NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz.7 Junij 1872. Heden morgen had aan de directie der Marine alhier de aanbesteding plaats vanHet maken van een regenbak op de Quarantaine-plaats te Wie-ringen. Hiervoor waren 13 inschrijvingsbilletten ingekomen, als van de heeren J. van Soelen f4700; M. F. Walliu f4600; M. Poppen f4600; Gebrs. Moorman f4589; Gebrs. Korff f4560; J. van der Woude f 4558; S. Gooien f 4540; Gebrs. Klein f 4485; P. de Vries f4470; C. Kroon f4466; A. Vos Rz. f4424; P. Spruit f 4420; Jacs. Poppen f 3798. Z. M. heeft den luit. ter zee 1° kl. A. J. Visser, ad judant van den directeur en kommandant der marine te Am sterdam, benoemd en aangesteld tot lid van den raad van tucht voor de koopvaardij aldaar. De luit. t/z. 2® kl. H. O. Peith en de adelborst le kl. H. van der Sande, worden met den lla dezer respecti- velijk geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam en te Hellevoetsluis. De luit. ter zee 2e kl. H. H. Bowles, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodilwordt met den laat- sten dezer op non-activiteit gesteld en met den ln Julij daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2e klasse A. van Linden van den Heuvell. Voorts wordt, met laatstgemelden datum, de luitenant ter zee 2e klasse W. J. Struick toegevoegd aan den chef der hydrographie. - Onder meer anderen hebben dezer dagen de volgende benoemingen plaats gehad: tot kapitein Ie kl. de kapiteins der 2e kl. F. baron van Aaersen Beijeren van Voshol, adj. van het 7e reg. inf., en jhr. W. A. Alting von Geusau, van het l® reg. vest.-art; Tot chef van 's rijks geweerwinkel te Delft, de kapitein P. J. In de Beton, der vest.-art. Nederland verloor Dingsdag avond een harer grootste staatsliedenten half zeven ure blies de heer Mr. J. R. Thorbecke den laatsten adem uit. //Breng aan allen, met wie ik zoovele jaren aan de be- //langen van het vaderland medegewerkt heb, mijne laatste //groeten over, en zeg hun dat de stervende vriend is heen- //gegaan, erkentelijk voor den steun, dien zoovelen hem in //moeijelijke tijden gaven". Dit waren de laatste woorden van hem, die als het ware alleen voor het belang onzer natie leefde, en wien geene opoffering te groot was wanneer hij zag, dat Nederland er voordeel van kon hebben. Watalgroote hervormingen en verbeteringen zijn er tijdens zijn tot twee maal herhaald ministerschap gebeurdde lijst daarvan zou te uitgebreid worden, indien wij ze gingen opsommen, en boven dien, een ieder weet het, wat het doel en streven zijner staatkundige loopbaan was. Met hem ging er een van de meest schitterende sterren aan den politieken hemel onder, en niemaud zal er aan twijfelen, of Nederland zal steeds met een gevoel van diepen eerbied en erkentelijkheid dien grooten man gedenken. Hij werd geboren te Zwolle in 1798 en genoot eene zorgvuldige opvoeding, bezocht het gymnasium zijner ge boortestad, hoorde aan het athenaeum te Amsterdam de lessen van van Lennep, van Swinden en van Reenen, zette in 1818 te Leiden zijne studie voort en werd er in 1820 tot doctor in de regten bevorderd. Hij bezocht vervol gens onderscheidene Duitsche academiën en vestigde zich als privaat-docent eerst te Giessen en later te Göttingen. In 1824 begaf hij zich echter naar Amsterdam, schreef zijne //Bedenkingen aangaande het regt van den Staat" en werd in 1825 benoemd tot hoogleeraar in het Staatsregt te Gent. De Belgische omwenteling van 1830 was oorzaak, dat hij zich naar Leiden begaf, waar hij in de regtsgeleerde faculteit werd opgenomen. Hier strekte zijn onderwijs zich uit over het Romeinsche regt, het handelsregt, het administratief regt en de Nederlandscbe staats- en regtsgeschiedenis. Hij vormde er eene school, wier uitstekende leerlingen zijne beginselen overbragten in het maatschappelijk leven, weshalve hij meer en meer de aangewezen persoon werd tot het bekleeden der hoogste regeringsbetrekkingen in Nederland, vooral toen zijne ^Aanteekeningen op de Grondwet" en zijne //Proeve van herziene Grondwet" in het licht verschenen. Toen er in 1840 sprake was van eene wijziging der Grondwet, zag hij zich gekozen tot lid der 2e Kamer, en hij behoorde in 1844 tot de negen mannen, die aan de Kamer een volledig ontwerp van grondwetsherziening voorlegden. Het werd echter verworpen en hij zelf niet herkozen. Toen echter Koning "Willem II in 1848 het jaar der democratische beweging in Europa de noodzakelijkheid van zulk eene herziening inzag, werd onder anderen ook Thorbecke daarmede belast, en ditmaal met gunstig gevolg. Van dien tijd af is de geschiedenis van Thorbecke zamen- geweven met die van het Nederlandsche Staatsbestuur. In 1849 trad hij op als minister van Binnenlandsche Zaken en was weldra het hoofd, ja, de ziel van het Kabinet. Eene aanzienlijke