TWEE JONGENS, BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIES. EEN EXTRA GOEDE VIOOL, fa Bij Meijer Jocliem Manheim, ƒ2®,OOO op No. 4751. king de orde heeft gehandhaafd in de dagen der Aprilfeesten en daarvoor reeds den lof van Gedep. Staten zijner provincie mocht inoogsteu. Onlangs bevond hij zich aan het station in den Haag. Terwijl hij op den trein wachtte trad een lakei binnen en vraagde hem, of men niet terecht in hem den burgemeester van N(imwegen) had herkend. Op zijn bevestigend antwoord werd hij verzocht zich in een aan grenzende zaal te vervoegen, waar Z. M. de Koning ver langde hem te spreken. Toen hij daaraan voldeed en het vertrek binnenkwam, ging Z. M. terstond met uitgestoken handen hem te gemoet, met den uitroep//zijt gij die kor date man, die enz." en betuigde in de warmste bewoor dingen den burgemeester zijne tevredenheid over diens ge houden gedrag. De consul van Italië, doet een beroep op de beken de liefdadigheid der Nederlanders, ten behoeve zijner diep ougelukkige landgenooten. Meer dan 50000 personen zijn door de overstrooming van de Po en de Tessiu zonder on derkomen en beroofd van al wat zij bezaten. Het water heeft meer dan 44-5000 hectaren land onder gezet, alle pro- •dukten van dit jaar zijn verloren gegaan, en de aanwezige voorraden in boerderijen en huizen zijn door de overstrooming weggevoerd of bedorven. Alles is door de kracht des waters verwoest en medegesleept en er is niets overgebleven dan €en uitgestrekte verwoesting. Den 9n dezer heeft te Vitry-la-Ville een 22jarige boer in vijf minuten tijd3 negen personen achtereenvolgens ver inoord. Hij had twist gezocht met een kasteleines, deze aan gerand en toen allen die haar te hulp kwamen de vreesel ij leste verwondingen met een dolk toegebracht. De jongeling had ongetwijfeld een aanval van razernij. Dit bleek uit zijn verhoor. Te Rijssel wordt thans het proces gevoerd tegen de bedriegelijke leveranciers, die tijdens den oorlog het Noorder- leger voorzien hebben van schoenen met kartonnen zolen, enz. Bij dit geding zijn bijzonderheden aan 't licht gekomen, die wegens de gevolgen, welke dat ellendig winstbejag gehad heeft, het hart doen bloeden. Zoo getuigde iemand, die tot de mobielen heeft behoord, dat eenige dagen vóór den slag van St. Quentin, bedoelde schoenen aan de manschappen zijner compagnie werdeu rondgedeeld. Hij zelf ontving twee pareu. Het eerste paar trok hij 's daags na genoemden slag aan, en eenige uren later vielen ze van zijne voeten al de steken lieten los. Het tweede paar werd nu beproefd, doch met het zelfde gevolg, in nog korter tijd. Hij was nu genoopt bloots voets den marsch voort te zetten, terwijl zijne voeten bevroren waren. Het gevolg er van was, dat zijne teenen moesten geamputeerd worden. Lang is hij in 't hospitaal geweest, en •thans loopt hij zeer moeieiijk op twee krukken. Buitenstaat eenig werk te verrichten, moet hij van de openbare liefda digheid leven, terwijl de leveranciers door hun allerschande lijkst bedrog rijk geworden zijn. De verbittering der openbare meening tegen deze leveran ciers, kent geene grenzen. 