teraad is als volgt: Ingekomen 201 biljetten, alzoo vol strekte meerderheid 01. Uitgebracht op de navolgende hh.: J. T. Zijm 98 st., S. Jz. Keijser 83 st.J. R. G. Coninck Westenberg 80 st., W. H. Bruno Bok 40 st., J. Veeger 35 st., J. A. Buijkes 23 st., J. Jb. Roeper 5 st., J. Ensing en J. P. Witte ieder 4 stemmen; de overige waren verdeeld ineen en twee stemmen. Herstemming 30 Juli a. s. tusschen de vier eerstgenoemden. Bij de te Schagen op 16 Juli plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad, tusschen de heeren S. B. van Lon en H. B. Voorman, bekwam eerstge- melde 70 van de 108 geldig uitgebrachte stemmen, zoodat de heer S. B. van Lon tot lid van den raad is benoemd. In de vorige week is in den Eierlandschen polder op Texel de bliksem in een hooiberg geslagen, waardoor deze totaal is afgebrand. In de Woensdag te Utrecht gehouden Thorbecke-mee- ting is het eerste voorstel vau het bestuur, het oprichten van een standbeeld, aangenomen, met bijvoeging dat dit zal worden opgericht te 's Gravenhage. Het tweede voorstel, het plaatsen van een steen in het geboortehuis van Thorbecke te Zwolle, is ingetrokken, daar de Zwolsche subcommissie dit op zich heeft genomen. Het derde en vierde voorstel, het plaatsen van een gedenksteen op het graf en aankoo- pen van het woonhuis vau Thorbecke, zijn aangenomen. De raad van onderzoek in zake luit. R. V. N., was reeds Dinsdag te 's Bosch terug en heeft zitting gehouden. De Prov. N. Br. Cé. verneemt, dat de verhooren zijn afge- loopen en dat men nu aan het resumeeren en delibereeren is. Men hoopt het beste voor den beklaagde, in allen geval zijn met deze zaak eenige officieren in moeilijkheden geraakt, waarvan één er ongelukkig is ingeloopen. Het artillerie-kamp, dat op de heide bij Zeist in ge reedheid wordt gebracht, is nagenoeg gereed om den 29 dezer de troepen te kunnen ontvangen. De mineurs, onder den kapitein Drabt, zijn bezig aan het maken der hutten en het stellen der schanskorven, terwijl het art. park dagelijks door het aanbrengen van geschut van verschillende afmetingen nog voorzien wordtde volgende week zullen de projectielen en de ammunitie aangevoerd worden. Den 22n dezer zullen een vijftigtal officieren der genie eene hulde brengen aan den generaal-majoor van der Hart-Beek, die dan 50 dienstjaren bij dat wapen telt. Voor den Noordhollandsch-Frieschen spoorweg is tot hiertoe ingeschreven, volgens officiëele opgave in de Purm. Cé.: in aandeelen f 1,909,790 en subsidie f29,855. De 3e haringjager is Woensdag jl. te Hellevoetsluis binnengekomen met 258 ton. Men schrijft uit Deventer, 16 Juli Voor de verkiezing van een kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, ter vervanging van den heer mr. A. van Delden, die tot minister is benoemd, is heden in een ver gadering van de kiesvereeniging Vrijheid en Ordedie ook werd bijgewoond door leden van andere kiesvereenigingen tot dit district behoorende, met bijna algemeene stemmen benoemd de heer mr. P. Blussé van Oud-Alblas, afgetreden minister. Als een bewijs dat ook op meerdere plaatsen van dit district het oog der kiezers op den heer Blussé was gevallen, werden eenige brieveu van daar ter tafel gebracht, die den wensch uitdrukten, dat hij als kandidaat mocht worden voor gesteld, zoodat de verkiezing van dien oud-minister als vrij zeker kan worden beschouwd. Is de Standaard goed ingelicht, dan bestaat bij Z. K. H. prins Erederik het voornemen, eerlang zijn hooge betrekking bij de Vrijmetselaarsloge neder te leggen, en zouden er pogingen worden aangewend om een onzer andere vorsten tot het aanvaarden van de Grootmeesterwaardigheid te be wegen. Sedert 1 Juli is op den Nederl. Staatsspoorweg voor het gedeelte LimburgLuik een nieuw tarief voor de arbei dende klasse ingevoerd. Volgens dat tarief kunnen arbeiders gedurende een geheele week 's morgens en 's avonds een af stand van 10 kilometers met den spoortrein afleggen voor de som van 70 cents, terwijl voor elke 10 kilometers meer de prijs slechts met 23cent verhoogd wordt. Maandag is een der opzichters van een rijtuigfabriek te Haarlem, te Amsterdam betalingen doende, met f 1600 op de vlucht gegaan. Men is hem nog niet op het spoor. •Hij laat vrouw en drie kinderen hulpbehoevend achter. Eene commissie uit Hindeloopen en Workum houdt zich onledig met een plan tot inpoldering van een gedeelte van de Zuiderzee, en wel van de Stinkehorne bij Hinde loopen tot bij Gaast, eventueel tot bij Piaam of verder. Eene kanalisatie tusschen Workum en Hindeloopen staat hiermede in verband. Eene aanvrage aan Wonseradeel, om te dragen in de kosten vau onderzoek, op f1400. geraamd, is van de hand gewezen. Te Haastrecht is dezer dagen een boerenhofstede ver brand. De bewoner, een voer hooi op zijn wagen geladen hebbende, om dat naar huis te brengen, maakte achter den wagen met zijn vuurslag vuur, waardoor vonken in het hooi sprongen, en dit aan het smeulen geraakte, zonder