NIEUWSTIJDINGEN. Doch niet alleen aan hen; want de Tijd zegt zelf, dat zij niet de eenigen zijn, die het vuur van godsdiensthaat in Ne derland aanblazen, om daardoor troebel water te maken, en de liberale partij, die versleten, en wier zamenhang gebroken is, het regeren mogelijk te maken." Welk een scherpe politieke blik Die woorden doen ons echter goed, want de vrees begon ons werkelijk te bekruipen, dat men ook ons op ééne lijn zou plaatsen met hen, die het vuur van godsdiensthaat aanblazen. Daar wij echter een vree- selijken afkeer hebben van troebel waterzooals wij vaak genoeg hebben bewezen, als wij odzo stem verhieven tegen jezuïten en ultramontanendewijl zij al wat waarlijk godsdienst heet, in troebel water zoeken te smoren, behoeven wij het ons niet aan te trekken. Al wederom lezen wij wat nieuwsnamelijk dat de libe rale partij versleten en haar zamenhang gebroken is. Als dit werkelijk het geval is, hebben wij ons schromelijk vergist, want wij dachten juist het omgekeerde, en werden daarin niet weinig versterkt door het plan der Limburgsche coalitie. Nu begrijpen wij echter beter, waarom de Tijd ze ook afkeurde ze was onnoodignoch de conservatieven, noch de Tijds- mannen hebben er behoefte meer aan de liberale partij is versleten. Wat zou TkorbecJce wel daarvan zeggen Maar hij zegt doorgaans zoo weinigmisschien maakte hij zich er met een glimlach van af. Nu, wij willen dat ook maar doen. Wij zien dus, dat de Tijd niet achterlijk gebleven is in be leefdheid jegens het Dagbladmaar op energieke wijze het ontvangen compliment heeft beantwoord, lout est donc pour le mieux. Maar wie is nu dupe "Voorzeker geen dier beide bladen het zou ons niet verwonderen, dat beide redactiën bij het lezen slechts met moeite een glimlach hebben kunnen weer houden. Wij betwijfelen echter zeer, of ée'n verstandig mensch de dupe zou hunnen zijn van zulk eene huicheltaal van weers zijden, en daarom verontrusten wij er ons zeer weinig over. Verscheidene bladen hebben klaarblijkelijk aangetoond, dat de beweringen van het Dagblad valsch zijn; dat de onverdraag zaamheid, die nog altijd bestaat, en zich op sommige plaatsen bij de Aprilfeesten zoo treurig heeft geopenbaard, eene geheel andere, eene veel dieper gelegen oorzaak heeftin dén woord, dat de geheele redenering van het Dagblad en de repliek van de Tijd geen ander doel hebben, dan hun eigen schuld op de schouders hunner tegenpartij te werpen. Wij gelooven, dat zij volkomen gelijk hebben, doch wij gevoelden thans geen lust, om de zaak nogmaals zóó ernstig op te vatten. Naar ons oordeel is het na al het geschreven voldoende, de geheele zaak te rangschikken onder de goocheltoeren, die deze of gene goo chelaar op de kermis met zijn handlanger uitvoert, om den eenvoudigen of ligtgeloovigen de oogen te verblinden, van hem te lialen, wat er te halen is, en hem daarna uit te lagchen. Men moet al zeer weinig doorzigt hebben, om daarvan dupe te worden. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 1Ü Mei 1872. De dezer dagen, op zijn verzoek, door Z. M. eervol ontslagen majoor-kommandant der dd. artillerie-schutterij al hier, de heer inr. Ch. Bosch Beitz, heeft Woensdag jl. afscheid genomen van het korps, en het kommaudement overgedragen aan zijn opvolger, den door Z. M. tot majoor-kommaudant bevorderden kapitein van het korps B. L. Vries. De luit. ter zee 2e kl. F. Zegers Veeckens, dienende als off. van politie bij het Kon. Instituut voor de Marine te alhier, wordt met den 15n dezer op non-activiteit gesteld, en met den 16n daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2e kl. M. A. Medenbach, onder intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee. Voorts wordt met laatstgemelden datum aan boord van genoemden monitor geplaatst de luit. ter zee 2e klasse jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt. De luits. ter zee 2e kl. J. J. Stooker en W. H. Tromp en de offic. van adm. le kl. P. A. le Mahieu, laatst gediend hebbende bij de zeemagt in Oost-Tndië, en van daar, de beide eerstgenoemden den 29n April jl. en laatsgeuoemde den 30n daaraanvolgende, in Nederland teruggekeerd, worden met die tijdstippen op non-activiteit gesteld. De luitenants ter zee 2e kl. P. le Comte en E. Kempe, dienende, respectivelijk aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk en wachtschip te Hellevoetsluis, worden met 15 dezer op non-activiteit gesteldterwijl met den 16 daaraanvolgende worden geplaatstaan boord van eerstgenoemden bodem, de luitenant ter zee 2e kl. C. J. de Jong, en aan boord van laatst genoemden bodem de luitenants ter zee 2e kl. G. J. Buyskes en B. de Groot. De offic. van admin. 3e kl. G. II. Slot, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den 15n dezer op non-activiteit gesteld en met den 16n daar aanvolgende vervangen door den offic. van admin. 