1 Vrijdag 11. werd ook Bolton (Engeland) en omstreken door een donderstorm, vergezeld van zware stortregens, be zocht, waardoor op verscheidene plaatsen groote schade werd aangericht aan bruggen, spoorwegen, enz. In Lincolnshire woedde tegelijkertijd een hevig onweder, waardoor op meer dan één plaats huizen in brand geraakten en zelfs één man en 3 paarden gedood werden. Een in Engeland ontvangen telegram uit Aden bericht, dat dr. Livingstone, hoewel lijdende, besloten heeft niet naar het vaderland terug te keereu, voor dat hij de door hem ondernomen taak geheel zal hebben volbracht. De visscherij in de wateren langs de Noordkust van Rusland, is tegenwoordig voor het grootste gedeelte in handen der Nooren. Om hieraan een einde te maken, heeft zich onlangs in Rusland een maatschappij gevestigd, die zich in staat gevoelt tot eene krachtige concurrentie tegen alle vreemde visschers. Ook de regeering heeft zich de zaak aangetrokken en zal nu langs de geheele noordkust militaire en maritieme stations oprichten, om aan de Noorsche visschers de uitoefening van hun bedrijf inde Russische watereu te beletten. Volgens het tractaat van 1830, mogen zij binnen vier mijlen afstand van de kust geen net uitwerpen, geen walrussen of zeehonden vangen, enz. Reeds sinds lang hebben zij echter geregeld de verboden wateren geëxploiteerd cn zelfs langs de kust boomen geveld, gras gemaaid, kwartieren opgeslagen kortom, zij hebben er steeds gehandeld alsof zij er meester waren. De Russische regeering schijnt dit oogluikend te hebben toege laten doch nu er eene Russische maatschappij is opgericht, om aldaar de visscherij uit te oefenen, begreep men te St. Petersburg dat er maatregelen moesten worden genomen. Er ziju nu commissiën naar de kust gezondeD, om de plaatsen voor de bedoelde stations aan te wijzen, waarvan er een spe ciaal zal worden ingericht tot het overwinteren van schepen en soldaten. Bij den Iaatsten brand te Skutari bleek het op nieuw hoe achterlijk de maatschappelijke toestand in Turkije is, pn hoe weinig de overheid zorgt gewapend te zijn, om den inwendigen vijand, die zoo menigmaal in haar midden ont waakt en alles om zich heen verslindt, te bestrijden en te overwinnen. Door de ramp waardoor dezer dagen Skutari werd getroffen, zijn in 8a 9 uren tijds bijna 1200 huizen vernield, die grootendeels door armoedige Grieksche en Ar menische gezinnen werden bewoond ongeveer 10000 zielen waren zonder huisvesting, en een aantal menschen zijn nood lottig aan hun einde gekomen. Van de spuitgasten werden velen op diefstal betrapt, en de waterdragers lieten zich met 5 tot 20 piasters voor ecu zak water betalen Uit Jassy wordt aan de Rumenische Post liet volgen de medegedeeld: In de Roodebrug-wijk te Jassy woont een arm israëliet Abraham Gasnic genaamd, die een talrijk ge zin heeft en den kost verdient met den verkoop van petro leum, die hij bij zijne begunstigers altoos zelf aan huis brengt. Terwijl hij nog dezer dagen naar gewoonte bij den heer Bogdau in den Copoustraat een wekelijkschen voorraad afleverde, ging juist de zoon des huizes op de jacht. Den ouden israëliet ziende, roept hij lachendeik wil toch eens zien of ik een jood kan doodschieten, legt het geweer op hem aan, vuurt af en de jood valt door den kogel ge troffen op den grond. Bij de afzending van dit bericht was hij onder heelkundige behandeling en leed hij ondragelijke pijn, terwijl het zich liet aanzien, dat hij nooit meer petro leum zou kunnen rondbrengen. In de dagbladen wordt van het geval geen melding gemaakt; want het is maar een jood," en ook de justitie scheen er zich tot nog toe niet mede bemoeid te hebben. Men schrijft uit Alexandrië, Zaterdag 13 Juli: Gis teren had hier een konliikt plaats tusschen den Ameri- kaanschen konsul-generaal, kolonel Butler, met ziju sekre- taris Wadley en eenige oud-officieren van het leger der zui delijken, die