Een inzender in de leidsche Cl. oppert het denkbeeld om, bij gelegenheid van het 500-jarig jubileum van Leidens pntzet, een standbeeld op te richten voor Pieter Adriaansz "Van der Werff. Van het Asyl Steenbeektoevluchtsoord voor gevallen meisjes en vrouwen, hoopt men den 30n Juli a.s. het vijf entwintigjarig bestaan te vieren. Woensdag avond zijn de aartsbisschop van de bis schoppelijke clerezy, mgr. H. Loos en de kanunnik F. van "Vlooten van hun reis naar Duitschland te Utrecht terug gekeerd de geestelijken van het aartsbisdom hebben, even als een groot getal leeken, hun opwachting bij den aarts bisschop gemaakt, die Zondag a. s., in de kerk van Klaren- burg, de hoogmis zal houden. Dikkens, de dief van de aangeteekende brieven, per post verzonden van Amsterdam naar Rotterdam, op 20 Mei 11., is Dinsdag jl. namiddags ten 12h ure uit de gevangenis te Utrecht te Breda gevankelijk binnengebracht en Woensdag morgen ten 10.4) ure onder behoorlijk geleide per spoortrein weder naar Utrecht teruggevoerd. Zijn overbrenging naar Breda schijnt in verband te staau met de nazoekingen, die, naar men verneemt, in den vroegen morgen van Woensdag op zeker terrein te dier stede heb ben plaats gehad. De opperwachtmeester dienstdoend kwartiermeester bij de kompagnie maréchaussee van Noordbrabant en Zeeland, te 's Bosch, is gedeserteerd, met achterlating van een groot de ficit in zijne kas, en van zijne vrouw met zes jeugdige kinderen. Eenige menschenvrienden hebben zich het lot der ongeluk kige broodelooze vrouw aangetrokken. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat, van den llen tot den 20en dezer maand, aan het bureau van den burgerlijken stand te Middelburg geene aangifte van overlijden heeft plaats gehad, en dit op eene bevolking van ruim 16000 zielen. Te Oldemarkt renden verleden week eenige honden, met name de jachthond van den heer S. aldaar, met vreese- lijk gehuil als dol en razend door het dorp, en brachten daardoor veel volk op de been. De benauwde dieren moeten in de woningen van hunne meesters door hun rondbijten nog al schade aangericht hebben. Schoon enkelen vreesden voor hondsdolheid, bleek echter bij nader onderzoek, dat de dieren van achter met terpentijn en vitriool bestreken waren, die zij hadden willen aflikken, waardoor natuurlijk inwendig groote pijn en benauwdheid ontstonden. Er is aangifte bij de politie gedaan, die, naar men hoopt, de bedrijvers van gemelde on menschel ij ke daad zal ontdekken, en naar ver dienste straffen. Men leest in de Zioeep (Brussel) van Zondag 21 Juli VADERLANDSCHE MANIFESTATIE. Verleden Maandag was het de beurtoptreding der Rhe- torika Hooger zij ons Doelvan Amsterdam, in den tooneel- prijskamp alhier uitgeschreven. Na afioopen van het drama speelde deze, maatschappij een blijspel, waarin de Neêrlandsche vlag voorkwam. Nau welijks had een der spelers de woorden gereptdit zijn de schitterende kleuren van het oude Nederlandof gansch de zaal barstte los in toejuichingen. Doch de geestdrift ontstond nog meer, toen de actrice, Mev. X het Neêrlandsche Vlaggelied zong en de vaderlaudsche driekleuren in de hoogte zwierde. Tot driemaal toe moest zij het lied herzingen, gansch de zaal stond als een man recht, hoeden en zakdoeken zwaaiend in de hoogte, en het leve Nederlandklonk met duizend stemmen tegelijk uit aller harten. Gedurende meer dan tien minuten werd de vertooning door het bravo-geluid onderbro ken, en alweer klonk het Nederlandsche bloed. Bij het eindigen der vertooning, toen de spelende leden van Hooger zij ons Doel den schouwburg verlieten, ontstond er aan de deur van de Warande-schouwburg (park te