NIEUWSTIJ DINGEN. kroon op de daden van onzen feestvierenden plaatsgenoot. Hij, die zoo vaak zijn eigenbelang geheel vergat, om anderen te helpen hij, die andersdenkenden niet liefdeloos veroordeelde hij, die goed deed waar hij kon, hij kan teregt gezegd worden te hebben gehandeld in den geest van Christus, dien de Paus hier met korte woorden wedergeeft. Moge hij tot zijne laatste levensdagen daartoe de kracht en de lust blijven be houden. Moeten wij nu dit feest beschouwen als alleen van gewigt voor een kleine omgeving, zoo als wij hier voor zeiden In dat geval zouden wij aan die gebeurtenis geen artikel hebben behoeven te wijden. Neen, wij beschouweu het als belangrijk voor onze gansche gemeente, welke in vele opzigten veel aan den geachten jubilaris te danken heeft en daarom nemen wij een welgemeend aandeel in zijne vrengde. Maar nog meer vreugde geeft het ons daardoor de gelegenheid te hebben gevonden, al onze lezers toe te roepen "Voorwaar wij hebben noch echte katholiekeu in ons vaderland, die met den protestant en israëliet, als broeders kunnen zamen wonen die dus niet zullen schromen de belangen van Nederland, waar het noodig kan zijn, naast ons te verdedigen en die met ons de verdraagzaamheid liefhebben Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 30 April 1872. Het stoomschip Pruis Hendrikvan de stoomvaart maatschappij //Nederland", kwam alhier gisteren morgen om streeks half zes ure ter reede en werd te elf ure in de haven gesleept. Aan boord bevonden zich 76 passagiers le en 2® kl., 86 militairen en 10 gevangenen, die dadelijk werden ontscheept. De K. IC. Oostenrijksche-Hongaarsche korvet Handoio kommandant kapt. t/z. Stephenson, waarvan wij het aanstaand bezoek in deze haven reeds in ons nominer. van 2 Maart hebben vermeld, is Vrijdag namiddag ten 6 ure, op de reede teu anker gekomen, onder het lossen van salutscnoten, die door het fort Erfprins en het wachtschip werden beantwoord. De IC. K. Oostenrijksche-Hongaarsche vice-consul, de heer C. D. Zur Miihlen, liet zich onmiddelijk naar boord roeijen, om zijne opwachting te maken bij den kommandant. Hij werd met de gebruikelijke salutschoten begroet. Den volgenden morgen is de Handoio in de haven gekomen. Het is een flink korvet, doch niet van de laatste constructie. "Behalve het état-major en de bemanning, bevinden zich aan boord een 20tal adelborsten van de zeevaartkundige academie, die met dit vaartuig een iustructiereis maken. Zond:ig jl. werd aan genoemde adelborsten een diuer aan geboden in het lokaal Musis Sacrum, door de adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de mariue alhier. Woensdag a. s. zal door de vice-consul, de heer Zur Miihlen, een soiree- dansante in het lokaal Tivoli worden aangeboden aan het geheele état-major. Officieren en manschappen hebben over het algemeen een gunstig voorkomen, men ziet in hen de ware type van den zeeman. Ze gedragen zich zeer ordelijk en zullen hier on getwijfeld een goeden dunk van de K. K. Oosten rij ksehe Hon- gaarsche marine achterlaten. Het vertrek is uog niet bepaald. Zaturdag jl. is door den luit.-kolonel kommandant der geuie alhier, onder nadere goedkeuring van den minis ter van oorlog, aanbesteed: 1. het eenjarig onderhoud der werken; 2. het eenjarig onderhoud der kazernegebouwen, enz.; 3. het herstellen van bruggen. Genoemde werken zijn allen aangenomen door de heeren Gebr. Moorman alhier, als per ceel 1 voor f6800.; perceel 2 voor f5340.; perceel 3 voor f7660. In ons hoofdartikel hebben wij melding gemaakt dat op morgen de WelEerwaarde heer van Buchem, als R. C. pastoor, vijfentwintig jaren te dezer plaatse is werkzaam geweest. Door een ander geacht ingezeten wordt mede op morgen een vijfentwintig jarig dienst-jubilé gevierd; wij bedoelen den heer j. H. Huijbers, stations-chef der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij te dezer plaatse, die op morgen het tijdstip gedenkt waarop hij voor vijfentwintig jaren bij ge noemde Maatschappij zijne aanstelling ontving als commies 2e kl., standplaats Delft. In JS56 bevorderd tot commies lekl.heeft hij aan het passagiers- en daarna aan het goederen-bureau te Amsterdam dienst gedaan tot 1S61 en werd in dat jaar aangesteld tot lijn-inspecteur, standplaats'3 Gravenhage; vervolgens met den rang van commies le kl. geplaatst aan de controle te Am sterdam, werd hem bij de opening van den spoorweg te dezer plaatse, in 1865, de. betrekking van stations-chef opge dragen eene betrekking, waartoe aan een eind-station, zoo als aan de haven alhier, zeer veel intelligentie behoort, daar bij het spoedvereischende lossen en laden van koopmans goederen, door den chef dikwijls eene decisie moet worden genomen, waarvan de uitslag geheel ter zijner verantwoording komt, zoowel ten aanzien van de belanghebbenden, als tegen over de hoofddirectie. Tn dergelijke belangrijke zaken weet hij te toonen een man van energie en ervaring te zijn. Met één woord, hij is hier de regte man op de regte plaats. Wij achten hem hoog