HEIDERSCHE COURANT. 19 Junij. Twaalfde Jaargang. Jtieums- en <flÖnertenfte--6faÖ. Woensdag NIEUWSTIJDINGEN. M 1156. 1872. Verschijnt D1NGSDAG- ca VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advektentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel nlc'er 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. GIL T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 18 Junij 1872. Zondag jl. werd door het artillerie-vrij korps alhier, een huishoudelijke wedstrijd gehouden, waaraan een dertigtal leden hebben deelgenomen en de prijzen zijn behaald als volgt: Op 200 passen: de schatters C. Vis, P. J. Kries, de majoor-kommaudanfc mr. D. P. H. Aberson en de schutter L. J. Jansen. Eerstgenoemde behaalde ook den rozenprijs, terwijl de majoor-kommandant, den behaalden prijs weder beschikbaar heeft gesteld voor eenen volgenden huishoudelijken wedstrijd. Op 100 passen: de sergeant M. P. Polak en de schutter Johs. de Waard. Des avonds had in de fraai gedecoreerde zaal Musis Sa- crurn een feestelijke reünie plaats van de werkende-, bij dragende- en eere-leden met hunne dames, alsmede genoodigden en geïntroduceerden. Na de uitvoering van eenige muziekstukken had de pleg- tige uitreiking der prijzen plaats, door den president der feestcommissie, den 2n luitenant van het korps J. Schuijt, ouder het houden van gepaste toespraken. Deze feestelijke bijeenkomst werd, behalve door vele andere autoriteiten, mede vereerd door een bezoek van den kom- mandant en directeur der marine alhier, den schout-bij-nacht P. A. A. Gregory. Ontvangen door den majoor-kommandant mr. D. P. H. Aberson, stelde deze de aanwezige officieren aan ZHEdgestr. voor. Door den majoor-kommandant en den schont-bij-nacht werden kernachtige toespraken gehouden, die zeer veel enthou siasme te weeg bragten, niet minder was dit het geval met de toespraak van het lid der commissie, den heer B. H. Polak. Te middernacht, bij het aanbreken van den verjaardag van Hare Majesteit, onze hoog gewaardeerde Koningin, rigtte de majoor-kommandant weder het woord tot de aanwezigen, ten slotte waarvan door de muziek eene fanfare werd aangeheven en een militaire-promenade in de zaal werd gehouden. Tot aan het einde heersebte op dit feest een aangename toon en een uitmuntende harmonie, getuige de gedurige af wisseling van gepaste voordragten, flinke toasten, vrolijke feest liederen en een zeer geanimeerd bal. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin wapperde gisteren alhier van alle openbare gebou wen de nederlandsche driekleur. Zooals gewoonlijk werden ook door eenige particulieren de vlaggen uitgestoken, waren de oorlogschepen in de haven alhier gepavoiseerd en werd het koninklijk salut op de gebruikelijke wijze gelost. Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, kom- mandant de kapt.-luit. t/z. J. J. Boelen, kwam Zondag na middag circa half twee ure alhier ter reede en gistereii na middag ten 4 ure in de haven. Het schroefstoomschip Kijkduinonder bevel van den luitenant ter zee der le kl. W.P. H. Cramer, is den 14n Mei jl. te Curagao aangekomen. Aan boord alles wel. Z. M. heeft aan den offic. van gezondheid Ie kl. bij de zeemagt dr. E. J. van Leent, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem geschonken door Z. M. den koning van Italië. Z. M. heeft aan den kapitein t/z. J. O. H. Arntzenius, adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de Keizerlijke orde van Osmanieh 13e klasse, hem door Z. M. den Sultan van Turkye geschonken. Volgens ontvangen telegram is het stoomschip Prins van Oranje den 14 Junij, 's avonds, van Aden naar Suez vertrokken, na nieuwe schroefbladen aangezet te hebbeu. Het stoomschip Prins Hendrik is Zaturdag ochtend te 3 ure te Port Saïd aangekomen. Op het strand van Texel is gevonden door een licht- wachter van Eijerland een haai van ongeveer 6 voet lengte. In de maag van dit dier bevond zich o a. een Berlijnsch zilveren vork, eenig zeildoek en touw. Bij de doopsgezinde gemeente te Beverwijk bestaat het voornemen een eigen predikant te beroepen. Van het twaalftal predikanten, dat uitgenoodigd is op beroep te preeken, zijn de heeren Hulshofi, van Knolleudam, van der Linden, van Krommenie, Koekebakker, van den Burg op Texel en Ballot van Pieterzijl, reeds opgetreden. Door den bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor te Oude Schild op Texel, de heer H. P. Zeegers. Naar het Dagblad met zekerheid verneemt, verwacht men eerlang de weder-bijeenroeping van de Tweede Kamer. Men schrijft uit den Haag, 15 Junij. In eene heden, onder voorzitterschap van den heer Dullert, gehouden tal rijke bijeenkomst, met het doel om een plan te vormen voor een nationaal huldeblijk aan Thorbecke en om eenheid te brengen in de verschillende voornemens, is eene commissie van 50 leden uit alle oorden des lands benoemd, die in eene algemeene vergadering, oVer veertien dagen te houden, een ontwerp zal indienen. In de Zaturdag jl. te Utrecht, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gehouden vergadering, van het Utr. Studenlenkorps is o. a, het voorstel van den Senaat in behandeling geweest, om bij te dragen tot het oprigten van een blijvend gedenkteeken voor den heer Thorbeckeer is eene commissie van drie leden benoemd, die dit voorstel zal onderzoeken en in eene eerstvolgende korpsvergadering rap port zal uitbrengen. Den 27 dezer zal de gemeente Edam op luisterrijke wijze het derde eeuwfeest vieren van hare overgang naar de zijde van den Prins van Oranje. Volgens het daarvan de zer dagen verschenen programma, zullen dién dag plaats heb ben eene zanguitvoering, historisch allegorische optogten, ver scheidene volksvermakelijkheden, vuurwerk en electrische ver lichting. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zal het staf muziekkorps der Marine deze feestviering opluisteren. Jl. Woensdag heeft, naar men aan het N. v. d. D. meldt, de ex-keizer Napoleon eenige uren te Haarlem ver toefd en in het hotel Punckler een collation gebruikt. Hij was vergezeld van 2 heeren. Naar aanleiding der bewering van een correspondent der N. Rott. it., dat de millioenen, aan den Nieuwen Wa terweg besteed, thans reeds rente zouden afwerpen, wijl de hoekers en loggers van Maassluis van den korteren weg kunnen profiteren en daar ter plaatse nu en dan levende zeevisch komt, merkt het Weekblad van Voome en Putten op, dat de Nieuwe Waterweg altijd geacht is te moeten dienen voor de groote vaart, en dat de vischschuitcn van Maassluis vroeger ook wel door het Scheur of langs Brielle, of althans door het kanaal van Voorn e naar zee konden komen. Aan de vereischten voor de groote vaart echter, gaat het Weekblad voort, beantwoordt de Nieuwe Waterweg zeker nog lang niet. Immers het vaarwater moest dezen zomer dieper worden volgens officiëele peilingeu was het in dit voorjaar 15 centimeters diep, en nu berigtte onlangs de minister van Marine, dat bij de gedane loodingeu op het drooge van den

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1