DE GUNST, DIENSTBODE. LOKAAL TIVOLI. 01! TOONEEL-VOORSTEILING BliliGEilLUKE STAM) 1)111 GEMEUKTE HELDER. ADVERTENTIES. Mevrouw QUISPEL ure. Entree f 0.49. Manufacturen. Zuidstraat. Garen, Band en Sajetten. M. M. G. H. BUERS in strijd met zijn naam, licht heeft doen opgaan over de verfoeilijke geheimen der Br/. Br/, en der K.\ K.\ (Arnh. Ct.) Na 24maal te vergeefs eene beroeping te hebben gedaan voor een predikant bij de hervormde gemeente, ontving de kerkeraad van Kockengen het bericht, dat de heer II. S. J. van Rijsoort, predikant te Nieuw- en St. Joostland, het beroep heeft aangenomen. Per telegraaf wordt gemeld, dat de ongeregeldheden te Vriezenveen, waarvan melding is gemaakt, een verontrus tend karakter aannemen. In den nacht van Zaterdag op Zondag verjoeg de boerenbevolking, met geweren gewapend, het detachement huzaren. Bij den burgemeester zijn de glas ruiten vernield. Als gevolg van den diefstal van den gewezen con- dukteur Dikkens, die in dienst was van de firma van Gend en Loos, worden alle paketten met geldswaarden, die langs de spoorlijnen verzonden worden, thans door een beambte van de posterijen vergezeld. Een vrouw, moeder van een baanwachter bij de Neder- landschp. Rijnspoorwegmaatschappij, is jl. Zondag lusschen Nieuwerkerk en Moordrecht, toen zij het wachterswoningje verlaten had, onder den voorbijsnellenden trein geraakt en letterlijk verbrijzeld. Naar men mededeelt, wil ook Duitschland zijn aandeel nemen in de rechtstreeksche vaart op Indië, en wordt het plan beraamd om van Hamburg en Breinen een stoom- bootdienst door het Suezkanaal naar Oost-lndië en Australië te openen. Een nieuwe uitbarsting van den Vesuvius wordt gevreesd. Uit Napels wordt van den 7n September 's avonds bericht //Uit twee kraters van den Vesuvius stijgt rook op. Men gevoelt lichte schokken." De Nederlandsche reizigers zijn aan de Eransche grenzen vrijgesteld van het vertoonen van paspoort, zij behoeven alleen naam en nationaliteit op te geven. In een Russisch blad komt een verslag voor van de werkzaamheden, die beraamd zijn om Sebastopol opnieuw lot een handelsplaats te maken. De eigenlijke handelshaven zal in het zuidelijk en westelijk deel der zuidelijke baai worden aangelegd en een steenen kaai langs den westelijken oever loopen, tot lossing en lading van groote schepen. Het zui delijk gedeelte der baai is voor schepen van minder diepgang bestemd. Steenkool," timmerhout en andere sclieepsbenoodigd- heden zullen aan den zuidwestelijken oever worden opgestapeld. Als deze werken voltooid zijn, zullen jaarlijks 1150 vaartuigen -in de handelshaven van Sebastopol kunnen laden en lossen, terwijl dan tevens, naar men meent, het station voor quaran taine van Odessa naar eerstgenoemde plaats zal verlegd worden. De keizer van Rusland is te B'erlijn, vergezeld door zijn zoon, den Grootvorst-troonopvolger, benevens de Groot vorsten Wladimir en Nicolaas, graaf Adlerberg II, minister van het huis des keizers, den minister van Oorlog Milutin en verscheidene hooggeplaatste burgerlijke en militaire ambte naren. Hetgeheele gevolg bestaat uit 105 personen. Gelijk men weet heeft de keizer zijn intrek genomen in het hotel der Russische ambassade. De keizer van Oostenrijk is ge logeerd in het koninklijk paleis, en wel in de zoogenaamde koningkamers. Hij is vergezeld van den rijkskanselier graaf Andrassy en een aantal autoriteiten. Buitendien logeeren in het paleis de kroonprins van Saksen (in de zoogenaamde Hohenzollern-appartementen), de groothertog van Mecklen- burg-Schwerin