3Ün0C5onbcn. BURGERLIJKE STAM DER GEBEENTE TEXEL Maandag avond deed de schuttersraad te Gouda uitspraak in de zaak van den auditeur tegen den schutter H. J. B., welke zaak eenige dagen te voren gediend had. De schutter had bij de inspectie van 17 Juni jl. de bevelen van den kommandeerenden officier r.iet gehoorzaamd, ook niet na daartoe te zijn aangemaand, waarover hij onderhouden werd. Na afloop der inspectie bedreigde hij den officier. Over eenkomstig de konklusie van den auditeur, heeft de schut tersraad in deze feiten gezien verzet tegen den meerdere, door woorden en daden, en H. J. B. uit de schutterij weggezonden, met verwijzing, onder goedkeuring van 't plaatselijk bestuur, in een geldboete van f50.'sjaars, gedurende zijn nog ove rigen diensttijd. Uit het Kamp in de Wieselsche Heide meldt men dd. 8 Juli, aan de Arnh.Ct. Een paar dagen van warmte hebben wij gehad, bijna onuitstaanbaar. Men spreekt van 8384 graden. De meesten, zoo niet allen, verlangen naar den dag van vertrek, want zulk een kamptijd is ook het aangenaamste niet. In het kamp van Milligen, bij voorbeeld, is meer va riatiede groote drukte verslindt ook meer tijd. Wat het oordeel over het Beaumont-geweer betreft, bij de vele soorten, die zijn uitgevonden en nog schier dagelijks komen, is oor- deelen moeielijk. maar met zekerheid kan men zeggen, dat Beaumonts naam gevestigd is. Men weet, dat ons leger daarmede gewapend zal worden. Te Sappemeer woedde den 8n Juli, tussc'nen 6 en 7 ure "s avonds, een hevig onweder. Een watermolen verbrandde tot op den grond een boerderij raakte in vlam een boom is van boven tot beneden door den bliksem gespleten, in de onmiddelijke nabijheid van woonhuizen. Er loopen geruchten van nog andere branden en ongelukken. Alles had in den korten tijd van een half uur plaats. Tc Elburg waren Maandag twee landlieden tijdens een onweder bij de stad werkzaam, toen eensklaps de een, 20 jaren oud en wonende te Vieruouten, door den bliksem gedood werd. De andere viel bewusteloos neder en was als verlamd, maar zal wel spoedig herstellen. Van de te Emdem opgerigte maatschappij tot het uitoefenen der haringvisscherij, aan het hoofd waarvan zich bevindt de heer Kruthöffer, vroeger medelid eener reederij te Scheveningen, zijn voor eenige weken zes loggerschepen in zee gegaan, die binnen kort te Emden terug verwacht worden. Het^product dezer nieuwe visscherij zal, onder de benaming van //Emder-haring" in den handel worden gebracht. Het gebouw, waarin te Lyon de tentoonstelling wordt gehouden, is 1700 meters lang en verschilt in breedte van 18 tot 70 meters. De tentoonstelling zelve beslaat een cir kelvormige ruimte, uit elf verschillende zalen bestaande, over een oppervlakte van ruim 40000 vierkante meters. De eer ste galerij of zaal bevat machines in werking, metalen, enz. De tweede mechanieken, naaimachines, knipwerken, enz. De derde gebeeldhouwde schoorsteenen en verwarmingstoestellen. De vierde ambulancen, wapens, kampement-voorwerpen,leder en al wat tot de zadelmakerij behoort. De vijfde galerij be vat scheikundige voortbrengsels, wijnen en likeuren. De zesde nooddruftzaken, behangselpapieren, meubelen, kunst- sloten, marmerwerken, prachttapijten, enz. De zevende goud en zilversmidswerk, meubelen, kristal enz. De negende ga lerij is gewijd aan de schoone kunsten, pelswerken, kleding stoffen, spinsels, enz. De tiende bevat weefsels en de laatste is ingericht voor voorwerpen, welke tot het onderwijs behooren. Het proces tegen de personen, die wegens rustver storing, op 1 April te 's Heerenberg gepleegd, naar