Brussel), een nieuwe betooging ter hunner eer, en ten één ure 's nachts, stonden nog duizenden menschen te zingen en te roepen Hoezee Nederland 't Is waarlijk bewonderenswaardig hoe de tijden en de menschen veranderen. Juist op dezelfde plaats, in de Warande, alwaar voor 4-2 jaren leven om leven werd gevochten, waar het broede- renbloed met beken stroomde juist daar is het dat onze Noord-Ncderlandsche broeders terug komen strijden, niet om bloed te vergieten en broeders te bevechten, maar om lauweren te plukken op het terrein der kunsten en der we tenschappen, op het veld des vooruitgan'gs. Op het banket, dat ieder jaar voor de sluiting van het Engelsehe parlement wordt gehouden, heeft de heer Gladstone eene rede uitgesproken. Sprekende over de moeilijkheid met Amerika, zeide hij, dat hij gelukkig was te kunnen consta- teeren, dat de donkere wolken, die onlangs den horizon verduisterden, verdwenen waren. Thans schijnt niets eene voldoende regeling te beletten. Engeland leeft in vrede met geheel de wereld. Den 12den Juli waren te Petersburg 144 cholera- lijders in behandeling in den loop van dien dag vermeer derde dit aantal met 56; 14 herstelden, terwijl 21 stierven, zoodat den 13 Juli 165 lijders in behandeling bleven. In het geheel zijn sedert 23 Juni 358 personen aangetast, 47 hersteld en 147 gestorven. Uit Insterburg, in Pruissen, wordt gemeld dat aldaar de cholera is uitgebroken. Men had dit eerst tegengespro ken en daarop heeft dr. Janerd in de Insterb. Zeitung be kend gemaakt, dat het eerste geval van cholera zich heeft voorgedaan bij een Ulaan, waaromtrent hij aan het gemeente bestuur officieel bericht had gezonden. Te Koningsberg hebben zich onderscheidene gevallen van buikloop met doodelijk gevolg voorgedaan, weinig van cholera verschillende. Dinsdag avoud werd Londen op nieuw door een hevige donderstorm bezocht, die 2 uren duurde en allerlei schade aanrichtte. De bliksem sloeg in den toren van de kerk te Brixton, waardoor het kruis en een gedeelte van het met selwerk werden weggeslagen en aan het dak veel nadeel werd toegebracht. De toren der zelfde kerk werd 32 jaren geleden mede door den bliksem getroffen en geheel vernield. Op on telbare plaatsen sloeg de bliksem in Blackwall in, zoodat zelfs een der gebouwen op Greens scheepstimmerwerf aldaar plot seling geheel in vlammen stond. De dienst op de telegraaflijnen was op verscheidene plaatsen geruimen tijd verstoord. Er vielen tegelijkertijd zulke zware stortregens, dat verscheidene lager gelegen straten .geheel onder water stonden en ook het vervoer op sommige spoorwegen daardoor belemmerd werd. Bij het Kristallen Paleis, waar dien dag het jaarlijksch feest van het matigheidsgenootschap was gehouden, waaraan als gewoonlijk duizenden deelnamen, was de opeenhooping vau menschen, die allen naar huis verlangden, terwijl de spoor wegen onbruikbaar waren, ontzettend groot en op enkele puuten niet zonder gevaar. ïn Amerika is. de hitte nog grooter dan hier. Zij is 95° te New-York. Een daar verschijnend blad zegt als middel tegen de warmte IJswater is goed, mits niet snel gedronken wanneer men zeer verhit is, daar een plotselinge verkoeling van de maag het bloed naar het hoofd drijft. Geniet het dus met kleine teugen het zal u dan ook veel meer verfrisschen, dan wanneer ge in ééns een glas vol doorslikt. Heb de zekerheid, dat uw ijs afkomstig is van goed drinkbaar water. Maar al is ijswater aan te bevelen niet alzoo alle andere dranken, met ijs afgekoeld. Alcoholische dranken ge naoogt er al dan niet een verleidelijk schotsje in doen drijven zijn vuur en brandstof in het bloed. Altemaal verbeelding, dat