Ofschoon de gemeente-rekening jaarlijks sluit met een batig saldo van f 2000.'heeft de meerderheid gemeend het verzoek te moeteu wijzen van de hand. Zonderling steekt dit besluit af bij een ander in dezelfde zitting genomen raadsbesluit, om het tractement van den hulponderwijzer welke betrekking met 1 November a. s. komt te vaceeren met f 50.te verhoogen. Dezer dagen is door sommige bladen bericht, dat ds. J. Boetje, doopsgezind predikant te Koog en Zaandijk, te Harlingen is beroepen, dit bericht is minst genomen zeer voorbarig. Men verzoekt ons te berichten, dat eerst jl. Zondag door de broederschap der Doopsgezinden, te Har lingen, het volgende 4<tal is geformeerd, bestaandeuit de heeren J. H. Boeke, predikant te Zijldijk J. Boetje, te Koog en Zaandijk; S. Cramer, th. dr. te Emden en J. W. van der Linde, te Krommenie. Volgens in omloop zijnde geruchten zou thans de Staatsbegrooting voor het volgende jaar zijn vastgesteld en met een voordeelig slot sluiten, terwijl het zich bevestigt, dat de begrooting voor Oorlog drie millioen meer zal be dragen dan ten vorigen jare, omdat deze begrooting tevens de buitengewone uitgaven zal bevatten, welke in het belang der landsverdediging, naar het inzicht van den Minister van Oorlog, worden vereischt. Al de militaire wetten, in den ioop van dit jaar door de vorige regeering ingediend, zou den door den tegen woordigen Minister van Oorlog worden teruggenomen. Met een extra-trein van den Rh ij n spoorweg is Woensdag middag te 12 ure naar Amsterdam vertrokken, een escadron van het te 's Hage in garnizoen liggende eerste regiment huzaren, onder commando van den ritmeester J. G. E. baron van Lynden. Als een bewijs van de ruimte en de doelmatige inrichtingen aan het station voor dergelijke transporten diene, dat het geheele escadron, manschappen en paarden, in een half uur tijds tot vertrek gereed was. Te Amsterdam loopt het gerucht, dat de aanvraag om cavalerie niet met vrees voor woelingeu van de Internati onalemaar veeleer met de ontevredenheid in verband staat, iiie bij een deel der bevolking is opgewekt door de hooge sommen, die bij de aanstaande kermis van de eigenaars van spellen en kramen worden gevorderd. Ofschoon namelijk de kermis ditmaal slechts acht, in plaats van veertien dagen duurt, heeft het Gemeentebestuur de huur van standplaatsen op het gewone peil gelaten. De bijzondere kerkeraad der Ned. tlerv. Gemeente te Amsterdam, heeft in zijne buitengewone vergadering van gisteren middag met 4<S tegen 5 stemmen besloten, cassatie aan te vragen tegen de uitspraken van het provinciaal kerk bestuur van Noord-Holland, hem sub dato 19 Augustus toe gezonden. Bij de eerste uitspraak wordt den kerkeraad het recht betwist, de ouderlingen te doen waken tegen de aanneming van moderne candidaat-ledematen. Bij de tweede wordt hem de bevoegdheid ontzegd, om te wakeD tegen de loochening van den inhoud der li. Schrift op de catechisatiën onzer armen. De Schippersvereniging Schuttevaer heeft zich op nieuw tot den Minister van Binnenlaudsche Zaken gewend, naar aanleiding van den toestand der Oranjesluizen bij Amsterdam, Zij blijft persisteeren bij datgene, waarop zij volgens de concessie aanspraak vermeent te hebben, namelijk een vei lige haven aan de zeezijde der sluizen tot berging vau 800 schepen, en aan den binnen- of IJkant zoodanige haven naar evenredigheid tevens verzoekt zij dat bij aankomst van schepen met alle weer en wind betere veiligheid worde aan gebracht, wat aangaat den gebrekkigen en ongeuoegzamen toestand der loopplanken op de retnmingswerken. Zij hoopt dat de regeering geen verder subsidie aan de Kanaalmaat schappij zal verleeuen, voor en aleer de opgenoemde haven werken hun volledig beslag zullen verkregen hebben. Verder verzoekt de Vereeniging om dadelijke voorziening in de gebrekkige seinregeling voor den vrijen in-en uitloop der sluizen om beteugeling in het belang der scheep vaart van draaistrooming, voortkomende uit de machine en spuisluis; eindelijk dat de regeering de Maatschappij ver plichte om, zoolang de havenwerken niet tot stand gekomen zijn, stoombooten beschikbaar te stellen, die de vaartuigen kosteloos door de Oranjesluizen sleepen, en dat het perso neel of de bedienden geheel onafhankelijk blijven van de scheepvaart. Woensdag morgen is aan de ijzeren spoorwegbrug nabij /'de omval", te Amsterdam, de ketel van de stoomboot Stad Gorinchem gesprongen, waardoor die boot uit elkander geslagen en gezonken is. De kapitein, die aan het hoofd verwond is geraakt, is naar het binnengasthuis vervoerd; ook enkele andere personen ziju licht verwond; alle op de boot zich bevonden hebbende per sonen zijn echter gered. Men meent, dat het oDgeluk, aan genoemde boot overge komen, bepaald te moeten wijten aan al te groote krachts inspanning, om