Nieuwen Rotterdamschen Waterweg is bevonden 14 decim. bij gewoon laag water. Hieruit blijkt dus, dat het vaarwater ondieper wordt in plaats van dieper. Het Weekblad vreest, dat Rotterdam zoolang aan het wel slagen van den Nieuwen Waterweg zal blijven gelooven, totdat het transito-vervoer zich naar Vlissingen en België verplaatst heeft. Men verneemt met genoegen, dat de firma Lippmann en Rosenthal te Amsterdam, een eerste zending van f 6000. voor de slagtoffers van den watersnood in Bohemen naar Weenen hebben overgemaakt. Van deze gelegenheid maken wij gaarne gebruik om op deze inzameling nogmaals de aandacht te vestigen. Ingezetenen van Sloterdijk hebben aan den Raad van Administratie van den Hollandschen spoorweg gevraagd, om in hunne gemeente een station op te rigten. Daarop is afwijkend beschikt. De belanghebbenden zijn hierover zeer ontevreden en zullen nu, naar men zegt, een beroep doen op de medewerking van den minister van binnenl. zaken. Zaturdag middag sloeg aan de Jacobibrug te Utrecht een velocipède-boot om, waarop zich 3 personen bevonden; door spoedigaangebragte hulp kwamen allen met den schrik vrij. In de vorige week moet te Leidschendam, naar men verzekert, eene dienstbode haar pas geboren kind van het leven hebben beroofd en in den tuin van haren meester be graven. Een hond zou eenige dagen later de plaats, waar het lijkje verborgen was, hebben aan den dag gebragt. Dat men niet altijd uit de omgeving van dieven of pick-pockets verwijderd is, bewees wederom de begrafenis van den minister Thorbecke op 8 Junij jl, bij gelegenheid waarvan ontvreemd werd een zilveren savonet-horloge, zwaar verguld, waaraan een gouden ketting met gouden charivari. De Hollanders aan de Kaap vergeten hunne stamge- nooten niet, en blijken ook in de herwinning onzer onaf hankelijkheid voor 300 jaar, op 1 April jl. feestelijk her dacht, belang te stellen. De heer Mijburgh, consul-generaal der Nederlanden, heeft zich althans bereid verklaard bijdra gen te ontvangen voor de oprigting van een Zeemanshuis te Brielle en heeft reeds ruim f900.-- voor het doel kunnen overmaken. Aan een particulier schrijven ontleent het Bat. Handels blad het volgende Den 5den April 's morgens gingen wij aan boord van den prachtigen stoomer Hooghly. Wij stoomden tot 's namid dags van den 7den, toen wij, aan tafel zittende, een harden knal hoorden, die ons deed vermoeden, dat wij allen naar den kelder zouden gaan. Alle officieren vlogen op, om te zien wat het was, doch er was niets te zien, de boot liep even snel voort en 's avonds werd er weder muziek gemaakt, gedanst, enz. Doch 's morgens van den 8sten liep de boot weinig of niets meer, en wij kwamen eindelijk tot de treurige ondervinding, dat wij 5 van de 6 schroefbladen verloren hadden, en wel op een afstand van ongeveer 600 mijlen van Pointe de Galles. Met het eene overgebleven blad en met behulp der zeilen zijn wij daarop langzaam aanstoomende naar Galles geschar reld, en waren wij allen zeer lekker 's avonds van den lln het vuur van Galles te zien. Wij hielden het 's nachts op ec neer voor de haven en liepen 's morgens van den 12den gelukkig hier binnen met behoud van het overgebleven schroef blad. Hadden wij dat verloren, dan lagen wij nog kalm op zee te dobberen, want met zeilen komt zoo'n boot weinig voort. Toen wij er kwamen, lag er ook reeds de P. en O. boot van Calcutta met gebroken schroef-as, welk accident zij op 300 mijlen van Ceylon gekregen had. De Prins van Oranje heeft hier spoedig en goed gerepareerd, en men is er hier over uit, dat alles zoo spoedig en geregeld met die boot in zijn werk is gegaan. Ik