De officier van gezondheid le klasse der marine dr. F. J. van Leent is benoemd tot ridder der orde van de kroon van Italië. Woensdag namiddag had alhier een droevig ongeluk plaats. Zekere P. G. B. begaf zich met een jongen van 14 jaren op den Zuid wal, ten einde de door hem in den afgeloopen winter gezette vogelstrikken in te halen. Oner varen in het schippersbedrijf, heesch hij het zeil op, met het noodlottig gevolg dat het vaartuigje omsloeg en beide per sonen te water geraakten. De jongen klemde zich aan het bootje vast, doch werd eenigen tijd daarna, hoewel bijna bewusteloos, gered, doordien men het ongeluk van den wal had opgemerkt, doch P. G. B. vond zijn dood in het water. Hij laat eene weduwe met twee jeugdige kinderen na. Zijn lijk werd nog dienzelfden avond tehuis gebragt. j' Gisteren werden in het lokaal Tivoli alhier de militiens der ligting 1872 van 45 gemeenten dezer provincie, bij de zee- en landmagt, ingedeeld. 1 Wéder heeft een zware slag ons Koninkl. Huis getroffen. Te 's Gravenhage is het treurige berigt ontvangen, dat II. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden Woensdag ochtend te 6|- uur te Walferdange (Luxemburg) ia overleden. De Prinses Amalia Maria da Gloria Augusta van Saxen- Weimar, was geboren te Gent, den 20n Mei 1830. Zij was de dochter van Hertog Bernhard van Saxen-Weimar, generaal in Nederlandschen dienst en van de Hertogin Ida van Saxen- Meiningen. Den 19n Mei 1853 was zij gehuwd met Prins Hendrik, 's Konings broeder. Het verlies dezer Prinses, die door huiselijke deugden en door de deugd der liefdadigheid uitmuntte, zal voorzeker diep worden gevoeld. Wat haar vooral aanspraak gaf op de ge negenheid der natie, was, dat zij door opvoeding en door neiging eene Nederlandsche vrouw was, ofschoon dan ook geen geboren Nederlandsche vorstin. Ook om den beminden Prins Hendrik, die eene trouwe gade verliest, is voorzeker de deelneming in dit smartelijk sterfgeval algemeen. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat, inge volge de bevelen des Konings, het Hof den rouw zal aan nemen, wegens het overlijden van H. K. H. Mevrouw de Prinses Hendrik der Nederlanden, geboren Prinses van Sak- sen-Weimar-Eiseuach, voor den tijd van achttien weken, te weten: 6 weken geheel-en rouw6 weken middelbaren rouw; 6 weken ligteu rouw ingaande den 3n dezer maand. Men schrijft uit Leeuwarden, dat de treurmare van het overlijden van H.K.H. Prinses Hendrik aldaar een ontzettenden indruk-heeft gemaakt; ja zelfs groote ontsteltenis teweeg bragt, laat zich wel denken. Het vermoeden, dat het hezoek van Z. M. den Koning nu wel niet zou doorgaan, heeft zich be vestigd althans, naar men verneemt, is het berigt gekomen, dat Z. M. dat bezoek voorloopig heeft uitgesteld. Alle maat regelen om da ontvangst van Z. M. zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn, zijn nu aanvankelijk te vergeefs genomen. Men schrijft uit Groningen 2 Mei. j De Commissaris des Konings in deze provincie heeft van Z. M. speciale last ontvangen, aan de ingezetenen mede te- deelen, dat Z. M. door het treurig overlijden van Prinses Hendrik, verhinderd is gevolg te geven aan het voorgenomen bezoek der Noordelijke provinciën, doch ze het volgende jaar zal bezoeken. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot invoering een er algemeene belasting op de inkomsten, ter vervanging van het regt van patent en van de accijnsen op het geslagt en de zeep, in de zitting van de 2° Kamer der Staten- Generaal van gisteren, heeft de minister van Finantien, na de verwerping van art. 1 met 51 tegen 27 steramen, boven gemeld wetsontwerp ingetrokken. De Minister van oorlog heeft een nader gewijzigd ont werp tot wijziging der wet van 1851 omtrent de bevorde- i ring, het ontslag en de pensioneering der militaire officieren bij de landmagt ingediend, naar aanleiding van hetgeen tusschen hem en de Comra, van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor bedoeld wetsontwerp, bij het mondeling overleg te dezer zake, was overeengekomen. Tegen de herziening van de eerste afdeeling der wet en tegen de verandering van het getuigen-stelsel bij de raden van onderzoek, is de Minister bezwaar blijven maken. Aan de laatste wenscht hij strikt te laten het karakter van een kameraad schappelijke jury. Maandag avond werd te Amsterdam een vergadering gehouden van aandeelhouders in de premieleèning groot f 5,000,000 voor den bouw van 1000 burgerwoonhuizen. Aanwezig waren 42 aandeelhouders, vertegenwoordigende 649 stemmen. Uit het verslag van administrateuren bleek, dat een be schikbaar kapitaal van f 16,192.90 voor den aaukoop der eerste gronden aanwezig was, en dat reeds onderhandelingen werden gevoerd tot het verkrijgen van bouwgrond buiten de Utrechtsehe poort, laDgs de aldaar aan te leggen uieuwe wegen. Tevens werd in behandeling gebragt, een voorstel van eenige aandeelhouders ingezonden, betreffende eene wijziging in de voorwaarden dier geldleening en wel hoofdzakelijk hierop ne- derkomendeom het