NIEUWSTIJDINGEN. taak, of onwillig, om aan zijne heilige verpligtingen te voldoen, men zende hem weg, al ware het ook, dat dit niet zonder eenige opofferingen konde geschieden het belang van de jeugd is toch voor de maatschappij meer waard dan een handvol rijksdaalders. Is hij echter de regte man op de regte plaats, dat dan ook ieder burger, maar de gemeentebesturen in de eerste plaats bewijzen, dat zij het onderwijs op prijs stellen, door alle middelen aan te wenden, die onder hun bereik liggen, om het in bloei te doen toenemen. Alleen daardoor zal het de vruchten kunnen afwerpen, die wij regt hebben daarvan te verwachten. Zullen wij dien tijd beleven Zal hij ooit aanbreken Dat zal afhangen èn van onze regering, èn van de kiezers, in hoe verre deze rondzien naar op flinke onbekrompen mannen, in plaats van altijd de aftredenden te herkiezen. Wij mogen echter geen misbruik maken van het geduld onzer lezers, door thans daarover in bijzonderheden te treden. Over een en ander zou anders nog vrij wat te zeggen vallen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 11 Junij 1872. Naar wij vernemen zullen met de aaustaande kermis drie tooneelgezelschappen zich beijveren, om de bekende groote kunstsmaak van het Heldersche publiek te bevredigen. Voor Tivoli verwacht men de heeren Albregt en van Ollefenterwijl de heer Stoete zijn tabernakel weder naast de nieuwe kerk zal opslaan, is een geheel nieuw gezelschap met beroemde Vlaamsche en Nederlandsene acteurs en actrices, onder di rectie van de heeren Beems en de Leeuw, nog zoekende naar eene voor haar meest gunstige standplaats. Voor den duur der zomerdienst zijn de telegraafkantoren der Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij open als volgt: Alkmaar, Amsterdam, Delft, 's Gravenhage, Haarlem, den Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam, van 7 ure voor- tot 10 J- ure namiddags de overige kantoren van 8 ure voor- tot 1 ure namiddags en van 3 tot 10 ure namiddags. Volgens telegram van Batavia, is het stoomschip Conracl, kapt. E. Oort, den 8 Junij, des voormiddags ten 11 ure, van daar naar Nederland vertrokken, met volle lading, 32 volwassenen en 23 kinderen 1ste klasse passagiers, 11 2de klasse passagiers, 76 soldaten, 10 Chinezen. De officier van gez. Ie kl. J. A. C. van Köningslöw, behoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam, en belast met den geneesk, dienst bij 's Rijks werf en het ge deelte van het korps mariniers aldaar, wordt op non activit. gesteld, en vervangen door den offic. van gez. Ie kl. W. C. A. Hajenius. Aan de Hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer A. W. van Renterghem, offic. van gez. 2e- kl. bij de marine, geb. te Goes, na verdediging van een akademisch proefschrift: //Eenige beschouwingen, be trekkelijk de leer der oorzaken van Beri-Beri." Z. M. heeft aan den kapitein ter zee A. R. Blom- mendal, chef der hydrographie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierseleu van offic der Leopolds orde, hem door Zijne Majesteit den koning der Belgen ge schonken. De luit. ter zee le kl. E. B. Bonn, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indié en wegens langdurig verblijf van daar den 6n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De begrafenis van Mr. J. R. Thorbecke had Zaturdag jl. des morgens ten 11 ure plaats. Een eenvoudige rouw- wagen en een paar volgkoetsen, dat zou op verlangen van den overledene de gansche stoet uitmaken, doch voor het sterfhuis en op de begraafplaats had zich een breede schaar vrienden en vereerders vereenigd. De verslagenheid en droe fenis, die op aller gelaat te lezen stonden, bewezen, dat zoo- velen niet bijeengekomen waren om den vorm, maar uit waarachtige deelneming, uit innig besef, dat het vaderland een zwaar verlies had geleden, dat ieder met rouw behoorde te vervullen. Aan de geopende groeve bragten de Ministers van Bosse en Jolles en de heer Dullert, president der Tweede Kamer, hulde aan de nagedachtenis des overledenen en werden de aanwezigen door zijn eenigen zoon bedankt voor de laatste eer, zijn besten vader bewezen. De kist daalde neder in het graf en de menigte keerde huiswaarts, verslagen zoo als zij was gekomen, doch bemoedigd door de gedachte, dat een graf te klein is, om zóóveel kennis en zielenadel te omvatten. Even als zoovele andere vereenigingen in ons vaderland, was ook de in dit district gevestigde Centrale-Kiesvereeniging door drie harer leden vertegenwoordigd, als de hh. mr. W. van der lCaay, dr. A. T. van Aken en mr. N. H. de Lange, van Alkmaar. Men meldt uit Zwolle 6 Junij het volgende: Het heengaan van Zwolles grooten, welligt grootsten zoon, is hier met diep leedwezen en innige deelneming vernomen. Men begreep terstond dat zoo ergens, hier die deelneming geen werkelooze mogt zijn. Op den dag nog zeiven, waarop