"Jngcsonücn. BURGERLIJKE STA1 DEB GEMEENTE HELDER. veldgewas werd overstroomd en de boomvruchten door den hagelslag vernield. Den 20n dezer is de trein van Orleans naar Parijs, te Juvisy in botsing gekomen met een goederentrein. De loco motief en tender derailleerden en de trein geraakte in brand, tengevolge waarvan vijf personen in de vlammen zyn omge komen. Twintig a dertig zijn meer of minder ernstig gekwetst. Even als telken jare in de zomermaanden, zijn de Rus sische bladen weder vol berigten van groote branden ten plat ten lande in alle deelen van dat Rijk. Sedert een tiental jaren meende men die branden aan kwaadwilligheid te moeten toe schrijven en was er zelfs sprake van een over het geheele Rijk verspreid complot. Gedurende een paar jaren is daaromtrent dan ook een strenger onderzoek ingestelddoch naar hetgeen thans wordt geconstateerd, moet de oorzaak alleen gezocht worden in verregaande onvoorzigtigheid, ten gevolge der too- neelen van brooddronkenheid, die in dezen tyd des jaars bij de boeren plaats hebben. Op het Yatikaan is besloten een «bataljon der hoop" uit de catholieke jeugd zamen te stellen, waarvan natuurlijk de jongelieden gekozen worden uit familien die aan den paus trouw zijn gebleven. Reeds hebben zich vele knapen aangemeld, die eene fraaijeen rijke uniform hebben bekomen. Hunne wapens worden in het buitenland aangekocht, en de oefeningen op het vatikaan gehouden. Woensdag had te Spa een uiterst dramatisch tooneel plaats in den salon der roulette. Een reeds oud heer springt naar een lief meisje, die onder de spelers stond. Hij vat ze bij het haar en sleurt ze uit de groep. De ontroering is al gemeen. De commissarissen en de gendarmerie snellen toe. Eindelijk verneemt men dat de heer een verbitterde vader is, die zijn dochter opzoekt en aan den arm van haar schaker in de speelzalen vindt. Dezer dagen stierf plotseling de vrouw van den assistent bij het anatomisch kabinet te Lemberg. Het plotselinge van den dood wekte argwaaner had eene lijkschouwing plaats, maar geenerlei spoor werd ontdekt, totdat men eindelijk in den omtrek van het hart een klein rood puntje vond, dat aan de beet van een insect deed denken. Men onderzocht die plaats en vond in het hart de afgebroken punt eener naald. De moordenaar bleek dus naauwkeurig met de anatomie bekend te zijn, en dit gaf grond den echtgenoot in hechtenis te nemen. De lucht van Carracas is het tooneel geweest van eene ongehoorde wraak. Een luchtreiziger met name Rasworth, gaf sedert eenige dagen aan de inwoners der plaats het schouw spel van luchtreizen met eenen vastgemaakten luchtbal, toen hij de hand van eene lieve Spaansche, Angelina Mvroeg en verkreeg. Dit huwelijk bragt tot de grootste wanhoop een jongen mulater, Daniël Figuola, smoorlijk verliefd op de se- norita, die, men moet het zeggen, eenige hoop toegestaan had, niettegenstaande het verschil van ras. Ook kende de wanhoop van den verlatene perk noch paai. Sedert den dag des hu welijks liet hij geene enkele opstijging voorbijgaan, hopende degene weer te zien, die hem verlaten had. De gewenschte dag kwam: Angelina was in de boot gestegen, en haar echt genoot nam de laatste schikkingen, alvorens «alles los" te roepen. Op dit oogenb'ik sprong Daniël eensklaps naast de jonge vrouw, en sneed de laatste koord af, die den luchtbal vast hield te midden der kreten van verwondering en schrik der menigte, trok Rasworth zijn haar uit, terwijl de mulater de zakken ballast over boord wierp, om de vlugt in de lucht te versnellen. Maar het tooneel kreeg hartroerende evenredig heden. Inderdaad, Daniël strekte de armen uit naar zijn slagtoffer maar deze, die tot nu toe als door den schrik ver lamd was, deinsde achteruit en klom op het boord der boot. Wat sedert gebeurd is weet niemand. De luchtbal was in een wolk verdwenen. Een ander berigt meldt, dat op de Portugeesche kust, in de nabijheid van Lissabon, dezer dagen een luchtballon is neergevallen, waarin zich twee lijken bevonden, het eene van een mulat, het andere