Vermist: Représentants en vins. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. "lllRGEUlME STAXD DER lilMME ZIJPE l> V E li T EIVT1EN, IPH?" Dank! Hartelijk Dank, een zakboek je met ivoren decimeter. In 1871 is tot den aanbouw van schepen voor de Duit- sche marine eene som van 2,218,947 th. besteed, en wel tot den aanbouw der gepantserde fregatten KurfürstFriedrich der Grosse en Borussiaieder van 6 stukken twee andere gepantserde fregatten, die nog geen naam hebben, elk van 9 stukken, de gepantserde korvet Hansa van 8, de gladdeks korvetten Ariadne en Louise,elk van 6 stukken; deadviesschepeu AlbatrossNautilusLoreley, enz. Wanneer ai die schepen gereed zyn, zal de marine in dienst hebben 8 gepantserde fregatten, te zamen van 91 stukken en tot een inhoud van 34,892 ton eene gepantserde korvet van 8 stukken en 2350 ton, twee andere gepantserde bodems van 7 stukken en 1309 ton, vijf gladdeks korvetten van 138 stukken en 9701 ton, zes idem van 74 stukken, zes ad vies vaar tuigen, twee zeilfregatten, drie zeil- brikken, een schroeflinieschip, twee-en-twintig kanonneerboo- ten, twee transportschepen, een stoomsleepvaartuig en een kazerneschip, te zamen 62 zeewaardige schepen, gewapend met 500 stukken. De dezer dagen te Raon 1'Etape door brand vernielde Pruisische barakkeD, hadden het Rijk 150,000 fr. gekost. Bij onderzoek is gebleken, dat de slangen der brandspuiten op verscheidene plaatsen doorgesneden waren de Duitsche over heden hebben een beiooning van 300 frs. uitgeloofd aan ieder, die de schuldigen zal aanwijzen. Te Havre had Vrijdag avond een hevige vechtpartij plaats tusschen 4 Duitschers en eenige habitués eener restauratie, waarbij de eersten gebruik maakten van dolkmessen en zelfs een der politieagenten, die hen kwamen arresteren, een wond toebragten. Omtrent de aanstaande Zweedsche expeditie naar de Noordpool wordt gemeld, dat zij onder leiding zal staan van prof. Nordenskjold en den luitenant ter zee L. Pollender. Eenige geleerden zullen gedurende den zomer aan den 'togt deelnemen, doch tegen den winter met de brik Gladen van Spitsbergen terugkeeren. De overige togtgenooten zullen eerst in het laatst van het volgende jaar de terugreis aannemen. Te Gothenburg is een huis gebouwd met 9 kamers en een keuken, hetwelk uit elkander kan worden genomen en over- gebragt zal worden naar een der Noordpooleilanden, alwaar men zal overwinteren. Uit Noorwegen worden een aantal rendieren aan boord medegenomen, met de noodige Laplan ders om ze in de Noordpoolgewesten te besturen. Het hoofd doel van den togt is: het vaarwater ten oosten van Spits bergen te onderzoeken, het oostelijk deel van dat eiland in kaart te brengen, aldaar météorologische, magnetische en an dere waarnemingen, alsook nadere nasporingen omtrent de dierenwereld en verder in 't algemeen op het gebied der na tuurwetenschap te doen, waarna tegen den zomer van 1873 alle pogingen zullen worden aangewend om de Pool te bereiken. De Vesuvius bij Napels heeft gedurende den laatsten tijd weder een massa lava uitgeworpen volgens berigten uit Napels van Maandag 11. vielen er den geheelen nacht uitge brande stukken kool en lava en had de aschregen de soldaten bij Cercola genoodzaakt hutten te bouwen, om daarin een schuilplaats te zoeken in laatstgenoemde plaats was de kerk van San Giordano vernield. Nabij San Sebastiano zijn een aantal menschen door de lava ingesloten. Te Ottoiano is een groote menigte zware blokken lava uit de lucht komen vallen. De spoorweg is opgevuld met vreemdelingen en Napolitanen, die in allerijl Napels verlaten daar men den vorigen nacht tot in die stad luide ontploffingen hoorde, vreesde men alge meen een nieuwe uitbarsting. De dagbladen prijzen professor