EIDEHSCHE Jtieuras- en Zaterdag <ftÖoertenfie--6fttÖ. 24 Augustus. Twaalfde Jaargang. Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. J® 1175. 1872. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post w 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advjskten-tien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vciórdes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn iutezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. op Dinsdag den 20 Aug 1872. Voorzitter de heer rar. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Boomsma, Janzen, de Breuk, Bronovo, en Hugenholtz. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1.) Rapport onderzoek rekening 1871. De heer Braaksma in de commissie van rapporteurs der afdeelingen, bestaande uit de heeren Braaksma, Maalsteed en Groen, benoemd tot algemeen rapporteur deelt aan de vergadering mede: dat aan het onderzoek geen deel hebben genomen de heeren: Janzen, de Breuk, Berghuijs, Boom, de Lange, van Bruggen en Hugenholtz dat na een nauwkeurig onderzoek, in geen der afdeelingen aanleiding tot aanmerkingen zijn voorgekomendat de uitgaven de ontvangsten niet over treffen en door behoorlijke bewijsstukken zijn gestaafd stelt alzoo vóór de rekening der Gemeente, die van het Algemeen Weeshuis, van het Burgerlijk Armbestuur en van de Schutterij goed te keuren. Daar aan wordt door de ver gadering voldaan met algemeene stemmenna lezing door den Secretaris van genoemde rekening, alsmede van een concept besluit. (De eindcijfers zijn in ons verslag van de vorige zitting medegedeeld, voorkomendë in ons nommer van 20 JulL Daarin is niet de minste wijziging gebracht.) 2.) Voordracht Hulponderwijzer. De Voorzitter deelt mede, dat slechts een sollicitant zich heeft aangemeld, met name G. Schoorl, die van zeer gunstige aanbevelingen is voorzien. Wordt benoemd met algemeene stemmen. 3). Eervol ontslag Apotheker en Directeur Ziekenhuis. Wordt met algemeene stemmen verleendnadat door den Voorzitter een zeer loffelijk getuigenis werd uitgebracht ten aanzien van den ijver en goede zorgen waarmede de heer Moeys de directie van het Ziekenhuis en de Gemeente-Apotheek heeft waargenomen. De Voorzitter deelt voorts mede, dat thans twee sollicitanten zich hebben aangemeld, doch waarvan de een gehuwd is, dat de gelegenheid tot aanmelding tot 1 Sept. a. s. blijft open gesteld en zoo mogelijk in de eerstvolgende vergadering eene voordracht zal plaats hebben. 4). Mededeeling van ingekomen stukkenenz. a. De Voorzitter stelt voor aan den oppasser in het Zieken huis M. Koorn, eene gratificatie van f 25.te verleenen, ter tegemoetkoming in zijne extra uitgaven tot het houden eener dienstbode. En aan den leerling in de Gemeente-Apotheek J. J. Sterk eene gratificatie van f75.als belooning voor zijne diensten en ter tegemoetkoming in de kosten zijner verdere studie. Beide gratificatiën worden met algemeene stemmen toegestaan b. Wordt gelezen een adres van officieren der dd. Artillerie- Schutterij alhier, met verzoek om eene jaarlijksche subsidie voor een op te richten hoorn-muziekkorps. De Voorzitter licht dit verzoek nader toe en betoogt het wenschelijke van dergelijk muziekkorps, ook ter opwekking van meerdere ambitie bij de manschappen. Terwijl de ge meentetoelage geen groote som zou bedragen. Het korps zou bestaan uit 12 personen, die reed3 gevonden zijnen zich willen engageeren tegen f25.per jaar, met een kapelmeester tegen f 100.te zamen f 400.behalve de kosten voor instrumenten en muziek. De uitgave wenscht men te vinden voor een gedeelte uiteen jaarlijksche toelage der gemeentekas en voor het overige uit onderlinge bijdragen van de officieren der Schutterij. De gemeente-toelage zou kunnen worden gevonden voor een gedeelte uit het supprimeren van de jaarlijksche