Bl'UGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. Postkantoor Helder. P o s t e r ij e n. j sterie van ml^HpPüorNov. ge weren van hetzelfde kaliber te leve^HHpWiijk in de zelfde maand, om aan het ministerie van Koloniën voor 1 Jan. 1871 voor f199,500 6000 geweren van hetzelfde stel sel te leveren. Volgens bewering van den heer Beaumont zijn deze le veringen werkelijk geschied en is de koopprijs reeds betaald. De heer Beaumont is van meening, dat hij door die le veringen in zijne regten is verkort, en heeft daarom de firma Stevens gedagvaard ten einde verbeurdverklaring van den koopprijs der bedoelde geweren te hooren uitspreken, en veroordeeld te worden om aan den heer Beaumont de som van f 325,925 uit te betalen, alsmede de vergoeding van schade, winstderving en interessen, enz. Naar wij vernemen, zijn de ministers van Oorlog, marine en koloniën tot vrijwaring opgeroepen. Voor den heer Beaumont zal als advocaat optreden mr. D. van Eek. Te Breda is, bij het verwijderen van twee militairen uit een koffijhuis door eene patrouille, door die militairen weder gebruik gemaakt van de zonder eenig nut buiten dienst ten allen tijde gedragen wapenen, en is de zoon van den koffijhuishouder eene ernstige wonde aan het hoofd toegebragt. De Ned. Herv. kerkeraad van Midwolda heeft besloten door het niet meer houden van eene predikbeurt in de kerk, enz de godsdienstige viering van den tweeden pinksterdag af te schaften. De Duitsche regering heeft tot maatstaf van het on derzoek naar de gezigtsterkte van aspirant-kadetten bij de marine aangenomen de proeftabellen van dr. Snellen, te Utrecht. - Uit het Westland meldt men het volgende: //Men moge beweren, dat de berigten omtrent de schade, door de nachtvorst aan de aardappelen toegebragt, overdreven zijn. Het is eene uitgemaakte zaak, dat de aardappelen, althans hier, veel geleden hebben en het er voor den teelder niet heel gQnstig uitzietde groeikracht van vele aardap pelen is niet alleen gebroken, maar het vooruitzigt om vroe ger dan het buitenland de Engelsche marlet van aardappe len te voorzien, is door de vorst heel wat ongunstiger ge worden, terwijl de tweede vrucht nu ook later zal komen. Als een bewijs dat men tegenwoordig hooge prijzen voor paarden besteedt, kan worden medegedeeld, dat door den heer G, de K., te Tienhoven, aan O. B. te Gijbeland, een Öjarig paard werd verkocht, voor den buitengewoon hoogen prijs van f 825. De Standaard verzendt de hommers van zijn blad voor Zaturdag en Zondag gelijktijdig, en in ieder geval zóó, dat de exemplaren nog 's avonds aankomen. Mogt het echter ge- beureu, dat Zondag morgen een exemplaar aan de abounó's gewerd, dan verzoekt de administratie van de Standaarddat tot heiliging van den Zondag aan den postdirecteur verzocht worde, het exemplaar tot Maandag morgen op te houden In de buurtschap Lettele, in de gemeente Diepenveen, is bij 't verbouwen eener boerenwoning, een vergane klomp met ruim 100 oude geldstukken gevonden. Dezer dagen kwam iemand te 's Hertogeubosch in het Neórlandsch koffijhuis en bestelde een glas bier; de jongen vroeg hem, welk bier? hij antwoordde //het beste" onder de vele soorten noemde de jongen ook Huft'mans-bierop de vraag welk soort dat wa3, kreeg hij ten antwoord: Ja, raad eens z/nieuw-licht." Voor zoo iets is alleen de hoofdplaats van Noord-Brabant in staatvan daag gebruikt men een persoon, om de regering aan de kaak te stellen en pas is de zaak niet stil, of men steekt met dien persoon den draak." Als een bewijs, hoe verkeerd men in Spanje omtrent onze feestviering van 1 April was ingelicht, strekt het volgende berigt, woordelijk uiteen voornaam Spaansch blad overgenomen: //DeEransche en Belgische dagbladen deelen bijzonderheden mede, betreffende het groote Belgische nationale feest, te Brielle gevierd. Koning Leopold legde den eersten steen van een gedenkteeken en van een gesticht voor zeelieden. De heer Vires hield eene rede, waarop koning Leopold in een zeer liberalen geest antwoordde, eindigende met deze woorden //De kouingen zijn gemaakt voor de volken, en niet de volken voor de koningen." Dezelfde bladen zeggen nog, dat de ul- tramontaansche partij de intentie had het nationale feest te verstoren, door wanordelijkheden te stichten in verschillende plaatsen van België, zoowel als in Holland, waar men het zelfde gedenkfeest vierde." De zeeramp, in het Engelsche kaDaal in den nacht tusschen Woensdag en Donderdag jl. voorgevallen, waardoor het fraaije stoomschip Baltimore van den Noordduitschen Lloyd met een kostbare lading bijna verloren ging en 170 menschen in levensgevaar verkeerden, doet de Engelsche dag bladen luide klagten aanheffen over de groote zorgeloosheid, hierbij door het Spaansche stoomschip Loretizo Seprun aan den dag gelegd, daar dit ongeval plaats had bij volle maau £n bij uitstek helder weder, terwijl laatstgenoemd vaartuig na in den voorboeg van de Baltimore een gat gestooten tc hebben zijn reis vervolgde, alsof er niets gebeurd was. Zulk een onmenschelijke onverschilligheid eischt een naauwkeu- rig en streng onderzoek. Door het stille weder is het gelukt het gat in de Balti more te stoppen en het vaartuig in vlot water te brengen; men is daarop begonnen de groote massa water die het in heeft, er uit te pompen en hoopt het dan naar Soulhampton te brengen. Genoemd Spaansch stoomschip, is mede met averij te Southampton binnengeloopen. Terwijl een Ned. ingenieur op Java er in geslaagd is een hoepel-stoomer uit te vinden, die het water niet snijdt, maar daarover rolt, tengevolge waarvan eene tot nu ongeken de snelheid wordt erlangd, hebben twee Oostenrijksche zee officieren een middel bedacht, om den rook van stoomschepen, in plaats van door den schoorsteen, onder den waterlijn te doen ontsnappen. Behalve de besparing van ruimte, stellen de uitvinders vooral het voordeel voor oorlogschepen op den voorgrond, daar de schoorsteen voor pantserschepen en moni tors het eenige kwetsbare gedeelte is. Hoe jammer, dat zoowel de heer Maudriaan als de Oos tenrijksche officieren alleen bedacht waren op de inventie van nieuwe moordtuigen middelen, tot verderf maar niet ten zegen der menschheid. Volgens berigten uit Stockholm is de voorgenomen noord- pool-expeditie gereed zee te kiezen, en de zweedsche aard rijkskundigen koesteren groote verwachting van deze nieuwe onderneming. Professor Palmieri, die zich bij de jongste uitbarsting van den Vesuvius zoo moedig heeft gedragen, wordt met eer bewijzen overladen. De studenten van Napels hebben hem een medaille willen aanbieden, die hij echter heeft geweigerd, met verzoek de daarvoor bijeengebragte gelden liever te ge bruiken tot onderstand van ben, wier woningen verbrand zijn. Het Geologisch genootschap te Londen heeft hem een gouden medaille gezonden, die hij wel niet zal weigeren. De Gemeen teraad van Napels, waarvan Palmieri lid is, heeft besloten hem een adres van dankbetuiging te zenden voor de groote diensten, aan de wetenschap en de menschheid bewezen. Een der merkwaardigste plannen, die ooit werden ter sprake gebragt, werd in de vorige week openbaar gemaakt, zegt de Economist. De regering van de republiek Honduras is van plan een spoorweg aan te leggen, waarmede schepen van groot charter van den Atlantischen Oceaan naar de stille Zuidzee kunnen vervoerd worden. Het schip wordt aan den eenen kant uit het water