moet dan ook zegden, dat het aanbrengen van een nieuwe schroef aan een boot als de Prins van Oranje op deze reede alle bewondering verdient. Het doet mij voor de maatschappij Nederland genoegeD, dat ik u hetzelfde ongeval, als haar is overkomen, kan mee- deelen van de Fransche en Engelsche mails, en hoop ik, dat de vermelding dezer feiten moge dienen om het crediet, dat de handel aan de Nederlandsche stoomvaart heeft geschonken, steeds hetzelfde te doen blijven. Men zeide op Java dikwijls, die ongevallen van schroef verliezen gebeuren nooit op Fran sche of EDgelsehe mailbooten, en ik zelf heb ook wel eens zoo gedacht, maar ben nu vrij wel genezen van die meening. Wij zitten nu op een Fransche boot met één schroefblad naast ons ligt een EDgelsehe mailboot met gebroken schroefas, dus zonder eenig vermogen, en in de nabijheid hebben wij het gezigt op het wrak van de onlangs vergane Australische mailboot. De stoomketel van het Spaansche stoomschip Guadayra, is bij de aanlegplaats te Marseiile gesprongen er waren 55 slagtoffers. De mijnwerkers in het district Essen hebben aan de directiën der kolenmijnen bekend gemaakt, dat wanneer het loon niet met 25 pCt. verhoogd en de werkdag niet op 8 uren gesteld wordt, zij den 16n dezer den arbeid zullen staken, of tegen den 30n zullen opzeggen. Het aantal werklieden, die zich hiertoe hebben aaneengesloten, bedroeg minstens 13,000. Volgens het berigt (uit Essen) waren de directiën niet voor nemens aan den eisch toe te geven. Men vreesde aldaar in de omstreken, dat ten gevolge van dien strike de fabriek var» Krupp gebrek aan steenkolen zou krijgen, en dus de ar beiders van die firma tegen wil en dank eenigen tijd van werk verstoken zouden zijn. Om die reden heeft de heer Krupp thans in en buiten de werkplaatsen eene bekendmaking doen aanplakken, dat hij zoo ruim en voor zoo langen tijd van steenkolen voorzien is, dat zij voor geen staking van werk behoeven te vreezen. De regtbank heeft Marguerïte Dixblanc, de moordenares van mevr. Riel te Londen, ter dood veroordeeld. Het hof van Assises van de Bouches-du-Rhöne heeft uitspaaak gedaan in de zaak van den heer René Dumas, ont vanger der registratie te Marseiile, en zijn klerk Sibille, wegens ODtvreemdingen ten bedrage van 137000 frs. De eerste is vrij gesproken, doch de tweede veroordeeld tot 10 jaar gevange nisstraf. Voor de jury van het geregtshof der Seine is thans de zaak Du Bourg behandeld. Arthur Leroy Du Bourg, oud 22 jaren, huwde in 1869 met de negentienjarige Denise MacLéod. Dat huwelijk was niet gelukkig, Man en vrouw harmoniëer- den niet met elkander, doch poogden door gedurige verandering van woonplaats, dan eens in Zwitserland, dan weder in Nor- mandië en later te Parijs, het geluk en het genot te vinden dat hun, niettegenstaande zij in welvaart en overvloed leefden, niet door het huwelijk werd geschonken. Hetzij ten gevolge van huiselijke oneenigheid, hetzij ten gevolge van andere oor zaken, Denise moest voor korteD tijd in een verplegingsgesticht te Genève worden opgenomeo, gedurende welks tijdsverloop haar man voor zijn vaderland streed. Na het sluiten van den vrede vereenigde hij zich met zijne gade en ging met haar te Parijs wonen. Het kind waarvan zij bevallen was, werd in Normandië opgevoed, en dikwijls ging de vader aan de kleine een bezoek brengen. Eens in Januarij van dit jaar was zijn afwezigheid van langen duur, en Denise hernieuwde in dien tijd de kennis met een zekeren Précorbin, dien zij voor haar huwelijk had gekeud. Uit deze kennismaking ontstond intimi teit, uit de intimiteit sproot misdadige verhouding voort. Na Du