Eene Weduwe, EENE DIENSTBODE, BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. ADVERTENTIE IV. Dankbetuiging Mevrouw HELLEMA, Uit Hoogeveen, waar in 't bovenland de domheid van een deel der bevolking een vruchtbaren bodem oplevert voor het welig tieren van bijgeloof en hekserijen, vooral onder den schippersstand, kwamen onlangs een vader met zijne dochter bij den //Duivelbanner" te Zwartsluis, om door dezen onttooverd en van hare ongeschiktheid om te arbeiden ver holpen te worden. Ongelukkig was de wonderdoener niet t'huis en werden beiden ontvangen door zijne zuster, die, na het ondervragen van de patiënten hun gevaarlijken toestand inziende en voorspellende, dat zij nauwelijks een week meer zouden kunnen blijven leven, tot het besluit kwam, om na het storten van een bepaalde som gelds, als losprijs door de bezetenen, hun in naam haars broeders te verlossen, waarop de bewerking ouder allerlei hocus pocus aanving^en hun tot afscheid briefjes met bijbelspreuken op de borst werden ge hangen, waarna zij zich verwijderden en, t'huis gekomen zijnde, gezond en wel aan den arbeid konden gaan, na ge weldig gebraakt te hebben, 't Onbepaalde geloof aan de kunst der //duivelbezweerster" had zoo sterk op beider ver beelding gewerkt, dat zij van die ure af zoo gezond zijn geworden als ooit te voren. De ultramontaansche bladen hadden een fabeltje ver spreid van drie personen, die leden hadden willen worden van een vrijmetselaarsloge te Dordrecht, maar tengevolge van een ondervonden schrik ziek waren geworden de heeren Schouten en van Buren, bestuurders dier loge, spreken dit in de Maasbode tegen, waarop het blad toch zijn bericht volhoudt, zeggende dat een verklaring van de loge voor wel denkende" lieden niet de minste waarde heeft. Het Spaansche stoomschip Perzeveranza is bij Oporto tengevolge van mist gestrand en vergaan. Dertig personen hebben bij deze ramp det leven verloren. De Engelsche bladen deelen mede dat de tak der in ternationale, vertegenwoordigd door Vésenier, een oorlog op leven en dood heeft aangedaan aan den tak, die voornemens is in den Haag bijeen te komen. Hij wil den 16 September een congres te Londen houden. Daaraan is echter eenig be zwaar verbonden; de tolk namelijk is ziek geworden, en de Fransche leden spreken en verstaan geen Engelsch; terwijl d6 Engelsche werklieden geen Eransch verstaan. Bij dr. Petermann, te Gotha, ziju regtstreeksche be richten ontvangen uit Hammerfest, waarin medegedeeld wordt, dat kapitein Altmann bij een verkenningstocht de geheele oostkust van Spitsbergen en het noordelijk gedeelte der IJszee tot aan het Koning-Kareis land geheel vrij van ijs heeft gevonden. Bij eene nadere opneming van Koning-Kareis land, was hem voorts gebleken, dat dit door drie groote en een aantal kleine eilanden gevormd wordt. Het cholera-bulletin te St. Petersburg, was op 14 Aug. als volgt: lijders, mannelijk 165, vrouwelijk 77, totaal 239. Nieuwe gevallen 44, genezingen 15, dooden 19. Op 15 dezer waren 249 personen in behandeling. Sedprt 23 Juni is het totaal gevallen mannelijk 1518, vrouwelijk 645, te zamen 2163; genezingen 648 en 248, te zamen S96, dooden 705 en 313, totaal 1018. Den 16n dezer heeft men te Eloreuce een ingenieur van naam gevangen genomen, die, om uit geldelijke moeie- lijkheden te geraken en in het bezit te komen van de goe deren zijner familie, een der aanzienlijksten van Elorence, getracht heeft 18 personen met morphine te vergiftigen, waar onder zijn vader, zijn