leiding geeft tot toepassing van verzachtende omstandigheden en hem veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijftien jaren. -Uit Velzen meldt men van 11 Junij aan de iY R. Ct.: Binnen weinige weken hoopt men bier met het metselwerk aan de sluizen klaar te zijn en dan de groote ijzeren sluis deuren op hare plaats in te hangen. Met volle kracht wordt er aan het kanaal gewerkt, zoodat de zeehoofden merkelijk vorderen, waartoe ook het zachte winterweer veel heeft bij gedragen, daar voortdurend kon doorgewerkt worden. De gezoudheidstoestand onder het gezamentlijke werkvolk is vol doende, en de verdiensten zijn hoog, daar een metselaar hier f2.50 en een steenhouwer f3.55 daags verdienen. Ook de ijzeren bovenbouw van de spoorbrug, over het kanaal vordert goed en zal spoedig voltooid worden. Kregen we daarmede hier tevens een telegraaf- en goederen-bureau, dit zoude zeker veler wensch zijn en tot bloei van de gemeente dienen, maar zal den eersten tijd nog wel onder de pia vota behooren. Naar wij vernemen, is het door opdroogen van het Hel legat raadzaam om schepen, die van Rotterdam langs Brou wershaven of Zierikzee zee willen kiezen, niet dieper dan 50 decimeters te laden. NR. Ct. Op het nationaal Zendingsfeest te Wolfhezen, op 3 Julij e. k.zal, in plaats van den heer E. Cesar Segers, die verhinderd is, de heer A. Toorenenbergen, predikant te Gro ningen, als spreker optreden. Volgens het feestprogramma rijden er 2 feesttreinen van Amsterdam, 1 van Rotterdam en 's Hage, 1 van Almelo Enschedé, 1 van Leeuwarden en 1 van Arnhem, behalve nog een paar extra-treinen van laatstgenoemde plaats. Tot niet gering leedwezen van velen, zal echter de ont worpen feesttrein van den Helder en de verdere plaatsen langs den Hollandscheu spoorweg niet rijden. Dit staat in verband met een uitspraak van den Hoogen Raad over een tariefs-kwestie tusschen de regering en de Rijnspoorweg maatschappij, waaromtrent wij hier moeijelijk in bijzonder heden kunnen treden. De feestgangers uit Leiden zullen echter per stoomboot vervoerd worden en verder per feest trein naar Wolfhezen. Ook de pogingen om een feesttrein LangewegBreda's Bosch te doen loopen, stuitten op on overkomelijke zwarigheden. De plaatsbiljetten voor de feesttreinen met de daarbij be- hoorende programma's zullen in den loop van de volgende week voor het publiek verkrijgbaar gesteld worden. [Stand.) Het hoofdcomité van de Vereeniging //Het Roode Kruis" heeft de comités, die werkzaam zijn (of willen zijn) tot het verzamelen van materieel of tot opleiding van ver plegers en verpleegsters, verzocht hun afgevaardigden te be noemen voor de vergadering, die te 's Gravenhage gehouden zal worden op 10 Julij a.s. Bij het hoofdcomité bestaat geen bezwaar tegen het af vaardigen door de comités van meer dan één lid, daar het prijs stelt op voorlichting van deskundigen en op onderling overleg, en de werkzaamheden in vredestijd ten naauwste met de maatregelen, uit het overleg in die vergadering voortsprui tende, zamenhangen. Men meldt uit Kampen, 12 Junij. Tegen den 21 n dezer zijn 50 jongelingen, die zich als vrijwilligers bij het iustructie-bataillon hadden aangemeld, tot iudienst-stelling op geroepen. In enkele gemeenten van de provincie Groningen is meu reeds begonnen met gelden te verzamelen voor een mo nument voor Thorbecke. Men is daar (dus wordt geschre ven) zéé verlangend zijne gezindheid door daden te toonen, dat men overleg en overeenkomst schier niet kan afwachten. In de Zwolsche Crt. geeft een warm //vereerder van Thorbecke" aan de Zwolsche burgers in overweging om, af gescheiden van de monurnentsquaestie, iets voor den grooten stadgenoot te doen. //Laten wij," zegt