met zijne gemalin en moeder, de groothertog van Mecklénburg-Strelitz, de hertogen van Anhalt, van Sak- sen-Coburg-Gotha, van Saksen-Altenberg, en hertog Max Emmanuel van Beieren, allen met gevolg. De groothertog van Baden met gevolg logeert in het Ncderlandsch paleis en zijne gemalin op het koninklijk slot. De groothertog van Oldenburg, de vorsten van Waldeck en Pyrmont, van Reuss, van Sclnvarzburg-Rudolstadt en van Lippe-Detmold, hebben hun intrek genomen in het Hotel Royal, the Bri- tish Hotel en Hotel de Rome- Op last des keizers zijn uit het schilderijen-kabinet in het koninklijk slot, zoowel als uit de koninklijke kasteelen, alle schilderijen, voorstellende tafereelen uit den oorlog tus- schen Pruisen en Oostenrijk, weggenomen dat wil zeggen, alleen voor zoolang de keizer van Oostenrijk te Berlijn ge logeerd is. 1100RNSCHE CORRESPONDENTIE. Mijnheer de Redacteur! Ik herinner mij, dat ik u heb beloofd, van tijd tot tijd iels mede te deelen uit de stad mijaer iuwoning, doch als raeo geen nieuwtjes weet, dan kan men ze moeilijk anderen meêdeelenzoo gaat 't ook mij. In 't eerst dacht ik, dat het schrijven van nieuwtjes nog al zoo'n moeilijk werk niet was, dat is dan trouweus ook wel zoo, doch om die nieuwtjes te weten te komen, heeft somtijds nog al iets in. Vooreerst is men verplicht overal tegelijk en toch nergens te zijn.- lo. om alles te zien wat gebeurt2o. om zélf niet gezien te worden, omdat men zich zeer licht, door geschrijf, de ontevredenheid van liet publiek op den hals haalt, en daardoor gevaar loopt ïjij voorkomende gelegenheden een pak slaag of eeu ongewenscht bad to be komen, iets wat mij niet zeer aanlokkelijk voorkomt. Ten tweede is men ceuigszins verplicht van iedere veroeniging lid te ziju, ook alweder om op de hoogte te blijven van alles wal plaats vindt en be- richtgevenswaardig ia. Dat tweede punt heeft ook alweder zijne moeilijkhe den; want van alles lid te zijn, kost geldveel geld, en ook hiervan M. d. lt. heeft uwen verslaggever een zeer grooteD, zedelijken afschuw. Eveuwel, ik wil trachten u iets te vermelden. Zondag morgen jl. gaf do „Veieeniging voor Volksvermaken" alhier, aan hare leden in 't Park, eene grooto muziekuitvoering ten beste, door de gunstig bekende kapel, onder directie vau den heer Sohaiib; terwijl des middags eene buitengewone Acrobatische cn Pantomimische voorstelling (door de familie Simor), in den tuin plaats had; die des avonds op het tooucel, in de zaal, herhaald werd. Tot groote verrassing van het talrijk opgekomen publiek, had gedurende en na de voorstelling de Bengaalsche verlichting niet plaats, evenwel 't was geannonceerd, dus dat was ook genoeg. Dit feest werd door een talrijke menigte bijgewoond, en voldeed natuurlijk goed, waarom ook niet, ieder feest dat tegenwoordig gegeven wordt, voldoet uitmuntend, want men beeft thans zooveel feesten, dat men immer feestelijk geslemd is en dan kijkt men zoo nauw niet, men noemt ze dus allen mooi, prachtig mooi, verschrikkelijk mooi, soms zelfs beestachtig mooi. De namen Acrobatisch, Pantomimisch eu dergelijke, brengen daartoe dikwerf zeer veel bij. Verder heeft men alhier eene nieuwe politic georganiseerd (natuurlijk oubezoldigd), die politie werkt alleen door aauplakbilletten cn M. d. R. ik geef u de verzekering, dat zulk eeu politie eeu verschrikkelijk gewicht in de schaal legt, de uitkomsten leveren het bewijs. Verbeeldt u dat voor ecoigou tijd hier gevierd werd, ecu feest voor de jeugd, die zich vermaakte met liet wandelen met brandende