HELDERSCHE COURANT. Jïieuiös= en Zaturdag <flÖoerfenUe--6fttÖ. 15 Junij. M 1155. Twaalfde Jaargang. 1872. #ffincd' gcöecïte. BEKENDMAKING. JBiet-nffictëel ge&eelte. Zitting van den Gemeenteraad, Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. ƒ0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Adyeetentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel nicer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GI L T J E S. LOTING VOOR DEJSK3HUTTERIJ. Het PLAATSELIJK BESTUUR der gemeente HELDER maakt bekend, dat de LOTING voor de m deze gemeente gedurende dit jaar voor de Schut terij ingeschrevenen, is bepaald op VRIJDAG den 28 JUNIJ 1872, des namiddags ten 6 ure. Dat de loting zal geschieden in het lokaal achter het Bureau voor Ge meentewerken, naast het Weeshuis. Dat men bij de loting moet opgeven deredenen van vrijstelling van dienst, dio men heeft of vermeent te hebben en dat de alphabetische naamlijst der ingeschrevenen van heden af, tot deu dag der loting toe, op do gewone kan tooruren op de Secretarie ter inzage is nedergelegd. Helder Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur, den 10 Juuij 1872. STAKMAN BOSSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat het EERSTE SUPPLETOIR KOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG, dienst 1872, door den Gemeenteraad in zijne zitting vau den lln dezer is vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen, op de gewone kantooruren, voor een ieder ter Secretarie tor lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Het,der STA KMAN BOSSE, Burgemeester, den 12 JuQij 1872. 1. VERHEY, Secretaris. op Dingsdag den 11 Junij 1872. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Hugenholtz, met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1). Suppletoir Kohier Tloofdelijken Omslag. Wordt goedgekeurd, bedragende f205.16 2). Finantiëele regeling 1871. Eenige af- en overschrijvingen door het Dagelijksch Bestuur aan den raad voorgesteld worden goedgekeurd. 3). Aangelegenheden Kermis. Worden gelezen drie rekwesten lo. Van Hs. Lampe, met verzoek, dat de kermis dit jaar aan den Helder worde geplaatst, op grond dat in 1868, wegens de cholera, de beurt van den Helder is overgeslagen, nu ook het zelfde geschiede ten opzigte van bet Nieuwediep, alwaar gepas seerde jaar, wegens de pokken epidemie, de kermis niet heeft plaats gehad. 2o. Vau P. de Graaf en andere bewoners van het Westelijk deel der gemeente, inhoudende hetzelfde verzoek op dezelfde gronden gebazeerd. 3o. Van de wed. T. Luijekx en andere bewoners van het Oostdeel der gemeente, met verzoek dat de kermis dit jaar te Nieuwediep worde geplaatst, daar zij vermeenen, dat wegens de schorsing der kermis gepasseerde jaar, zij thans aan de beurt zijn. De Voorzitter vermeent, dat hier geen kwestie kan zijn; dat een vroeger genomen raadsbesluit bepaalt, dat de kermis het eene jaar geplaatst wordt in het Oostelijk en het volgende in het Westelijk deel der gemeente, dat gepasseerde jaar de beurt was aan het Oostelijk deel, daar echter de kermis toen ge schorst is, ligt dat deel thans aan de beurt. De heer Maalsteed herinnert, dat meermalen is gesproken om het jaarlyks verwisselen van standplaats der kermis af te schaffen en een vaste plaats daarvoor aan te wijzen, hij geeft den raad in overweging daarop terug te komen. De Voorzitter zegt, dat reeds sedert jaren sprake is van een nieuwe en betere regeling der kermis, doch dat steeds gebleken is de ingezetenen er tot nog toe niet zeer mede ingenomen zijn, mogelijk dat men later tot andere inzigten zal komen. Spreker is van meening, in deze aan de slechte regeling te moeten toegeven, omdat het is tot onderling genoegen. De beer Graat steltvoor, dit jaar nog op den ouden voet te moeten beslissen, en de nieuwe regeling aan te houden tot nadere gelegenheid. De heer de Bange verklaart zich voor eene nieuwe regeling. De Voorzitter betuigt den vorigen spreker daarover zijn genoegen maar betreurt bet, dat mondeling en schriftelijk zoo als ook uit de in behandeling zijnde rekesten blijkt nog zoo dikwijls de namen van Helder en Nieuwediep worden gebezigd, om de verschillende deelen dezer gemeente aan te duiden. Hij wenscht daaraan zoo gaarne een einde te maken, daar het toch slechts één gemeente is, en dikwijls aanleiding geeft tot verwarring. De heer Boom vraagt inlichting omtrent de gronden, inde beide eerst gelezen rekesten aangevoerd. De Voorzitter antwoordt, dat rekwestranten in dwaling ver- keeren, dat wel de kermis indertijd wegens de cholera geschorst is geworden, maar dat daardoor de beurt van het Westdeel der gemeente ook tot het daarop volgende jaar is uitgesteld. De heer Braaksma betuigt mede zijn leedwezen over het verkeerd gebruik van de namen Helder en Nieuwediep, on gaarne zou hij zien, dat door een strijd als in deze, over de kermis, de gemoederen in de beiden deelen der gemeente weder even als vroeger tegen elkander werden opgezet, onder de leuzen van Helder en Nieuwediep. Wenschelijk acht spreker het dat in de benaming der gemeente meer eenheid werd aan genomen. De heer de Breuk zegt tot zijn genoegen te hebben gehoord, dat er steeds meer stemmen opgaan, ook in deze vergadering, tegen de dwaasheid van het gebruik maken van twee bena mingen in deze gemeente. Spreker zegt, dat het niet genoeg herhaald kan worden dat hier slechts één gemeente is, dat die gemeente heet Helderdat er geen Nieuwediep bestaat. Het voorstel om de kermis dit jaar in het Oostelijk deel der gemeente te doen plaats hebben, aangevuld methetamén- dement van den heer Graat, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 4). Mede deeling van ingekomen stukken. a. Koninklijk besluit, waarbij magtiging wordt verleend tot de aanvaarding van de legaten van wijle den heer IJ. de Haan, ten behoeve van de armen dezer gemeente en van het Algem. Weeshuis. b. dat de supplement begrooting schutterij is goedgekeurd. Bij de gewone rondvraag verzoekt de heer de Lange dat dè verordening op de mestvaalten meer streng worde gehandhaafd. De heer de Breuk verlangt, dat de kermiskramers zich strikt zullen houden aan den uitslag der loting. Daarna wordt de vergadering gesloten. Verdiensten. Mr. Johan Rnclolf Thorbecke werd den 8n dezer maand zooals wij reeds hebben medege deeld, te 's Hage ter aarde besteld. Wij gelooven niet, dat één blad in Nederland heeft kunnen zwijgen bij de ziekte en het overlijden van den grooten staats man. Elk op zijne wijze is daarbij in meer of minder uit voerige beschouwingen getreden doch in één opzigt stemden allen overeen dat liet een groot man was. Zelfs de illiberalè 'Jïjd en dergelijke bladen laten hem toch regt wedervaren. Men moge tot zijne vrienden of tot zijne tegenstanders hebben behoord, het was onmogelijk hem niet te hoogachten wegens zijne eerlijkheid en zijne liefde voor het vaderland. Wij gaan echter verder, én noemen hem met vólle overtuiging een echt Nederlander, die zich aan het vaderland verdienstelijk heeft gemaakt. Verdiensten, ware verdiensten zijn zeldzamer dan wij wel zouden wenschen. Niet al hei; goede, dat sommige mannen van invloed tot stand brengen, is even verdienstelijk. Wanneer

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1