hij, //in den gevel van het huis, waar Neerlands groote staatsman van deze eeuw werd geboren, een steen plaatsen, prijkende met een eenvou dige vermelding van ziju naam, geboorte- en sterfjaar, opdat het dankbaar nageslacht ten minste de plek kan aanwijzen, waar zulk een eerlijk staatsman, zulk een verdraagzaam mensch het eerste levenslicht aanschouwde. Dit is een hulde die wij, Zwollenaren, afzonderlijk onzen Thorbecke behooren te bren gen, al dragen wij ook gaarne als Nederlanders tot het na tionaal gedenkleeken bij." Een inzender van het W. v. d. Dag stelt voor een Thor- becke-fonds te stichten en dat fonds dienstbaar te maken tot behartiging der studie van drie jongelieden aan de ver schillende hoogescholen, bepaaldelijk in die vakken welker beoefening uit Thorbeckes voorbeeld van groot practisch nut voor het vaderland blijkt te zijn. Nu volstrekte gelegenheid ontbreekt, zegt hij, om ook den een of ander burgerzoon, die uitstekenden aanleg bezit, in te leiden in wetenschappen, welke hem misschien te nuttiger zullen zijn, omdat hij den middelstand en zijne behoeften kent, nu zou, dunkt ons, de nagedachtenis van Thorbecke niet beter kunnen worden gehuldigd dan door in zijn geest mede te werken tot opleiding van nuttige burgers in deu Staat. Officieel werden de heeren Lippmann, Rosenthal Co., bankiers te Amsterdam, uitgenoodigd, om een beroep te doen op de bekende Nederlandsche liefdadigheid, opdat door de bijdragen van onze weldadige landgenooten een deel van de vreesselijke rampen in Bohemen mogt worden hersteld. 250 en meer menscheu zijn van alles beroofd, meer dan 100 steden, dorpen, vlekken, werden geheel door het water verwoest, duizenden bunders land zijn verloren.... Behoeft bij zulke sprekende feiten nog één woord van opwekking gevoegd te worden Wij gelooven, dat het bij den be kenden liefdadigheidszin van onze landgenooten overbodig is, ja, hun gevoel misschien kwetsen zou. De heeren van Duiken, Weiland en Co., distillateurs le kl. te Rotterdam, hebben een adres tot den minister van Koloniën gerigt, waarin zij er zich over beklageu, dat de legerkommaudant in Oost-fndië bevolen heeft, het artikel jeuever slechts uit te besteden van twee merken. Adressanten vermeenen dat vrije concurrentie behoort te blijven bestaan en verzoeken dat de minister de noodige maat regelen neme om deze onbillijkheid te doen ophouden. Een Groninger geneesheer is des avonds tusschen 10 en 11 uur op straat, terwijl hij naar een patiënt ging, door fatsoenlijk gekleede personen baldadig aangevallen en mis handeld, zoodat hij den volgenden morgen zijue gewone be zigheden niet kou waarnemen. Zaturdag is aan den zeedijk te Westkapelle uit zee aangespoeld het lijk van een onbekend man, naar gissing veertig a vijftig jarenhet is op de gemeente-begraafplaats aldaar begraven. De kleederen zijn in bewaring genomen, om zoo mogelijk tot herkenning te dienen. Uit Louneker schrijft men ons De schade, die door den jougsten zwaren hagelslag deze gemeente getrofl'en heeft, is enorm groot, zij bedraagt ruim f75,000. De rogge, waar mede eene oppervlakte van p. m. 500 hectaren bezet is, is totaal vernield vele kleine boeren zijn nu niet in staat om in hun onderhoud te voorzien en hunne, akkers te bezaaijen. Wanneer men bedenkt dat het grootste deel van de bevol king uit landbouwers bestaat, zal men zich een denkbeeld van den treurigen toestand kunnen inakeu. Eene commissie uit de aanzienlijkste ingezetenen met den burgemeester aau het hoofd, heeft zich gevormd ten einde de liefdadigheid voor de door deze groote ramp getroffenen in te roepen. Dat het pauperisme in de gemeente Ooststellingwerf ontzettend toeneemt, kan het volgende bewijzen. In 1855, 