kaarsen, lantaarncn, illuminatie-ballons, uitge holde beetwortels, koolbladen, enz. enz. iets wat bij den avond, vooral voor kinderen nog al prettig is. De meer gevorderde jeugd echter, schijut er uog al genoegen in te smaken op eene andere mauier feest te vieren, zij doet dit dan ook door bet afsteken eu werpeu vau voetzoekers en andere vuur werken, iets wat niet alleen voor de kleintjes, maar ook voor iedcren wan delaar zeer onaangenaam is. De rijks- noch gemeente-politic scheen hierin niet de minste verandering to kunnen brengen. Nu treedt eensklaps opde Vereeniging voor Volksvermaken, en verzoekt de ingezetenen bij aanplakbillet hiertegen zoo mogelijk te waken eu do uitkomst alleszins bevredigend; geen enkel oogenblik werd door baldadigheid dc kin dervreugde gestoord. Dezelfde goede uitkomst is ook gebleken bij andere gelegenheden. De jaarlijksche wedstrijd iu liet schieten, door de dd. schutterij te Hoorn, had Vrijdag jl. aldaar plaats. De uitslag daarvan wordt als volgt opgegeven: le prijs H. Kroon Dz., Ie luitenant; 2o prijs A. Bierlaagh, korporaal 3e prijs G. H. v. Hoolwerff, 2e luitenant; en 4e prijs J. G. R. v. Haersolte, majoor-kommandant. De hli. officieren stouden evenwel hunne prijzen af aan de ui aantal puuten op hen volgenden, zoodat ze alsnu ten deel vielen aan H. Bierlaagh, korporaal; II. van Brussel, schutter J. vau der Waij, kor poraal eu G. Reek, scrgcaDt-majoor. De tentoonstelling van groenten, vruchten en bloemgewassen, le houden door de Vereeniging Tuinbouw" te Hoorn, waarvau ik in mijne vorige melding maakte, zal aldaar plaats hebben op Vrijdag 13, Zaterdag 14 en Zondag 15 September a. s. Naar ik verneem, zal de inzending van voorwerpen, zoowel ter mede dinging, als tot opluistering, nog al aanzienlijk zijn, cu heeft dus deze ten toonstelling het uitzicht goed te zullen slagen. Er zijn voor de inzenders verschillende prijzen uitgeloofd; terwijl aan de inzenders, van voorwerpen ter opluistering ingezonden, door het bestuur prijzen kunnen worden toegekend. De entree is bepaald op 25 cents, doch des Zondags op slechts 10 cents de persoon. Blijkbaar heeft men hiermede het oogmerk, om ook de mindere man in de gelegenheid te stellen dc schoonheden eu gaven der natuur le bewonderen. Een zeer loffelijke zaak cn zeker een zeer aanbevelenswaardig vojirbccld. Moge de Vereeniging „Tuinbouw" te Hoorn goede vruchten van haar werk dragen. Het is zeker wel eon bewijs voor de levensvatbaarheid dezer Vereeniging, dal hoewel hare geboorte nog van zeer jonge dagtcekcnir.g is, haar leden tal reeds tot 5 a 600 geklommen is. Ziedaar M. d. R. u iets medegedeeld, indien gij liet dc opname waardig keurt, zal dat mij genoegen doen. Ik beloof het u, wanneer er hier wat meer belangrijks voorvalt, ik niet verzuimen zal het u te melden. Hoorn. Uw dienaar, G. Van 30 Augusius 6 September 1S72. ONDERTROUWD: M. Selderbcck, voerman, eu II. Zweed, wonende le Hindeloopen. D. Jacobs, koopman, wonende te Delft en K. Snoek. P. Houtkoop, stoker bij de marine en I). SchorsijP. Bakker, timmer man, weduwnaar vau T. Wentel cu M. Griek, weduwe van J. Zaatmau. GEHUWD: F. J. Eguer cn A. M. P. Gans. BEVALLENA. van Driel gcb. de Rover, D. E. P. Lafeber geb. Collcl, Z. M. A. Aunart gcb. Schutter, D. H. Dorsman geb. Kamp, D. A. C Dunselman geb. Hoogenboscb, Z. E. A. H. Vinck gcb. Langkemper, D. M. Meijer gcb. Sinjewcl, D. M. Bellilehem geb. Langedijk, D. W. R. van Aalst geb. Suliren, Z. J, Haringhuizen gcb. Warnaar, D. M. C. Faure gcb. Hoogewoouiuk, Z. F. Overing geb. Ibon, Z. W. Griek geb. Weduwer, D. V. Wandel geb. Klopper, D. OVERLEDENF. C. dc Graaf, 3 jaren eu 6 maanden. G. van der Poll, 36 jaren. F. Meerens, 35 jaren. T. Adriaansen. 