BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. benoemde Nederlandsch-Belgische commissie was aanbesteed de indijking van de groote oppervlakte schor, uitmakende het nog overig deel van den zeearm het Zwin, is met het leggen van den dijk of dam door den Belgischen aannemer al spoedig een begin gemaakt en naderde de voltooiing met rassche schreden. Nu en dan hoorde men echter door des kundigen bezwaren opperen tegen de uitvoering van het werk en werd verzekerd, dat door de mindere bekendheid van den aanuemer met de werking van den vloed en de gesteldheid van den grond, veel kans bestond dat door de gevolgde wijze van werken de afsluiting niet te verkrijgen zou zijn. Desniettegenstaande was Donderdag namiddag (15 dezer) de laatste opening van den dam gevuld en dus de afsluiting tot stand gebracht; des avonds te half 10 ure evenwel is het werk voor den aandrang van den opkomenden vloed bezweken, en wel met zoodanige kracht dat van de ter plaatse tegenwoordige personen enkelen bijna het slacht offer zouden geworden zijn. Het vloedwater wordt namelijk door de voorliggende platen of zandbauken gedurende een goed deel van het wassend getij teruggehouden en stort dan eindelijk, wanneer het boven de kruinen dier banken is ge rezen, met vreeselijke kracht op. de schorren van het Zwin; met dezen ongewonen toestand schijnt de aannemer geeu rekening te hebben gehouden; vandaar de doorbraak. Het is te hopen, dat door krachtig aangewende pogingen de door braak zal hersteld worden, ofschoon daar voor 't oogenblik veel vrees voor bestaat. Het monument, dat de Antwerpsche Geuzenbond voor Marnix van St. Aldegonde, den dichter van het Wilhelmuslied, zal oprichten, bestaat, volgens het Belgische blad LOpitiion, in een obelisk (gedenknaald) die geplaatst zou worden op het kerkhof te Souburg. De dag der onthulling is op 1 Sep tember bepaald. De timmerlieden op de scheepswerven te Dantzig hebben besloten het werk niet te hervatten voor dat hunne eischen zijn toegestaan. Om de patroons te noodzaken spoedig toe te geven, is wijders besloten, zoolang de werkstaking duurt elke week de geëischte vermeerdering van loon met 1 grossche per dag te verhoogen. Op een meeting van schrijnwerkers en timmerlieden te Londen is besloten, geen voorwaarden aan te nemen, dieniet wezenlijk overeenkomen met de oorspronkelijk gestelde eischen, tenzij de patroons daarvoor gewichtige gronden kunnen aan geven. De werklieden zijn tot een onmiddelijk vergelijk bereid, doch willen geenszins als overwonnen beschouwd wor den. Overigens moeten de onderhandelingen onmiddelijk be gonnen worden, anders zou de werkstaking opnieuw georga niseerd worden. De gelden uit de provinciën blijven toe- stroomen en het comité heeft verklaard, dat deze week de 'uitdeeling even groot zou zijn als de vorige. Op de tentoonstelling, in het aanstaande jaar te Wee- nen te houden, zal een onderafdeeling bestemd zijn om aan te toonen, welke stappen er sedert de eerste groote Lou- •densche tentoonstelling in 1851 gedaan zijn tot het voordeel trekken van zelfstandigheden, die vroeger als onbruikbare af val beschouwd werden. Aan de eene zijde zal de afval ten toongesteld worden, voortkomende van alle industriëele pro ducten op de aanstaande tentoonstellingaan den anderen kant de nuttige producten, die sedert 1851 uit dien afval verkregen -zijn. Een en ander met het doel om als prikkel te dienen tot het doen van verder onderzoek in deze belang rijke zaak. Donderdag 11. is, tengevolge van een sterken mist, de van Marseille naar Brazilië en de Platalanden bestemde stoomboot le Savoie op een rif in de groote doorvaart tus- schen de Hyères-eilanden gestrand. Door spoedig aange brachte hulp is men er in geslaagd al de 450 aan boord zijnde passagiers te redden. Men had bij het afzenden van het bericht de hoop op het behoud van het gestrande vaar tuig zelf nog niet geheel opgegeven. Een vreeselijke orkaan heeft de kusten van den golf van Bengalen verwoest. Het schip Omahavan Liverpool, werd op de kust van Sangore geworpen en al de vaartuigjes van Hoogley werden met ontzettende kracht tot op een ge- ruimen afstand voortgezweept. De zeehaven van Balasore, waar de orkaan het hevigst woedde, is geheel vernield. Men schrijft uit Belfast, 22 Aug. De botsingen tusschen de inwoners zijn gisteren geëindigd. Het plunderen der huizen duurt voort. Geheele familiën verlaten de stad. Voor zoover de Times de feiten in Belfast heeft kunnen nagaan, schijnt het dat de protestanten evenveel aaustoot ge geven hebben bij hun optocht, als de voorstanders van een eigen bestuur eenige dagen later, en de onzin der laatsten had toch evenveel recht op dulding, als de onzin der eersten. Intusschen kau men uit het gebeurde leeren, hoe het met een ïersch parlement te Dublin gaan zou. Het zou verdeeld wezen in