voor ieder Hollander met nadere bijzonderheden ter inzage in No. 13, First street, alwaar het comité is gevestigd. /'Het comité bestaat uit de heeren E. Wilterdink, S. van Beilauus, E. J. Nieuwland, J. M. Kalshoven en M. Crahay. Vertrouwende dat zij, welke deelnemen aan dezen optocht, van Hollanders in New-York, zich voor een waardig gedrag de achting voor onze natie bij onze felloio citizens zullen waardig maken, en den newspapers geen aanleiding geven om onze demonstratie ongunstig te beoordeelen." De spoorbrug over het Noordzeekanaal bij Velzen,is thans gereed de laatste klinknagel is Dinsdag door den in genieur Mouthaan geslagen. Gisteren morgen zou de brug beproefd worden. Te Saltbum, in Engelaud, is een houten doosje aan gespoeld, waarin twee stukjes van een enveloppe, waarop in haast met potlood was geschreven //the Arrow1' en //wij zijn zinkende, alle hoop is vervlogen." Te Edinburgh zijn Dinsdagmorgen de uitgebreide werkplaatsen van de heeren Dalglish en Zoon, kurkfabri- kanten, geheel afgebrand. De schade, ten bedrage van 10,000 pd. st.is slechts voor een gedeelte door assurantie gedekt. Een der leden van de Oxfordsche roeiclub, lord John Macaulkay, een der rijkste gentlemen van het Vereenigde Koningrijk, heeft den heer Guyenot, oud-marine-officier, uit gedaagd om in tien dagen en eeoige uren van Parijs naar Lyon te komen. Het jacht van den Franschman draagt den naam van V Exilé, dat van den Engelschman heet le Rapide. De inleg is 500 louis. Onder dagteekening van 30 Juli, wordt uit Washington aan den Times geschreven, dat de Amerikaansche regeering meldt, dat zij uit Genève bevredigende officiëele mededeelingen heeft ontvangen, betreflende den loop der zaken. Volgens gerucht, zouden de scheidsrechters het eens zijn geworden, dat de schadeloosstelling, voor hetgeen de Florida misdreef, op 500,000 en voor de Alabama 1,000,000 moest bedragen sommen, waarmede het Amerikaansch publiek volkomen genoegen zou nemen. Volgens berichten uit New-York, door de Times me degedeeld, zou admiraal Semnes, bevelhebber van de Alabama aan het gouvernement der Vereenigde Staten hebben aange boden, alle documenten, die betrekking hebben op dat schip en andere kruisers. Men verzekert, dat die stukken niets bevatten, wat compromitteerend is voor de Engelsche regeering. Volgens den Washingtonschen correspondent van de New-York Herald, is men tot de ontdekking gekomen, dat keizer Na poleon de Zuidelijken niet slechts verzocht schepen in Frankrijk te bouwen, maar dat hij hun zelfs alle gemakken aanbood om ze in Fransche haveus uit te rusten. Tn de uitgebreide gewelfde kelders van het nieuwe ministerie van financiën in de Louvre te Parijs, hpeft men dezer dagen een brandkast gebracht, die men terecht een ijzeren huis zou kunnen noemen, daar zij 7 meters lang, 3 meters diep en 2 meters hoog is. Het daglicht vindt er toegang door 4 poortgaten van 15 centimeters middellijn; voorts is deze kast voorzien van een zeer dikke deur, 1 meter breed, met een buitengewoon kunstig samengesteld slot, waarvan alleen de kassier-generaal en het hoofd van het ministerie de sleutels bezitten. De transportwagens van de Bank en van de Schatkist zullen tot in die kelders kun nen rijden, om al wat er geladen en ontladen wordt aan de oogen van het publiek te onttrekken. De heer Jules Varinet spreekt het gerucht tegen, vol gens hetwelk hij het eerekruis, hem door den Keizer van Duitschland aangeboden, zoo 't heette, voor de redding van een Beijersch soldaat, zou hebben teruggezonden en liever de vrijlating van den laatsten Franschen krijgsgevangene zou hebben gevraagd. De zaak is eenvoudig, volgens het verhaal van den heer Varinet, aldus: Hij redde een Duitsch soldaateen ander Duitscher zag dit en wensehte hem geluk en aan dezen antwoordde hij, half in ernst, half schertsend //Uw Keizer is inij een man schuldig en als ik den moed er toe had, zou ik hem genade vragen voor den eenigen Franschman, die nogiu Duitschlaud gevangen wordt gehouden." Noch het zenden van een ridderkruis, noch de teruggave daarvan en evenmin de medegedeelde brief aan den Keizer, zijn den heer Varinet bekend. La France maakt hierbij de snedige opmerking dat, als zich de zaak zóó eenvoudig heeft toegedragen en de Keizer dus geen reden kan hebben om misnoegd te zijn, Z. M. zeker nog eerder aan het geuite verlangen zal voldoen. De cholera te Petersburg vermindert. Den 5n Aug. zijn er slechts 37 nieuwe gevallen voorgekomen en 20 lijders bezweken het aantal zieken, hetwelk den 6n iu behandeling bleef, bedroeg 289. In het geheel zijn van 23 Juni af voor gekomen 1850 ziekte- en 863 sterfgevallen. Iu het gouver nement Kiew waren den 4-n Augustus nog 443 en in het gouvernement Tschernigow, zes dagen vroeger, nog 780 zieken in verplegiug. Te Moskou heerscht de ziekte slechts in een zeer geringe mate. Een schrijven uit St. Petersburg deelt mede, dat Rusland zich uitrust voor een oorlog met China. Het gebied vau