BURGERLIJKE STAM) DElT GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAM) DER GEMEKTE ZIJPE BURGERLIJKE STAXD DER GEMEKTE W1ER1KGEK. minste spoor kunnen ontdekken, evenmin als van den con ducteur Dickens, die in den postwagen, waarin het post- paket was, dienst deed. Het onderzoek wordt met den groot sten ijver voortgezet. Men vermoedt, dat de dief zich naar het buitenland begeven heeft. In de openbare zitting van den krijgsraad te Haar lem is Vrijdag ochtend ten elf ure aan de luitenants Ort en Thierry de Eije voorgelezen de sententie van het Hoog Mi litair Geregtshof te Utrecht, uitgesproken 16 April, waarbij beide officieren, wegens aanranding van een bnrger op den openbaren weg, zijn veroordeeld zooals vroeger is gemeld. De uitgevers der Noord en Zuidhollandsche Ctde heeren Klinkert en Co. te Amsterdam, beiigten dat zij zich, door het uittreden van een der vennooten, in de noodzake lijkheid zien gebragt te berigten, dat zij de uitgave hunner courant voorloopig eenmaal per week zullen doen plaats heb ben, zoodat het nommer na 8 Junij op 8 Junij e. k. eu ver volgens iederen Zaturdag zal verschijnen. Te Groningen is een paar hollende paarden achter een marcherend bataillou komen aanloopeu. Daar niet alle mi litairen spoedig genoeg wijken konden, is er één ernstig, en zijn twee anderen ligt gewond. Een der hollende paarden rende met de borst tegen den disselboom van een wagen met steenen en viel kort daarna dood neder. Het paard voor den steenwagen werd ook gekwetst. Het tweede hollende paard werd na veel moeite tot staan gehragt Dezelfde paar den waren ook den dag tevoren op hol geweest en hadden toen een kinderenwagen omgeworpengelukkig had dit geen ernstige gevolgen, Een treffend ongeval had Vrijdag avond aan het sta tion van den Rhijnspoorweg te Amsterdam plaats. Een be jaard heer, in den trein willende stappen, kreeg een toeval en was weinige oogenblikken daarna een lijk. Om in de behoeften van zaaizaad te voorzien, veroor zaakt door het verhagelen van den roggeoogst onder Ruurlo, is door jonkvrouw van Ileeckeren, van Ruurlo, een hoeveel heid van 1200 mud haver of boekweit beschikbaar gesteld voor de ingezetenen dier gemeente, ten einde zoodoende den nood eenigszins te lenigen. De bekende schrijver Friedrich Gerstacker is Zaturdag ochtend, na een kortstondige ongesteldheid, te Brunswijk over leden. Hij was den 16n Mei 1816 te Hamburg geboren. Den 31n Mei werd de fabriek van naaimachines der heeren Pollaex Schmidt Co. te Hamborg, totaal door brand vernield. De schade beloopt -400,000 mark banco. Donderdag avond sprong te Keulen een gevangen mili tair, die over de schipbrug geëscorteerd werd, in den Rijn zoodra hij weder bovenkwam, werden verscheiden kogels op hem afgeschoten, waarvan een hem terstond doodde, zoodat hij onmiddelijk zonk zijn lijk is nog niet wedergevonden. Dingsdag jl. is een hevige brand uitgebroken in de straat St. Jacques te Parijs, bij den vleeschhouwer Guy. Daar de trap het allereerst in brand stond, verkeerden de bewoners der bovenverdiepingen in het grootste levensgevaar en werden zij slechts ter naauwernood gered. Op den spoorweg tusschen Greenock en Paisley, in Schotland, heeft Donderdag een treffend ongeluk plaats gehad. Een passagiers- en een goederentrein zijn in volle vaart tegen elkander geloopen, waardoor drie rijtuigen geheel verbrijzeld werden. Verscheidene passagiers ontvingen daarbij zeer ge vaarlijke wonden aan het hoofd; van sommigen waren de beenen gebroken. Door miss Read, bekend onder den naam van »de oude dame van Stamford-street," te Londen, is aan het Brompton ziekenhuis