Heden Dinsdagavond zal, volgens de Arnh. CL aan den heer K. C. van Yliet, consulair agent van de Ver- eenigde Staten van Noord Amerika alhier, door het colle- gie Zeemanshoop te Amsterdam worden uitgereikt een gou den zakchronometer met gouden ketting en toepasselijke inscriptie, door den president der Vereenigde Staten als ge schenk toegezonden voor het aanmoedigen tot, en het per soonlijk verleenen van hulp ter redding der 19 schipbreu kelingen van het Amerikaansch fregatschip General Cham- herlainein Dec. jl. op de Noorderhaaks vergaan. De kapt. ter zee J. van Gogh en de luit. ter zee le kl. G. W. C. Voorduin, beiden laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in O.-T. en van daar wegens langdurig ver blijf den 2n dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. De luits. ter zee 2e kl. J. W. F. ridder Huyssen van Kattendijke en Z. J. Cambier, respectivelijk dienende aan boord van Zr. Ms. monitor Heilujerlee en ramschip Buffel worden, de eerste met den 15n en de tweede met den laat- sten dezer, op non-activiteit gesteld, en met den 16n Juli en ln Augustus daaraanvolgende op voornoemde bodems ver vangen, respectivelijk door de luits. ter zee 2e kl. W. A. Bui tendijk en H. J. de Wal. Z. M. heeft aan den hoofdingenieur der marine op wachtgeld H. A. van der Speek Obreen, ter zaken van lang durige dienst, met ingang van .1 October, een pensioen, ten laste van den staat, toegekend van f1768. Het ministerie, in ons No. van Zaterdag jl. reeds ge deeltelijk medegedeeld, is thans zamengesteld, als volgt: de heeren Mr. J. H. Geertsema, Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, Mi nister van Buitenlandsche ZakenMr. G. de Vries Azn. Minister van Justitie; M. D. graaf van Limburg Stirum, Minister van Oorlog L. G. Brocx, Minister van Marine Mr. A. van Delden, Minister van Pinantiënen 1. D. Fran sen van de Putte, Minister van Koloniën. Voorts is nog benoemd tot Minister van Staat de heer Mr. P. P. van Bosse, eervol ontslagen minister van Kolo niën, en tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw Mr. P. Blussë van Oud Alblas, eervol ontslagen minister van Finantiën. De Provinciale Staten van Noordholland hebben Vrijdag jl. een subsidie toegestaan van f20000 'sjaars, ge durende 5 jaar, aau de ambachtschool voor de arbeidende klasse te Amsterdam en een gelijk subsidie voor 3 jaar aan de maatschappij Linnaeus, voor hare tuinbouwkundige school te Watergraafsmeer. Op het adres van het kommitee voor den Noordhollandsch Frieschen spoorweg, is besloten aau de adressanten te kennen te geven, dat de onderneming door hen ontworpen, van zooveel belang wordt geacht, dat voor de uitvoering daarvan kan worden gerekend op de krach tige ondersteuning van wege de provincie, doch dat het be drag en de vorm van die ondersteuning eerst dan kunnen worden vastgesteld, wanneer een plan van uitvoering zal zijn aangenomen en voldoende zekerheid zal zijn gegeven, dat dit plan werkelijk zal worden tot stand gebracht. De metselwerken voor de Noordzeesluizen van het Ka naal door Holland op zijn Smalst zijn thans voltooid. Bin nen korten tijd zal nu het IJwater in het Kanaal worden toegelaten, en dit gedeelte door baggerwerken verder op de behoorlijke diepte worden gebracht. Voor het toelaten der groote baggermachines moet natuurlijk de voltooiing van de spoorwegbrug over het kanaal worden afgewacht, daar eerst na goedkeuring van deze brug de dam zal kunnen worden weggeruimd, waarover thans nog de spoorweg gaat. Men schrijft uit Rotterdam, dd. 7 dezer. //Alhier zijn verscheidene schepen, met aardappelen ge laden, om naar Engeland getransporteerd te worden, door het volk verhinderd van wal te steken." Volgens de laatste volkstelling, op 30 November 1 December 1869, bedraagt de totale bevolking van Neder land 1,764',118 mannen en 1,815,411 vrouwen, totaal 3,579,529, waarvan er zich in Noord-Holland bevinden 277,359 mannen en 300,04-1 vrouwen. Totaal 577,400. De Zondag te Amsterdam gehouden vergadering ter bespreking van de sociale kwestie, werd door ruim 800 per sonen bijgewoond. De volgende motie is aangenomen: //Het is wenschelijk, dat bij ons te lande, ter voorkoming en beslechting van geschillen tusschen patroons en gezellen zich vormen, liefst bestendige raden van verzoening, samen gesteld uit een gelijk aantal leden, afzonderlijk door patroons en werklieden daartoe te kiezen." Het totale bedrag der giften voor de watersnood in Bohemen, die in ons land geschonken zijn, bedraagt ruim f 11,552,81. Den 5 dezer is van Hellevoetsluis naar zee gestoomd ■de stoomboot Ariadnede eerste boot, die direct van Rot terdam naar Amerika vaart. Jacob de Vletter is Zaterdag morgen te 10 ure zaebt en kalm te Rotterdam overleden. Men schrijft aan de N. Rott. Ct. uit Schoonhoven, van 3 Juli.: Gisteren kwamen alhier twee Engelsche