Wezel waren getransporteerd, kon op den 3den Juli nog niet voor de jury worden gebracht, omdat het voorloopig onderzoek nog niet is afgeloopen. Een bankier te Besangon, de heer Well- Ricard, heeft de door hem ingschreven som van 50000 frs. ten behoeve eener vervroegde bevrijding des lands, doch van welke in schrijvingen geen gebruik wordt gemaakt, aan de scholen dier stad geschonken. Te Mornant, departement Rhöne, heeft Claude Billaud op den maire, die in de gerechtszaal het ambt van het Openb. ministerie waarnam, geschoten; gelukkig zonder bloedig re- sultaat. Een Eranschman geeft den raad alle valsche haren te belasten. Of de belasting zal veel opbrengeD, of de chig- nons gaan uit de wereld. In de St. Georges Hall te Londen werd Maandag avond een Dames-vredecongres gehouden, onder voorzit terschap van mevr. Bowring: deze vergadering was geor ganiseerd door mevr. Howe, een Amerikaansche dame, die opzettelijk naar Engeland is overgekomen om een beroep te doen op de Europeescbe vrouwen in het belang van den vrede, en die de beraadslagingen met een krachtige toespraak opende. Te Zurich heeft zich dezer dagen een commissie ge vormd met het doel om gelden bijeen te brengen tot op richting van een standbeeld ter eere van den kerkhervormer Zwingli. Jules Valles, de quasi-gefusilleerde, die te Londen woont, is bij verstek ter dood veroordeeld. Men weet dat die man, een der wraakgierigste leden der Commune en de schrik van andersdenkende journalisten onder de Commune, gedelegeerde voor onderwijs is geweest tijdens den opstand. Die betrekking kwam hem toe, want hij had kort te voren in zijn C'ri du Peuple verklaard, dat er niets mede verloren was, indien men alle scholen, bibliotheken en musea iu brand stak. De Eedactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. 't Is al geest goud wat er blinkt. Voor korten tijd las ik in de bladen, dat in 't vorige jaar te Utrecht, ik meen dat er ook bij stond „door den Heer prof. Donders," in elk geval werd die dan toch bedoeldeenige honderden van ooglijders zijn geweest waarvan een groot gedeelte permanent onder behandeling zijn gebleven en dat er eenige honderden operatiën waren verricht, als ik mij wel herinner tusschen de drie en vier honderd. Dat alles zal wel letterlijk waarheid zijn, maar het zoude van belang wezen voor de schier tallooze ooglijders in ons vaderland, dat daarbij ook opgegeven was hoe veleu met een allezins gelukkige uitkomst behandeld zijn geworden, hoe velen dier operatiën een gewenscht gevolg hebben opgeleverd en hoe vele lijders, öf zonder beterschap, öf veel verergerd zijn teruggekeerd. Wij zijn niet ongeneigd te gclooven, dat zich dan eene donkere schaduw zijde zou verloonen. Nu zullen onder het opgegeven aantal patiënten gewis ook wel die be grepen zijn, wie men het oog, als ongeneeslijk, heeft uitgenomen om er een glazen of kunstoog voor in de plaats te zetten en zoodoende het andere oog te behouden, zoo als het heet. Maar als te Utrecht dat oog voor onge neeslijk wordt gehouden, is het daarom onherroepelijk zeker, dat het ook door elk ander arts als zoodanig wordt beschouwd? Vóór men een lijdend oog uitsnijdt, moet men als met wiskundige zekerheid kunnen bepalendat de herstelling van dat oog voor iedereen eene volslageue onmogelijkheid is, Doch als het geval te Utrecht voor onmogelijk wordt aangezien, is dat nog geen bewijs, dat ieder ander deskundige het ook zoo beschouwt. Is het cr eenmaal uit, dan kan natuurlijk niemand meer bepalen, of het te herstellen geweest zou zijn of niet. Vele operatiën, zelfs door bekwame oogartsen, leveren