Palmieri zeer, die, trots alle daaraan verbonden gevaren, op het observatorium is gebleven om de uitbarstingen waar te nemen. Van daar telegrapheerde hij Maandagmiddag: »In de rigting van het observatorium vallen de metaalslakken in menigte. De werking der iustruraenten is verstoord. De uit werpselen van den vulkaan verheffen zich tot een hoogte van meer dan een kilometer. De lava heeft opgehouden te vloeijen." Uit de Chineesche bladen verneemt men, dat de Engel- sche minister in een der straten van Peking door een hoop jongens is aangevallen, die hem met het liefelijke scheldwoord vreemde duivelbegroetten. Een van hen ging zelf zoo ver, dat hij den minister met een stok om de ooren sloeg. Echter schijnt hier een vergissing plaats gehad te hebbenmen heeft /den Minister niet gekend en hem voor een vreemdeling aan gezien, die, niettegenstaande het verbod, de heilige stad was bin nengegaan. Dit bespaart dan alweder de moeite van diploma- tique nota's doch met dat al heeft de belhamel van dat standje toch een goede roffel van de politie-magistraat gehad, en als een noodzakelijk gevolg van het spreekwoord »waar gehakt wordt vallen spaanders", werden er ook drie politie-agenten die bij die gelegenheid niet op hun post waren geweest, met een warm pak naar huis gestuurd. Als een bewijs dat ook te Londen de woningen schaars zijn, blijkt hieruit, dat een oud huis in de City, beslaande een oppervlakte van slechts 100 vierk. yards, dezer dagen verkocht werd voor de fabelachtige som van 20,000 p. st. Te Eeclo is een vrouw door haren trekhond de neus afgebeten eenige dagen later beet hij ook haren man, waarop deze hem doodsloeg. De bank van leening te Palermo is bestolen voor een bedrag van 16 millioen fr. in goud en juweelen. Als groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat op de gevan genis te Moutiers in Zwitserland de witte vlag waait, ten teeken dat al de cellen onbewoond zijn. Dagelijks komen een menigte personen uit de omstre ken van Potsdam naar den Pinksterberg en Werder, wegens het buitengewoon prachtig tafereel, dat de duizenden daar bloeijende kersenboomen aanbiedt. gtnjjejanbm. Be Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Woensdag avond jl. werden al de wceskinderon feestelijk onthaald op cho colade en krentenbrood. De goede gever was de WelEerw. Heer J.S. van Bnchem, Pastoor der R. K. gemeente te Helder, die op den dag zijner vijf entwintig jarige ambtsbediening alhier, ook langs dezen weg zijn innigen dank wilde tooucn voor den zegen, Hem van den Hemel geschonken. Op plechtigo wijze werd de vrome en algemeen beminde Herder, in tegenwoordigheid van regenten en regentessen, door de ouderlooze jeugd zin gende verwelkomd. Do slotwoordcu van elk zangvers in den voorzang luidden aldus Alle goede gaven daal' neer van God den Heer, Dns prijs Zijn Naam, vermeld Zijn lof en hoop op Hem Dat dit eerbiedig en statig kinderlied op den eerbiedwaardigen vromen grijsaard een roerenden indruk maakte, getuige de edele taal, door ZEorw. gesproken, als antwoord op den gelukwensch, hem bij monde van den on derwijzer, door de bewcldadigdo weeskinderen toegezegd .- „Iieb ik," zoo sprak de jubilaris, „in do 25 jaren mijner ambtsbediening gestreefd naar het verrichten van weldaden, naar het troosten en bemoedigen van allen, die zulks van mij begeerden; ik reken mij zeiven daarvoor niets toe, doch geef God alleen de eer Al wat ik goeds verricht heb, was het werk van deu Alziende; in 's Vaders geest heb ik nimmer onderscheid gemaakt tusschen Catholieken en Protestanten wie meusch is, is mijn broeder en wie tot mij kwam om hulp en raad, onverschillig van welk kerkgenootschap, nimmer stootte ik een mensch van mij. Spare God mij het leven, zoo