NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 16 Juli 1872. Zondag jl. werd de naar hier overgekomen predikant bij de Herv. gemeente, de heer J. C. Pool in de voormiddag godsdienstoefening in de Westerkerk bevestigd door zijnen ambtsbroeder Ds. Bron, die bij die gelegenheid sprak, naar aanleiding van II Korinthe 4 vs. 13b Zoo gelooven wij ooJc daarom spreken wij ook. Des avonds trad de bevestigde voor een talrijke schare in de Nieuwe Kerk op; hebbende tot tekst I Korinthe 4 vs. 20 Want het koningrijk Gods is niet gelegen in woorden^ maar in kracht. Z. M. heeft den luitenant ter zee 2e klasse jhr. S. P. T. de Vaynes van Brakell, wegens ongeschiktheid voor de mi litaire dienst,, ten gevolge van in, doch niet door de dienst ontstane lichaamsgebreken, met 16 dezer, voor den tijd van twee jaren op pensioen gesteld, onder toekenniug van een pensioen van f 350.'s jaars. Gister morgen had aan de directie der marine de aan besteding plaats van de levering van aardappelen, ten be hoeve van het marine-hospitaal alhier, van af 1 Augustus tot den 30 November 1S72. De eenige inschrijver was de heer P. van Twisk, voor f3.91 per 50 kilogram. Een stoornbarkas der marine is gisteren namiddag, door invallenden harden wind, bij Kaaphoofd op de steen glooiing geraakt. Men is heden bezig er eene bedding onder te brengen, ten einde het vaartuig met vloedgetij weder in vlotwater te brengen. Z. M. heeft den heer A. L. van den Bergh, vice-consul te Portsmouth, bevorderd tot consul aldaar. Zr. Ms. instructie-brik Ternale is den 5den Juli te Lervvick aangekomen eu van daar den Ssten naar Aberdeen vertrokken. Volgens telegram van Port Said, bij de Stoomvaart maatschappij Nederland ontvangen, had het stoomschip Prins van Oranje den 14den dezer nieuwe schroefbladen aangezet en werd de geloste lading herscheept. Het stoomschip zou spoedig de reis voortzetten. Den 23n Juli zal te Amsterdam de buitengewone al- gemeene vergadering van aandeelhouders van de stoomvaart maatschappij Nederland plaats hebben, voor de benoeming van eenige commissarissen, tot aanvulling van bestaande vacaturen. Men deelt 't volgend uittreksel uit een brief van ecu passagier van het stoomschip Prins van Oranje mede: Marseille, den 8 Juli 1872. //Na den IS Juni met gerepareerde schroefbladen het onherbergzame Aden, alwaar wij den 28 Mei met verlies van alle schroefbladen waren aangekomen, verlaten te hebben, hadden wij de enorme teleurstelling ze in het kanaal van Suez spoedig weder te verliezen, waarom wij naar Port Saïd werden gesleept. De stoomboot Prins Hendrik had echter de daar gedeponeerde schroefbladen medegenomen. Intus- schen ontving men het bericht per telegram, dat andere bladen van Glasgow verzonden waren22 dagen zou die reparatie nog moeten aanloopen. Wij besloten dus met de Fransche mailboot des Messageries Imperiales, le Tage, Zon dag 30 Juni naar Marseille te vertrekken. Heden 8 Juli in den namiddag zijn we aldaar gearriveerd. Hoewel zeer afgemat door de verschroeiende valwinden te Aden gedurende 17 achtereenvolgende dagen, bij eene 93° 104° Fahren- heii, geuieten wij eindelijk de zoo lang verlangde rust, want den 27 April vertrokken wij reeds van Soerabaija en zijn nu al 70 dagen en train, en dat is nu een zoogenaamde mail reis, die veel geld eu vooral onze gezondheid kost, want men behoeft onze vermagerde gezichten inaar aan te zien, om daarover een bedroevend vonnis te vellen. De koude is hier in de Middellandsche zee een welkome verandering, en toen wij gisteren straat Bonifacius doorstoomden, door tintelde ons weder voor het eerst een energiek gevoel, wat in de warmte zoo zelden gebeurt gelukkig zullen wij spoe dig door de frissche landwind weer bijkomen. Wij gaan nu met kleine dagreizen door Frankrijk via Lyon en Parijs naar Brussel." Te Winkel sloeg Vrijdagnamiddag de bliksem in eene boerenwoning van de wed. Kater te Barsingerhorn. Het huis en de inboedel zijn geheel afgebrand; alles was ver zekerd. Een tachtigjarige grijsaard, die niet meer loopen kon, is naar buiten gedragen. Op korten afstand werd een hooiberg door den bliksem in brand gestoken en eene koe doodelijk getroffen. De taxatie van de schade door den brand op Oos tenburg te Amsterdam veroorzaakt, loopt tusschen de f 1,400,000 a f2,000,000. Dat de Amsterdamsche brandweer niet in alle opzichten op volledigheid en geregelde werking bogen kan, is helaas maar al te zeer bekend. Schier bij eiken brand van eenige beteekenis die Amsterdam treft, blijkt zeer slechte organisatie van een publieke dienst, die, in een stad als Amsterdam, met zooveel fabrieken en magazijnen, niet te nauwkeurig kan gecontroleerd worden. Nu weer op Oostenburg. De stoomspuit het IJ rukte uit naar het terrein van den