BURGERLIJKE! STAM) DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE ST.WÜ DER GEMEENTE A.WA PAUL0W8A. BlRGIMIJKIi STAM! ÜER üiJPK maal uit te noodigen; dit zal gehouden worden na de terug komst van genoemd eskader uit Vlissingen, waarheen het Dinsdag vertrok. Den laatsten dezer zal het ook een be zoek ontvangen van den prins en prinses van Wales. Woensdag jl. is te Vlissingen gearriveerd en opgevaren naar Antwerpen het Amerikaansche oorlogschip Wachaguseth komm. Swann, van Falmouth. Te Antwerpen is Zaterdag avond een groot ongeluk op den Hollandscheu Spoorweg voorgevallen. Zekere Pieter Ar- mirotto, 60 jaren oud, en Willem Peers, 46 jaren oud, beiden woonachtig in de Zwanengang aldaar, waren gaan visschen in de Kempische vaart. Zij hadden zich geplaatst op den brug van den spoorweg, nabij den Dam. Te 9^ ure 's avonds werden ze verrast door den laatsten trein uit Holland, en beiden werden verschrikkelijk verminkt. Artnirotto is een arm en Peers een been afgereden. De gewonden zijn in een be- denkelijken toestand naar het gasthuis gebracht, waar de verminkte ledematen onmiddelijk zijn afgezet. Men beweert, dat de twee visschers op de brug in slaap gevallen zijn. Ar- mirotto en Peers kunnen zeiven niet juist zeggen, op welke wijze het ongeluk gebeurd is. Er is een onderzoek ingesteld. In Belgie heeft zich eene vereeniging geconstitueerd, de Schoolpenningdie zich ten doel stelt, door het geheele land vrije en uitsluitend neutrale scholen te vestigen. Volgens de Gazette van Dinsdag jl. bedragen de inschrij vingen voor deze vereeniging reeds 14,300 francs. In eene particuliere correspondentie uit Brussel aan het Vaderlandkomt o. a. het volgende voor, betrekkelijk de aanstaande bevalling van de koningin; We wachten nog immer met spanning op de verlossing der Koningin. De autoriteiten, die daarbij tegenwoordig moeten wezen, durven sedert 4 weken, evenals de officier, onder wiens beheer de salutschoten moeten worden gelost, hunne woningen niet meer verlaten. Eerst had het op het einde van Juni, toen den 8n Juli, toen weder den I5n dezer maand moeten wezen. En thans schrijven wij reeds den 17n.... Indien we slechts wisten of het een jongen of een meisje zal wezen, al ware het slechts om onze wijsneuzen van kinderen te woord te staan, die niet begrijpen waarom de Koningin zoolang in haar keuze aarzelt, vooral nu zij geen mannelijke afstamme lingen in rechte lijn meer bezit. j Het debiet van het nieuw verschenen werk van den generalen staf over den Fransch-Duitschen oorlog is zoo ko lossaal dat, ofschoon nacht en dag de persen zweeten van den voortdurenden arbeid, toch nog op lange na niet aan de navraag kan worden voldaan. Aan allen die gedurende dien tijd onder de wapens zijn geweest, wordt het werk lot uiterst lagen prijs afgezet. Overzettingen in 't Fransch, Eugelsch en Italiaansch zijn in bewerking. Voor den internationalen schietwedstrijd te Hanover hebben de deelnemers uit New-York een eereprijs medege bracht, bestaande uit een grooten lederen etui in den vorm van een schrijfportefeuille. Bij het openen valt het oog op de woorden Neio-Yorker Schützen-Corps, omgeven door blauw fluweel. Deze inscriptie vertegenwoordigt een waarde van 200 dollars, want ze is samengesteld uit louter goede harde Amerikaansche dollars, die zoodanig in den etui zijn bevestigd, dat zij de bovenstaande woorden vormen. Op den spoorweg van Soissons heeft men dezer dagen proeven genomen met een nieuw stelsel