Bij de verkiezing van Juli 1862 verzocht hij opentlijk den kiezers om niet meer in aanmerking te komen. Zijne adviezen, in zoo vele verschillende omstandigheden, getuigden immer van een helder hoofd en werden algemeen op hoogen prijs gesteld. Zijn werkzaam en nuttig leven is ten zegen geweest van zeer velen zijner tijdgenooten. Naar men verneemt, heeft de onlangs bij de Herst. Evang. Luth. gemeente alhier beroepen predikant, de heer G. Limperg, te Medemblik, voor dat beroep bedankt. Naar wij vernemen, is gisteren in het Marsdiep, op de hoogte van het prov. observatorium alhier, opgevischt het lijk van een der jl. Zondag verdronken militiens. Woensdag a. s. zal eene goedkoope volkstrein van Rot terdam naar hier loopen. Heden morgen is alhier een zeer gewenscht en be langrijk werk tot stand gekomenhet doen zinken van een telegraafkabel in het Marsdiep, tot verbinding van het eiland Texel met den vasten wal. De kabel, ter lengte van 9000 meters, is in Duitschland vervaardigd en hier aangebracht op een zoogenaamde Keul- sche aak; dit vaartuig is heden morgen door de stoomboot Archimedes op sleeptouw genomen. Nadat men het eind der kabel achter het postkantoor aan den wal heeft gebracht en aldaar tijdelijk aan een toestel verbonden, is men van daar ongeveer 7 ure begonnen, om de kabel te doen zinken, en reeds ten 9| ontving men langs dien kabel het bericht dat de verbinding met het eiland Texel was geschied. Wij wenschen Texels nijveren handelstand, met dit be langrijk evenement van harte geluk. Het Duitsche oorlogstoomschip Pommeraniakomm. Hoffman, dat alhier Dinsdag avond jl. ter reede kwam, is gisteren morgen weder van hier vertrokken. Aan boord van dit vaartuig bevonden zich een zevental Duitsche geleerden, die een wetenschappelijke zeereis met dien bodem maken. Tengevolge van harden oostewind, is Zr. Ms. schroef- stoomschip 3e klasse het Loo> kommandant de kapt.-luit. t/z. C. A. B. D. Rijk, den 19 dezer bij Bevezier geankerd en zou spoedig zijne reis herwaarts voortzetten. De kapt.-luitenant ter zee J. J. Boelen wordt, naar aanleiding van 's Konings besluit van den lönAugs. 1872, no. 40, met den laatsten dezer maand, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Ant werpenterwijl dat bevel, met den eersten September wordt opgedragen aan den kapt. luitenant ter zee J. W. Binkes. Voorts heeeft Z. M. bij bovengemeld besluit goedgevon den: lo. den kapt.-luitenant ter zee J. J. Boelen, op zijn verzoek, ter zake van ongeschiktheid voor de militaire dienst tengevolge van in en door de dienst ontstane lichaamsge breken, met den In September aanstaande, op pensioen te stellen, onder toekenning, van eeQ jaarlijksch pensioen van f 15002o. met ingang van den laatstgemelden datum te bevorderentot kapt.-luitenant ter zee, de luitenant ter zee le kl. K. C.Buunik; en tot luitenant ter zee le kl., den luitenant ter zee 2e kl. J. C. de Rujter de Wildt. De luit. t/z. 2e kl. D. G. Brand, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non-activ. gesteld en met den 1D Sept. daaraanvolgende vervangen door den luit. t/z. 2e kl. J. P. Hovy. De adelborsten le kl. L. G. Krol, B. J. G. Volck en C. N. A. de Groot Stiffrij, de beide eerstgenoemden dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier en laatstgenoemde aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Ant werpen,worden met den laatsten dezer op non-act. gesteld. Voorts worden met den eersten September a. s. geplaatst: aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, de benoemde adel borsten le kl. K. W. H. Goetz, A. H. Hoekwater, H. Slot, W. J. de Bruyne, G. J. Sluyterman, W. H. Hofstede en L. Kamphuis Suermondtaan boord van Zr. Ms. wachtschip le Hellevoetsluis, de benoemde adelborsten le kl. J. P. van Rossum, P. B. 's Jacob, F. M. A. Mathon en J. C. Veenhuijzen, en aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antioerpende benoemde adelborsten le kl. B. H. Zimmer, C. F. W. K. Happé en C. M. Kooy. Woensdagavond is alhier per spoor aangevoerd twee millioen gulden in muntspecie, om per stoomboot Conrad naar Indië te worden overgebracht. Naar wij vernemen, zal de heer J. H. Ferguson, be noemd consul-generaal der Nederlanden in China, den 24n met de stoomboot Conrad via Suez naar Batavia vertrekken. In de eergisteren gehouden vergadering van den Raad te Amsterdam, is benoemd tot kommandant van de brandweer, de heer P. W. Steenkamp, 1® luitenant der artillerie bij de torpedo-compagnie te Brielle, met 14 stemmen. De heer F. A. van Braam Houckgeest verkreeg 12 stemmen. De feestviering te Schagen is gisteren, door prachtig weder begunstigd, zeer gelukkig geslaagd. Wij behouden ons voor om in een volgend nummer dit feest meer uitvoe rig te bespreken. Alleen vermelden wij thans, dat aan de harddraverij hebben deelgenomen 12 