alcohol //het zweet zou doen opdroogen." Alcohol kan niet anders dan verhitten. Daarom, zware wijnen en spiritualiën zooveel mogelijk vermeden, en u bepaald tot ligten rooden wijn met water, of zeer ligt bier. Een voortreffelijk middel om het hoofd koel te houden, is het dragen van een versch koolsblad of een natten zakdoek binnen in den hoed. Natuurlijk wordt hier bedoeld een ligte stroohoed. Want al de koolsbladen en natte zakdoeken ter wereld zullen het lijden niet kunnen verzachten van den man, die persisteeren moet of wil in het torschen van den ongelukzaligen zwarten cilinder-hoed. Boven alle dingen wacht u voor overspanning, licha melijke en geestelijke. Wie zich niet overwerkt, zich niet opwindt, zich niet afloopt, en niets drinkt dan zuiver koud water (en daarvan zoo weinig mogelijk) die zal de hitte wel kunnen verduren. En wanneer hij tegen zonsondergang zijn koud bad neemt, zal hij zich door de overvloedige trans piratie van den dag te frisscher gevoelen. Hij zal, inderdaad, langzaam het procédé doorloopen hebben van het Turksche bad dat onovertrefbaar recept tot koeling en versterking der afgematte leden. Te Petersburg heeft op 18 dezer een geduchte brand gewoed 15 vaartuigen met granen geladen, zijn totaal te gronde gegaan. Volgens een der Parijsche bladen zal eerlang in die hoofdstad een zonderling geding worden gevoerd, naar aan leiding van eene weddingschap. In het nommer van den 23steu Juli 1870 van le petit Moniteur bood de heer Thomas, president der Kamer van notarissen, aan, om 200,000 francs te verwedden tegen 400,000, dat de Franschen vóór of op den 15den Augustus te Berlijn zouden zijn. Zekere heer Mouillac, koopman te Parijs, nam de weddingschap aan en gaf hiervan per brief, in le petit Moniteur opgenomen, behoorlijk kennis. De verliezende partij weigert nu de 200,000 francs te betalen, en de winner vervolgt hem daarom voor den rechter. Deze zal hebben uit te maken, of soort gelijke weddingschappen door de wet worden toegelaten. De correctioneele rechtbank van de Seine heeft zekeren Joly, die zich uitgaf als den erfgenaam van de kroou van Marocco en van deze valsche hoedanigheid gebruik had ge maakt om te Parijs een schitterend huwelijk aan te gaan. tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het assisenhof der Seine heeft een echten edelman graaf De Labarthé, tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld voor schriftvervalsching en aftrogge- larij. De gemeenteraad van Cherbourg heeft 800000 francs ter beschikking gesteld tot het oprichten van een artillerie- school met kazerneering voor twee regimenten. Als plaats voor de groote revue, door Thiers te houden over het leger van Parijs-Versailles, is aangewezen Long- champs van het Bois de Boulogne. Een schipbrug is alreeds over de Seine geslagen, en nog 3 of 4 zullen er gemaakt worden, omdat ongeveer 60000 man de Seine moeten passeeren Te Parijs viel Dinsdagavond tegen elf ure in de Rue Lafayette zekere vrouw Lionel uit het raam eener vijfde ver dieping op zekeren Bigot, die juist de straat passeerde. Bi got brak op twee plaatsen zijn ruggegraat en stierf oogen- blikkelijk. Vrouw Lionel brak vijf ribben en ontwrichtte den rechterschouder. Tusschen Vallendar en Mullenear is een paard over he^ hek gesprongen, juist toen de spoortrein aankwamzijn meester, die toesnelde om het beest te redden, is 200 schreden meegesleurd en zal het paard slechts korten tijd overlevenzijn beenen zijn verbrijzeld en het hoofd is zwaar gekwetst. Onlangs overleed een Duitsch musicus, Schauenstein geheeten, die eenigzins zonderlinge manieren had. Bij de ope ning van zijn