Bourgs terugkeer werden de tooneelen tusschen hem en zijne gade gedurig heviger en ontaardden dikwijls in verschrik kelijke woordenwisselingen, daar Du Bourg de ODtrouw zijoer vrouw giste. Om daarvan overtuigd te wordeD, besloot hij pogingen aan te wenden zijn vrouw op heeterdaad te betrappen en zoodoende een scheiding te verkrijgen. Met de koelbloe- digste berekening neemt hij zijn toebereidselen, wacht een oo- genblik af waarop Précorbin zich met zijn vrouw in het huis rue de 1'Ecole No. 14 bevindt, en treedt de kamer binnen juist toen Précorbin door het venster over de daken ontvlugtte. Du Bourg echter valt op zijn vrouw aan en doorboort haar op verschillende plaatsen met een dolk, niettegenstaande de hartroerende smeekgebeden van het slagtoffer. Drie dagen later was madame Du Bourg een lijk. Voor dit feit stond Du Bourg thans, beschuldigd van moord met voorbedachten rade, teregt. De uitspraak volgde onmiddelijk na het verhoor. De moorde naar werd tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Een der aanzienlijkste jongelieden uit de hoofdstad heeft zich dezer dagen, toen hij des nachts uit een speelclub thui3 kwam waar hij 60.000 frs. had verloren, doodgeschoten. Donderdagmorgen heeft een Franschman, Jourmand, die den vorigen dag te Londen in hechtenis was genomen, in te genwoordigheid van den inspecteur van politie zulk eeD groote dosis Pruisch zuur ingeslikt, dat hij onmiddelijk een lijk was. De vrouw van een koopman te Newport is bevallen van een kind met twee hoofden en drie beenen. Van dit vreemde ligchaam leefde het eene deel 5 en het andere 30 uren. De begrafenis van George Gordon Bennett, eigenaar van de New-York Heraldhad 11. Donderdag te New-York met buitengewoon groote plegtigheid plaats. Kapt. Patty, gezagvoerder der schoener «Flirt" die uit het eiland Martinique, West-Indie, aangekomen is, berigt het vermoorden van een huisgezin van tien personen, met name Fongier en woonachtig in de Fransche nederzetting St. Peters. Het huisgezin had eene som van 6,000,000 fres. ontvangen van familiebetrekkingen uit Frankrijk, en de moord werd gepleegd door Louis Bertheny, een erfgenaam krachtens het testament en twee gehuurde sluipmoordenaars, die met hem mede gekomen waren uit Frankrijk. Bertheny en zijne medepligtigen zijn naar San Francisco gezonden, om teregt gesteld te worden. 't Is zelfs onder de meest regtzinnige EpÏ3eopaalsche Britten onder hen, die in eiken geestelijke der Staatskerk niets anders kunnen en willen zien dan een ideaal van reinste deugd, hoogste wijsheid en volstrekte geloofwaardigheid geen onbekend feit, dat er in Engeland eene vrij bloeijende industrie bestaatde fabricage van en handel fn preeken. Voor een bagatel, en onder verzekering van de diepste ge heimhouding, kan de voorganger in eene gemeente zich bij dezen of genen broodschrijver tot de levering van preeken abonneren. Vaak genoeg bevatten de bladen advertentien tot aanbieding van dergelijke leveringen. En behalve dat de voor waarden, gelijk reeds gezegd, zeer billijk zijn, wordt de zaak met zóóveel omzigtigheid aangelegd, dat men weinig gevaar loopt van betrapt te worden. De schrijver in de stad strijkt zijn schellingen op. De predikant in 't dorp legt bij zijn simpele kudde eer in met zijn mooije sermoenen. Beide zijn gebaat. Het dagblad »le Matin" deelt de proeven mede van een geneesheer te Montpellier, die kuikens aan het gebruik yan wijn, jenever en absinth had gewoon gemaakt. De kuikens hebben geen afkeer getoond, om die sterke dranken te gebruiken en zij eindigden met gemakkelijk 6

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2