in den dienst van den Khedive getreden zijn, de generaals Loving, Reynolds en majoor Campbell. Pistool schoten werden gewisseld en Campbell werd gewond. De Amerikaansche konsul-generaal beweert, dat het eeu vooraf beraamde moordaanslag was op zijn persoon. Tn de Köln. Zlg. wordt voor het stads-weeshuis te Elberfeld eeu //streng christelijk" machine-stoker gevraagd, die ook kennis heeft van het //voederen van 't vee." Dit is dezelfde inrichting, waarin voor eenige jaren de //geeste lijke opwekkingen" der kinderen een zoo groot schandaal ver oorzaakten. SIngesonben. Be Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijuheer de Redacteur De werkliedcn-vcreeuigiug te dezer plaatse verdient zeker de belangstel ling van het algemeendo arbeidende klasse maakt hier toch geen gering deel der bevolking uit en al wat dien staud dus voor- of nadeelig kau zijn, staat met het algemeen belang in verband. liet algemeen ecluor hoort zoo weinig vau den gang van zaken b v. eeu deel van het hoofdbestuur is afgetreden en zeker vervangen, opdat het hoofdbe stuur voltallig zou zijn. Voor zoo verre ik weet, zijn do namen der leden van het hoofdbestuur niet openlijk bekendgemaakt. Vooral ook ware het uenschelijk, dat er publiciteit aan werd gegeven, welke bestemming de we kelijks op le halen coutributie erlangt. Van vele inrichtingeu, b. v. vau de Nederl. Bank, ook van de Spaarbank te dezer plaatse, deelt het hoofdbestuur geregeld den staat der kas mede, wat niet weinig bijbrengt om het vertrouwen te verhoogen. Zou het niet goed ziju, dat het hoofdbestuur der werklieden-vereeniging dat loffelijk voor beeld ten behoeve vau ledcu eu uiet-ledeu, eu in hun eigeu belang volgde. Er zou b.v. medegedeeld kuuneu worden WEKEL1JKSCHE STAAT DER KAS. Ontvangsten. Saldo in kas op 15 Julif Vau contributie over de week van 15 22 Juli,, afgeleverd brood u afgeleverde steeukoleu turf Uitgaven. Aanvoor brood voor steenkolen u voor turf voor n Saldo in kas op 22 Juli Indien U vermeent, dat het bovenstaande nut kau teweegbrengen, heb ik de eer de plaatsing er vau in uwe Courant te verzoeken. EEN VRIEND VAN DEN WERKMAN. Overtuigd, dat publieke zaken publiek behandeld moeteu worden, voldoen wij gaarne aan het verzoek van den inzeuder. Ook zijn wij genegen nog wel iets verder te gaan, ril. als het Bestuur der Werklieden Vereeniging van het zeilde gevoelen is als de inzender, dat openbaarheid iu deze bevor derlijk kan zijn aan de opwekking tot moreel vertrouwen en het daaruit voortvloeiend finantieel crediet, willen wij met genoegen eenige ruimte in ons blad kosteloos dispouibel stellen om, hetzij wekelijks of maandelijks den stand der kas ol' andere mededeeliugen aan het publiek kenbaar te maken. Red. Bij de inzage van de laatste aflevering van het Nieuw Goedkoop Magazijn voor alle standen tijdschrift, uitgegeven bij de heeren Gebroeders Abrahams te Middelburg, kunnen wij niet nalaten, de aandacht onzer lezers opnieuw daarop te vestigen. Dit tijdschrift verschijnt in maandelijksche afleveringen, ieder van 80 bladzijden of 160 kolommen zeer onderhoudende en nuttige lectuur, waarvan de prijs slechts is f2.70 per jaar. Er is ons geeu tijdschrift bekend dat zoo veel degelijks levert voor zoo weinig geld. Wij zijn er zeker van, dat niemand zich de inteekening op dit werk zal beklagen. Van 5 12 Juli 1872. ONDERTROUWD M. Smits, schipper, weduwnaar van G. Karsten en T. Miedenia. S. E. de Greef, matroos bij de Marine en E. Eugelmcijcr. L. van der Plaat, smid en