dezelfde partijen, die in de straten van Belfast vochten. Het noorden des lauds zou tegenover het zuiden staan, en oproeren als te Belfast zouden dagelijksch werk worden. De oude familieveten en de haat der oude fakties ziju niet uitgestorven en hebben maar weinig noodig om weder uit te barsten. De Telegraph erkent, dat ditmaal de ka tholieken niet de eerste aauleiding tot rustverstoring gegeven hebben. Zij lieten de Orangemen rustig den 12 Juli vieren en zij mochten eene gelijke behandeling bij hun processie van .12 Aug. verwachten. Het ware echter beter, dat al die uit- tartende deraonstratiën verboden worden. De Daily News meent, dat het er weinig toe doet, wie begonnen is. Als vuur en stroo samengebracht worden, ontstaat er brand, onverschillgi of het stroo bij het vuur of het vuur bij het stroo gebracht wordt. In de vorige week werd te Amplepuis, onder een groo- ten toevloed van belangstellenden, de weduwe begraven van Thimonnier, den uitvinder der naaimachines. Aan het be grafenismaal werd eene som van 10,000 francs door de fa brikanten bijeengebracht, welke som aan de kinderen zal worden ten geschenke gegeven. Bij deze gelegenheid werd in herinnering gebracht dat Thimonnier niet alleen de naaimachine heeft uitgevonden, maar ook het eerste denkbeeld voor de vélocipéde aangaf. Ook andere kleinere uitvindingen zijn van hem afkomstig. Merkwaardig is het dat in de vorige eeuw verscheideue leden der familie van Thimonnier zich eveneens hebben onder scheiden door hunne uitvindingen. De heer Skrejschowski, redacteur van het ultra-Cze- chisch orgaan, de Politik te Praag, is gevangen genomen, niet om politieke redenen, maar wegens verduistering eener som ten bedrage van ongeveer ff. 30,000, ten nadeele der schatkist, en wel door frauduleuse handelingen teD opzichte der betaling van het zegelrecht op adverteutiën gedurende een aantal jaren. Een ter dood veroordeelde te Manchester, James Elynn, had besloten liever den hongerdood te sterven. De docter der gevangenis bracht eindelijk den toestel in zijn keel om hem, tegen zijn wil, voedsel in de maag te brengen, maar de veroordeelde verzette zich zoo krachtig, dat hij wonden in zijn keel kreeg, waaraan hij bezweek. Zeer terecht vraagt de Pall Mali of de waardigheid van de rechtspleging er door wint, dat men een veroordeelde, in plaats van hem vrijwillig den hongerdood te laten sterven, door een maag pomp om het leven brengt. Zekere Stratton, te Aylestone in Dorchester, heeft een middel tegen mond- en klauwzeer ontdekt en het steeds met het beste gevolg aangewend onder zijne kudde. De behan deling is aldusMen losse een lood chloorzure kali op iu water, en voege daar, als het middel wordt gebruikt, acht drachmen kamferspiritus bij. Teer met een stukje spek warm gemaakt, geneest alle ongemak aan de pooten. Dit wordt drie dagen lang herhaald. Yoor kalveren en schapen is de halve hoeveelheid voldoende. Op 17, 18 en 19 Sept,, a. s., zullen de Hollanders iu Noord-Amerika gedachtenis vieren van hunne nederzetting en vestiging in de Vereenigde Staten. Nu vijf en twintig jaren geleden werden Pella en Jowa het toevluchtsoord voor de Nederlandsche afgescheidenen, die door de willekeurige maatregelen der toenmalige regeering in hunne vrijheid van godsdienst werden aangerand. Op een zekere plaats in de Seine, Lions de Dercy% wordt voortdurend door de zwemmers het politie-reglement overschreden, dat het gebruik van zwembroeken voorschrijft. Dezer dagen was er weder een overtreder, die door de agen ten werd aangemaand uit het water te komen en zich te kleeden. De ander gaf daaraan volstrekt geen gehoor. Ein delijk ging een van de twee agenten over een balk naar de plaats waar hij zich bevond, om te trachten hem te grij pen, Hij kleedde zich uit, om naar hem toe te zwemmen, toen zijn voet uitschoot en de agent in de diepte verdween, De menigte, die aan den wal stond, uitte een kreet van schrik, maar niemand kwam te hulp. Toen de zwemmer zonder zwembroek dit bespeurde, dook hij zelf en haalde weldra den agent weder boven water, maar deze grijpt hem dadelijk vast en verklaart hem zijn arrestant. Maar de man zonder kleedingstuk houdt op zijn beurt den agent vast en wil hem naar den commissaris van politie brengen, om de 25 francs te ontvangen, voor de redding van drenkelingen uitgeloofd. Zij gaan dan ook met hun beiden naar dezen overheidspersoon, die de zaak ten genoegen van beide par tijen schikt. Van 15 22 Augustus 1872. ONDERTROUWD Philippus Bakker Jbz.weduwnaar van Geertje Ko ning en Antje Veen, weduwe van Jan Beers. GETROUWD: Johannes van Grouw en Trijntje Bakker. Jacob Kui per en Saartje Koorn. GEBOREN: Antje, docliter van IJsbrand Witte en Dieuwertje Kuip. Gerrit, zoon van Jan Duinker en Eronwtje Brouwer. OVERLEDENGeene,

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3