3e kl. I. F. van Gelsdorp. De 2e luitenant der vesting-artillerie H. F. L. Janssen is overgeplaatst bij de torpedo-compagnie te Brielle. Volgens mededeeling van den afgetreden waarnemenden gouverneur der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea, den heer Ferguson, gedagteekend 8 April jl., en ver zonden van de reede St. George d'Elmina, aan boord van Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpenheeft de overdragt en feitelijke overgave der Nederlandsche bezittingen aan de Britsche autoriteiten, ingevolge de overeenkomst van 25 Febr. 1871 (goedgekeurd bij de wet van 20 Januarij 1872, Staats blad No. 6, en den 7 Febr. 1872 te 's Hage geratificeerd) op den 6n April jl. plaats gehad, terwijl het onnoodig is geacht de aankomst van het fregat Admiraal van Wassenaer en van den Commissaris voor de overdragt af te wachten. De overdragt geschiedde binnen het kasteel St. George, in het openbaar en in tegenwoordigheid en met toestemming van de koningen, hoofden en negerbevolking van Elmina, Chama en Saccondee. Noch voor, noch tijdens of na de overgave, is eenige tegen stand ondervonden. De beste orde is voortdurend bewaard gebleven. Het bezetten der forten en het aftrekken der Nederlandsche troepen had met alle militaire honneurs plaats. De verwisseling der vlaggen geschiedde in dier voege, dat na de overgave de Engelsche vlag geheschen werd naast de Nederlandsche en beide vlaggen, gesalueerd met 101 schoten, naast elkander bleven wapperen tot zonsondergang. In de Werkmansvriend van heden komt een inge zonden stuk voor van een werkman alhier, waarin deze een gespecificeerde rekening van inkomsten en uitgaven levert van zijn huishouden. Uit deze opgave blijkt zeer duidelijk, dat de toestand van den werkman, op den duur, nog onhoudbaar is, want de ba lans tusschen loon en uitgaaf komt zeer veel in het nadeel van hem uit. Wij hopen daarom van harte, dat de maat regelen, hier reeds genomen, om de positie van dit zoogoede deel der natiele verbeteren, met goeden uitslag mogen worden bekroond en er steeds wordt voortgegaan op den weg, om het evenwigt tusschen ontvangsten en uitgaven geheel te herstellen. Men verneemt, dat de ter aarde bestelling van het lijk van li. K. H. prinses Hendrik op 20 dezer (zijnde haar ge boortedag) bepaald is. Daarna zou Z. M., vergezeld van prins Hendrik, zich naar het Loo begeven. Verschillende bladen bevatten verontrustende berigten aangaande den gezondheidstoestand van Z. K. H. den prins van Oranje. Inderdaad maakt Z. K. H., schoon dagelijks uitgaande, op allen, die in de gelegenheid zijn Z. K. H. te zien, den indruk van niet geheel hersteld te zijn van IID. jongste ongesteldheid. De minister van oorlog heeft, bij circulaire van 24 April jl., aan de kommandeerende officieren van al de korpsen van het leger voor I Julij e. k. hun gevoelen gevraagd nopens het brengen van vereenvoudiging in het beheer en de ver antwoording van gelden en goederen. Wanneer zulk eene vereenvoudiging te bereiken is, zonder tekortdoening aan een behoorlijk toezigt over eene rigtige verantwoording van gelden en goederen, heeft de minister zich bereid verklaard daartoe mede te werken. Men schrijft ons van Haringcarspel, 8 Mei. De gecombineerde kerkelijke gemeenten Dirkshom en Ha ringcarspel bezitten zamen één predikant, die bij afwisseling in elke kerk dier dorpen, voor- en namiddags optreedt. LI. Zondag, 5 Mei, was de namiddagbeurt aan Dirkshorn. De opkomst der gemeenteleden was echter van dien aard, dat de twee aanwezige kerkeraadsleden, in overleg met de aan wezige manslidmaten, zes in getal, (behalve dezen bestond de vergadering uit ééne vrouw en eenige meisjes) besloten, dien middag de godsdienstoefening niet te laten doorgaan. Dit besluit werd genomen, nadat men een half uur lang te vergeefs had gewacht op eene talrijker opkomst. Wan neer men nu hierbij in aanmerking neemt, dat de namid- dagdienst in den regel slecht bezocht wordt en dat is hier niet alleen het geval dan moet het zeker groote verwondering baren, dat men van afschaffing dier dienst niets wil weten, maar nog meer verwondering baart het, dat de niet opgekomene leden hun ongenoegen over het gebeurde van Zondag jl. te kennen geven. Maandag is door den brigadier-kommaudant Plas, te Oss, aangehouden en gevankelijk te 's Bosch binnengebragt J. L. Meys, post- en telegraafdirecteur te Oss, beschuldigd van diefstal van een bankbillet, groot f1000, en een, groot f 60, uit een brief van den notaris H. Bijvoet, te Berchera. Onder de bloeijendste sigarenfabrieken in Nederland, behoort zeker die der heeren G. J. Boele en Zoon, te Kampen maar vooral is zij merkwaardig door de daaraan verbonden eigen gasfabriek, houtzagerij, steendrukkerij, enz. en door een eigen school, waarin de kinderen der werklieden doelmatig en deugdelijk onderwijs ontvangen. Men schrijft uit Lemmer, 4 Mei Buitengewoon veel vee wordt tegenwoordig uit deze provin cie naar Holland vervoerd. Heden nacht verlieten weder vier groote zeebooten onze haven met ruim 300 melkkoeijen aan boord, met bestemming naar Amsterdam en Purmerend. Ook gisteren avond zijn twee booten met vee afgeladen, van hier

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2