eeu onguustig re sultaat op en wij raden eiken lijder aan oogziekten aan, om niet zoo on beraden eene operatie aan het oog toe te staan, maar eerst eens bij andere oogartsen, die met veel geluk werkzaam zijn, te raadplegen. Wij kennen ooglijders, die door algemeen bekende oogartsen voor ongeneeslijk zijn ver klaard, na zeer langsoms jaren onder behandeling te zijn geweest, en evenwel door een anderen arts in korten tijd radikaal hersteld zijn. Lijders zijt daarom voorzichtig met het edelste en genotrijkste zintuig, bezint, eer gij begint 1 CORRESPONDENTIE. Een ingezonden artikel, dat betrekking heeft op de Werkliedcu-Vereeni- ning te dezer plaatse, is voor dit noinmer te laat ontvangendoch zal in het volgende worden opgenomen. Van 4 tot 11 Juli 1872. ONDERTROUWD en- GETROUWD Geene. GEBORENJohannes Jakobuszoon van Dirk Bakker Janszoon on Grietje Eelrnan. Frederik, zoon van Gerrit Smit en Eva vanKooten. Gerrit Joannes Hermanus, zoon van Judicus Marinus Pieter Jan Verstegen en Bregje Jacobs. OVERLEDEN; Johannes Jakobus, oud 2 dagen, zoon van Dirk Bakker Jansz. en Grietje Eelrnan. Jacob Nanning, oud 5 maanden, zoon van Jacob Eelman, overleden, en Aaltje Schaap. MAKKTBERIGTEN. AMSTERDAM, 10 Juli. Granen. Tarwe zonder handel. Rogge als voren; J. Galatz flSO, mindere dito f 160, gebr. dito 152, zwaar gebroeide dito f125: Odessa f173; Pe- tersb. f 176, 178, a comptant zonder korting, per 2100 kilo. Op levering in Oct. f 177, 178, 179. Ter aardappelenmarkt van heden waren de prijzen als volgt Duinzand f4.80 a 5.50, afwijkende dito f4, Friesche f2.80, Gelaersche Kralen f 3.25 a 3.50; Westlandsche in manden f3.80, gestort f3.70; Rijnsbnrgsehe f3 a 3.40; Kuilenburgsche f2.80 a 2.90. De aanvoer overtreft de vraag. De prijzen van het vee waren: vette Kalveren le kw. f75 a 80; 2ekw. f 60 a 70; 3e kw. f50 a 60; Schapen f28 a 36; Varkens 46 a 55 et. p. k. SCHAGEN, 11 Juli. Ossen f80 a 210, Stieren f180 a 200, 32 Gelde Koeien f 110 a 280, Vaarsen f85 a 100, 3 Nuchtere Kalveren f 15 a 19, 380 Magere Schapen f 16 a 25, Vette Schapen f 25 a 35, 3 Bokken en Geiten f3 a 5, Magere Varkens f 11 a 21, 50 Biggen f 5 a 8, Konijnen 15 a 60 ct. Kippen 40 a 110 ct. Eenden 50 ct. per stuk. Boter f 1.20 per K., Kaas 35 a 40 ct. per K. Kipcieren f 2 80, Eendcieren f 3.per 100 stuks. PURMERENDE, 9 Juli. Aangevoerd 267 stapels kleine en 4 stapels middelbare Kaas. Boter van f 1.10 tot 1.22^ per kg., gemiddeld fl.15 per kg. Aangevoerd 125 Runderen. Vette Koeien hooger in prijs. Melkkoeien hoog in prijs. Gelde-Koeien zeer boog in prijs. 18 Paarden. 68 Vette Kalveren, handel vlug, prijs 65 tot 85 ct. per kg. 33 Nuchtere Kalveren, prijs van f10 tot 25 per stuk, handel vlug. 59 Vette Varkens, de prijs was van 46 tot 57 ct. per kg., handel ving. 30 Magere Varkens van f 18 tot 20, en 110 Biggen van f6 tot 8, handel stug. 514 Schapen en Lammeren. Vette Schapen duur, vlugge handel. Magere Schapen hoog in prijs. Lammeren zeer duur. Kipeieren f3.20, Eendeieren f3.40 per 100.' ENKHUIZEN, 10 Jnli. Kaas aangevoerd 61 stapels, wegende 17400 kg., hoogste prijs f 34. laagste prijs f 28.Mosterdzaad per heet. f 20 a 21.Karweizaad per 50 kg. f 17.75. BELFAST, 8 Juli. Vlas. Te Cookstown was de aanvoer grooter dan de vorige week; 15 ton machinaal cn 1 ton uit de hand gezwingeld werden verkocht tot 6/6 a 10/- per steen voor de eerste, en 6 a 8/- voor de laatste do kwaliteit was over het geheel middelmatig; er was iets meer vraag, en de prijzen bleven vast; te Newry was geen vlas ter markt.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3