heeren, ieder ge zeten in een keurig net ingericht vaartuigje, in den vorm van een kleine Indische kano, de Lek opvaren, toen een der mi niatuurvaartuigjes bleef haken aan het touw van de veerpont en met deu opvarende omsloeg. Deze een vlug zwemmer, wist zich met zijn vervoermiddel zeer spoedig behouden op den wal te brengen, en weldra werd ook het tweede bootje op het droge gebracht. Beide vaartuigjes, die een eigenaardig contrast maakten met eeu Nederlandsch ramschip, dat hier juist voor de stad lag, wekten ieders bewondering door smaak volle en doelmatige inrichting, bijzonder geschikt zoowel tot middel van vervoer als om een goeden voorraad voor een lange reis te bevatten. Ze dragen de namen van Winnifred en Nautulus. Men zegt, dat de heeren zich ten doel hebben gesteld, om alleen met dit middel van vervoer, de reis van Rotterdam naar den Helder te maken en vervolgens, binnen een vooraf bepaalden korten tijd, naar Engeland te retour- neeren. Te Krimpen aan den TJssel is in de vorige week, op de werf der heerenJ. Otto en Zonen, de kiel gelegd voor een stalen raderstoomboot, voor russische rekening, waarvoor de stoomwerktuigen zullen vervaardigd worden bij de heeren Walker Stronck te Rotterdam; tevens werd de kiel gelegd voor een ijzeren sleepkraan, groot 10,000 centenaars, voor Duit- sche rekening. Voorzeker een verblijdend bewijs le meer, dat de Neder- landsche nijverheid in het buitenland wordt gewaardeerd. Naar men verneemt is aan de gezellen van de drukkerij van de N. Rott. Ctdie 14 dagen geleden het verzoek aau de directie richtten, om des zondags niet meer te arbeideu, als antwoord daarop te kennen gegeven, dat aan hun wensch niet geheel kan voldaan worden, maar dat zij voortaan, in plaats van op twee van de drie Zondagen, slechts op één van de drie zouden moeten werken, terwijl nog eeuige andere bepalingen ten hunnen gunste gemaakt werden. Naar men met zekerheid verneemt, hebben aan de verf- molens, toebehoorende aan den heer Latenstein van Zaandam, de werklieden den arbeid gestaakt, omdat de patroon hun ver zoek om loonsverhooging heeft afgewezen. De raad der gemeente Rheden heeft een som van f 300 beschikbaar gesteld als gratificatie voor de buitengewone dien sten, door de gemeente-geneeskundigen met betrekking tot gratis-vaccinatie en revacciuatie, in het vorig jaar verleend. Men schrijft uit Utrecht, dat de luit. adjudant de Bock van het 7e. regiment infanterie, aldaar in garnizoen, debe trekking van Luit. Adjudant bij de dienstdoende schutterij aldaar, onder genot der daaraan, vanwege de gemeente ver bonden toelage van f 400'sjaars tijdelijk zal aanvaarden, als daartoe aangewezen door den bevelhebber in de eerste mi litaire afdeeling. De duitsche Noordzee - Visscherij-Maatschappij is te niet gegaan, na een zeer kortstondig bestaande oorzaak wijt men voor een groot gedeelte aan den oorlog in 1870. De maatschappij moest kort daarop reeds worden ontbonden en gelikwideerd. Nadat de zaken waren afgedaan, werd het overschietende bedrag, volgens de bepalingen van het wetboek van koophandel, een jaar lang belegd, ten einde krediteuren, die niet tijdig genoeg waren opgekomen met hunne preten- tiën, nog in de gelegenheid te stellen zich later aan te mel den. Op 29 Juni heeft de kommissie van likwidatie bekend gemaakt, dat aan de 3044 aandeelhouders ter verdeeling is overgebleven, 30,976 th., of 22£ pet. van het gestorte ka pitaal. De cadetten der Pruisische marine zullen voortaan een soort van hartsvanger in plaats van een dolk dragen. Het nijpend gebrek aan huisvesting te Berlijn heeft aanleiding gegeven tot het ontstaan van een //Neu-Barackien." Deze nieuwe barakkenstad verrijst op het landgoed van den bankier Karo. De nood is in dit opzicht zoo hoog geste gen, dat het Gemeentebestuur, geen geschikte lokalen voor nieuw op te richten scholen kunnende vinden, verplicht is daarin te voorzien door het zetten van hulpgebouwen. Te Bieberich bloeide in de vorige week tweemaal de zoogenaamde //Koningin van den nacht" (cactus grandiflorusL.) Deze schoone bloem is 8 duim breed, van buiten goudgeel en van binnen sneeuwwitzij heeft den geur van vanille en bevat 400 meeldraden. Zij begint zich 's avonds laat te ontplooien en is bij het aanbreken van den dag reeds verwelkt. Twee mijnwerkers in het graafschap York werden dezer dagen het slachtoffer van hun roekeloosheid. De een zeide tot ziju makker: »Heb je den duivel wel eens ge zien, zoo neen, dan zal ik je hem eens toonen." Daarop nam hij eenige ponden buskruit, maakte er een zoogenaamden //duivel" van, dien hij bevestigde aan het kruitvat, en daarop aanstak. Eenige vonken vielen in het vat, dat daarop ont plofte de twee mannen bekwamen zulke brandwonden, dat hun leven waarschijnlijk niet te redden zal zijn.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2