van eene jonge vrouw. Het hoofd van den man was verbrijzeld en het vleesch van zijne regter- schouder afgeknaagd. Uit brieven bij de vrouw gevonden bleek, dat zij Angelina M heette en te Carracas in Zuid-Amerika woonde. «Lees nooit een courant met anderen zamen, maar abonneer u." Ziedaar de gevolgtrekking, welke voor de hand ligt, als men kennis genomen heeft van de volgende waar schuwing van een Amerikaansch redacteur, en daarby niet in 't oog houdt, dat men met een gewone Amerikaansche hoe danigheid te doen heeft «Lieve lezers," schrijft deze menschlievende man, «hebt gij het nommer van onze courant, dat gij in de hand hébt, gehuurd doet dit nooit weêr, want 't is een hoogst gevaarlijke zaak, couranten niet bij abonnement te lezen. Laat mij u de volgende ontzettende historie vertellen. Wij hebben een armen, maar braven man gekend. Hij was de steun van zijn zeer talrijke familie. In zijn onschuld leent hij eene courant van zijn anders, gezonden buurman. Wat wil het noodlot De bekende vree- selijke ziekte, de pokken, had zich valschelijk in de plooijen Van het papier verborgen. Van de bloeijende familie, vader, moeder, onderscheiden krachtige en knappe zonen, zeven beeld schoons dochters, twee algemeen geachte schoonmoeders en drie beminnenswaardige tantes, bleef niemand over, om 't ont zettende voorval te vertellen." Te Chicago worden op de paarden-spoorwegen waggons in dienst gesteld, die door zaamgeperste lucht worden voort bewogen. Men meent dat tegen het einde des jaars wel de meeste paarden op de tramways door deze beweegkracht ver vangen zullen zijn. In den acclimatie-tuin te Parys bevindt zich thans een dier, dat de aandacht der geleerden trekt. Het is een jonge snoek, zes maanden oud, die nooit een vin verroert, maar altijd even onbewegelijk «staan" blijft in een hoek van zyn aquarium. De heer Geoffroy Saint-Hillaire en zyne beambten verklaren, dat ze nooit iets dergelijks gezien hebben* De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van de jongst gehouden vergadering van den raad, ver zoek ik u het volgende te plaatsen. Zou nu eindelijk eens een einde worden gemaakt aan de Babylonische spraakverwarring, die hier steeds heerschende is, ten aanzien van de bena ming dezer gemeente? Zouden de bastaard namen van Nieuwediep en "Wil lemsoord nu toch eindelijk eens hun aanmatigend geboorteregt moeten prijs geven Wenschelijk is het ter bevordering van orde en eenheid, zoo wel ten opzigto van de ingezetenen ouderling, als tegenover den vreemdeling, die zich thans allerlei verwarde denkbeelden vormt, door de verschillende benamingen hier in gebruik. Door iedereen alhier wordt het verkeerde ingezien, herhaaldelijk wordt dit onderwerp in onderlinge kringen besproken, en het verkeerde der inge slopen gewoonte algemeen veroordeeld. Niemand echter heeft tot nog toe het initiatief genomen. Voor particulieren is het dan ook minder doenlik. Thans is echter gebleken, dat juist de regte mannen, van wie de verbetering alleen kan uitgaan, zich die aangelegenheid aantrekken. Door den Burge meester is het in de laatste raadsvergadering „betreurd, dat mondeling en schriftelijk nog zoo dikwijls de namen van Helder en Nieuwediep worden gebezigd, om de verschillende deelen dezer gemeente aan te duiden. Hij wenscht daaraan zoo gaarne een einde te maken, daar het toch slechts één gemeente is en dikwijls aanleiding geeft tot verwarring." Ook de heer Braaksma „betuigt zijn leedwezen over het verkeerd gebruik van de namen Helder en Nieuwediep. Wenschelijk zegt dat lid, is het, dat in de benaming der gemeente meer eenheid worde aangenomen." De heer de Breuk zegt „tot zijn genoegen te hebben gehoord, datersteed9 meer stemmen opgaan, ook in de raadsvergadering, tegen de dwaasheid van het gebruik maken van twee benamingen ter aanduiding van één gemeente." Verder zegt dat lid, „dat niet genoeg herhaald kauworden, dat hier slechts één gemeente is, dat die gemeeute heet Helder, dat er geen Nieuwediep bestaat." Wij hopen dat onze raadsleden het nu