broeder, ziju echtgenoote en zijn kin deren. Bij gelegenheid eener rechterlijke verkooping in Chelsea, werd de aandacht gevestigd op een kamer, waarin iemand huisvestte, die reeds lang vermist werd en Blaver heette. Ten gevolge eener zeer walgelijke lucht, brak men de deur open en vond den man met doorgesneden hals. Mevrouw Josepha von Dobrowolska, een Poolsche dame, is te Wirballen, dicht bij de Russische grenzen, wegens het in omloop brengen van valsche Russische banknoten, gear resteerd. Een bedrag van 20,860 zilveren roebels, werd bij de dame gevonden. Volgens haar zeggen was zij door vorstin Ogiuska, geboren gravin Plater, met de bezorging van deze waarden aan een te Wilna in het Kralcauer Hotel, kamer no. 5 wonende vrouw Wilhelmine, haar onbekend, belast. Vorstin Oginska, die in zeer hooge kringen verkeert en, na in 1864 Litthauen te hebben verlaten, achtereenvolgens in verschillende hoofdplaatsen van Rusland, Turkije, Ttalië en Erankrijk haar domicilie heeft gevestigd, zou volgens de ge arresteerde reeds sedert vier jaren op dergelijke wijze valsch papieren-geld in Rusland in omloop hebben gebracht. Vorstin Oginska behoort tot de aanzienlijkste Poolsche nagelaten- familiën In den Parijschen plantentuin zal binnenkort van het eiland Madagaskar een prachtige Manzanilla-boom aankomen. Deze boomsoort is wel sedert de Africaine bij ieder bekend, maar tot nog toe was in geheel Europa er geeu exemplaar van te vinden. De boom zal in het raidden van een afzon derlijk bed geplaatst worden. Een roerend schouwspel, zegt de Pall Mali Gazelle had verleden Dinsdag voor de rechtbank te Manchester plaats. Eene bende wetsovertreders werden voorgebracht om zich te verantwoorden wegens hunne misdrijven. Acht kappers en barbiers stonden voor de vierschaar, omdat zij gehandeld hadden in strijd met eene wet vau Karei II, waarin bepaald wordt, dat //geen handelaar, arbeider, ambachtsman, land bouwer of eenig auder persoon, hoe ook genoemd, eenigen wereldschen arbeid, bezigheid of beroepsbedrijf of gedeelte daarvan, zal doen of verrichten op den dag des Heeren, nood zakelijk werk of liefdadigheid alleen uitgezonderd, en voorts bepalende dat ieder, welke zich aan overtreding van dit verbod schuldig maakte, zal vallen in eene boete van vijf shillings." Nu zijn er in Manchester 247 kappers en barbiers, die op 15 na, zich door een plechtigen eed verbonden hebben de schaar niet te laten werken en het scheermes te laten rusten op Zondag. De acht aterlingen, die thans voor den rechter stonden, hadden, in strijd met het reglement vau deze vereenigiug, allen een klant op Zondag geschoren. Het zou noodeloos zijn om in bijzonderheden omtrent dit gruwelstuk te treden; genoeg, dat de eerste beschuldigde, James Atkin, gezien werd door een anderen barbier, bezig zijnde een arbeider te scheren Zondag morgen den lln dezer. Atkin dit recht moet men hem laten wedervaren scheen ten volle den vreeseiijken toestand te begrijpen waarin hij verkeerde en erkende zich schuldig aan de misdaaden dit deden ook de andereu; maar een van hen, Thomas Maley, merkte in de bitterheid zijns harten op, dat hij gedureude de laatste elf jaren des Zondags geschoren had en nooit had geweten dat hij eenige wet schond. Als hij dat gedaan had, weuschte hij toch wel eens te weten welke wet. Eene wet antwoordde de rechter, die is uitgevaardigd onder de regering van koning Karei II. Lang dood en begraven, hernam Maley. De rechter merkte op dat de daden der goede menscheu