van electrieken waar schuwer voor den gang der treinen, ter vervanging van de schijven en lantarens, die bij mistig weder onzichtbaar wor den; deze nieuwe waarschuwer bestaat in een fluitje, dat door den electrieken stroom geluid geeft. Het is hier, zoo schrijft men van 3 dezer uit New- York, verbazend heet. De thermometer wijst van 95 tot 102 graden. Verschillende personen, ongeveer een 60 tal per dag, sterven tengevolge van zonnesteken of de bovenmatige hitte. Reeds een 25tal jaren geleden werd het plan ter sprake gebracht om de Kaspische met de Zwarte Zee te verbinden. Thans schijnt dat plan te zullen worden uitgevoerd. Het zal geschieden door een kort kanaal, dat de Manitsch, een zijtak van den Don, met den Kerma, die uit den Kaukasus ont springt, moet verbinden. De geheele lengte zal zijn 680 wersten, of 120 uren gaans, maar het kanaal alleen zal slechts 1£- uur lang zijn. Het werk kan in 6 jaar door 32000 werk lieden voltooid worden en zal 81 millioeti roebels kosten. Door den agent Georg Leffson te Frankfort a/M. werd onlangs in de dagbladen geannonceerd, dat hij op den 24n Juli as. dienstmeisjes van 16 tot 35 jaar voor de som van vijf thaler en jonge mannen van 16 tot 40 jaar voor tien thaler, alsook huisgezinnen tegen uiterst lage prijzen naar Australië zou expediëeren. Bij onderzoek heeft de hoofdcommissaris van politie te Frankfort de heer Von Madai bevonden, dat die uitzendin gen zouden geschieden naar Nieuw-Zeeland en Queensland, maar dat bovenvermelde som geenszius den passageprijs ver tegenwoordigt. Dit geld zou niet meer zijn dan een soort van entree in mindering van de vrachtpenuingen, voor welke men wordt gecrediteerd tegen onderteekening van een accep tatie, gesteld op naam van het bestuur van Nieuw-Zeelaud of Queensland. In dit stuk verbindt men zich het volle bedrag der schuld binnen den tijd van twee jaren terug te betalen. De heer Von Madai heeft gemeend alle landver huizers voor deze oplichterij ernstig te moeten waarschuwen. Te Borsod-Miskolch in Hongarije hebben een predikant, een bankroetier en een advokaat zonder zaken, een maat schappij opgericht voor //huwelijksgiften en uitzetten." Het reglement is zeer eenvoudig ieder die aan de vereeniging deelnam, stortte eene zekere som en ontving het dubbel bij zijn huwelijk. Dit reglement werd door de keizerlijk-konink lijke autoriteiten goedgekeurd. Het gevolg was dat het aantal huwelijksparen zeer vermeerderde heeren en dames, meiden en knechts, gezonden en zieken, alles trouwde. Maar wat wel te voorzien was, bij zulk een stroom van huwelijken moest de vereeniging wel bezwijken; wat trouwens toch het geval moest wezen, behalve bij engagementen, die zestien jaar duur den, en deze zijn schaars. De 103,000 leden, welke de ver eeniging telde, droegen gezamenlijk bij 12 millioen gulden. Zij deed groote zaken en in alle steden van Hongarije had zij agentschappen, totdat zij ten slotte failliet ging. De hoofdbestuurders hadden zich uit de voeten gemaakt, maar op verscheidene plaatsen ontstonden er ongeregeldheden tegen de agenten, die zich met het geld verrijkt hadden. Men heeft hen met moeite uit de handen hunner slachtoffers gered. Men leest in een Amerikaanseh blad »Eenige knapen speelden met knikkers op straat. Een van hen wierp zijn knikker te ver, zoodat een heer, die voorbij ging, daarop zijn voet zette. De heer struikelde en valt tegen eene dame aan, welke hij in zijn val medesleept: beide tuimelen over