is niets mij dierbaarder, dan aldus mijnen weg te vervolgen. Ik dank u kinderen voor den hartelijken weusch, mij op dit oogenblik toegebeden. God verhoore die bedeHij doe u opwassen in alles wat rein is en edel." Het plechtig amen op des Priesters rede was de liefelijke melodie van Worp: „Waar liefde woont, Gebiedt de Heer Zijn zegen; Daar woont Hij zelf, Daar wordt zijn heil verkregen En 'tleveu tot in eeuwigheid. Daarna nam de kindervriend eenige oogenblikken naast de weezen plaats, zag met de Hem zoo eigene vrolijkheid aan, hoe ook zijn stoffelijke gave op prijs werd gesteld, en was weder de gezellige en innemende vriend van iedereen. Dat deze feestelijke avoud voor de Algemeene Weeskinderen onvergetelijk zij, en dat de edele, alom beminde jubilaris hiermede een navolgenswaardig voorbeeld heeft gegeven aan allen, die liefde als het hoogste en edelste waar deren, is boven alle twijfel verheven. Van 26 April 2 Mei 1872. ONDERTROUWD: Geeue. GETROUWD Jan Duinker en Catharina Bakker. Antonie Buis en Neeltje Salrn. GEBOREN: Auke, zoon van Cornelis Boon en Dietje Wegman. Jan, zoon van Cornelis Vermeulen en Martje Stork. Jakob Hendrik, zoon van Jan Willem Buijkes en Harretje de Ruiter.Trijntje, dochter van Roelof Kooi en Harretje Keijzer. OVERLEDEN Saartje Kunst, oud 82 jaar, weduwe van Jan Kunst. Jacob Boon Folkertszoon, oud 83 jaar, weduwnaar van Hartje Daalder. Mr. Willem Bok, oud 71 jaar, gehuwd met Welmoet Tidcmau. Van 15 30 April 1872. ONDERTROUWD Dirk Buisman en Jannetje Stuij. Adolf Heinrich Sunderman, te Amsterdam en Neeltje Baas. Adriauus Antonius Overtoom en Haria van Keulen. Pieter Zomerdijk en Aaltje Overtoom, te Schageu. Dirk Breker, te Anna Paulowna en Antje Boonacker. Hies Brom mer en Antje Breed. Thijs Hartog eu Guurtje Kwak. Cornelis Hoerbeek en Trijntje Rol. GETROUWD Klaas Stompedisscl en Popkje de Vries. Hendrik de Ridder, te Anna Paulowna en Haartje Bossen. Arie Blaauw en Vrouwtje Kruijer. Pieter Twisk, weduwnaar, te Schoorl en Antje Brommer, we duwe. Gerrit Volder en Grietje Biersteker. Jan Hoogvorst, te Schoorl eu Grietje Volder, weduwe. Jan Kistemaker en Trijntje Delver. Arie Nobel en Guurtje Schuijt. Cornelis Spaans, te Barsiugerhorn en Antje Jimmink. GEBORENJan, zoon van B. Louwe en C. Kuijs. Sipke, zoon van S. de Vries en T. Eriks. Cornelis, zoon van J. Kouweuberg en M. Doorn. Antje, dochter van W. C. Slijboom en H. Heerden. Aaltje, dochter van K. Koning eu N. Krul. Hendrik, zoon van Cornelia Blom. Cornelia, dochier van P. Nobel en T. Bas. Jan, zoon van L. Schot- vanger en C. Visser. OVERLEDEN Aagje Peijs, 48 jaren, echtgenoot van IJ. Schager. Sibe Stenders, 68 jaren. Dirk Grin, 48 jaren, echtgenoot van Neeltje Kapitein. Klaas, 14 jaren, zoou van D. Slikker en A. van Twuijver. Hendrik, 4 maanden, zoou van A. Brak en J. van Twuijver. Grietje, 1 jaar, dochter van L. Schotvanger eu C. Visser. M AKKTBERIGTE X. ROTTERDAH, 2 Hei. Granen per 100 kilo. Tarwe. Odessa Poolsche per stoomboot ouderweg bij partij op 2/m f14 80; Bessarabische per stoomboot onderweg entr. v. a. b. bij partij f 14.60. Rogge 128/129 fg Western Atnerikaansche f 10.50, 10.40; 122/123 £g Normandie Schiedam op 6/w, f 10.40; 112/120 ffê Odessa jarige en nieuwe, doorééu v. a. b. entr. bij partij f 8 80. Ter aardappclcnmarkt van heden waren de prijzen als volgtDuinzand f5. Zeeuwsche Jammen f3.80 a 4.10. Het weinig aanvoer. SCHAGEN, 2 Mei 1 Paard f70 a Ossen f 90 a 120, Stieren f120 a 180, 151 Gelde Koeijen flüOa 210, Kallkoeijcn f190 a 250, Vaarsen f120 a 180, Hokke- lingen f95 a 120, 14 Nuchtere Kalveren f7 a 16.570 Magere Schapen fa Vette Schapen f 36 a 45, 25 Lammeren f 12 a 17, Overhouders f 25 a 44, 9 Bokken eu Geiten 10.60 a 2.50, 14 Magere Varkcus f 16 a a 35, 90 Biggen f6 a 12, Konijnen 10 a 75 ct. Kippen f0.65 a 1. Eenden f 0 50 a 0 90, Boter f 1.05 per K., Kaas 25 a 40 ct. per K., Kipcije- reu f 2.50 a 2.60, Eeudeijeren f 3 a 3.10 per 100 st. PURMERENDE, 30 April. Aangevoerd 98 stapels kleine en 3 stapels middelbare Kaas. Boter van f 1.05 tot 1.15 per kg., gemiddeld fl.10 per kg. Aangevoerd 60 Runderen. 