NIEUWSTIJDINGEN. I an het welzijn zijner vrienden en bloedverwanten, of de rust van zijn geweten maar zijne wenschen prijs te geven, zelfs wanneer zij met plicht en geweten in strijd komen, dat wil men nietmen schept zich tal van behoeften, die men niet in staat is te vervullen men regelt zich naar anderen, wier omstandigheden hemelsbreed van de onze verschillen, en leeft aldus voortdurend in een "koortsachtige" spanning, die alle levensgenot vergalt, en onvatbaar maakt voor het goede, dat men zou kunnen genieten. In één woord, men keert de waarde der dingen om men maakt een afgod van het uiterlijke, van het nietige, en minacht het waarlijk edele en goedede noodlottige gevolgen kunnen niet uitblijven. Zoolang die dwaling blijft heerschen dat is zoolang de weelde den mensch voortdrijft tot daden, die met plicht en geweten strijden, zal de gehalte onzer maatschappij, zoowel zedelijk als stoffelijk, veel te wenschen overlaten. De arbei dende stand, ook reeds niet meer geheel vrij van de kwaal, wordt nog altijd door onvermogen binnen de grenzen gehou den. De rijken mogen door ruimte van middelen voor zich- zelven de nadeelige gevolgen eener overdreven weelde lang duriger kunnen ontgaan de middelstand, de voornaamste pi laar onzer maatschappij, zal het eerst ten gronde gaan door toe te geven aan een kwaad, dat in de laatste jaren zoo machtig is toegenomen, dat het ieder denkend mensch met ongerustheid vervult. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 26 Juli 1872. Het stoomschip Conrad.kapt. E. Oort, eergisteren avond ten 10 uur ter reede alhier gearriveerd, heeft de uit en thuisreis naar en van Java gedaan in 4 maanden en 1 dag. Het is 23 Maart van hier vertrokken, heeft te Port-Said gelost en geladen, is 3 Mei te Batavia aangekomen, heeft aldaar en te Soerabaya, de uitgaande lading gelost, te Batavia, Soerabaya, Panaroekan en Samarang ca. 2700 ton lading, be nevens 700 ton steenkolen ingenomen, en is 8 Juni met 55 le kl. en 97 2e en 3e kl. passagiers van Batavia gestoomd. Den 8n Juli arriveerde het te Suez, passeerde het kanaal, nam te Port-Said steenkolen in, vertrok 9 Juli, na nog 2 passagiers van het daar liggende stoomschip Prins van Oranje te hebben overgenomen. De laatste mailbrieven uit Batavia waren ook van 8 Juni en werden 22 Juli uitgereikt. De brieven per Conrad komen dus slechts twee dagen later dan die per mail. De luit. t/z. lc kl. C. P. van der Star, wordt met den 6n Augustus a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en bestemd om het bevel te voeren over het instructie vaartuig Ternateterwijl de kapt-luit. t/z. J. W. Binkes en de luit. t/z. I0 kl. W. Steffens, met den laatsten Augustus a. s. eervol worden ontheven van hunne betrekking van officier instructeur bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, en op non-activiteit gesteld, en met den eersten September daaraanvolgende vervangen door de luits. t/z. le kl. P. ten Bosch en J. M. A. van Muiken. De luit. ter zee 2e kl. II. II. Bowles wordt met 6 Augustus aanst. geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip Citadel van Antwerpenen zulks ter vervanging van den luit. ter zee 2e kl. J. W. P. ridder Huyssen van ICattendijke, wiens plaatsing, aan boord van genoemden bo dem, met gemelden datum, wordt ingetrokken. Z. M. heeft aan den kapt.-luit. ter zee J. A. II. llugenholtz vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het legioen van Eer, hem geschonken door den President der Eransche Republiek. -Bij beschikking van den 24n dezer, no. 69, is aan den opperschipper in het vaste corps dek- en onderofficieren J. J, Sporry, dienende aanboord van Zr. Ms. wachtschip al hier, toegekend de gouden medaille voor 50 jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. Aan den sergeant van het korps mariniers C. A. Pieterse, bij het gedeelte alhier, werd jl. Maandag morgen, voor het front van dat gedeelte, uitgereikt de gouden me daille voor 36jarige eerlijke en trouwe militaire dienst, met de daaraan verbonden gratificatie van vijftig gulden. Bij beschikking van den Minister van Koloniën, van den 23n Juli 1872, lit. Apz. no. 2, zijn W. J. van Dorp, j. J. C. van den Abeelen, M. P. van Schaik en C. M. Haccou, gesteld ter beschikking van den Gouv. Generaal van Nederl. Indie, om te worden geplaatst als machine-opsteller bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija. In de op 20 dezer te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders der stoomvaartmaatschappij Nederland zijn tot commissarissen verkozen, de heeren P. C. Loopuyt, M. M. de Monchy, A. C. Wertheim, J. G. Bunge, A. A. Bienfait, J. E. Cornelissen en jhr. D. A. L. Tindal. Ten aanzien der leening, ten behoeve der fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, vernemen wij, dat vóór de vergadering was ingeschreven voor f 463,S00, en tijdens de vergadering f 46,200, zoodat de leening van f 510,000 is volteekend. Aan J. t. Boogaard, te Haringcarspel, is