BUIIGEIILIJKE ST4M) BEll GEMEENTE IIELDEIi. Spaarbank voor den Helder. Ie kwartaal 4872. Afloop der Publieke Veiling van Huizen en Erven, geven aan bejaarde personen uit de fatsoenlijke, onbemiddelde burgerklasse, terwijl hij op het grootboek der Nat. Schuld een kapitaal van f100,000 heeft laten inschrijven, waarvan de reuten strekken tot onderhoud der huisjes en tot het geven van wekelijksche toelagen in geld aan hunne bewoners. De Telegraaf laat zich op de volgende wijze over de dubbele briefkaarten uit Wie de uitvinder van het model der dubbele-briefkaarten voor betaalde antwoorden is, weten wij niet; maar zeer practisch komen ons die gapende bladen karton niet voor. Als de kaarten, des noods eenigzins grooter, in het midden geper foreerd waren, zou dit wel zoo doelmatig zijn als deze papieren oesterschelpen, die wat na haar in de bus geworpen of met haar weggebragt wordt steeds trachten te omvatten. De redactie van den Standaard keurt het af. dat het openen vau de tentoonstelling van schilderijen in de zalen van de maatschappij //Arti et Amecitiae" op Zondag plaats had... Zij noemt dat eene inbreuk op het Godsrcciit Te Oud- en Roodkerk is 11. Zaturdag, onder leiding van den predikant, in eene vergadering van een 7Ütal hoofden van huisgezinnen, eenstemmig besloten, om in die kerkelijk gecombineerde gemeente, voor zoover zij vertegenwoordigd was, geene maaltijden meer bij de begrafenissen aan te rigten, zoodat deze rouw malen, die eigenlijk gastmalen waren, aldaar tot de geschiedenis zullen behooreu. Men schrijft uit Breda //'t Is misschien buitenaf zoo niet bekend, want degenen die er het meeste onder lijden, houden het maar liever bedekt en zwijgen maar toch is het waarheid, dat de toebereiding van het eten en het vleesch op de militaire academie te Breda soms zeer veel te weuschen overlaten. Ben aardig staaltje hoorde ik daaromtrent dezer dagen. Eene dame te Breda beklaagde zich bij haar vleeschhouwer over het slechte vleesch, door hem geleverd, daar zij anders goed over hem tevreden was. Hij verontschuldigde zich met te zeggen, //dat mevrouw het toch niet kwalijk moest nemen, maar dat zij, bij ver gissing, van het cadettenvleesch gekregen had." Zou 't waar zijn En zou ook deze grief, zonder onder zoek, weer //doodbloeden Het velocipedeeren, dat in alle andere plaatsen minder in den smaak schijnt te blijven vallen, vindt in Deventer steeds onvermoeide beoefenaars, zoo, dat er armen en heenen bij ge broken worden, en er niettemin onvermoeid doorgevelocipedecrd wordt. Men begint nu op verordeningen aan te dringen, die de velocipedeerwoede matigen, of althans de velocipedeerderè aan zekere regelen binden kunuen, opdat het niet-velocipe- deerende publiek van hen minder last en gevaar heeft. De bekende docr den heer Beijens beraamde feestviering te Brussel, vindt in België een zeer gunstig onthaal. Tn een Dingsdag 11. te Brussel gehouden talrijke bijeenkomst van ingezetenen dier stad, waarin een door den heer Beijens in het Prausch en in het Nederduitsch uitgesproken rede voering levendig is toegejuicht, heeft zich .een voorloopige commissie gevormd en is besloten heden (Dingsdag) op nieuw bijeen te koinen, om een definitieve commissie te benoemen, daar