dat hij het bemerkte. Onder het rijden nam de brand toeherhaaldelijk werd hem door onderscheiden personen, die op het land bezig waren, toegeroepen dat er onraad aan zijn wagen was, maar hij, meenende dat het enkel stofwolken waren, die hij achter den wagen zag, reed door tot aan zijne hooischuur. Heel spoedig vloog ook deze, geteerd en droog, in vlam en daarop de geheele hofstede, met het ongelukkig gevolg, dat, niette genstaande de hulp der Haastrechtsche spuit, alles verbrandde en niets gered werd. Naar men verneemt, waren zoowel woning als inboedel tegen brandschade verzekerd. Buiten Leiden werden 4 knapen, die daar wandelden, aangesproken door 2 mannen, die vroegen hoe laat het was. Een der knapen haalde zijn horloge uit. Dit werd hem door een der mannen daarop dadelijk met geweld ontnomen, waarop beiden op de vlucht gingen. Men meent, dat de politie van Oegstgeest hen reeds op het spoor is. In verschillende bladen werd dezer dagen melding gemaakt, dat door een deel der bevolking te Rotterdam ge welddadig zou belet zijn geworden de verzending vau aard appelen naar Engeland. //Wie dit bericht in de wereld ge zonden heeft" zegt de Rotterdamsche Courant //weten we natuurlijk niet; alleen meenen we dat, zoo het juist ware, er iets van bij de politie moest bekend wezen, en we kunnen stellig verzekeren dat dit niet het geval is." Uit Brielle wordt gewag gemaakt van het zinken van het stoomschip Lapwingwaarop zich drie Briellenaren be vonden. Een er van redde zich door zich aan een baal katoen vast te klemmen. De beide auderen, de zeeloods en zijne dochter, die een uitstapje naar Liverpool zouden ma ken, zijn verdronken. De vrouw van den zeeloods blijft met 6 kinderen achter. Aangaaude het vergaan van het bovengenoemde, te Cork te huis behooreude stoomschip Lapwingdat dezer dagen in het kanaal door de bark Ahhey Holme werd aangezeild en daarop zonk, waarbij schier alle opvarenden het leven ver loren, zijn thans eenige opmerkelijke bijzonderheden aan het licht gekomen, door het verhaal van een stoker Mordel, een Portugees, die zijn leven redde uit die schipbreuk. Hieruit blijkt het navolgende Genoemde stoomboot werd aangezeild aan de zijde waarde eene reddingsboot hing, en de schoorsteen viel op de andere reddingsboot, zoodat beiden niet te gebruiken waren. De kapitein van het ontredderde vaartuig riep de Abhey Holme aan om hulp, maar deze sloeg daarop geen acht. Op de Lapwing was nog een kleine boot, waarin de kapitein, een stuurman en zijn dochter, de timmerman en een paar ma trozen hun toevlucht zochtenmaar Mordel, die zag dat het kleine vaartuig overladen was, bleef achter en zag het binnen eén paar minuten plotseling zinken. Intusschen had Mordel om zijn middel een reddingsgordel vastgemaakt en dacht dat hij alleen op het stoomschip was achtergebleven. De tweede machinist kwam echter te voorschijn en verzocht Mordel hem den gordel te geven. Daarop ontstond tusschen beiden een een hevige worsteling, gedurende welke het schip zulk een geweldigen schok kreeg, dat de beide strijders in elkanders armen in zee stortten. Te gelijkertijd zonk de Lapwing en de daardoor veroorzaakte zuiging sleepte de drenkelingen tot een aanmerkelijke diepte onder water. Toen Mordel weder bovenkwam, was er noch van het stoomschip, noch van de bark iets meer te zienhij had zijn reddingsgordel verloren en zwom nu omstreeks een uur rond, totdat hij een baal katoen ontmoette, waarop hij ronddreef, tot hij door eeu kolenschip werd opgenomen, dat hem ten laatste te Cork aan wal bracht. Dit verhaal bevat een zware beschuldiging van achteloosheid en onmenschelijkheid tegen de Abhey Holmedaar Mordel stellig verklaart, dat de Lapwing eerst 20 minuten na de aauzeiling is gezonken, zoodat er ruim tijd voor de bark zou geweest zijn om hare booten tot hulp te strijken. Omtrent de deelneming der Nederlanders aan de in ternationale tentoonstelling te Weenen in 1873, verneemt de N. Rolt. Cé. uit eene Oostenrijksche correspondentie zeer goed nieuws. Volgens deze zoude de Nederlandsche afdeeling een getrouw beeld geven van de vorderingen op het gebied der kunst en nijverheid, en daardoor trachten nieuwe handels betrekkingen aan te knoopen en nieuwe markten voor Ne derland te openen. Niets dan zaken van den eersten rang zouden worden gezonden en de Nederl. Handelmaatschappij zou een zeer rijke collectie Indische producten inzenden. De Nederlandsche kunstenaars, hun programma vastgesteld heb bende, zouden zorgen dat de Nederlandsche kunst zich op waardige wijze onderscheidde en wel meer door de hoedanig heid dau door de hoeveelheid van het tentoongestelde. Voorts zou ons gouvernement een deel der kosten willen dragen. De Gemeenteraad van Southamptou heeft besloten den admiraal en de overige officieren van het Amerikaansch eska der, dat thans aldaar in de haven ligt, tot een openbaar feest-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2