aldaar het aanzienlijk legaat van 100,000 pond sterling vermaakt. In de vorige week werden te Londen 9 zelfmoorden gepleegd, waarvan 4 door middel van vergif10 zuigelingen verstikten 3 personen werden overreden en 85 gewond door paard of rijtuig. Behalve de 22 genoemde oorzaken van dood, verloren nog 30 menschen het leven op gewelddadige wijze. Het getal zelfmoorden loopt op nieuw zeer in het oog. De aannemers te Londen, die gezamenlijk 30,000 werk lieden in dieDSt hebben, hebben besloten, al hun werkzaam heden te zullen staken, indien de werklieden mogten blijven volharden bij hun eisch, om den werkdag op negen uren te bepalen. De openbare schuld der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, is in de maand Mei jl. met 7 millioen dollars ver minderd. Vreeselijk zijn de berigten omtrent de rampen, door den orkaan over bet eiland Zanzïbar uitgestort. Van al de schepen, die op de reede lagen, is er slechts één gespaard, de Abydos die de expeditie aan boord had, welke dr. Livingstone zou gaan opsporen. Dit schip, voor twee ankers liggende, bad zijn behoud te danken aan den kapitein, die met volle stoom het hoofd geboden beeft aan den orkaan zoo hij dit middel niet had aangewend, ook de Abydos ware dan op de kust geworpen. De verschrikkelijke kracht van den stormwind heeft alle velden van het eiland verwoest. De eocosnoot- en kruidnagel plantages zijn geheel vernield. Enkele huizen zijn slechts over eind gebleven. Men begroot de schade op twee millioen ponden sterling en men ziet met angst den onvermijdelijken hongersnood te gemoet onder de arme bevolking, die, in weinige uren slechts, van alles beroofd werd. De Courier de San Francisco deelt bijzonderheden mede van een voorbeeldeloozen ramp in Californie, tengevolge eener aardbeving, die den 26 Maart het stadje Lone Pine totaal heeft verwoest. Tegen twee uur 's morgens werden de be woners van Lone Pine uit hun slaap gewekt door een sterken knal, die bijna onmiddelijk gevolgd werd door een verschrik kelijke schudding van den grond, in een rigtïng van het zui den naar het noorden. In een oogenblik lag het geheele stadje in puin geen enkel huis bleef overeind. Een zeker kolonel Whïpple, die zich op de eerste verdieping van zijn huis bevond, verhaalt dat hij nog juist den tijd had om uit zijn bed te springen en den corridor te bereiken, toen het huis ineenstortte en hij onder de puinhoopen bedolven werd. Hoewel met wonden bedekt, slaagde hij er in om er zich onder uit te werken. Het tooneel dat zich nu voor hem op deed, gaat alle beschrijving te boven. Van alle zijden hoorde men slechts kreten en gekerm. Bijna alle inwoners lagen onder de puinhoopen hunner, huizen begraven en het geroep om hulp, het klagend geschrei der gewonden, de kreten van hen, die ontsnapt waren en thans bloedverwanten of vrienden zochten, dat alles gaf een tooneel vol wanhoop. De eerste schok werd weldra door drie anderen gevolgd. Hierop volgde eenige tijd rust, toen de schokken zich begonnen te herhalen. Tot aan het aanbreken van den dag lieten zich ongeveer 300 schokken gevoelen, zoodat de grond als het ware drie uren lang in voortdurende beweging was. In eene vlakte opende zich een spleet, die zich over eene lengte van 35 mijlen uitstrekte met een afwisselende breedte van 3 duim tot 40 voetstukken van rotsen stortten naar benedenin 't kort, er is geen enkele plaats, waar men de sporen der verschrik kelijke beweging niet bespeuren kan. Cerro Gordo is aan zienlijk beschadigd; er zijn een aantal huizen gescheurd, som migen omvergeworpen, maar geen der bewoners heeft gevaar lijke wonden bekomen. Swansea