elkander op een groot varken, dat bezig was belangrijke ont dekkingen in een vuilnishoop te doen. Het verschrikte dier loopt zoo hard als het kan, en verwart zich in de beenen van een anderen voorbijganger, die voorover vallende het touw doet losschieten, waaraan een jongen een bok vasthield. De bok maakt kromme sprongen, en verschrikt twee paarden voor een kar de paarden, schichtig geworden, hullen een dwarsstraat in. Daar was in een timmermanswinkel of werk plaats een man bezig zijn pijp te stoppen. Op het oogen- blik dat hij een zwavelstok heeft aangestoken, hoort hij de hollende paarden, springt op, om te zien, wat er gaande is, en laat zijn brandenden zwavelstok en het doosje in de krullen en spaanders op den vloer vallen. Hieruit ontstaat brand; de werkplaats wordt in de asch gelegd; om te blusschen worden spuiten aangebracht, maar met zulk een overhaasting, dat zij een. spuitgast omver rijden, die zijn arm breekt en daarmede liep deze reeks van rampen ten einde. Nu ïs de vraag of de jongen, die de knikker geworpen heeft, aan ieder beschadigd persoon voor al deze ongelukken schadevergoeding is verschuldigd. Het Schoolbladwekelijksche courant voor lager- middel baar- en gymnasiaal onderwijs, uitgevers P. Noordhoff en M. Smit, te Groningen, gaat steeds voort belangrijke artikels te leveren over verschillende onderwerpen op bet gebied der paedagogie en wat dies meer zij. Beschouwingen over ge- houdene exameDS vindt men zeer dikwijls in hare kolommen ook laat de redactie haar oordeel nimmer achterwege in zaken van belangrijke gebeurtenissen op het gebied van 't on derwijs kortom, het Schoolblad is een courant, die aan alle eischen van haren tijd voldoet, en daarom bij den onderwij zersstand niet mag ontbreken. Von 11—18 Juli 1872. ONDERTROUWD Dirk Drijver, weduwnaar van Maaike Boon en Antje Remmers. GETROUWD Cornclis» van Rijn en Engeliua Moojcn. GEBOREN Adriana Maria, dochter van Arij Kievit en Reiuoutje Koorn. Neeltje, dochter van Siuiou Schipper en Marretje Vos. OVERLEDEN Geertje Schrander, oud 8 maanden, doehter van Jan en Tetje van Hert. Jan Vlaming, oud 54 jaar, gehuwd met Neeltje de Waard. Willem List, oud 21 jaar, zoon van Jacob (overlcreu) en Trijntje Hoogheid.Willem Keijzer, oud 55 jaar, echtgenoot van Jantje Dijker. Anna Corlïena Elisabeth Meijer, oud 7 maanden, dochter van Hendrik en Johannetta Sophia Visser. Willem Zegel, oud 5 maanden, zoon van Kasse en Jannetje Kooger. Yan 1 tot 15 Juli 1872. ONDERTROUWDGcene. GEHUWD A. den Ilartog, weduwnaar van A. Roosing en G. Qtto, weduwe van J. Wéssel. BEVALLEN C. Kuuis geb. Groot, Z. A. W. Huijser geb. Dobbe, D. N. Kaan geb. Lanser, D. M. Dekker geb. Brouwer, D. A. Walkeuter, D. E. M. Zwcckhorst geb. Bierman, Z. OVERLEDEN: T. Schnitger, 10 dagen. van 1 tot 15 Juli 1872. ONDERTROUWD A. Houtkooper, weduwn. van G.Struijf, 56 jaar en D. Gi-in, weduwe van W. Struijf, 46 jaar. GETROUWD H. van Os, 28 jaar en C. M. deCarpentier, 28 jaar. J. Bood, 27 jaar, te Barsingerhorn en A. Marees, 23 jaar. GEBOREN Geertje, dochter van H. Jimmink en M. Stam. Pieter zoon van J. C. Groen eu E. Schotvanger. Gcrrit, zoon van G. Boekei en T. Bruin. Alida, dochter van J. B. Blaak en T. Wester, wonende te Veeudam. Haartje, doehter van P. Wageu en A. Over. Dirk, zoon van J. Hoofd en M. Akkerhuis. Johannis, zoon van J. J. Merz en C. Ilcker, wonende te RansbacU in Pruisen. Aaltje, dochter van D. Gorter

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3