12 Paarden. 102 Vette Kalveren, handel ilaauw, prijs van 60 tot 75 ct. per kg. 113 Nuchtere Kalveren, prijs van f6.tot t' 3 2 pet* stuk, handel vlug, 31 Vette Varkens, de prijs was van 44 tot 62 ct. per kg., handel matig vlug. 32 Magere Varkens van 1' 15.tot 18. en 332 Biggen van f 6 tot 9. handel stng. 410 Schapen en Lammeren. Kipeijeren f 2.S0, Eeudeijeren f3.20, Kievitseijeren fó,per 100. ENK HUIZEN, 2 Mei. Kaas aangevoerd 22 stapels, wegende 5386 kg., hoogste prijs f32.50, laagste prijs 1'26. Mosterdzaad per heet. f 21a 22.Knrweizaad per 50 kg. 16 a 17-Graauwc Erw ten per heet. f 14 a 16.Vale dito per heet. f 11 a 14.Bruine Boouen per heet. f 12 a 14.Gerst per heet. f5 a 6.Haver f4 a 5. BELFAST, 29 April. Vlas. De aanvoer bedroeg heden op de verschillende markten 24 ton, waarvau 19 ton machinaal, en 5 ton uit de hand gezwingeld, tegen 24 ton iu 1871. Voor de eerste soort werd 7/6 a 10/6 betaald per steen, en voor de 2e soort 6 a 8'3. 278ste STAATSLOTERIJ. Yierde Klasse. Tweede, Derde en Yierde Trekking. No. 8943 f5000; no. 57 en 5777, ieder flUÜO; no. 1343 en 19496, ieder f400; no. 11706 f200; no. 1733, 3309, 6741, 14229 en 16696, ieder f100. No. 8232 f25,000; no. 2201 f2000; no. 4643 en 15013, ieder f1000; no. 11945 f400; no. 16349 f200; no. 2568, 6810 en 8030. ieder f100. No. 4021 f1500; nos. 4765 en 17588 ieder f100. Dingsdag 7 en Woensdag 8 Mei vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, per eerste trein. Donderdag 9 Mei vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Marseille per laatste trein en de mail naar de Kust van Guinea per eerste trein. Getrouwd A. BAKKER en A. VER HE Y. TIelder1 Mei 1872. Voor de vele blijken van belangstelling, bij ons hu welijk ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behuwd-zoon. in den ouderdom van bijna 72 jaren, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot de WelEerw. Zeergel. Heer JOHANNES HENDRIK SONSTRAL, Predikant bij de Hersteld Evang. Luthersclie Gemeente Ridder der Orde van den Nederl. leeuwlid van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde te Leiden en van het Proo. Utrechlsch Genootschap van Kunsten en ïfreïenschappen, enz. Helder25 Maart 3 872. Wed. J. H. SONSTRAL, geb. Uht.enbroek. Wegens huitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Voor de vele blijken van belangstelling zoo van hier als elders ondervonden bij gelegenheid van mijn Jubilé, betuig ik aan mede Ambtenaren, Vrienden en Bekenden, maar bijzonder aan het personeel van het Station //Helder" mijnen hartelijken dank. J. H. HUIJBERS, Stationschef. Helder3 Mei 1872. voor de zoo algemeen betoonde belangstelling in het EEEST van onzen zoo hooggeachten en beminden Herder, den WelEerw. Heer J. S. VAN BUCHEM. EENIGE ROOMSCH-KATHOLIJKEN. Die hetzelve terug bezorgt bij den Heer W. P. KOOIJ, Boekhandelaar, Binnenhaven alhier, zal een g-oecle he- looiiïstg genieten. Une bonne Maison de Bordeaux, clientèle bourgeoise, ayant déjè. des relations en Hollande et qui desire agrandir ses affaires, demande dans chaque localité pour la représenter a la Commissiou des personnes honorables, qui pourraient ga- rantir leurs placementstres bonnes conditions. La Maison garantit ses Vins. Ecrire Fco, poste res tante a ROTTERDAM, au Chef de la Maison sous les iuitiales RR No. 8.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3