56 en 57 werd door de gezamenlijke armbesturen uitgegeven de som van f2700; over 1871 is dat bedrag tot f8275 ge stegen. In den hoofdelijken omslag die daar geheven wordt, betaleu de belastingschuldigen tot een bedrag van 8|- pCt. van hun vermogen. Veertig jaren geleden huwden te A. een paar lieden uit de volksklasse. Naauwelijks drie maanden gehuwd, vonden zij deu huvvelijksbaud een last, en na ouderliug overleg zouden zij van elkander gaan en ieder weder een betrekking zoeken, de een als boerenknecht, de andere als meid. In volle eensgezindheid had men dit besluit genomen en men was reeds bezig het onderlinge huisraad onder elkander te verdeelen, toen meu stuitte op het varken. De spaarpen ningen van beiden waren niet voldoende, om dit dier onder elkander te verkoopen. Na veel besprekingen heen en weder besloot men nog 6 7 maanden bij elkander te blijven, totdat het dier zoo ver gevorderd zoude zijn, dat men het slagten kon. Dit accoord werd tusschen man en vrouw aan genomen. Zeer snel vloog die tijd om, en zonderling, niet de minste woordentwist had er tusschen hen plaats gehad. Beiden dachten er over na, dat zij na eenige maanden ge scheiden zouden zijn. Achting en liefde verkregen de boven hand, en toen de vastgestelde termijn verstreken was, zeide de man tot de vrouw: Keel de tijd is om, moeten we nu het varken slagten en verdeelen, of willen we maar bij elkander blijven? Jan zeide deze zoo gij doet, is mij wel, ik kan nog zeer goed de boeren gaan dienen doch ik blijf van jou altijd veel houden. En men besloot bij elkander te blijven. Den 5n Junij 11. vierde dat paar zijn 40jarige huwelijksfeest. Tegen het midden der maand September aanstaande zal te Gent een groote internationale schietwedstrijd plaats hebben, waartoe de Nederlandsche schutterijen en scherpschuttersver- eeningen door den raad en de burgerwacht dier gemeente worden uitgenoodigd. Burgemeester en schepenen zullen aau degenen, die zich daartoe mogten aanmelden, in tijds mededeeling doen zoo van de juiste dagteekening van den aanvang en het einde van den wedstrijd, als van alle noodige inlichtingen omtrent reis, huis vesting, enz. De dood van maarschalk Yaillant heeft weder eens de aandacht der pers gevestigd op de reusachtige jaarwedden, welke de mannen van het keizerrijk trokken. De maarschalk alleen kreeg jaarlijks een sommetje van 268,000 fr., voor verschillende diensten, waarin hij ten bate van den Staat werkzaam was. Één man verdiende slechts meer dan hij, nl. wijlen Troploug met 356,000 fr. Rouher had vroeger 188,000 fr., Mac-Mahon ontvangt nu als opperbevelhebber der Ver- sailler armee 225,000 fr., terwijl de maarschalken Bazaine, Canrobert, Baraguay d' Hilliers en Réguault de Saint Jean d'Angely, elk 200,000 fr. trekken. De uitslag der verkiezingen te Brussel heeft de stoutste verwachtingen der liberalen overtroffen. Al de candidaten der Association Liberale zijn bij eerste stemming verkozen met eene meerderheid van 3000 stemmen tegen hunne cle- ricale mededingers. De liberalen hadden zich zoo vast aan een gesloten, dat het aantal stemmen op den laatsten can- didaat hunner lijst slechts 150 stemmen minder bedraagt dan die op den eersten zijn uitgebragt. Nooit zijn zij zoo een parig opgekomen, en nooit hebben de clericalen zulk eene nederlaag geleden als bij deze verkiezing. Van niet weinig beteekenis is het feit dat, in weerwil van alle pogingen, door geestelijkheid, gouvernement en aristocratie aangewend, bij de stembus zelfs 500 clericalen minder zijn opgekomen dan voor twee jaren. Als een bijzonderheid mag worden medegedeeld, dat onder de studerenden aan de hoogeschool te Zurich thans ongeveer 80 jonge dames zijn ingeschreven. Het