men dan met het besluit bekend zou zijn, 't welk door den Brusselschen gemeenteraad in een op Maandag te houden zitting over deze zaak zal worden genomen. De Brusselsche kunst- en letterbond heeft dezer dagen bij acclamatie het voorstel aangenomen tot het aanbieden door Belgen van een internationaal broederfeest aan Nederland en heeft besloten al de letterkundige en dramatische genootschappen in België uit te noodigen, dit feest door hun tegenwoordigheid te Brussel te komen opluisteren. Waarschijnlijk zal die bond zich aan de bovenbedoelde demonstratie aansluiten. Marguerite Dixblancs, de moordenares van mad. Riel in Park-lane, is aan de Engelsche politie uitgeleverd. Men leest in den Constitutionnel De emigratie gaat gestadig voort over het geheele Duitscbe grondgebied. Het aantal emigranten is zoo aanzienlijk, dat de administratiën der spoorwegen voor eiken dag drie spe ciale treinen, emigranten-treinen genaamd, hebben moeten or ganiseren. Agenten van Braziliaanscbe emigratie-maatschap pijen zijn in Dnitschland contracten komen sluiten met an dore Duitsche maatschappijen van dien aard. Vijf maatschappijen hebben zich verbonden, om elk binnen één jaar 15,000 emigranten te leveren, in vijf categoriën ver deeld lo. dienstboden 2o. goede landbouwers 3o. direc teuren over uit te voeren werken 4o. meisjes en vrouwen van goed zedelijk gedrag en 5o. priesters en overheidspersonen. Binnen kort zal door de stad Parijs waarschijnlijk een leening gesloten worden van 19 millioen tot voltooijïng der waterleiding, die, gereed zijnde, de stad dagelijks van 100,000 kub. meter water uit het riviertje la Vanne zal voorzien. De geheele waterleiding zal 49 millioen kosten. Meer dan de helft van het werk is reed3 voltooid. Het droevig drama van de rue des Ecoles is geëindigd. Mevr. Dubourg is overleden, na hare familieleden te hebben gezien; hare zuster heeft haar opgepast; zij had gewenscht haar kind nog te zien, het werd per telegraaf van de min ontbodenmen weet niet, of de troost, haar kind nog te om helzen, de ongelukkige is te beurt gevallen. De heer Dubourg was gevat, hij is op aanzoek vau zijn vader, die dadelijk uit het dep. 1' Ome over was gekomen, en van zijn schoonbroeder den kapt. ter zee Dupetit Thouars, in vrijheid gesteld. De graaf de Précorbin, die in drie dagen niet was gezien, heeft zich gevangen gesteld, 't Schijnt echter dat de zaak zal doodbloeden, daar ook de beschuldiging van echtbreuk tegen den heer de Précorbin door den heer Dubourg ingesteld, zou worden ingetrokken. De kamer waar 't feit plaats greep, was op de zesde verdieping, een klein vertrek met een raam, een bed en verder zeer eenvoudig gemeubeld. Toen de heer Dubourg aanklopte, was mevrouw ontkleedterwijl de heer de Précorbin zich uit het raam op het balkon daaronder kon laten afzakken, kleedde mevrouw zich; maar reeds werd de deur ingetrapt. Men weet, dat de heer Dubourg zijn vrouw met zijn dolk doorstak. Toen deze na de moord was verhoord, vroeg hij eten de commissaris liet hem met een inspekteur naar de restauratie van den heer Liore' gaan. Daar at hij copieus en dronk daarbij twee flessehen bordeauxzoo kalm te kunnen eten, bijna onmiddelijk na een moord gepleegd te hebben, ver baasde ieder De heer Dubourg leefde matig; zijn vader ver strekte hem 12,000 fr. 