meerderheid in de Tweede Kamer stelde hem in de gelegenheid, om zijne groote talenten ten nutte van Ne derland te besteden, en nadat zijne tegenstanders hem in 1853 door een behendig gebruik van de bisschops-kwestie, hadden doen valleu, zond het volk hem naar de Tweede Kamer, waar hij als het hoofd der oppositie de teugels bleef houden van het bewind. In 1862 hernam hij de portefeuille, die hij in 1866, wegens verdeeldheid met zijn ambtgenoot van koloniën, nederlegde, om in den aanvang van het voorgaande jaar nog maals als minister op te treden. De begrafenis van den heer Thorbecke is bepaald op Zaturdag, des voormiddags ten 11 ure, op de algemeene burgerlijke begraafplaats te 's Hage. Volgens uitdrukkelijk verlangen van den overledene zal zij op de meest eenvou dige wijze plaats hebben. De kiesvereeniging Burgerpligtte Amsterdam, is gis teren avond vergaderd, om te beraadslagen over een hulde blijk aan de nagedachtenis van den heer Thorbecke. Z. M. heeft den minister van koloniën mr. P. P. van Bosse, tijdelijk belast met de waarneming van het beheer van het departement van binnenl. zaken. De N. Rott. Ct. beweert, dat de heer Van Reenen Z. M. geadviseerd heeft tot reconstructie van het liberale ministerie. De Midd. Courant noemt het volgende ministerie Mr. W. baron van Golstein lid der Eerste Kamer, voor Buitenlandsche Zaken mr. W. Wintgens, lid van de Tweede Kamer, voor Justitie; jonkheer mr. H. J. van der Heim, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, voor Pinantiën mr. E. H. 's Jacob, lid van de Tweede Kamer, voor Koloniën. De heer van Reenen zelf zou zich met de portefeuille van Binnenlandsche Zaken belasten. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Schagen, den heer J. de Graag, thans ontvanger der registratie en domeinen te Enschedé. Tot surnumerair der posterijen is, onder meer anderen, benoemd de heer H. Helling, van Alkmaar. Tot Grootkruis der orde van de Eikenkroon is be noemd de heer A. Thiers, president van de Pransche republiek. Woensdag trof Schiedam een gevoelig verlies door het overlijden van een zijner waardigste ingezetenen, den heer mr. P. Loopuyt. Z. M. de Koning heeft omtrent het houden van prac- tische oefeningen in de legerplaats bij Zeist en van najaars oefeningen in het algemeen, bij besluit van 29 Mei jl. de volgende beschikkingen genomen In de maanden Julij, Augustus en September worden tot het houden van practische oefeningen eenige compagniën vesting-artillerie, de artillerie-instructie-compagnie, een com pagnie mineurs en sappeurs en de onderofficieren der artil lerie die het wetenschappelijk onderwijs bijwonen, in de le gerplaats bij Zeist vereenigd; daarenboven zal het vereischt aantal hoofd- en verdere en mindere militairen der verschil lende corpsen, staven en diensten worden aangewezen ter bijwoning van het kamp. De milicien-verlofgangers der ligtingen van 1868 en 1869 van de grenadiers en jagers en de overige regimenten in fanterie, worden voor de najaarsoefeningen tegen 13 Augus tus onder de wapens geroepen, om voor of op 17 September weder met groot verlof te worden gezonden. De milicien-verlofgangers der ligting van 1868 van de drie regimenten vesting-artillerie, die met de kompagniën der eerste seriën kamperen, alsmede die van het corps pon tonniers, worden tegen 27 Julij aanstaande en de miliciens die met de artillerie-compagniën der tweede serie zullen kam peren, tegen 22 Augustus onder de wapenen geroepen zij worden dadelijk na hun terugkeer uit het kamp of na 30 dagen actieve dienst weder in het genot van groot verlof hersteld. Alle miliciens der ligting van 1868, die vóór 1 Augustus gehuwd zijn, worden buiten oproeping gelaten Voor schadeloosstelling voor bureaukosten wordt aan den hoofdofficier, belast met het bevel en aan den officier, be last met de administratieve dienst in het kamp, f 25.per maand toegekend. Men schrijft uit Amsterdam, 6 Junij Gisteren is het laatste gedeelte van den afsluitdijk aan de Zuiderzee digtgemaakt. Het bezinkstuk dat in de opening moest neergelaten worden, prijkte met twee vlaggen, voordat het naar de diepte ging. Ook de schepen in den omtrek hadden vlaggen uitgestoken. Amsterdam is nu voor goed van de Zuiderzee afgesloten. Naar men verneemt, zal het college Zeemanshoop op Donderdag 20 Junij a. s., des avonds in het Park in de Plantaadje, feestelijk gedenken het vijftigjarig bestaan van dat college. De kosten dier feestviering zijn gevonden uit vrijwillige bijdragen van eenige welwillende leden. Maandag jl. is vau de werf bij den scheepsbouwer C. van Duffelen Figee, te Vlaardingen, te water gelaten het driemast-loggerschip jhr. B. van Heemskerk van Beestge bouwd voor rekening Yan de maatschappij //de Noordzee",

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2