meerendeel //studeert" iu de medicijnen en is uit Rusland herkomstig. Naar het schijnt, valt de eer, aan de bedoelde hoogeschool daardoor bewezen, niet bijzonder in den smaak der profes soren of der studenten. Vroeger is het aantal van dergelijke //studenten" nooit zoo groot geweest. Een curieus proces is thans voor de Engelsche regt- banken aanhangig. Het betreft*de vordering van ruim 120 millioen dollars (300 millioen gulden), bij de Engelsche bank gedeponeerd, eu aau zekere familie Glenn behoorende, thans te San Erancisco wonende. Voor 85 jaren overleed sir Erancis Drake, een aanzienlijk vermogen nalatende, dat bij onbekendheid met zijne erfgenamen bij de bank werd gedeponeerd.. Zeventig jaar verliepen al vorens de erfgenamen keunis kregen van de testamentaire beschikking van den heer Drake. Vijftien jaren lang hebben zij besteed om de bewijzen hunner bloedverwantschap op te sporen, en nu een jaar ge leden zijn zij begonnen met de instelling hunner vordering in regleu, om bovengenoemde fabelachtige som te verkrijgen. In geheel Ierland zijn 830,000 weefgetouwen, waarvan men er alleen in Galway ruim 600,000 telt. Ten gevolge van eene werkstaking der werklieden hebben alle fabriekanten dier stad besloten, hunne fabrieken Donderdag te sluiten, waardoor 30.000 man zonder werk zullen zijn. Zulk tene werkstaking is in Ierland nog nooit voorgekomen. Op eene schikking is nog weinig uitzigt. De fabriekanten hebben bo- sloten niet verder toe te geven, al zouden hunne fabrieken maanden lang stilstaan. De werkstakers (zij zijn slechts 2000 man sterk) blijven hunne eischen handhaven, en zoolanger geen vergelijk getroffen is, verdienen door de sluiting der fa brieken 30.000 personen niets meer, terwijl natuurlijk de fa briekanten onberekenbare schade lijden. Door de Grieksche regering zijn krachtige maatregelen genomen tegen een euvel, dat op de koopvaardijvloot zich al meer uitbreidt: de ontrouw der scheepsgezagvoerders en hunne onderhoorigeu. Bijna al de oorlogschepen hebben de havens verlaten om .de kapiteins en matrozen op te vangen, die hunne schepen hebben prijs gegeven na de ladingen in het geheim te hebben verkocht. De Grieksche handelsvloot, door de Eransche belastingen reeds zoo zwaar getroffen, zou door die bedriegers ten eenemale in miskrediet geraakt zijn, indien 's lands bestuur zich de zaak niet had aangetrokken, Een ex-lid der Commune, Vaillaut, is tot hoogleeraar aan de universiteit te Iieidelberg benoemd; hij is een uit stekend ingenieur. Sedert eenige dagen is men te Parijs op last van den prefect van politie begonnen met het opmaken eener lijst van al de uithangborden in de hoofdstad, die 15 a 20 folio- boekdeelen zal vormen, elk van 1200 bladzijden. Te Epernay, het hoofddepöt der champagne-wijnen, zijn een paar wijnhauaelaars van de lijst der leden van den han- delskriug aldaar geschrapt, omdat zij hun flesschen van de navolgeude etiquetten hadden voorzien Grand vin des vain- queurs en Vin des cuirassiers de Dismarck, 1870/71. Als een nieuwe bijdrage tot de beoordeeling vau het vooruitgaand ligchamelijk gehalte van het geslacht van onzen tijd, kunnen de volgende cijfers dienen In Noord-Duitschland, met inbegrip van het Groothertogdom Hessen en het koningrijk Saksen, zijn dit jaar 273,134) jon gelieden hun 20e jaar ingetreden. Hiervan waren voor de dienst geschikt 51 a 54 pCt. In Beijeren bedroeg het aantal jongelieden ruim 43,000 54 pCt. was voor de dienst geschikt, dat is 25,000 man. In Wurtemburg werden 54 pCt. der opgekomen jongelingen goedgekeurd van de 16,000 werden 10,400 ingelijfd, lu Baden was het cijfer 50 a 52 pCt., zoodat vau de 13,000

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3