's jaars. Hij was brusk en heftig van karakter; hij heeft zijne vrouw niet meer willen zien. Yan 1 April af hebben alle op de Duitsche spoortrei nen aanwezige post-bureau's postzegels, franco couverten en briefkaarten in voorraad op verlangen van de reizigers met die spoorwegen, zoowel in de treinen als aan de stations, is een en ander tegen de gewone prijzen te verkrijgen. De Nederl. Industrieè'el beveelt dit ter navolging aan. In het Vaderland van 29 April leest men het volgende ingezonden artikel i)e BrieSscIie Hoofdcommissie en de Marine. Nu de Eerste April voor goed tot het verledeue behoort, en op den schrijver dezer regelen zei I's de schijn niet meer kan rusten van zich bij de ultra- moütaansche oppositie tegen het nationale leest aan te sluiten, kan het uiet ougepast ziju ie releveren, op welke wijze de Marine door de Brielsche Hooldcominissie bejegend is. Vooral' ga dc opmerking, dat indien ooit do Marine bij eeuig natiouaal feest op den voorgrond verdiende te komen, het zeker was bij de plegtige herdenking vau eeu wapenfeit der Marine vau vóór driehouderd jaren. Toch heeft de Hoofdcommissie goedgevonden, de Marine stelselmatig buiten te sluiten. Van regeringswege wordt een gepautserd eskader naar Brielle gezonden, om aan het feest luister bij te zetten. De Hoofdcommissie neemt er hoe genaamd geen notitie van en blijft zelfs in gebreke de kommaudautcu der schepen aan den feestdisch te noodigen. Bij de plegtigheid der eerste steenlegging vooreen monumenten een asyl voor zeelieden bevindt zich geen enkel matroos of zeesoldaat op het feestterrein. De Hoofdcommissie ver smaadt de medewerking van de detachementen der schepen tot haar waarlijk niet te uitgebreiden optogt. Zelfs de stal'muziek der Marine, door den Minister van 'Willemsoord naar Brielle gezonden, kan do sympathie der Hoofdcommissie niet verwerven, niettegenstaande zich geen beter muziekkorps ter plaatse bevindt. Den avond vóór het leest is het muziekkorps uitgenoodigd zich in de feesttent te doen lioorcn. Tc zeven urcu zich aanmeldende, vinden de muziekanten niemand om hen te ontvangen; een aantal Brielsche zangers houden in de tent een "^petitie die tot half tien duurt. Nu mag de stal'muziek beginnen zij speelt eeu paar nommers en spoedt zich ua eeu half uur, daar de tijd waarop zij aan boord terug moet zijn, is aangebroken, belast met zware instrumeuten, naar de reede onder het genot vaneen slagregen als eenige ververscluug. De marinc-officiereu, tot bijwoning van het concert uitgenoodigd, wordeu aan de deur afgewezen. Wanneer men beu later toelaat, is er geen enkel lid der Hoofdcommissie om beu te ontvangen. Het contrast tussclien do geestdriftvolle verheerlijking der Marine van 1572 en de in 't oog vallende geringschatting der Marine van 1872 moet echter nog schriller worden. Door het programma is gezorgd dat Janmaat op den Eersten April op een al'staud moet blijven. Maar op den tweeden April telegrafeert de feestcommissie van Hellevoetsluis, dat er een optogt vau Watergeuzen, door zeeofficieren geleid, ouder weg is om de Brielleuaars een bezoek te brengen. Groote ontsteltenis bij de Brielsche Hoofdcommissie. Wat te