paarden, dat de prijs behaald is door het paard de Deugd van den heer C. Ursem en de premie door het paard de Vlieg van deu heer C. Eecen. Uit de mailberichten tot 17 Juli jl., uit Oost-Indie ontvangen, blijkt, dat de expeditie naar Deli, waaromtrent de berichten in den beginne allezins gunstig waren, den 10 Juli in alles behalve gunstige omstandigheden verkeerde. Een bij de regeering ontvangen telegram, in de Javasche Ct. ge publiceerd, houdt het volgende in ^Toestand ongunstig. Batak //twee plantages afgebrand. Stoomschip niet aangehouden. Koops versterkt kampement Soengal. Marnix aangekomen. //Landingsdivisie gedebarkeerd". Dientengevolge werden er maatregelen genomen, om de noodige versterkingen te zenden, ten einde de opstandelingen voor goed ten onder te brengen. Naar men verneemt, zullen weldra in commissie naar Engeland vertrekken de generaal-majoor Schönstedt, benevens de kapitein bij den generalen staf Kromhout. De heeren zullen gaan kampeeren met het Engelsche leger in de vlakte van Salisbury, terwijl daarna de kapitein Kromhout in En geland zal achterblijven, ten einde de onderscheiden kuslbe- vestigingen in oogenschouw te nemen. De minister van Finantiën brengt ter kennis van het algemeen, dat gedurende het jaar 1871 in 's Rijks munt zijn vervaardigd en afgeleverd de navolgende muntspeciën, als voor rekening van het Rijk 1,000,000 tien-cents-stukkeu voor rekening vau particulieren 6,875,035 2-i-guldens, te zamen uitmakende eene nominale waarde van zeventien millioen twee honderd zeven en tachtig duizend vijf honderd zeven en tachtig gulden vijftig cents (f 17,287,587.50). Hier te lande wordt dertig millioen gulden 'sjaars voor sterken drank uitgegeven. Dinsdagmorgen bezocht de bekende Jules Simon, minister van het openbaar onderwijs in Frankrijk, de werken der kanaalmaatschappij te Yelzen. Z. Exc. was vergezeld van den consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam, en een vijftal heeren. De Noordzeesluizen, die zoo goed als voltooid zijn, prijkten zoowel met de Fransche als met de Hollandsche en Engelsche vlaggen. Na geruimen tijd aan de sluizen en havenwerken vertoefd te hebben, vertrok Z. Exc. naar de Zaanstreek. De aardappelziekte begint zich, vooral onder de win- tersoorten, in de omstreken van Zwolle te vertoonen. Jl. Dinsdag zijn bij de exercitiën der huzaren op het veld aan den Alkmaarschen straatweg de paarden van een wachtmeester en een huzaar met zooveel geweld tegen el kander aangereden, dat het eerstbedoelde weinige oogen- blikken daarna is gestorven. Dinsdag jl. zijn uit een magazijn van gouden en zil veren werken in de Kalverstraat te Amsterdam, eeu aantal gouden horloges en kettingen ontvreemd, gezamenlijk ter 'waarde van ruim f 500. Men is de dieven nog niet op het spoor. Volgens eenige bladen zal er aanstaanden Zondag te Amsterdam opnieuw een manifestatie plaats hebben, georga niseerd door leden van de hiternaliojiale. Men wenscht een optocht op groote schaal te formeeren, teneinde zich geza menlijk naar de woning des Burgemeesters te begeven, en antwoord te vragen op het vroeger aan den politie-agent overgegeven adres, aan het hoofd van het stedelijk bestuur gericht. Men bericht, dat het kapitaal van f2,000,000, ver- eischt tot het bouwen vau 50 villa's en een nieuw badhuis met cursaal, noordoostelijk van het stedelijk badhuis te Sche- veningen, in Eugeland gevonden is. 't Plan-Oudshoorn kan dus zijn uitvoering tegemoet zien. Nog meldt men, dat wellicht vóór 1 Mei van het volgende jaar de Rhijnspoorweg tot Scheveningen zal verlengd worden. Uit Almelo meldt men van 20 Aug. Heden morgen hebben de arbeiders van de stoomweverij van den heer C. Cardinaal Co., plotseling deu arbeid ge staakt, omdat men hun verzoek, om eene kleine verhooging van loon, niet wilde inwilligen. De arbeiders van de fabrieken der heeren Scholten zullen morgen hun voorbeeld volgen, wanneer ook aan hun verzoek niet wordt voldaan. Tot nu toe is alles nog rustig, doch men vreest voor ernstige ge- volgeu, wanneer er geene schikking getroffen wordt, en de arbeiders der andere fabrieken ook medegesleept worden. Gisteren morgen te 8 ure hebben omstreeks 200 jon gens uit het Diaconie-weeshuis te Amsterdam, met hun eigen muziek-corps aan het hoofd, onder behoorlijk geleide plaats genomen op de stoomboot Prins van Oranjeopzettelijk voor deze gelegenheid afgehuurd, om een uitstapje te maken naar de Kanaalwerken te Yelzen. De opgeruimde gelaatstrekken en het vroolijke gewoel getuigden van de blijde stemming der weezen, waartoe het prachtige zomerweder niet weinig bijdroeg. Aangaande de doorbraak van de dijk van het Zwin schrijft men uit het voormalig vierde district van Zeeland het volgendeNadat vóór ongeveer 2 maanden door de daartoe

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2