Kouldscha, aan de westelijke grens van laatstgenoemd land, werd het vorige jaar door Russische troepen bezet en nu is China voornemens het weder in bezit te nemen. De Maho- medaansche bevolking echter, is zoo vijandig gezind tegenover het Chineesche Gouvernement, dat zij heeft verklaard iederen Chinees ter dood te zullen brengen, die als officieel persoon in dat land komt. Dit zal op den langen weg tot een geschil aanleiding geven, waarin Rusland ongetwijfeld de zijde van Kouldscha zal kiezen tegen zijne zoogenaamde onderdrukkers. Het gouvernement te Peking schijnt zulk eene gebeurlijkheid als- vrij zeker aan te nemen, want het laat pantserschepen maken en heeft dagelijks 1500 man in het werk om geweren en amunitie te vervaardigen het heeft gezanten naar de Russische Kirgizen gezonden, om hen over te halen hunne oude getrouwheid aan China te blijven betoonen. Korten tijd geleden verbreidde zich in het gouvernement Minsk het gerucht, dat de Russische regeering bevel had uit gevaardigd om alle meisjes uit dit gouvernement uit te voeren. Eene Russische prinses was namelijk met een buiten- landschen prins gehuwd, die in Amerika over een volk re geerde, uit louter Mooren bestaande. Nu mishaagde het den czaar en zijne gemalin, dat hunne dochter de eenige blanke zou wezen onder al die zwarten, en zij hadden daarom gelast, dat alle boerenmeisjes uit het gouvernement Minsk daarheen zouden worden ge zonden, om eene blanke bevolking in het leven te helpen roepeu. De meesten dezer ongelukkige meisjes hadden be sloten, zich liever van kant te maken, dan aan dat bevel te gehoorzamen. Yele boeren betaalden aanzienlijke sommen om hunne dochters te redden en die redding was mogelijk. Drie barmhartige mannen ontvingen het geld, en verklaarden dan de meisjes //vrij van dienst." Het bleek, dat het twee gepensioneerde officieren en een gepensioneerd ambtenaar waren, die dit gerucht verspreid hadden en het geld ontvingen. Hunne oplichterij was echter van korten duurde justitie nam hen in hechtenis en men vond bij hen een aanzienlijk bedrag, dat zij op die wijze de bevolking hadden afgeperst. Professor Nordenskjold, die aan 't hoofd van een ex peditie naar de Noordpool geplaatst is, kwam in de helft der vorige maand aan te Tromsö in het noordelijkste deel van Noorwegen, van waar hij den 21 en Juli aan boord van de stoomboot Polhem de reis heeft voortgezet. In een brief van 'zijn hand, waarin hij uitvoerig meedeelt op welke wijze het schip voor dien tocht is uitgerust, komt o. m. het vol gende voor De geheele equipage bestaat uit 2 genees- heeren, 1 natuurkundige, 1 marine-officier (een Italiaan), l stuurman, 2 machinisten en 14 zeelieden, waaronder 4 Lap landers. Op het transportschip Onkel Adaminsgelijks van stoomvermogen voorzien, worden meegevoerd 40 a 50 ren dieren, 3000 zakken rendiermos en verdere behoeften voor een dergelijke reis. Daarenboven heeft de Zweedsche regee ring de brik Cladan ter beschikking gesteld om naar de //Zeven eilanden" de woning en later ook de steenkolen over te brengen. Behalve van brandstoften zal de expeditie ook op groote schaal voorzien zijn van de middelen om zich licht te verschaften. Het voormelde huis bevat zes kamers, bene vens keuken, provisiekamer en badkamerbovendien zullen v nog drie loodsen worden opgeslagen, bestemd om natuur kundige waarnemingen te kunnen doen. Voor de geheele uitrusting heeft men gerekend op een duur van twee jaren. Yooral voor de sledevaarten, waarvan men zich belangrijke resultaten voorspiegelt, heeft men meer dan ooit voor een practische uitrusting zorg gedragen, en o. a. drie lichte booten meegenomen, welke op sleden zijn bevestigd. De Laplanders hebben vijf gedresseerde honden meegebracht, om hen bij de bewaking der rendieren bij te staan. Dat het gezelschap ruimschoots is voorzien van physische instrumenten spreekt van zelf. Te Genève is in den nacht tusschen Zondag en Maan dag, omstreeks 2 ure, een hevige brand uilgebroken in de katoenspinnerij van de heeren Graflenried en Henggeler, die als de grootste in Zwitserland bekend staat. Door gebrek aan water verspreidde de brand zich met groote snelheid eu bleek het spoedig, dat er geen mogelijkheid was iets te red den. In minder dan een uur tijds was het reusachtige ge bouw één massa vlammen. Gelukkig was er op dit oogen- blik geen wind, zoodat de brand zich tot de genoemde fa briek bepaalde. De schade wordt op 1 millioen francs ge schat. Deze verschrikkelijke ramp berooft daarenboven 800 werklieden, waaronder vele met groote gezinnen, van arbeid. Omtrent den vijfvoudigen moord te Pesth, die wij in ons laatste nummer mededeelden, worden thans aan de N. Fr. Presse bijzonderheden medegedeeld. Het was juist op den twaalfjarigen trouwdag, dat Traub zijn misdaad volvoerde. Reeds lang te voren was hij droefgeestig en in zich zelven gekeerd. Het voornemen moet reeds maanden te voren op gevat zijn.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2