acte van bevoegdheid uitgereikt als leerling-apotheker. Naar men verneemt, zullen eerlang in het Binnengast huis te Amsterdam, eenige vrouwelijke hulp-apothekers wor den aangesteld. Yan de 31 jongelieden, die zich als adspiranten voor de Koninklijke Militaire Akademie aanboden, hebben twee zich teruggetrokken, en zijn drie door de geneeskundigen afgekeurd, zoodat 26 het schriftelijk examen hebben afgelegd. Bij beschikking van 22 Juli 1872, No. 231, is aan A. Dalmeijer, te Hoorn, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een schroefstoombootdienst, tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Rotterdam en Hoorn. Men schrijft ous van Wieringen, 24 Juli Bij het hevige onweder dat hier dezen nacht heerschte, is de broodbakkerij van Overtoom, te Hipolitushoef, door den bliksem getroffen en bijna geheel afgebrand. Ook in zuide lijke richting aan het vasteland kon men brand waarnemen. Men schrijft van Texel, 20 Juli. Gisteren werden alhier proeven genomen met de reddings boot en vuurpijlen op het strand achter de Koog. De red dingsboot was zeer lek, zoodat men daar een andere voor wenschte van nieuwe konstruktie. De pijlen werden afgeschoten op een lengte van 300 meter. De proeven gelukten gedeel telijk een herhaalde oefening der bestuurders ware wenschelijk. Tengevolge van een aan 't prov. bestuur van N.-Iloll. ingezonden gemotiveerd adres door het hoofdbestuur der Schut- tevaers-Vereeniging te Zwolle, houdende krachtigen aandrang om de haven van Urk in zoodanigen toestand te brengen, dat de schipperij, de Zuiderzee bevarende, aldaar steeds een veilige plaats bij storm en onweer, bij ijsgang en wat dies meer zij mocht vindon, is men reeds van provincie-wege aan gevangen met het doen van noodige peilingen en het in kaart brengen van het trajekt. Aan den generaal-majoor W. S. van der Hart Beek, inspecteur-generaal van PortificatieD, is, bij gelegenheid zijner vijftigjarige dienstvervulling, door het korps genie-officieren een prachtig, in fluweel gebonden album aangeboden, bevat tende al hunne portretten. Verder maakten de te 's Gravenhage zich bevindende ge neraals hunne opwachting bij den feestvierende, terwijl hem 's middags, op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen, door de officieren een feestmaaltijd werd aangeboden. De Minister van Marine heeft ter kennis gebracht dat bij de loodingen op den drooge van den Nieuwen Rotter- damschen Waterweg, op den 13n, 14n en 19n dezer, is be vonden langs de witte-tonnenzijde 14 decimeters en langs de zwarte-tonnenzijde 16 decimeters bij gewoon laagwater. Men schrijft uit Rotterdam, 23 Juli. Als een bewijs voor den kolossalen omvang van een der onderdeden der spoorwegwerken, het groote station buiten de Delftsche poort, zij vermeld, dat alleen voor het vormen van het Stationsplein, dat dezen zomer met kracht wordt door gezet, noodig zijn 600000 kubieke meter duinzand, die van de Scheveningsche duinen moeten aangevoerd worden. Daar de daarvoor vervaardigde schuiten 30 kub. meter inhouden, worden 20000 vrachten zand voor dit werk vereischt. Uit Walcheren schrijft men aan het N. v. d. J).: De omstreken van Ylissingen zijn onkenbaar geworden door de toebereidselen tot den bloei der stad, want als zoodanig zijn de spoorweg, waar langs het stoomtuig nog niet rijdt, de sluizen en dokken in aanleg te beschouwen. Men hunkert er algemeen naar de opening van de lijn, en te meer omdat er allerhande geruchten van vertraging in omloop zijn. 't Heet nu b. v. dat het winterseizoen lang voor den eersten trein zijn intocht zal doen. Wel moet de directie van den staatsspoorweg geneigd en gereed zijn, om dèn dienst te openen, maar Vlis- singen is nog niet gereed, om de reizigers en goederen be hoorlijk te ontvangende toegangsweg van het hulpstation is nog verre van voltooid. Als 't eenmaal zoover is mag men een plotseling ontwaken van den levensgeest verwachten Antwerpsche huizen zullen den door hen op touw gezetten stoombootdienst van Vlissingen op Engeland gelijktijdig met den spoorwegdienst openen de kantoren zijn er reeds wellicht tijgt dan ook de Engelsche maatschappij, die Vlis singen van dokken en uitrustingswerven zal voorzien, aan het werk. Ook bestaat er kans, dat de handelstad eens een veel bezochte badplaats zal worden de grondslag is er reeds een bescheiden houten ververschingsloods op een der duinen, badkoetsen, enz. Wie weet hoe spoedig mem er een wijdsch hotel van hecht arduin ziet verrijzen. De Hortus Botanicus te Leiden mag zich dezer dagen in een druk bezoek verheugen. Verleden week kwamen er 6800, jl. Zondag alleen zelfs 5100 personen. Dinsdag namiddag te ongeveer drie uren viel te 's Ilage een sjouwerman, die in het Willemspark op een bank was gezeten, plotseling dood op den grond neder. Het schijnt dat de hitte de oorzaak van zijn verscheiden is geweest. De man laat, naar men zegt, een weduwe met zes kinderen achter.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2