als ambtenaar en als mensch. Bij de vele blijken van belangstelling, die hem morgen te wachten staan, zoowel van zijne superieuren als inferieuren, kunnen wij niet nalaten hem bij deze onze opentlijke ge- lukwensching toe te brengener tevens den weusch bijvoe gende zoo het niet ten koste zijner promotie is wij hem nog vele jaren in ons midden mogen behouden. Naar wij vernemen, zal het stafmuziekkorps der mariue alhier, de op 27 Junij a. s. te Edam te houden feestelijk heden opluisteren. Men schrijft ons van Texel, 30 April Door het afsterven van den WelEdel Gestrengen heer mr. W. Bok, hebben we op ons eiland een gevoelig ver lies te betreuren. De heer Bok toch was sedert 1857 school opziener en heeft in die betrekking veel goeds tot stand ge- bragt. Voor de onderwijzers was hij een hartelijk en wel- ineenend vriend, van 't onderwijs een ijverig en onvermoeid bevorderaar. Nog tot 't laatst zijns levens nam hij zijne pligten als schoolopziener getrouw waar. Moge het goede door hem tot stand gebragt, rijke vruchten dragen Verder berigt men: Aan den Burg komen onder de kinderen vele gevallen van mazelen voor, gelukkig echter in zeer ligten graad. Door de Rijksambtenaren werd de vorige week eene koe aangehaald, toebehoorende aan den landman J. Schoen, a/d Waal. De koe was reeds gedurende acht dagen onder behande ling van den veearts Raven en bestemd om aan de armen te worden rondgedeeld. De koe was aangegeven voor f15. Dat de geldleening der stoomvaartmaatschappij //Neder land" niet volteekend is, schrijft de Ned. Industrieel vooral toe aan het //diepgevoeld leedwezen over den stuitenden voor- bijgang der Ned. Industrie" bij het aanmaken van de stoom schepen voor die maatschappij. //Men heeft indertijd", zegt genoemd bla'd, //verzekeringen vernomen, die tot de onder stelling, dat nieuwe schepen in Nederland zouden worden besteed, grond gaven en nu wint het gerucht veld, dat dezelfde Schotsche firma de nieuwe schepen zal leveren. Daartegen zouden vele stemmen met ons zich verheffen. Niet omdat al de ouheilen, aan de reeds geleverde overkomen, zouden te wijten zijn 'aan den bouwmeester, maar omdat wij die schepen minstens even goed kunnen maken; omdat hier op het maken scherper eontröle kon worden uitgeoefend; omdat er voor een Ned. maatscnappij beter verhaal is op een Ned. fabriekant dan op een vreemde, en eindelijk omdat het aan ons werkvolk, zoo wij ons niet bedriegen, toegezegd is. //Had de algemeene vergadering en de directie kunnen goedvinden duidelijk te verstaan te geven, dat de nieuwe schepen in Nederland zouden worden gebouwd, het zou den ^roem der firma Randolph Elder aud Co. niet hebben doen Tanen, maar de leeniog ware, daarvan houden wij ons over tuigd, heden volteekend." Men wacht bij den militairen geneeskundigen dienst een kleine promotie door het pensioneren van enkele hoofd officieren. Eerstdaags zal het 4® regiment infanterie voorzien wor den van het geweer klein kaliber, stelsel Beaumont, bij welk wapen zal worden uitgereikt een nieuw model patroontasch van kleiner afmetingen dan de thans bestaande. De gemeente-ontvanger van Zaandijk werd Donder dag jl. naar het huis van arrest te Haarlem overgebragt, naar men verneemt, is een tekort in de gemeentekas daar van de oorzaak. De werkzaamheden tot aandamming van het eiland Ameland aan den vasten wal ziju weder aangevangener wordt van nu af zoowel in de verlenging van den dam aan de Amelander zijde als van uit den Erieschen wal bij Holwerd gewerkt. In den loop der volgende maand zal het vaarwater langs de Eriesche zijde van het Wad worden afgedamd en alsdan gevaarlijk worden voor de scheepvaart. I11 de rigting van het werk, noordelijk van het vaarwater, zal men onder scheidene ladingen ballaststeen doen zinken, die zooveel mo gelijk door bakens zullen worden aangewezen. Te Delft hebben diakenen der Hervormde gemeente in het diakonie gebouw, dat met het daarnaast gelegen //Prin- cenhof' het paleis van prins Willem I uitmaakte, als een hulde aan diens nagedachtenis eu ter herinnering aan de feiten van voor 300 jaren, het borstbeeld van den Zwijger, die daar door sluipmoord om het leven kwam, doen plaatsen. Dit borstbeeld, vervaardigd door den heer Lindo, gelijkt zeer goed. Het rust op een konsole, die door den heer Goud appel, kunstschilder, beschilderd is met het prinselijk wapen, terwijl daarouder nog een teekening is aangebragt met een uitvoerig opschrift, meldende de met elkaar in betrekking staande feiten van voor 300 jaren en thans, onderteekend door de diakenen. Het nieuwe monument ter herinnering aan den slag bij Heiligerlee bevindt zich te Winschoten aan 't station van den staatsspoorweg. De gansche massa heeft een gewigt vau 14,000 kilo, Een der meest gegoede ingezetenen der stad Zwolle heeft op een terrein buiten de Sassenpoort, 28 nette huisjes, op twee tegenover elkander staande rijen'laten bouwen, elk van een tuintje voorziendio huisjes heeft hij ter bewoning ge-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2