geligt, langs den spoorweg over het Schiereiland vervoerd en aan do andere zijde weder te water gebragt. Voor deze ouderneming is een som van 15,000,000 pd. st. Doodig. Rond Kaap Hoorn worden per jaar vervoerd 54 millioen ton koopmansgoederen. Als men nu aanneemt dat slechts de helft van deze hoeveelheid tegen 16 shillings de ton per spoor zal vervoerd worden, dan zal er, na aftrek van de exploitatiekosten, eene zuivere winst van 10,000,000 pd. st. per jaar overblijven. Dit is de berekening, zooals zij voorkomt in het prospectus. Jammer inderdaad dat zij niet juist is. Volgens het prospectus worden alleen van Engeland 16 millioen ton rond Kaap Hoorn vervoerd; volgens de handelsstatistieken bedroeg dit in 1870 slechts 2,000,000 ton en de vraag is, of de cijfers voor de andere landen aan genomen, niet even onjuist zijn. De Economist raadt dan ook de deelneming af. De regering van Honduras waarborgt 10 pCt. rente van het bedrag der leening, dus 1,500,000 pd. st. Wat die waarborg beteekent, blijkt uit het feit, dat de jaar- lijksche inkomsten der republiek 172,000 pd. st. bedragen. Er is meer. In Junij 1870 leende Honduras 2,000,000 pd. st. voor het leggen van een gewonen spoorweg gaarne zou het blad zien wat daarvan geworden is, voordat er geld werd gegeven voor den aanleg van een spoorweg van geheel nieuwe constructie. In het Fransehe dorp Val de Grace woont een soldaat, wiens gezigt in den slag bij Gravelotte door een ontplofte bom vreeselijk verminkt werd, maar die eene behandeling heeft ondergaan, welke een meesterstuk der chirurgie mag genoemd worden. Zijne wonden waren na verloop van eenigen tijd ge heeld, maar tusschen zijn voorhoofd en zijne lippen bleef er een groote afzigtelyke gaping. Om dit te verhelpen, heeft men hem eene kunstneus vervaardigd, benevens een soort van guta percha-plaat voor het binnenste gedeelte van den mond in deze plaat zijn, ter vervanging van de verlorene, drie kunst tanden gezet. Het tandvleesch aan de regterzijde, dat even eens verdwenen was, heeft men vervangen door een valsch, zeer behendiglijk bevestigd aan de vleezige gedeelten der wang. Eindelijk voltooit een glazen kunstoog de zonderlinge repa ratie. De jongeling is zeer gelaten in zijn lot, en geniet een volmaakte gezondheid. De drie commune-mannen Serissïer, Boin en Baudin, zijn Zaturdag morgen te Satory gefusilleerd. Zij stierven onder het aanheffen van den kreet »Ieve de commune Reizigers in Palestina moeten, om in veiligheid de Doode Zee en de Jordaan te kunnen bezoeken, zich een geleide ver schaffen van den Sheik Reschild, die hen met een wacht van zijne Bedouin Arabieren tegen overlast van andere stammen en van zijn eigen volk, beschermt. Een heer en dame, wien deze weelde wat kostbaar was, gingen alleen op weg. Wat te voorzien was, gebeurde ze werden van hun goed, geld, kleederen, van alles beroofd en niet dan na veel smeekens verkreeg de heer een exemplaar van de Times om zich en zijne echtgenoote meê te dekken. Zoo keerde het paar naar Jeruzalem terug, de man in het hoofdnommer dier vermaarde courant, de vrouw in het bijvoegsel gewikkeld. Van 17 24 Mei 1872. ONDERTROUWDL. van Oeffel, zeeman, wonende te Rotterdam cn A. Platvoet. G. J. do Wit, scheepstimmerman en J. van dc Graaft'. F. van Dok, visscherman en W. E. Dnijvetter. D. Oorthuis, koopman, weduwnaar vau A. Wessel en G. de Groot, wonende thans alhier, onlangs te Uarlingen. GEHUWD B. Pluc en E. Goed. J. Fransen en J. Rossen. BEVALLEN T. Biersteker geb. Meijer, Z. T. de Wijn geb. Kruk, Z. G. Oosterhof geb. Picbenga, Z. M. Meeuwsen geb. Paulus, D. C. Abbencs geb. Bels, D. N. Gomes geb. Kuiper, D. J. deu Duik geb. van den Harst, 2 D. E. Boes geb. de Vrij, D. J. R. Janzon geb. Smit, D. J. W. Burkunk geb. Braspenning, D.S. Duinkergcb. Kok, D. A. M. J. Hubbeling geb. Palm, Z. A. Selderbcek geb. Groot, D. H. van der Struijs gob. Verbrugge, Z. A. A. Hendrikse geb. Smit, D. C. M. Schouten geb. Koorn, Z. C. E. Blokhuijs geb. van Ilcrt, D. II. Klaassen geb. Bakker, D. OVERLEDEN .