testament was men niet weinig verwonderd te ontdekken, dat dit document geheel op muziek gezet was, waarvan de geest met de verschillende beschikkingen over eenkwam. Te Londen is een nieuwe wijze] van straatbesproeiing beproefd, waarvoor een patent is verleend aan Isaac Brown Co., te Edinburg. Het stelsel bestaat in het leggeu van een buis midden in de straat, gelijk met de bevloering, die op afstanden van 2 Engelsehe voeten met kleine gaatjes is doorboord, welke in groepen van 3, in verschillende richtin gen het water doen uitspuiten. Deze buis staat in verbin ding met de waterleiding en, door het openen eener kraan, springen dus duizenden fijne stralen omhoog, die de straat bevochtigen. Het gevaar van verstoppen, door vuil, bestaat niet, daar het water genoegzame drukking heeft, om de ope ningen zuiver te houden. VOOR HEN DIE NIET KUNNEN ZWEMMEN achten wij het volgende belangrijk om onder de aandacht gebracht te worden De menschen, die in het water vallen, en niet kunnen zwemmen, verdrinken gewoonlijk, doordat zij hunne armen boven het water steken, welks gewicht het lichaam doet zinken. De dieren daarentegen, hebben geen denkbeeld en ook niet het vermogen om dit te doen. Wanneer iemand in een diep water valt, komt hij weer boven, en zal aan de oppervlakte van het water blijven, zoolang hij de armen niet opsteekt. Indien hij zijn armen onder het water, in elke richting die hij goedvindt beweegt, zal zijn hoofd zoover boven water komen, dat hij adem kan halen, en indien hij zijne beenen wil bewegen, alsof hij liep, of liever nog alsof hij trappen opklom, zoo zullen zijne schouders boven het water uitsteken, en zal hij minder beweging met zijn handen be hoeven te maken. Deze eenvoudige handelwijs wordt in de herinnering aanbevolen van allen, die in hun jeugd niet hebben leeren zwemmen mochten zij genoodzaakt zijn er gebruik van te maken, zoo zullen zij er zich wel bij bevinden. ^ngcjunben. Be Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. V. vraagt of de steenen dam achter de woning van den Notaris Hattinga Raven, en de aanlegplaats der stoombooten aan de Binnenhaven publieke badplaatsen zijn ïn het belang der zedelijkheid en tot behoud van de weinige wandelplaat sen in de gemeente zou dit te betreuren wezen. IIET PAUPERISME. Dat is een onderwerp veelzijdig beschouwd en beoordeeld reeds zoovele middelen ter bestrijding zijn voorgesteld, dat men wel schromen moet om weder op nieuw op dat oude aanbeeld te slaan. En toch is die tedere kwestie van het grootste belang. Dat nu weet ieder, maar de vraag is op welke wijze er verbetering is aantebrengeu. Wij zijn niet arrogant genoeg, om te willen beweren dat het ons gelukt zou zyn, dat moeilijk problema optelossen, dat zij verre. Om eene kwaal te genezen, is het eene conditie sine qua non, dat men eerst de oorzaken moet kennen, want gelukt het om die te verwijderen, dan moeten de gevolgen ook wegblijven. Doch niet altijd behoort zulks tot de mogelijkheden, en in zoodanige gevallen moet men zijn toevlucht nemen tot verzachtende middelen, teneinde althans, zooveel doenlijk, leniging toe- tebrengen. De oorzaken van liet pauperisme zijn zeker van verschillenden oorsprong. Er worden gewis wel uitgaven gedaan, die vermeden moesten en kunnen worden doch dat is niet het geval bij alle huisgezinnen. Hel is waar dat sommigen wat b6ter met hunne inkomsten rondkomen dan anderen, maar op verre na niet zoo als vroeger het geval was, hoewel bij velen de verdien sten nog vermeerderd zijn. Een der voornaamste oorzaken is ongetwijfeld: dat de levensbehoeften veel

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3