niet bij woorden zullen luien. Als de zaak hun ernst is, dat wij toch wel mogen aannemen dan ver trouwen wij, dat er door hunnen invloed nu wel spoedig verandering zal komen. Wanneer die leden onderling overeen komen, om zeiven een goed voorbeeld te geven, en in hunnen kring tot navolging willen aansporen, dan is er reeds zeer veel gewonneu. Bij de departementen van algemeen bestuur is onze gemeente toch niet anders bekend dan onder den naam van Helder. Bij Binnenlandsche Zaken, Finantien, Justitie en Oorlog, schrijft men nooit anders dan Helder; alleen bij Marine is de dwaasheid ingeslopen van Willemsoord te schrijven. Niet omdat het marine-etablissement Willemsoord heet, want dat is geenszins het geval, men schrijft: 's rijks werf te Willemsoord, hoewel er hier nergens een Willemsoord bestaat of te vinden is. Die dwaasheid is bij eenig nadenken toch te colossaal om te mogen blijven voortbestaan. Wij vertrouwen du3 dat onze Burgemeester, met de meeste invloed hebbende leden van don raad, waaronder toch hoofdambtenaren der marine, wel gelegenheid zullen weten te vinden, om in zoo verre dit noodzukelijk zal zijn, in overleg met den minister van marine in deze tot meer orde en regelmaat te geraken. Gaarne willen wij de wijze hoe, aan de wijsheid van onze over heid overlaten. X. X. Helder (Nieuwediep, Willemsoord, Nieuwstad, Kanaalweg, Binnenhaven, Ankerpark, 't Land van Belofte, Buitenhaven, enz., enz., enz. er onder begrepen). Van 14 21 Junij 1872. ONDERTROUWD J. G. Lut, timmermau, wonende te Leiden en C. Spil. G. B. J. de Barbanson, koopman en M. J. Vennix. D. Flens, loods, weduwnaar van M. Holleman en G. Gorter, weduwe van J. Kneppelv J. Morrien, zeeman en A. Wessel. J. van Booren, brandersknecht en F. Sloot. H. F. van Vugt, broodbakker en B. Zarkel. W. Mooijman, werkman en A. de Jong. T. Kikkert, schilder en C. Roodt. V. Konijn, schilder en M. M. Roodt. GEHUWD: P. Goudsblom en T. Slijkerman. BEVALLEN: G. Andersson geb. Selderbeek, D. C. de Ridder geb. Schoo, D. P. Kooijman, Z. M. Gruuwald geb. de Leeuw, Z. A. Adriaanseu geb. van Dalen, D. B. Freeke geb. Spruit, Z. C. Gouds- waardt geb. Duijts, Z. T. van den Heuvel geb. Meijer, Z. G. Smit geb. de Beurs, Z. D. R. van 't Hert geb. Knip, D. J. M. Kemeling geb. Stecher, Z. S. van Gelder geb. de Jong, Z. J. Hanckroot geb. Minderop, Z. G. Kansen geb. Vergaij, D. OVERLEDENC. Bakker, bijna 6 jaren. IJ. Grooff geb. Pietersen, 44 jaren. A. B. M. Sleurs, 9 jaren en 6 maanden. M. S. J. de Langen Wendels, 7.maanden. M. Dalmeijer, 3 jaren, Levenloos aangegeven 3. AIARKTBERIGTEN. ROTTERDAM, 24 Junij. Granen. Tarwe per 100 kilo: 128/129 Zeeuwsche f 15.75; 130/31 Ruwarige Bovenl. f 16.25; 130/31 Bovenlandsche Ris f16.25; 129/80 dito dito f 16.10; 128/29 dito dito f 15.85, 15.95; 134 Saxonska f 15.05; Bessarabische f 14,80. Rogge; 128/29 Canada f 11.20; 127/28 ©dito f 10.90, 10.95; 127/28 Amerik. Western f 10.50; 124 gróve Koningsberger f 10,70; 112/13© jarige Petersburger f 8.70; 115/16 dito dito f8.85; 114/15 ligt gebr. Taganrog v. a. b. f8.45; 120/21 nieuwe Galatz bij partij f8.80; 120/21 dito dito v.a. b. 2/m f9.05; 122 dito dito f8.85. Meekrap. Tot geheel onveranderde prijzen vonden in de vorige weeken heden diverse partijtjes koopers. Groote afdoeniningen zijn evenwel niet te melden; het weinige dat nog van de vorige gewassen overig bleef, bevindt zich in zeer vaste banden. ALKMAAR, 22 Junij. Aangevoerd 10 Paarden f 45 a 115, 6 Koeijen f195 a 250, 12 Nuchtere Kalveren f 8 a 16, 73 Schapen f 26 a 43, 68 Lammeren f5 a 19, 7 Geiten f 4 a 9, - kleine Bokjes f-.- a 72 Magere Varkens f35 a 16, 342 Biggen f5 a 10, Boter per kop f0.82£ a 0.87£. HOORN, 21 Junij. 1 heet. Tarwe fll a 7 heet. Rogge f7.a 7.50, 16 heet. Garst f4 a 6.4 heet. Haver f4 a 5.50, 1 heet. witte Erwten f10 a 1 heet. groene Erwten f 12 a1 heet. graauvve Erwten f 14 a - heet. vale Erwten fa 3 heet. bruine Boonen f 15 a 12 Paarden f85 a 190.—, Koeijen fa 75 Schapen f 22 a

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3