hen overleven en dat de wet niet had opgehouden met koning Karei IT, zaliger gedachtenis; waarop Maley zijn vol gemoed lucht gaf in een stroom van welsprekendheid. Hij was van oordeel dat het eene groote onbillijkheid was aan tabaks- verkoopers en anderen te veroorloven, des Zondags hunne winkels open te houden, terwijl kappers gedwongen werden dien te sluiten. ITij had eenige klanten, die alleen des Zon dags morgens wilden geschoren worden en die 's Maandags morgens vroeg reeds op de beestenmarkt te Liverpool moesten zijn, zoodat zij Zondag nacht op reis moesten gaan. Voorts voegde hij er bij, waren er //godsdienstige richtingen", die, naar de kerk wilden gaan zoo netjes en zuiver als maar mogelijk was, en hij achtte het zijn plicht als christen om hun daarbij van dienst te wezen en hen schoon te scheren. Al die welsprekendheid vermurwde de rechters evenwel niet. De acht barbiers, die de zondagswet van koning Karei II hadden overtreden, werden beboet voor een halven shilling. De beste thermometer voor het karakter van een man is zijne parapluie. Natuurlijk spreken wij hier slechts van lieden, die zulk een voorwerp tot de noodwendigheden des levens rekenen. De man, die bijna nimmer zonder parapluie uitgaat, is van eene voorzichtige natuur, onderneemt nooit iets dat zweemt naar eene gewaagde speculatie en is tamelijk zeker als een rijk man te sterven. Hij, die altijd zijne parapluie te huis laat. is doorgaans een man die niet zorgt voor den dag van morgenhij is onbekommerd en gedachteloos, komt altijd te laat wanneer hij met den post of den trein vertrekken willaat de huisdeur open wanneer hij 's nachts thuis komt en is zoo verstrooid, dat hij een klein kind, in te genwoordigheid der moeder, een //leelijkeu aap" noemt. De man, die altijd zijne parapluie verliest, is een arme drommel wien het steeds aan geld ontbreekt als hij een wissel te be halen heeft, wiens schoenen reeds den eersten dag dat hij ze draagt, springen, en wiens handschoenen reeds bij het aanpassen scheuren, wiens knoopen loslaten juist wanneer hij grooten haast heeft, en die er steeds zeker van kan zijn, des avonds valsch geld in zijne portemonnaie te vin den. Wacht u zulk een man eene aanzienlijke som gelds toe te vertrouwen De man die voor de veiligheid zijner parapluie altijd in pijnlijken angst is ener zich ieder oogen- blik van vergewist, dat zij nog niet verdwenen is, heeft eeu wantrouwend karakterspeelt hij met iemand kaart, dan denkt hij altijd aan bedrog, en drinkt hij met een auder een glas wijn, dan zit hij in angst dat hij tekort zal komen. Al is hij ook nog zoo rijk, geef hem toch nooit uwe doch ter als vrouw, want hij zal meer zorg dragen voor zijne parapluie, dan voor zijne vrouw. De man die als het re gent zonder parapluie uitgaat, zelfs al bezit hij er een, is kort en goed een zot. Men kan allerlei dwaze streken van hem verwachten, en hij verdient al de onaangenaamheden die voor hem daarvan het gevolg zijn. Van 22 29 Augustus 1872. ONDERTROUWD Willem Bakker eu Coruclia Gaas. GETROUWDPhilippus Bakker, weduwnaar vaa Geertje Koning on Antje Veen, weduwe vau Jan Beers. GRBOREItfTrijntje, dochter van Douwe Visser en Hiske Visser. Tetje, dochter van Jau Bremcr en Antje Kooijman. Marrctje, dochter van Geri-it Giclea en IJsele de Porto. Cornelia, dochter van Jacob Witte en Leentje Tauis Cornelïs, zoon van Huijbert de Ridder eu Andrieua Gort. OVERLEDENSusanna Rab, oud 1 jaar, dochter vau Jacob en Martje Geus. Maarteu Jan Tauis, oud 5 maanden, zoon van Jacob en Cornelia W ittc. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM 28 Augustus. Tarwe als voren; boute Poolsche f395 2/m, per 2400 kilo. Rogge stil nieuwe Petersburger f185; a compt- zonder korting, per 2100 kilo. Op levering iu Oct. f178; in Maart f181, 185. Van de in veiling zijnde 45 last gebr. Taganrog Rogge 114/10 werd een gedeelte voor f 150 a 153 per 2100 kilo verkocht, de rest opgehouden. ROTTERDAM, 29 Aug. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtDuinzand f 6, Gelder- sche Ronde Wolkammers f2.50, Stoelematters f3.50, Roode f3. Met weinig aanvoer. SCIIAGEN, 29 Augustus. 2 Paarden f130 a 275, 1 Veulen f 110, Ossen f160 a 210, 65 Gelde- Koeien f 160 a 330, Vaarsen f120 a 160, S Nuchtere Kalveren f20 a 28, Engelsche Rammen f30 a 45, 980 Magere Schapen f24 a 32, Vette Schapen f 30 a 40, Lammeren f 18 a 26, 40 Magere Varkens f 18 a 35,47 Biggen f 10 a 14, Konijnen 10 a 60 et., Kippen 60a 150 et., Boter f 1.26 Kaas 30 45 ct. per K., Kipeieren f 3 20 a 3.40 per 100 stuks. ENK HUIZEN, 28 Aug. Kans aangevoerd 49 stapels, wegende 12029 kg. hoogste prijs f 38.50, laagste prijs I' 31, Mosterdzaad f 20 per hectoliter, Karweizaad per 50 kg. f 17.75, Blauw Maanzaad fla 50 per 50 kg., Grauwe Erwten f 16 per heet, Vale Erwten f9 a 13 per heet. BELPAST, 26 Aug. Vlas. Te Ballymena werden 10 tons aangeboden, grootendeels van het nieuwe gewas, doch er waren niet veel koopers. De prijzen varieerden van 7/- tot 9/- per steen. LONDEN, 29 Aug. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd Runderen 880 Schapen en Lammeren 7500; Kalveren 140; Varkens 40. Prijzen: Beste Runderen 6/-, Schapen eu Lammeren 7/-, Kalveren 6/-, Varkens 4/- a 5/-; Lam meren 8/- per stceu. 2794e STAATS-LOTERIJ. Vierde Klasse. Tweede, Derde en Vierde Trekking. No. 3012, 5923 en 14752, ieder flOOU; no. 1S808, f400 no. 11613, f200: no. 47, 741, 12974 en 17433. ieder f100. No. 17176, f25,000: no. 18325, 12000; no. 12074, f 1500 no. 9656, 1400 no. 6879 en 19285, ieder f200; no. 3651, 12381 en 17994, ieder f 100. No. 7681, 7859 en 17740, ieder flOO. STAAT van Brieven, geadresseerd aan onbekenden, opgemaakt over de 2e helft der maand Juli 1872. T. Kjreijns, L. Smidt, A. Kolthof, B. Metz. allen te Am sterdam Mej. M. vanGeederen, Wed. van Paasschen, C. G. Riel, allen te 's Gravenhage Neeltje Veedhuis, Haarlem H. Niewold, MakkingaM. Smit, Rotterdam. Van het hulpkantoor ANNA PAULOWNA W. Hendriks. Zijpe. Van het hulpkantoor WIERINGEN H. Franzen, Akersloot. De Directeur van het Postkantoor, HERWEIJER. Dinsdag- 3 September vertrekt van liier de O.-I. landmail via Triest, per laatste trein. Woensdag 4 September vertrekt van hier de W.-I. mail, per laatste trein. Donderdag 5 September vertrekt van hier de O.-I. landmail via Brindisi, per laatste tr. van L. H. VRIESLANDER en Kinderen aan allen, die hunne deelneming hebben betoond bij de ziekte en het over- lijdeu zijner Echtgenootein het bijzonder aan de heeren Geneeskundigen HAREMAKER en BITTER. Nieuwediep30 Augustus 1872. van middelbaren leeftijd, P. G.zag zich gaarne geplaatst in de eene of andere betrekking, hetzij als HUISHOUD STER in een niet te groot gezin of iets dergelijks. Tevens zag zij gaarne plaatsing van haren Zoon, 14 jaren oud, orn iu het een of ander vak opgeleid te worden. Brieven franco bij den uitgever dezer Courant, onder letter H. T. VERLANGT 1» OCTOBER, a.s. die goed met de wasch kan omgaan.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3