 a 5.2 heet. witte Erwten f 10 a -. 3 heet. groeoe Erwten f 13 a 4 heet. graauwe Erwten f15 a - heot. vale Erwten f a 20 heet. bruine Boonen f 13.50 a - heet. witte Boonen fa 22 heet. PaardenbooneD f7 a 17 Paarden f60 a 175.—, Koeijen fa 250 Schapen f23 a 36.65 Kalveren f 6 a 15.70 Varkens f 17 a 24.—, 4 Zeugen f35 a 50.340 Biggen f5.50 a 10.50, - Kippen f-.a 9 Bok ken f0 65 a 10. 7 Geiten fl a 8 50, 24500 Kipeijeren f2.70 a 2.75, 13000 Eendcijcren f3.— per 100, 2350 kop Boter f0.55 a 0.60 per kop, 75 heet. Aardappelen f 4.30 a 4.40, Kievits-eijeren 7-|- et. per stuk. De AFLOOP dek VERKOOPING, gehouden op gisteren avond, in het lokaal Tivoli, ten overstaan van den No taris B. weren*dlijx Smit, is als volgt Twee pereeelen LAND, gelegen in den polder van den Helder en Huisduinen, tegenover de "Tuintjes", kooper de heer P. Groen, voor fl9ü2. Donderdag 25 April vertrekt van hier de Oost-Ind. landm. via Marseille per laatste trein. Zaturdag 27 April vertrekt van hier de mail naar de Kust vaix Guinea per eerste trein. Dingsdag 30 April vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Triest, per laatste tr. en de West-Indische mail via Southampton, per eerste trein. 25-jarige Ec li t vcpeeiii ging van J. GROENEYELD en B. F. KRUL. Helder25 April 1872. Hunne dankbare Kinderen. *4ê>* Bevallen van een' dooden Z O O N W. C. RICKENeclitgenoote van B. WERENDLIJN SMIT. Helder22 April 1872. Getroffen door de vi-ie bewijzen van deelneming, zoo van hier als van elders, in mijn verlies, bij het ontslapen van mijnen Zoon EVERT JAN, betuig ik daarvoor, met de mijnen, Iiartelijken dank. Wed. E. J. VERWEYDE— VAN BUUREN. liep, 17 April 1872. BE SP® J3E ^ESc<» Die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan, of borgtogten mogten hebben ten laste den boedel van wijlen den Heer JAN JANSZOON RAN, in leven grondeigenaar te Texel, en aldaar den 15den April jl. overleden, worden ver zocht daarvan vóór 1 Mei a. S-, schriftelijk opgave te doen ten kantore vau den Notaris W. H. BRUNO BOK, te Texel. De Directie der NEDERLANDSCHE 'MAATSCHAPPIJ van BRANDVERZE KERING, gevestigd fce Tieladverteert dat tot Agent voor Helder, Nieuwediep en omstreken is benoemd de Heer BS. SIMT, Notaris aldaar. Is voor zaken, de BRANDVMRZEKERING betreffende, te spreken dagelijks, ten zijnen kantore aan den Helder, en le Nieuwediepeiken Maandag morgen van 10 tot 2 ure, ten huize van den Heer A. CHR1STOPHERSEN SKOPPUM, aan de Binnenhaven aldaar. De tegen den 25 April 1872 aangekondigde Openbaue Verkooping in TIVOLI te Helder, van het WOONHUIS en ERVE, aan de Weststraat, aau het NieuwediepWijk L, No. 115, Sectie A, No. 3599, zal alsdan BIKT i)OOKGAAl< maar is uitgesteld tot een. nader te bepalen tijd. Bij de steeds stijgende prijzen van alle TAPIJT SOORTEN, worden de touwen TAPIJTEN en LOO- PERS van STERN Co. aanbevolen. Dezelve munten, rilt in bijzondere sterkte. Zij ziin te verkrijgen bij den Heer J. DRIJVER, Kanaalweg te Nieuwediep.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3