brand; hulp was dringend noodzakelijk; de bedienende man schap maakte zich gereed de machine te laten werken, doch bemerkte eensklaps dat de spuit onmogelijk dienst kon doeu. Men had de slangen vergelen De brand brak omstreeks 12j uur uit. De stoomspuit het IJ gaf water te 3 uur. Men meldt uit Vlaardingen, dat gisteren de tweede haringjager is binnengekomen. Er kan dus nu in de hehoefte aan uitmuntende Hollandsche haring weder voorzien worden, In Zwolle is reeds een Thorbecke gracht. De gemeen teraad heeft besloten dat de dijk, waar het geboortehuis van den staatsman staat, voortaan die naam zal dragen. Naar men aan de Schoonh. Ct. uit 's Hage meldt, loopt aldaar het gerucht, dat de luit-adj. Keijzer voor een raad van onderzoek zal worden gebracht. Donderdag jl. is een man, werkzaam als steenhouwer aan de Noordzeesluizen te Wijkeroog, bezig zijnde met het leggen der dekzerken op den muur der sluis, over een anker gestruikeld, zoodat hij voorover op de bazaltsteenen in de diepte terecht kwam. De ongelukkige was spoedig een lijk, hij laat een vrouw met drie kinderen achter. Te Rotterdam heeft het graven van een welput aan drie personen het leven gekost. Er schijnt op het veen een sal peterachtige uitwaseming en dientengevolge stikstoflucht te zijn ontstaan, voordat men al het water, dat op den veenbodem stond, er had uitgepompt. Een der boorders klaagde reeds Douderdag morgen over de ondraaglijke lucht, die in den put was, zoodat hij telkens naar boven moest komen om lucht te scheppen. Het werk werd echter nog voortgezet, maar des namiddags tegen 3 ure werd hij zoo door stikstoflucht bevangen, dat hij bedwelmd geraakte. Zijn kameraad wilde hem te hulp komen, maar werd ook bedwelmd. Daarop ging een derde werkman in den put, doch ongelukkig met het zelfde gevolg. Een metselaar, aldaar in de onmiddelijke nabijheid aan 't werk zijnde, liep insgelijks er op toe, daalde langs een ladder in den put neder en wilde den dichtst bij hem liggenden persoon grijpen, maar raakte bij het voorover bukken buiten kennis en viel bewusteloos neder. Twee andere personen be proefden, aan touwen gebonden, inden put hulp te verleenen, maar werden bij die poging insgelijks zoo ongesteld, dat zij 'dadelijk weder moesten worden opgetrokken. Onderwijl was met eenige anderen ook een jong persoon te hulp geschoten, Jan van Pelt genaamd, 21 jaren oud en woonachtig in de Knollemanssteeg te Rotterdam. Deze waagde het, zich aan een touw door anderen naar beneden teJaten zakken. Voorzien van een dreg, sloeg hij den haak in de kleederen van den eersten dien hij kon bereiken, en haalde hem opdoch toen hij hem reeds tot nabij den rand had opgetrokken, scheurde de haak los en viel de ongelukkige in de diepte terug. Daarop daalde van Pelt andermaal naar beneden, sloeg met inspanning van alle krachten den man een touw om het lijf en mocht er in slagen, op die wijze één voor één allen boven te brengen. Terwijl dit een en ander plaats had, was dr. L. G. Fuhri, aldaar passeerende, onverwijld naar de plek gesneld en leende met de meeste bereidwilligheid de hand om de vier lijdenden van hunne zwaar bemodderde kleederen te ontdoen, teneinde hun verder allen mogelijken bijstand te verleenen. In alle haast werden daartoe de eerstnoodige middelen gehaald, doch intusschen was reeds een der ongelukkigeu stervende en binnen weinige oogenblikken bezweken. Nadat de heer Fuhri een geruimen tijd volijverig alles had aangewend om de drie overigen bij te helpen, werden inmiddels maatregelen genomen om hen naar het ziekenhuis over te brengen. Van de vier naar het ziekenhuis overgebrachte personen zijn reeds twee overleden. Een ander verkeert nog in zorgwekkenden toestand. Te Zutphen is ook een werkman in een privaatput gestikt en levenloos opgehaald. Iemand, die in de put was gegaan om den eersten te helpen, werd dadelijk bewusteloos en is eerst met veel moeite bijgebracht. De herbergier Jonkers te Breda vond dezer dagen op de bank voor zijn huis een blikken trommel met lucht gaten voorzien. Toen hij haar opende, lag er een kleine, naakte wereldburger van weinige dagen in, versierd met de medaille van den H. Antonius en overigens in ongedeerden toestand. Tengevolge van de aanzienlijke verlaging der invoer rechten van Australisch vleesch, bericht de Amst. Ct. nader, is dit thans te Rotterdam in den handel gebracht en vindt het veel aftrek. Rundvleesch wordt tegen den prijs van ruim 80 cents per kilo verkocht; lamsvleeseh iets minder. Men leest in het Nieuws van den Dag Onze lezers hebben zeker den wakkeren Burgemeester van- N(imwegen) nog niet vergeten, die met zooveel takt en flink heid te raidden van een talrijke en zeer gemengde bevol-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2