HELBERSCHE COURANT. Jïïeums- en Zaterdag flïhiertenliC'fifnö. 27 April. Twaalfde Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. M 1141. 1872. Verschijnt D1NGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advektentien van 14 regels is 60 Ceuten; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverleutiën intczenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 26 April 1872. Het stoomschip Prins Hendrikkapt. Hendriks, van Batavia naar Nieuwediep, Dingsdag avond te Douarnenez, bij Brest, binnengekomen om kolen in te nemen en wegens zwaar stormweer, zou, volgens nader ontvangen telegram, gister (Donderdag) de reis naar hier vervolgen. Volgens een bij het departement van marine ingekomen telegram, is Zr. Ms. transportschip met stoom vermogen Java, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee G. H. Bakker, den 23u dezer ter reede van Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft herbenoemd tot kantonregter alhier mr. W. L. K. A. Gey van Pittius en tot plaatsvervanger-kan- tonregter te Alkmaar mr. J. P. Kraakman. Z. M. heeft aan den heer mr. Ch. Bosch Reitz, op zijn Verzoek, eervol ontslag verleend als majoor-kommaudant der dd. schutterij alhier, en als zoodanig benoemd den heer B. L. Vries, thans kapitein. Benoemd tot luitenant-kolonel bij den stapel- en con structie-winkel der artillerie te Delft, de majoor der artillerie L. S. 11. Sesseler, thans alhier in garnizoen. Z. M. heeft benoemd tot ln luitenant bij het 7e reg. Infanterie (naar ouderdom van rang), den 2n luitenant J. A. A. In 't Velt, vau het corps. Z. M. heeft den kapitein-luitenant ter zee P. Roodzant, met den laatsten dezer, op zijn verzoek, eervol afgevoerd uit het corps zee-officieren der Nederlandsche marine, en hem met den ln Mei aanstaande opgedragen de betrekking van inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 4-e en 5e district te Hellevoetsluis. De luit. t/z 1° kl. P. Ten Bosch is als kommandaut geplaatst op de instructiebrik Ternate. De luitenant ter zee 2e klasse J. H. Mijer en de officier vau administratie 3® klasse J. P. van Goethem, worden met den 6Q Mei aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, laatstgemelde met bestemming om gedeta cheerd te worden aan boord van het iuslructievaartuig Urania. De adelborsten le klasse H. van der Sande, J. A. II. Beek en B. J. G. Volck worden met den 6n Mei a. s. ge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De scheepsklerk W. van der Meer, dienende aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valkwordt met den laatsten dezer op non activiteit gesteld en met den ln Mei daaraan volgende vervangen door den scheepsklerk M. J. Rambonnet, terwijl met laatstgenoemde datum de scheepsklerk H. A. Engeringh geplaatst wordt aan boord van Zr. M. wachtschip alhier. Z. M. heeft bepaald, dat in dit jaar de bij art. 29 van het reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, bedoelde commissie tot het afnemen van het eindex amen van de adelborsten der 2e klasse bij dat Instituut, zal bestaan uitden heer J. M. Obreeu, voorzitter der commissie tot het examineren der zee-officieren, enz., als voorzitter den kapitein ter zee jbr. P. de Casembroot, adjudaut des Konings in buitengewone dienstden kapitein-luitenants ter zee H. P. van Boneval Eaure en W. Sluiterman vau Loogenoemde hoofdofficieren non-actief, en den luitenant ter zee le kl. H. van Goeus, lid der commissie tot het examineren der zee officieren, enz., als leden. In de zittingen der Tweede Kamer van Dingsdag, Woensdag en Donderdag, hebben verschillende sprekers het woord gevoerd en het voor en tegen der aan de orde zijnde inkomsten belasting besproken; thans is de lijst der sprekers voorloopig uitgeput en de Minister van Pinantiën heden aan het woord. Aan het Departement van Mariue te 's Ilage werd Dingsdag jl. aanbesteed de levering van 22,000 kilog. roode tarwe; 22,000 kilog. witte tarwe; en 12,000 kilog. rogge. Minste inschrijvers warenvoor de roode tarwe de heer Janzen, alhier, a fJ3.95; voor de witte tarwe de heer J. Piddelaar, te Haarlem, a J 3.97 en voorde rogge, de reeds genoemde heer Janzen, a f9.72, alles per .100 kilogr. Men meldt uit Amsterdam, van 24 April De leening der Stoomvaart-Maatschappij Nederland is niet geheel volteekend geworden de ondersteuning die haar echter vooral van de zijde van ernstige houders ten deel is gevallen, waarborgt eene spoedige plaatsing van het ontbrekende men verwacht dan ook weldra het berigt, dat de inschrijvingen voldoende zijn. Wij vernemen, dat de heer J. Brakel, kapitein der infanterie, werkzaam aan het departement van Oorlog, be noemd is tot Nederlands consul-generaal te Caracas (Vene zuela), ter vervanging van den heer Rolandus, dien het gou vernement van Venezuela geweigerd heeft te erkennen, een eisch waarvoor de Nederlandsche regering met de liefdelijkste gedweeheid heeft gebukt. In een vergadering van de commissie der Nederlandsch- Amerikaansche Landbouw- en Emigratie-Maatschappij, waar ongeveer 350 aandeelen waren vertegenwoordigd, is besloten tot het zenden van afgevaardigden naar Oalifornië, ten einde aldaar met de regering en met de directiën der spoorweg maatschappijen onderhandelingen over den aanbouw van land aan te knoopen. De heer J. A. Obreen, oud-kapitein der infanterie, die in de maand Mei naar Oalifornië vertrekt tot het aanknoopen van bedoelde onderhandelingen, zal eerlang door anderen met hetzelfde doel worden gevolgd. The Ceijlon Times van 22 Maart behelst een artikel, naar aanleiding van het verblijf van de Prins van Oranje der stoombootmaatschappij Nederland te Poiut de Galles. Jn dat artikel wordt het bijna eeu wonder genoemd, dat het schip de haven heeft kunnen bereiken met slechts éën blad, in plaats van vier aan de schroefmaar nog wonderbaarlijker heet het, dat de gebrokene bladen werden vervangen door de nieuwe, welke het schip aan boord had, niettegenstaande de ongunstige ligging der haven, het gemis van een dok en zelfs van de gewone middelen tot herstel, welke in andere havens meestal aan wezig zijn. Groote lof wordt toegebragt aan kapt. Braat, die met vol harding //aan zijn volk eigendeed, wat hij pligt achtte, toen hij eenmaal zijn besluit had genomen. Er waren er ge noeg, die twijfelden, of de reparatie kon worden verrigt door het personeel, dat hij tot zijne beschikking had maar het vertrouwen, dat hij allen, ook de passagiers, inboezemde, werd niet beschaamd. Als een bewijs van de goede verstandhou ding tusschen den kapt. en de passagiers wordt gewezen op het feit, dat geen enkel medereiziger met eeu andere ge legenheid vertrok en dat niemaud gebruik maakte van de stoomboot, welke de Nederlandsche kousul aanbood ten be hoeve van hen, die ongeduldig werden over het oponthoud, of het vertrouwen in hun eigen stoomboot verloren hadden. Toen de Prins van Oranje weder gereed was, kwamen de reizigers allen weder bijeen, uit Colombo, Kandy en an dere gedeelten van het eiland, waar zij zich hadden opgehouden.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1