de treurmare herwaarts was gekomen, noodigde mr. v. Dig gelen zijne medeburgers uit, om tegen den volgenden avond op te komen, ten einde voorstellen te vernemen aangaande een aan de nagedachtenis van den overledene te brengen blijk van hulde. Hoezeer men de behoefte gevoelde, aan de smart over het verlies van den grooten medeburger uitdruk king te geven, bleek uit het groot aantal van hen, die aan deze uituoodiging gehoor gaven. In die vergadering werd o. a. liet besluit genomen, zoo mogelijk door de medewerking van geheel Nederland, in de stad zijner geboorte een blijvend gedenkteeken van welken aard dan ook te doen oprijzen, nevens de vele gedenkteekens, die de edelste staatsman zich zeiven heeft gesticht in de harten van het Nederlandsche volk. Yau dit denkbeeld vervuld, heeft de vergadering zich geconstitueerd tot eene centrale, en zal het door haar geko zen voorloopig bestuur trachten de sympathie en medewer king van de natie te verkrijgen. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning den wensch te kennen gegeven, dat aan de dochters van wijlen den heer Thorbecke een jaargeld worde uitgekeerd, als hul deblijk aan de nagedachtenis van dien onvergetelijken man. Een wetsontwerp in dien geest zou binnen kort worden ingediend. Het Vaderland voegt hier nog bij//Naar ons wordt medegedeeld, bestaat het plan het bedrag van dat jaargeld vast te stellen op de som, die Thorbecke als pensioen zou hebben genoten. Terwijl van onderscheiden zijden gesproken wordt van een hulde vau blijvenden aard, kan ten slotte worden vermeld, dat de heer de Vries, Hofgraveur te 's Gravenhage, een medaille vervaardigt, aan Thorbeckes loopbaan gewijd en waarop: aan eene zijde een door een uitstekend kunstenaar vervaardigd borstbeeld in antieken vorm vau den overledene, met aanwijzing van geboorte- en sterfjaar, enz., en aan de keerzijde de wapens van 't Rijk, de stad Zwolle, hoogescholen vau Gent en Leiden, voorts de openliggende Grondwet en het wapen van Thor becke, terwijl als randschrift voorkomt zijn kernspreuk "Be Grondwet mag geen loutere vormmoet een nationale kracht wezen? Te Hoorn arriveerde jl. Vrijdag morgen de instructie- brik Urania met de adelborsten, om, zooals gewoonlijk, eenige dagen aldaar te blijven en zich van levensmiddelen te voor zien. Zij zal in het midden van deze week vertrekken, en van tijd tot tijd de reede van Hoorn bezoeken. Men schrijft ons van Haringcarspel, 8 Junij. Ter aanvulling van mijn vorig berigt aangaande den brand te Tuiljeuhorn, kan ik u nog het volgende melden Gisteren werd van hier gevankelijk naar Schagen gebragt, om heden naar de gevangenis te Alkmaar gevoerd te wor den, de persoon van Maartje van Duin, dienstmaagd bij den heer J. Groot, te Tuitjeuhorn, beschuldigd van diefstal. Zij heeft hare misdaad reeds in het voorloopig verhoor beleden. Hare bekentenis komt op het volgende neder: In de maand Maart 11. heeft zij haren heer een bankbiljet, groot f 25. ontvreemd, dat men op tafel had laten liggen en in de vo rige week weder een bankbiljet, groot f 40.uit het ka binet genomen, welk papier zij verborgen had tusschen het kabinet en het schot. Daar zij, als eenige dienstbode, van den laatsten diefstal werd verdacht, bekende zij verder de brand van 11./Vrijdag te hebben gesticht, om daardoor te be letten dat het vermiste geld op die plaats werd gevonden. Ten huize harer ouders werden door de politie nog twee rijksdaalders uit den grond gehaald, welke zij voorgaf van haren baas te hebben gekregen. De arrestatie geschiedde door den brigadier der rijksveld- wacht te Schagen, geadsisteerd door den rijksveldwachter Moorhoff, van Warmenhuizen en den gemeente-veldwachter Oly, van Haringcarspel. Mc-n schrijft van Winkel, het volgende: De vroeger aangekondigde wedstrijd met werktuigen voor den hooibouw, heeft aan de verwachting ten volle beantwoord. De honderden landbouwers, die het werk kwamen zien, konden zich hier overtuigen, dat de machinale hooibewerking hoe langer hoe meer die met de handen behoort te vervangen. Velen mogen zich hierdoor aangespoord gevo el en, om tot de nieuwe vereenigiug toe te treden, ten einde haar de ver- eischte medewerking te verleenen. Van Texel schrijft men, dat de ansjovisvangst zeer naar wensch gaat. Een schipper ving in één nacht voor f 80. De gemeenteraad vau Zaandam heeft besloten aan den sectie-ingenieur bij de Amsterdainsche Kanaalmaatschappij, den heer IC. van Rijn, op te dragen het maken van een zijkanaal of andere werken, tot verbinding van de Voorzaat) met het Noordzeekanal. Men schrijft aan de Standaard uit Zwolle van 6 Junij Hedenmorgen is hier de tijding ontvangen, dat de conduc teur Dickens, op wien zoo zware vermoedens rusten betref fende het ontvreemde pakket aangeteekende brieven, dezer

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2