is geheel verwoest; huizen en stallen vormen slechts een verwarden puinhoop. Algemeen houdt men het er voor, dat Lone Pine het middenpunt der beweging is geweest. Iedere schok werd voorafgegaan door een ontploffing, die uit het binnenste der aarde scheen te komen. Men rekent, dat zich in 58 uren meer dan 600 schok ken hebben doen gevoelen. Te Lone Pine en omstreken heerscht de grootste ellende, daar de meeste inwoners alles verloren hebben wat zij bezaten. Onlangs moest aan een soldaat van het Fransche leger een arm afgezet worden. Hij gaf tijdens de operatie niet het minste teeken van pijn. Na de afzetting moesten de bloed vaten gebonden worden, hetgeen insgelijks zeer pijnlijk is, maar de soldaat bleef onbewogen. Toen de wond verbonden was, stak hij zijn pijp aan en begon zeer koelbloedig te roo- ken. nZiet gij, mijne heeren," riep een officier, «welk een moed er in het hart van een Franschman zit 1" »lk vraag excuus mijnheer," zeide de soldaat, «ik ben een Hollander, en wel uit Friesland Nog altijd komen er droevige klagten over de waarde vermindering der diamanten. «Hoorde men die hier ook eens over de daÜDg der eerste levensbehoeften''' zucht menige huisvrouw. Vau 24 31 Mei 1872. ONDERTROUWD J. P. F. "Wendt, zeeman, weduwnaar van D. Daalder en J. E. van Emmerick, weduwe van P. vau Stuivenberg. C. Kerkhof, zeilenmaker en A. Waterman. J. Kooijman, werkman, wonende thans alhier, onlangs te Anna Paulowna en R. Hagenaar, wonende te Anna Pau- lowna. E. J. Janssen, koksmaat bij de marine en N. Vlasblom. C. Pieterse, schoenmaker, woneude te Vlissingen, verblijf houdende alhier ea C. Boon. GEHUWD L van Oeffel en A. Platvoet. D. Horsman en E. Bijl. BEVALLEN J. G. Brachthuizer geb. Freers, D. M. Boon geb. Vroom, D. L. Graaff geb. Bos, Z. K. Drijver geb. Duiuker, D. G. D. Borst geb. Bakker, Z. C. Dekker geb. Liglhart, D. A. Meijers geb. Gooien, Z. T. Koens geb. Pieters, D. A. Spruit geb. Krijnen, D. W. C. Govers geb. Poppe, Z. R. Meeues geb. Sarfatij, Z. N. Paul geb, Diepering. Z. A. Krijnen geb. Dekker, Z. A. A. Bas, geb. Rover, Z. OVERLEDEN: A. Kramer geb. Herfst, 36 jaren. D. Gomes geb. Weel, 24 jaren. K. Dijker, 22 jaren. T. van der Paauw geb. Mod derman, 65 jaren. T. de Jong, 7 maanden. J. Kramer, 4 maanden. M. Quast, 9 jaren. H. van Engelen, 3 maanden. J. van Dam, 21 jaren. Levenloos aangegeven 1. van 15 tot 33 Mei 1S72. ONDERTROUWD H. Hopman, 30 jaren, te Akersloot en G. H. Gies, 31 jaren. C. Quak, 24 jaren en N. Visser, 3 9 jaren. GETROUWD C. Blaauw, 24 jaren en S. Quak, 26 jaren. GEBOREN Elbregt, dochter van C. Vos en B. Ellen. Antje, doch ter van D. Bakkeren N. Jonker. Maria, dochter van J.Tuin en H. vau Bisselik. Dirk, zoon van B. V. Slothouwer eu A. Blaaubocr. Wil helmus Jacobus, zoon van W. J. Palmans en T. G. de Vries. Gerar- dus Johaunes, zoon vau W. J. Palmans eu T. G. de Vries. Jan, zoon van J. Strooper en J. do Wit. OVERLEDEN: Simon Koemeester, 40 jaren, echtgenoot van E. Koning. Arie Geel Cz., 68 jaren, echtgenoot van N. de Leeuw. Jobannes, 3 jaren, zoon van J. Raven en T. Mooijboer. Eeltje Koning, 37 jaren, echtgenoote vau C. Kat. Geertje, 23 maanden, docliter van JDelver en M. H. Oijevaar. Elisabeth, 5 maanden, dochter van J. Henueman en K. Koopman. Jan, 20 jaren, zoon van J. Neefjes en P. Brak. Jacob Scbrieken, 73 jaren, echtgenoot van M. Bregman. Gedurende de maand Mei 1872. ONDERTROUWD C. Kroon en Trijntje Tijsen. GETROUW O: W. Breet en Jaantje ter Keurst. N. Rotgans, weduw naar, met Tetje Kort. GEBOREN Jacob, zoon van J. Kaan en Pietertje Lont, Geertje,

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3