subsidie, ten bedrage van f150.aan het muziekkorps «Concordia," dat in den laatsten tijd toch niets meer van zich heeft laten hooren en daar eenig surplus bij te voegende hoegrootheid der som nader vast te stellen bij de behandeling der begrooting. Spreker is van gevoelen, dat zoodanig ook de geest der vergadering is, waarvan hij meent de tolk te zijn en vraagt of er ook leden zijn die over dit onderwerp het woord verlangen. De heer Graat zegt, zonder nu juist de zaak zelve te be spreken, hij zijne bevreemding wenscht te kennen te geven, dat dit verzoek niet is mede ónderteekend door den Majoor- Kommaodant van het korps, waardoor twijfel ontstaat of die hoofdofficier wel met dit denkbeeld van zijn onderhebbende officieren ingenomen is. Spreker vraagt zoo mogelijk daar omtrent eenige inlichting, en geeft in overweging om het adres te stellen in banden van den Majoor-Kommandant, om bericht. De Voorzitter antwoordt, dat daaromtrent bij hem niets bekend is en hij alzoo de gevraagde inlichting niet kan geven. De heer Graat repliceert, dat zoo lang dit punt niet is op gehelderd, hij zich niet kan vereenigen met de verdere be handeling van het adres. De Voorzitter brengt in omvraag of de vergadering van hetzelfde gevoelen is. De uitslag daarvan is, dat de stemmen staken. Voor de directe behandeling verklaren zich de hh.: Werendlijn Smit, Boom, Groen, Maalsteed, van Bruggen en de Voorzitter. Tegen de behandeling de heerende Lange, Graat, van Kelckhoven, Braaksma, Jelgersma en Berghuijs. Ingevolge art. 5u der gemeentewet, moet bij staking van stemmen, een tweede stemming plaats hebben in de eerst volgende vergadering. c. Een exemplaar van het Provinciaalblad no. 66, waarin een nieuw model wordt voorgeschreven voor gemeente-be grooting, gaat bij de leden ter inzage rond. d). Dat bij B. en W. een missive is ingekomen van den Schoolopziener in dit district, met kennisgeving, dat in deze gemeente een cursus wordt geopend ter verdere bekwaming van hulponderwijzers, onder de leiding van de heeren dr. G. A. Oskamp en J. J- Backer Dirks, leeraren aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier. Aan het verzoek om ten dienste daarvan de scholen no.' 4, 5 en 6 op onderling over eengekomen uren beschikbaar te stellen, is door B. en W. voldaan in het belang van het onderwijs. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat H. A. Troost heeft ge vraagd om in de plaats van B. F. Wielick, tot commissaris voor den vischafslag benoemd te worden. Die benoeming aan Burgemeester en Wethouders behoorende, wordt het adres aan dit collegie gerenvoijeerd. Ter benoeming door den Commissaris des Konings in de provincie, van drie leden voor het collegie van zetters in deze gemeente, bij de plaats te hebben periodieke aftreding, worden de navolgende dubbeltallen door den Raad aan ZExc. voorgedragen, als: de heeren D. de Lange, L. Jelgersma, H. J. Janzen, W. C. M. van Bruggen, C. Giltjes en mr. D. F. H. Aberson, Daarna wordt de vergadering Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 23 Aug: 1872. Woensdag morgen is alhier een der oudste en meest geachte ingezetenen dezer gemeente overleden, de heer A. Boomsma, die den ouderdom van circa 84 jaren heeft mogen bereiken. Hoewel de laatste jaren in meerdere rust doorgebracht, heeft hij zijn manlijke jaren geheel en al gewijd aan de belangen dezer gemeente. Reeds op jeugdigen leeftijd in de geneeskunde geëxami neerd, is hij in 1810, te dezer plaatse zijn vader in dat vak opgevolgd. In het maatschappelijk leven maakte hij steeds deel uit van alle corporatien te dezer plaatse, waarin eenig algemeen of bijzonder nut werd beoogd; o.a. heeft hij van 1822 tot 1862 zitting gehad in den gemeenteraad en wel van 1847 als assessor en wethouder.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1