- C. Keet geb. Filmer, 70 jaren. N. Rol geb. Bijpost, 52 jaren. A. Mens, 44 jaren. J. W. vau Sprang, 54 jaren. II. C. Peters, 5 maauden. D. Selderbeek, 1 dag. MAKKTBERIGTEN. ROTTERDAM, 27 Mei. Granen. Tarwe per 100 kilo.- 130/31 Ég Bovenl. Ris f 16.25; 129/30 fg dito dito f 15.70 a 16.05. Rogge per Ï00 kilo: 125/26 fg Koningsberger f 10.85 a 10.95; 121/22 f§ dito f 10.40 a 10.50; 129/130 Canada f 11,20 a 11.45; 128/130 fg Amerikaansche Western f 10.50. Meekrap. Sedert het berigt van 18 dezer bloven do prijzen geheel on veranderd bij beperkte vraag vonden slechts nu en dan kleinigheden kóopers. Dc berigten uit Avignon en Napels luiden iets vaster, doch oefenen tot nog toe op onze markt geen invloed uit. Racijn komt in de eerste hand niet meer voor; wat nog in de tweede liaud is, wordt te ver boveu markt waarde gehóuden, om tot zaken aanleiding te kunnen geven. Ter aardappelen markt van hedeu waren dc prijzen als volgt: Zecuwsche Jammen f5 a 6.Met redelijken aanvoer. ALKMAAR, 25 Mei. Aangevoerd 6 Paarden 50 a 215, 11 Koeijeu f 185 a 250, 56 Nuchtere Kalveren f7 a 18, 307 Schapen f 26 a 48, 1006 Lammeren f 13 a 22, z2 Geiten f 4 a 8, 13 kleine Bokjes (0,65 a 1,10, 140 Magere Varkens 1" 36 a 25, 416 Biggen f 5 a 14, Boter per kop f0 75 aO.SO. IIOORN, 25 Mei. 1 heet. Tarwe f 10 a 4 heet. Rogge f 6.a 8, 10 heet. Garst f6 a 6 25, 5 heet. Haver f4 a 4 25, - heet. witte Erwten fa 6 heet. groene Erwten fS a 11, - heet. graauwe Erwten fa 7 beet. vale Erwten f12 a 13.4 heet. bruine Boonen f 12 a 15. 3 beet. witte Boonen f 12 a 18.—, 5 heet. Paardenboouen f7 a 7.50 9 Paarden f 85 a 225 35 Koeijen f160 a 250, 465 Schapen f23 a 43—, 55 Lammeren f9 a 16.500 Kalveren f 10 a 20.—90 Varkens f 15 a 28.—. 6 Zeugen f40 a 60.—, 490 Biggen f5.50 a 10.50, 35 Bokken f0 80 a 9 60 Geiten f 1.a f 14.21500 Kipeijercn f2,70 a 2.7o, 1500 Eendeijeren f 3.20 per 100, 2000 kop Boter f 0.65 a 0.72 per li-op, LONDEN, 27 Mei. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd: Runderen 3470; Schapen en Lamineren 24100; Kalveren 243; Varkeus 100. Prijzen: Beste Ruuilcrcn 5/8, Schapen en Lammeren G/2, Kalveren 5/8, Varkeus 4/8. NIEUWE DIENSTREGELING, tengevolge der invoering van de Zomerdienst op den Noordholl. Spoorweg, aan vangende den 1 Junij 1872. Laatste ligting der Bussen aan het Kantoor: Yoor de le trein 6.— 's morgens. 2e 8.45 n 3e 1.10 's middags. 4e 6.'s avonds. Voor de verzending per stoomboot naar Amsterdam 10.30 's av. Ligting der buitenbussen Nieuwebr.(Bïnnenh.) Hoofd. Raadhuis. Centrum. 5.10 's morg. 5.20 's morg. 5.25 'smorg. 5.20 's morg. *12.30 'smidd. *12.40'smidd. *12.45 's midd. *12.30 's midd. 5.10 's avonds. 5.20 'savonds. 5.25 'savonds. 5.20'savonds. 10.— Des Zondags vervalt deze ligting. Voor TEXELlaatste ligting der bussen aan liet Kantoor 6.30 's morg. 10.'s morg. 5.'s avonds. Voor VLI EL AL D en TERSCHELLING 6.30 's morgens. Voor A. P. POLDER en KOEGRAS 6.'s morgens. 6.'savonds. Voor WIERINGEN 6.'s morgens. Het Kantoor is geopend: des morgens van 5.tot 7.30 en van 10.tot 2.uur. des avonds van 5.tot 6.30 en van 7.30 tot 8.30 uur. De Directeur HERWEIJER. Verzending naar Oost-Indië per Maatschappij //NEDERLA.ND" De mail wordt ten Postkantore te Helder gesloten, den 31 Mei a. s., ten 11 ure des avonds. De Directeur HERWEIJER.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3