nog vóór het passeeren van den extra-trein naar Groningen onder de spoorwegbrug door te varen. De machine werd, ter bevordering der spoed, zoodanig aangezet, dat de genoemde ramp er het gevolg van was. De Brielsche hoofdcommissie voor de feestviering van 1 April 11. is van haar voornemen, om het op te richten monument te doen maken van zink, galvano-plastiek met koper gedekt, teruggekomen. Zij heeft thans besloten een bronzen beeld te doen gieten. De commissie, belast met het examineeren vau hen, die eene acte van bevoegdheid als hulp-apotheker of als apo theker wenschen te verkrijgen, zal zitting houden op Dins dag 3 Sept. en volgende dagen te Amsterdam. De werkstaking te Almelo is geëindigdalthans Woens dag zou in de twee fabrieken, waar nog niet gewerkt werd, de arbeid hervat worden. De arbeiders hebben hooger loon verkregen. De betrokken patroons, de heeren gebr. Scholten en Cie., C. Cardiuaal Cz. en H. en B. Scholten, schrijven aan de Zioolsche Ct., dat het toestaan van hooger loon toch met hun voornemens overeenkwam. Men schrijft nit Borne, 28 Augustus. Na in den afgeloopen nacht deze plaats verontrust te hebben door het plegen van allerlei baldadigheden en geweldenarijen, hebben de wevers aan de fabriek vau de heeren Spanjaard heden morgen gezamenlijk liet werk gestaakt. Reeds vroeger hadden de werklieden aanvraag om loousverhooging gedaan, die hun ook was toegezegd zoodra de tijden wat beter werden. Doch hoewel de drukte aan de fabriek toenam bleef de loons- verhooging uit, wat niet weinig reden tot m'isnoegen gaf. Een tweede grief is, dat de eigenaars der fabriek gewoon zijn hun werklieden gedeeltelijk te betalen met lons voor arti kelen uit den kruidenierswinkel van hun broeder. Een en ander zette natuurlijk kwaad bloed. Toch heeft men nog getracht langs vreedzamen weg de zaak te schikken. Gis teren-avond, na afloop der werkzaamheden, is door dc wevers aan den heer J. Spanjaard, hoofd der firma, verzocht de ge vraagde loousverhooging toe te staan en de betaling in lons af te schaffen. Beide voorstellen werden door den fabriekant direct afgewezen. Toen is de mijn gesprongen. De werk lieden schoolden zamen, trokken in massa liet dorp door en vormden plannen tot wraak. Heden nacht zijn dan ook in een viertal huizen, allen bewoond door de gebroeders Span jaard, de glazen ingeworpen. Zelfs het pakhuis der firma bleef niet verschoond. Geen ruit is er heel gebleven. Ook de inboedel in de genoemde woningen werd grootelijks be schadigd. Heden namiddag te 6 uren zijn hier huzaren aangekomen om de rust te herstellen. Ons anders zoo stil dorpje is in rep en roer. Wij gaan den nacht met bezorgdheid te gemoet. Hadden de heeren Spanjaard de lons afgeschaft en de niet onbillijke loousverhooging toegestaan, dan was deze plaats voorzeker niet liet tooneel geworden van zooveel wanorde. Ook in Enschede moet liet zeer onrustig zijnDinsdag jl. hadden er niet onbelangrijke samenscholingen plaats. Het doel daarvan was loousverhooging, enz. Te Hengelo moeten ook de arbeiders van een of meer fabrieken het werk hebben gestaakt. Een 12jarïge knaap, die Woensdag jl. in de nabijheid van de Wetering-barrière te Amsterdam zich wilde baden, sprong van den wal te water, doch had daarbij het ongeluk op een scherpgepunte paal, die niet boven den waterspiegel uitstak, terecht te komeu. Hoewel vreesselijk verwond, heeft hij vermoedelijk nog eenigen tijd geleefd. Een half uur later is zijn lijk opgehaald. Gepasseerden Zondag morgen is te Kampen in een der wagens van den Centraal-spoorweg een portefeuille gevondeu, waarin zich eene som van ruim f 500 bevond. Door de zorgen van den stations-chef, den heer C. E. Beukers, is het gevon dene weder aan den reclitmatigen eigenaar ter hand gekomen. De opkoopers van plaatsbiljetten voor den feesttrein AmsterdamGroningen, hebben Woeusdag slechte zaken ge maakt. Nadat door hen reeds bij voorbaat .1200 plaatskaarten genomen waren, heeft het publiek hen er mede laten zitten, geen plan hebbende, om de biljetten duurder te betalen, dan ze door de exploitatie-maatschappij aangekondigd waren. Wel een harde, maar tevens nuttige les voor overdreven speculanten. Uit Venlo meldt men aan de N. H. Ct. Door den staat is aan de gemeente Yenlo een perceeltje grond nabij het zoogenaamde //het Zand" te koop gevraagd om het sta tionsplein te vergrooten die grond is slecht eu geen f 800 de hectare waard desniettemin taxeert en durft de gemeente er voor te vragen f30,000.de hectare, omdat de Staat dien noodig heeft, en waarschijnlijk wel uit erkente lijkheid, dat de gemeente oulaugs vau het domein meerdere uitnemende goede gronden en van groote waarde, deels voor niet, deels voor eene zeer geringe som en ver beueden de waarde, heeft bekomen.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2