M. Flens. GEHUWD J. van Scheijea en C. Dalmeijer. G. M. Kist en M. B. Winkelman. D. Bielsma cn A. Steggerda. W. H. Kleinmau en D. Frankfort. BEVALLEN: M. van Waardenburg geb. van Wijk, Z. IJ. Blokmaker gcb. de Vries, D. G. Tuinder geb. Hof, Z. E. Koster geb. Bakker, D. M. vau der Eijk geb. Bais, Z. M. Sleehuis geb. Koster, Z. A. de Haan geb. Visser, D. OVERLEDEN R. Veen, 67 jaren. A. do Wolf geb. Hassing, 41 jaren. M. de Klerk geb. Berniou, 51 jaren.M. Toornvliet geb. Smak, 40 jaren. J. T. F. Kclbliug, 5 jaren. W. J. Enters, 13 jaren. T llezel, 16 dagen. J. Slijkerman, 3 maanden. S. F. Gersthagen, 10 weken. J. Pronk, 37 jaren. M. J. de Vries, bijna 6 maanden. G. Jorisse, 76 jaren. F. Smit, 20 jaren. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 15 Juli. Tarwe, De aanvoer was wederom klein, waardoor door voldoende koop lust de prijzen zich goed souteneerden, Puike Vlaamscbe en Zeeuwsche van f 12 70 a 13.20; miudere alsmede Flakkcesche en Overmaassche van f 11.60 a 12 60; geringe en blauwe f 10.50 a 11.50. Zomer-Tarwe weinig aange voerd en bij kleinigheden van 1' 10 a 12 en per 2400 kilo 124/25 fg In- landsche Zomer- 1' 355. Rogge. Inlandsche Hauw en 10 a 20 cents lager; traag te verkoopen. Vlaamscho eu Zeeuwsche f7.20 a 7.80; mindere, als mede Flakkeesche, Overmaassche en Noord-Brabandsche 1'6.S0 a 7.40. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtDuinzand- f 6Gcl- dersche Kralon f3.25 3 3.35. Met weinig aanvoer. ALKMAAR, 13 Juli. Aaugevoerd 6 Paarden f So a 175, 5 Koeien f 110 a 196, 9 Nuchtere Kalveren f 16 a 21, 77 Schapen f 17 a 35, 16 Lammeren f 12 a 21,4 Geiten f 5 a 7, 84 Magere Varkeus f 15 a 25, 251 Biggen f 5 a 10, Boter per kop f0.77è a G.S2i. HOORN, 13 Juli. 2 Iiect. Rogge f7.a -.11 heet. Garst f5 a 6.9 heet. Haver f3 50 a 4 50, 3 heet. Groene Erwteu f13 a 2 Heet. Grauwe Erwten f 13.3 liect. Bruine Boonen f 13 a 20 Paarden f 100 a 225.16 Koeien f 150 a 275.250 Schapen f25 a 43, 7 stuks kalveren f9.a 20.per stuk, 35 Varkens f 17 a 24, 85 Biggeu f6.a 10. 6800 Kipeieren f3 a 3.15, 3500 Eendeieren f 3.30 per 100 stuks, 1300 kop Boter f 0.65 a 0 70 per kop, 1050 heet. Nieuwe Aardappelen f3 n 4. per heet., 4300 kilo roode Aalbessen f 10.per 100 kg., 500 kilo zwarte Aalbessen 1'36 a 40.per 100 kilogram. LONDEN, 15 Juli. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd Ruuderen 3630 Schapen en Lammeren 19870; Kalveren 400Varkens 70. PrijzenBeste Runderen 6/4, Schapen ea Lammeren 6/10, Kalveren 5/10, Varkens 4/10. 279ste STAATS-LOTERIJ. Eerste Klasse. Eerste Trekking. No. 4731 f20,000; no. 9109 f2000; nos. 4988 en 5877 ieder 1000; no. 12116 f400; nos. 2585, 3743, 6903, 8367, 19193 en 19733 ieder f100. Donderdag 18 Juli vertrekt van kier de Oost Ind. landmail via Marseille p. laatste trein. Maandag 22 Juli vertrekt van kier de mail naar de Kaap de Goede Hoop p. eerste trein. Dinsdag 23 Juli vertrekt van kier de Oost- Ind. landm. via Triest per laatste trein en de mail naar de Kaap de Goede Hoop p. eerste tr. ER WORDT TE KOOP AANGEBODEN: uitmuntend voor accompagnement met piano en bijzonder voor begeleiding der zang. Ook een dubbele eiken kist. Nadere informatie, onder letter R.bij den uitgever dezer Courant. LANGESTRAA T, HELDER, is gevallen de KAPITALE PRIJS vau die voldoend lager onderwijs hebben genoten, kunnen direct geplaatst worden, om voor een handwerk te worden opgeleid. Men adresaeere zich ter informatie bij den uitgever dezer Courant.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3