doen om bet dreigend gevaar af te wenden? Av.x grands maux les grands remèdcs. Men seint terug dat men weigert den optogt te outvangeul Waarlijk, indien de Brielsche antipathie voor do tegenwoordige Marine niet vergoed wordt door groote vereering van de verledeue, liet lot der toe komstige bewouers vau het Brielsch asyl zal niet beuijdenswaaidig zijn. 19 April 1872. X. CORRESPONDENTIE. Van Vlieland ODtvangcu wij een ingezonden artikel waarin melding wordt gemaakt van eeuc niet zeer galante bejegening door een passagier jegens zijne mede passagieresse der postschuit van Texel op Vlieland, bij hunne aankomst aldaar. De enkele voor passagiers bestemde plaats op dc postkar werd door eerst genoemde ingenomen, zouder zich te storen aan het beleefd verzoek der zwakkere sexe, waarvan de representante nog daarenboven slecht ter beea was en volgens het berigt „weinige weken oud kraams". Of zij onzen galanten ridder deze bijzonderheid ook heeft medegedeeld wordt niet vermeld. Doch hoe dit zij, hij liet haar zonder veel complimenten te ma- keu aan haar lot over, en zij zag zich genoodzaakt door het water te waden dat de Vliehorst bespoelt, een weg dikwijls voor mannen te moeijelijk. "De verdere bijzonderheden en porsonaliteiten laten wij liever achterwege, hoofdzakelijk ook, omdat de onderteekening van het artikel ons niet lees baar genoeg is. Van 19 26 April 1872. ONDERTROUWDA. Liedmeier, winkelier en A. M. C. Wagenaar. W. J. Oudshoorn, timmerman en M. M. T. Kraaij, weduwe van G. H. O. Soet. M. Brouwer, kwartiermeester bij de marine en G. J. Kruger. D. Roodt, scheepstimmerman en A. Coster. S. Biersteker, landman en M. Bakker, wonende te Schagen. W. H. Burger, kleermaker en J. M. H. Steeuman. GEHUWD: G. Prins en M. van Zoonen, W. Jcmmink en D.Noot. M. Stammes en A. Vader. J. Roodjes en B. den Das. C. Scha gen en A. Hopman. J. Dekker en P. G. van Mondfrans. P. Hopman en D. van der Mandt. BEVALLENT. Roeffel geb. Greven, Z. A. M. Ran neb. Rippens, Z. E. Roodt geb. Harkes, D. A. van Galen geb. Dekker, Z. A. Jacobs geb. Boesaard, D. M. van den Emster geb. de Cock, Z. J. Rademakor geb. Zwaij, D. C. Muije geb. de Vries, Z. A. F. Schellinger geb. Groen, Z. OVERLEDEN J. Schuil, 54 jaren. W. J. Goos, 4 weken. C. E. M. Thijasen, 6 maanden. A. J. Kruger, 2 jaren en 7 maanden. R. Vos, 7 weken. D. Hoogstraaten, 45 jaren. C. Schilder, 12 we ken. Levenloos aangegeven 4. Ambtshalve ingeschreven 1. HIARKTBERIGTË1V, ROTTERDAM, 29 April. Granen. Tarwe per 100 kilo: 126/127 Bovenlandsche f 15.40, 15 20; 126/127 [P Silezische f 15.40; 125/126 fg jarige vvitboute Poolscho f 14.S5 en 15.Rogge per 100 kilo: 126 (8 nieuwe grove Koningsberger f 10.95; 119/120 f§ jarige dito f10; 129/180 Canada v, a. b. bij partij f 10.80. Vlas in de vorige week op het land met redelijken handel. De aanvoer ter markt van heden vond grootendeels koopers. Iu de prijzen geen veran dering op te geven. Meekrap. De handel beperkte zich weder tot kleinigheden; in de prijzen is geen verandering te melden. Ter aardappelenmarkt van heden waren de prijzen als volgtDuinzand f 5, Zoeuwscho Jammen f3.80 a 4.10. Met weinig aanvoer. ALKMAAR, 27 April. Aangevoerde Paarden f45 a 225, 28 Koeijen f195 a 2S0, 52 Nuchtere Kalveren f 4 a 17, 762 Schapen f 22 a 42, 66 Lammeren i' 11 a 14, 18 Geiten l'4a6, 14 kleine Bokjes 0,70 a 0,95, 180 Magere Varkens f 16 a 22, 435 Biggen f 5 a 10, Boter per kop f0.70 a0.75. HOORN, 27 April. 