kapitaal van f 5,000,000, te verdeelen in gedeelten van f 100,000, twaalf pCt. af te zonderen tot een waarborgfonds, het finantieële beheer en de uitvoering van het plan van elkander te scheideu, de winners der huizen te ontheffen van de betaling van f 100 'sjaars en de huren der bovenhuizen in plaats van 30 maar 10 jaren gedurende de aflossing van het kapitaal te verbinden, alsmede de suc cessievelijk te bouwen huizen direct na hunne voltooijng in het openbaar door eeuen notaris te doen uitloten, en aan de tot dusverre gedrevene zaak onder de firma J. Toussaint Delincée Co. den naam te geven vann Vereeniging voor den bouw van 1000 buffimrwoonhuizen te Amsterdam'' welk voorstel na eenige discussie met algemeene stemmen werd aan genomen, waarvan door den ter vergadering aanwezigen no taris den Heer P. A. Smits, acte werd gepasseerd ten einde de regtspersoonlijkheid voor de Vereeniging bij het gouver nement aan te vragen. Tot commissaris werd benoemd de Heer A. van Halmael met last zoo spoedig doenlijk een tweeden commissaris te benoemen en daarvan door middel van de voornaamste dag bladen kennis te geven. Maandag had te Amsterdam eene algemeene vergade ring plaats van aandeelhouders van 't Paleis voor Volksvlijt. Uit het verslag, dat door den secretaris, mr. M. C. van Hall, werd aangeboden, schijnt te mogen worden opgemaakt, dat de toestand alleszins voldoende is. De balans leverde een vrij aanzienlijk voordeelig saldo op, niettegenstaande de vele uit gaven voor onderhoud van gebouw en inventaris, en is de rente bepaald op f 1.80 per action de jouissance en f 1 per gewoon aandeel. Er is besloten om dit jaar geen tentoonstelling van bloemen te houden, wegens de groote kosten, maar liever eeue Internationale bloemententoonstelling. De lee ning van f 100.000 voor het kunstmuseum is geplaatst. Voor het doen houden der Internationale tentoonstelling van land bouw, in het paleis, zijn pogingen aangewend, die echter niet zijn geslaagd. Aan 't eind der vergadering werd door den president, den heer A. C. Wertheim, openlijk hulde gebragt aan den ijver en de bekwaamheid van den directeur, den heer J. Ed. de Vries, en daarna de vergadering gesloten. Een barbier te Harlingen werd geroepen om een lijk te scheren, de grafetiquette toch brengt mede, dat mannen bij het nederdalen ter vertering, behoorlijk geschoren zijn. De overledene nogthans was aan pokken overleden en nu kreeg de barbier ook pokken, niet onnatuurlijk doch de man heeft niet geweten, aan welke ziekte de patiënt overleden was. Er zijn thans verscheidene gevallen van pokken in de gemeente. Te Amsterdam trok Woensdagnacht omstreeks twaalf ure in de Tuinstraat een groote menigte volk naar de wo ning van een kruijer, van wien men zeide, dat hij de helft van zijn zestal kinderen voor geld hacl afgestaan aan eene commissie aldaar, die de emigratie naar de Kaapkolonie tracht te bevorderen. De buurt wilde dat verkoopen niet toelaten en had daarom besloten zich tegen het vertrek der kinde ren met kracht te verzetten. Niet lang duurde het, of de menigte drong de woning binnen, en weldra was van in boedel en huisraad niet één stuk heel gebleven. De politie had moeite het leven der bewoners te redden. Het gelukte den commissaris van politie, Steenberg, het volk tot bedaren te brengen, toen hij de kinderen per rijtuig naar het naast bijzijn de bureau van politie had laten vervoeren. Het pot- huisje van den vader, dat op de Prinsengracht aan den wal staat, heeft men ook in brand gestoken. De hoofdofficieren van de burgergarde te Brusssel hebben Zondag jl. eene bijeenkomst gehouden om te beraadslagen over de ontvangst der corporatiën der Nederlandsche schutterij en weerbaarheidskorpsen, die aan de manifestatie op 21 Julij zullen deelnemen. Er is besloten, dat de burgergarde der hoofdstad zich met die receptie zou belasten. Daartoe is eene commissie benoemd. Tijdens de aanstaande algemeene kermis te Gent zal er een kampstrijd van Nederlandsche declamatie en zang plaats hebben, geopend door het Nederlandsch tooneelverbond. De prijzen zullen in geldsommen van 100 fi\, 50 fr. en medailles bestaan. Als prijzen voor den kampstrijd van solo-zang, voor vrouwen ingerigt, zullen juweelen worden uitgereikt. Naar men uit goede bron verneemt, heeft het Pruis- sisch gouvernement thans definitief besloten tot de invoering van het geweer naar het stelsel van Mauser, wapenfabriekant te Oberndorf, in Wurtemburg. Bij de proeven, die daarmede en geruimen tijd in den omtrek van Spandau zijn genomen, heeft o. a, een onderofficier met dat geweer, in liggende hou ding, per minuut 26 schoten gedaan, waarvan 20 raakten en wel op de kleine zoogenaamde kolonneschijf, op een afstand van 400 passen. Inmiddels zal toch worden voortgegaan, met de sinds 1869 voortgezette wijziging van het naaldgeweer, zoodat de korpsen, voor welke het gewijzigd geweer bestemd is, in alle geval binnen twee jaren volledig daarvan voorzien kunnen worden.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2