HELDERSCBE COURANT. Jïreutos-- en Woensdag «flöoerfentte-öfdö. lei. M M. Twaalfde Jaargang. 1872. OBjftciccï gebedtc. KEilftlïSGEVhm J3iet-officxccl gcücdte. Wie is dupe? Verschijnt D1NGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post n Ö.G5 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Adverten.tien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën iutezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. G I L J E S. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Hel- der herinneren bij deze, dat vorderingen ten laste der ge meente over het dienstjaar 1871, vóór den lsten Julij 1872 moeten zijn ingediend, bij gebreke waarvan zoodanige vorde ringen, volgens de wet, worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 4 Mei 1872. L. VERHEY, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Hel der verwittigen den belanghebbenden, dat de KERMIS of JAARMARKT in deze gemeente, dit jaar aanvangt op Maan dag deD 1 Julij aanstaande, en dat de loting voorde kramers, Zaturdag avond te voren aan bet Raadhuis gehouden zal worden. ÏI e 1 d e rSTAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 4 Mei 1872. L. VERHEY, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER, brengt ter kennisse Dat sedert eenigen tijd zeer veel vleesch, afkomstig van buiten de gemeente geslagt vee, alhier wordt ingevoerd dat, ofschoon dit vleesch niet directelyk als nadeelig voor de gezondheid kan afgekeurd worden, het grootste gedeelte van minder goede hoedanigheid, en veel minder geld waard is dan het goede vleesch, afkomstig van in deze gemeente ge- glagtte runderen. De afschaffing van de plaatselijke belasting op het vleesch en de vermindering van het getal plaatselijke ambtenaren, hebben het toezigt bij den invoer zeer bemoeijelijkt. Ofschoon de Natuur-keurmeesters: Reuk, Gezigt en Smaak, genoegzame waarborgen opleveren, is het echter minder raad zaam zoogenaamd klein-vleesch, rollades of gehakt, te koopen, of aan huis te laten bezorgen, tenzij het vleesch in tegen woordigheid worde afgesneden of gehakt. Ten overvloede worden de huismoeders herinnerd, dat vleesch geen bleekroode of purperroode kleur mag hebben, dat het vet hard en talkachtig zijn moet, dat week en wate rig vet een slecht verschijnsel is, en dat gezond vleesch vast en veerkrachtig op het gevoel is en den vinger ter naauwer- nood vochtig maakt, terwijl minder goed vleesch zeer vochtig is. Goed vleesch kan gekookt worden zonder veel zamen te krimpen en zonder veel aan gewigt te verliezen. Slecht vleesch trekt zich bij het koken sterk te zamen en valt dik wijls in stukken. Het is raadzaam dat ieder het te koop zijnde vleesch goed onderzoeke en betale volgens de waarde. Helder, De Burgemeester voornoemd den 6 Mei 1872. STAKMAN BOSSE. II. Wij hebben in ons No. van 24 April die vraag gesteld, als een gevolg van eenige zoogenaamde complimenten, welke Dag blad en Tijd te zamen hebben gewisseld naar aanleiding van het mislukte plaDnetjè der Limburgsche coalitie. Wij zouden die zaak als afgedaan kunnen beschouwen, indien wij niet hadden beloofd, daarop te zullen terugkomen minder, omdat wij voor ons zeiven veel gewigt hechten aan die wederzijdsche veinzerij maar omdat wij er prijs op stellen, onze lezers sooveel mogelijk te doen inzien, welke waarde de redeneringen van sommige bladen hebben en meer nog, om hunne aandacht te vestigen op de intrigues, waardoor de partijen der boven genoemde bladen hunne zwakheid zoeken te verbergen en zoo mogelijk bij elkander eenige kracht trachten te vinden. Er is een schoon woord, dat althans in ons vaderland nog geen vreemdeling is geworden, hoeveel moeite sommigen zich ook geven, het denkbeeld ingang te doen vinden, dat dit wèl het geval is. Wij bedoelen de verdraagzaamheid. Wij