1 heet. Tarwe f 12 a 1 heet Rogge f7.a 13 liect Garst f5.50 a 6.11 liect. Haver f4 a 5.- heet. witte Erwten fa -. 0 heet. groene Erw ten f 3 2 a 13, 8 heet. graauwe Erwten f35 a - heet. vale Erwten fa 12 liect. bruine Booncn f 10 a 13. - beet. witte Booneu fa 20 heet. Paardeubooncn f7 a -. - heet. Mosterdzaad f21 a 22.50, heet. Karweizaad f 16 a 16.50, 14 Paarden f65 a 200.570 Schapen f 23 a 36.150 Lammeren f9 a 16.63 Kalveren f 5 50 a 15, 75 Varkens f 17 a 26 50. 5 Zeugen f40 a 58.—, 670 Biggen f5 a 10.—, 30 Bokken f0.70 a 6.50, 20 Geiten f 1 a S.50, 26600 Kipeijeren f 2.60 a 2.70, 9300 Ecudcijcreu f 3.05 per 100, 26S0 kop Boter f0.55 a 0.60 per kop, 80 heet. Aardappelen f3 a 4.per heet., Kievits-cijercn 6 ct. per stuk. LONDEN, 29 April. Ter veemarkt van lieden waren aangevoerd: Runderen 3100; Schapen en Lammeren 24860; Kalveren 95; Varkens f115. Prijzen: Beste Runderen 5/6, Schapen en Lammeren 5/10, Kalveren 5/6, Varkens 4/6. 278ste STAATSLOTERIJ. Vierde Klasse. Eerste Trekking. No. 16279 f1500; no. 1310 f 1000nos. 13646 en 443 ieder f400; nos. 17701, 10166 en 9689 ieder f200; nos. 6349, 4268, 3871, 3656 en 2829 ieder f100. Saldo op 1 Jaunarij 187*2 f 25700.553 Ingehragt en renten gedurende het lekwart. 1S72// 4437.375 f30137.93 Uitbetaald gedurende het 1® kwartaal 1S72 u 1786.55 Saldo op 1 April 1872 f 28351.38 Aantal deelhebbers op 1 Januarij 1872 257 1 April 288 gehouden in het lokaal Tivoli te Helder op Maandag 29 April 1872 ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN. 1. Huis en Erf in de Langestraat, kooper de heer W. C.M. van Bruggen qq voor f905. 2. Een Perceel Bouwgrond, hoek van de 2de Vroonstraat, kooper de heer S. Gooien, voor f695. 3. Een Huis en Erf in de Vlamingstraat, kooper de heer P. de Waard, voor f710. 4. Een Iluis en Erf daarnevens, kooper de heer D. Konijn, voor f610. 5. Een houten Keet en Erf, achter de beide vorige per- ceelen, kooper de heer J. Buis, voor f215. 6-9. Vier Huizen en Erven in de steeg tusschen de Vlaming straat en Kuiperstraat, kooper de hr. G. Korf Jr.voor f1460.—. 10-11. Twee Huizen en Erven in het verlengde gedeelte van de Molenstraat, kooper de hr. A. Bruining, voor f1575. 12. Een Huis en Erf aan de Zuidstraat, kooper de heer J. Winter, voor f530. 13. Een Huis en Erf in de Spoorstraat, op den hoek van de Vroonstraat, kooper de hr. A. Vos Rz. qq., voor f 1420.- 14. Een Huis en Erf daarnevens, kooper de heer V. Hoo- gendijk qq.voor f 1020. 15. Niet toegewezen. Donderdag 2 Mei vertrekt van hier de Oost- Ind. landmail via Brindisi, per laatste trein. Vrijdag 3 Mei vertrekt van hier de mail naar de Kust van Guinea, per eerste trein. Zaturdag 4 Mei vertrekt van hier de West- Indische mail via St. Nazaire, per laatste trein. Dingsdag 7 Mei vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, per eerste trein. Donderdag 9 Mei vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Marseille per laatste trein en de mail naar de Kust van Guinea per eerste trein.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3