hebben meermalen eenige beschouwingen daarover gegeven. Toen wij in ons vorig artikel over het feest spraken van den WelEerw. Heer van Buchem, hebbêp wij tevens doen opmerken, dat onze gemeente in dat opzigt welligt hooger staat, dan menige andere in ons vaderlaod. De verdraagzaamheid moge intusschen in Nederland geen vreemde plant zijn, dat zij algemeen op ouzen bodem zou tieren, daaraan ontbreekt nog al iets. Niet alleen schijnt de zand-, leem- of moerasgrond van Noord-Brabant en Limburg geheel ongeschikt voor haar te zijn, ook in de hoogere streken van Gelderlanden zelfs in de waterachtige streken van andere gewesten, bereikt zij niet overal haar vollen groei. Misschien zit het in de luchtmaar in ieder geval is het niet tegeu te spreken, dat zij op eenige plaatsen, zoo zij al niet geheel sterft, toch een kommervol bestaan voortsleept en dat vinden wij al heel treurig. Van waar toch dat verschijnsel, dat zich niet enkel tot ons vaderland bepaalt De Nederlander is evenwel anders niet bijzonder onverdraagzaam van aard. Wij hebben wel eens gedacht, of het soms uit eene welligt op zich zelf zuivere bron voortvloeit, namelijk, de zucht naar waarheid, maar aan wier loop eene verkeerde rigting wordt gegeven. Het verschijnsel zou dan wel niet goed zijn, maar toch de hoop op goede gevolgen niet geheel onderdrukken. Het is echter niet minder mogelijk, en welligt veel waarschijnlijker, dat eene zeer troebele bron daaronder verscholen is, wier loop met eenparige kracht dient te worden beteugeld, zal zij niet alle croede zaden in ons vaderland verstikken, met dat der verdraagzaamheid. Lan^ hebben wij onbevredigd daarover nagedacht en zouden het welligt nog doen, als niet eensklaps een helder licht voor ons ontstoken ware, dat allen twijfel, alle onzekerheid schijnt te zullen wegnemen. Wij willen u dan, voorgelicht door het Dagbladzeggen, waaraan, althans voor een over-, overgroot deel, de onverdraagzaamheid in ons midden te daDken is. Het zijn de Dagbladen Niet alle dat zij verre. Het Dagblad de Tijdde Noord-Brabanterhet Venloosch Weekblad, enz., deze hebben daaraan geen schuldbij hen staat christelijke humaniteit altijd op den voorgrond zij zijn daarvan ais door trokken, gelijk eene spons met water, en natuurlijk geen troebel, of vuil water. Neen; het zijn die vervloekte liberale bladen, zooals de N. Botterd. Ct., de Arnh.Cthet Handelsblad en dergelijke; in één woord die bladen, welke de zaken maar rondborstig bij hun naam noemen, en den dwazen waan koes teren, dat waarheid altijd bovenaan moet staandie niet schromen, Jezuïten en Ultramontanen de gevaarlijkste vijanden van ons vaderland te noemen die het kwaad niet omwini- pelen, zelfs al konden zij daardoor zichzelven bevoordeelen die aan intriganten niet den titel van eerlijk man toekenneu die zoo vaak zonder christelijk medelijden, de geveinsdheid en de huichelarij in al hare naaktheid voorstellen zij zijn het, die de onverdraagzaamheid aankweeken tot schade en zielsverdriet van die gemoedelijke schrijvers, wien het nu zoo tamelijk onmogelijk begint te worden hun doel te bereiken en in dit opzigt heeft het Dagblad welligt nimmer een meer icaar woord gesproken. Of begrijpt gij het nog niet, lezers Vindt gij de rigting dier liberale bladen zoo geheel verkeerd niet Gij hebt dan welligt een minder scherp oog voild tout. Misschien zouden die bladen nog zooveel kwaads niet stichten, als er maar geen ex-domines inschreven; maar daar schuilt het kwaad. Waren zij nog maar echte dominó's, welligt vonden zij dan bij liet Dagblad zoowel verschooning als de geestelijken, welke in de (1) Bijna hadden wij oolc ons blad daarbij genoemd, doch sommigen zouden het welligt aan hoogmoed toeschrijven.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1