11 weken. G. Mos, bijna 7 maandeu. C. Veen, 11 jaren. H AR KTBERIGHTE N. ROTTERDAM, 9 Scpt. Granen Tarwe per 100 kilo 132/133 (6 nieuwe Boveul. ruwavigc f 16.05; 129/130 (6 nieuwe Bovenl. Ris f 15 65, 15.70; 130/31 (6 ditc. dito f 15.60; 123/29 (g nieuwe Bovenl. f15, 15.20; 130/31 (g witb. Poolsche 116.65; 130 (8 Odessa Poolsche bij partijen op 2/m f 15 Rogge: 123/24 (g nieuwe Vlaamschc 19.80, 9 90; 122/23 fg jarige Frausche f9 65; 12S/29 Canada f 10.10; 127/28 tg Western Amerilcaansch f 10; 118/19 ffi Nicolajef fS.55; 119/20 f§ Taganrog f8. Meekrap. In onberoofde ging heden weinig om dc vorderingen waren meestal te hoog. Voor nieuwe Racijn bestond goede kooplust; de aanvoeren waren nog niet groot Wat in verhouding lot onze noleering voorkwam vond nemers. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt Zeeuwsclie Jammen f3 a 3.20; Geldersche Ronde Wolkammers f 2 40 a 2.50, dito Stoelematters 1'3.25, Roode f 2.80 a 3. Met redelijken aanvoer, ALKMAAR, 7 Sept. Aangevoerd 8 Paarden f55 a 180, 20 Koeien f140 a 210, 14 nuchtere Kalvercu f 14 a 26, 247 Schapen f 16 a 38, 6 Geiten fo a 7, 144 ma gere Varkens flS a 30, 147 Biggen 1'8 a 14, Boter per kop f 0.87| a 0.92^. HOORN, 7 Sept. Aangevoerd S liecl. Tarwe f 10, 2 heet. Rogge f 6 25; IS heet. Garst f5.75 41 heet. Haver f 3 75 a 4 25; 12 heet Witte Erwten f 10; 20 Groene dito f 13; 22 Grauwe dito f 13 a 15; 15 Vale dito f 9 a 13; 17 heet. Bruine Boonen f14; 11 liect. Paardenboouen f7. 13 Paarden f75 a 150; 20 Koeien f J 70 a 250; 440 Schapen f23 a 42; 13 Kalveren f9 a 27; 75 Varkens f14 a 23 15 Zeugen f25 a 60; 260 Biggen f 6 50 a 12; 180 Kippen f 0.50 a 1.75; 8500 Kipeieren f3 40; 850 koppen Boter f 0.60 a 0.72£, 50 liect. Aardappelen f3 a 3.20 per heet.; 600 heet. Peren f4 a 7.5(3; 200 liect. Appelen f 3 a 4; 690 kilogr. llazelnooten f40 per 100 kilogr. handel, vlug. LONDEN, 9 Sept. Ter veemarkt van lieden waren aangevoerd Ruuderen 2900 Schapen en Lammeren 24320; Kalveren 220; Varkens 150. Prijzen: Beste Runderen 6/-, Schapen en Lammeren 6/10, Kalveren 5/8, Varkens 5/2 a 5-/. STAAT van Brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende dc le liellt der maand Augustus 1872. J. Wijnands, P. de Bruin, Cornclia Cath. E. Visser, mej. S. H. de Beus, P. Becker, mej. R. L. M. van Hasselaar, L. M. de Bas, P. Dekker, Hi- lingmau, Esman, Trijntje de GrootHolm, te Amsterdam mevr. Hoogwinkcl de Booij, Arnhem; T. Geldhoff. Dordrecht; wed C. dc Graaf, Leeuwarden B. vau Hartingsvelt, Nicuwhelvoet. Dc Directeur van het Postkantoor, HERWEIJER. AFLOOP DER OPENBARE VERKOOPING, gehouden op Maandag 9 September 1872, des avonds ten 7 ure, in het lokaal Tivoli te Helder, ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN. 1. Een Huis en Erf in de Spoorstraat, kooper de heer T. Wigman, voor f1815.2. Een Huis en Erf achter het voor gaande perceel, kooper de heer J. Klein, voor f770. 279ste STAATS-LOTERIJ. Vijfde Klasse. EERSTE TREKKING. No.19786 f100000; no. 15569 f10000; no.6921, 8147, 9730 en 12199 ieder f 1 C>00; nos. 6082 en 10493 ieder f400; nos. 11094, 16676 en 19805 ieder f200; no. 304, 4109, 6640 en 19766 ieder fiOO. Donderdag 12 Sept. vertrekt van hier de O.-I. landmail via Marseille, per laatste tr. Zondag 15 Sept. vertrekt van hier de W.-I. mail, per eerste trein. 9 Die iets te vorderen hebben van het WRaK van de MANUJLLITA A, gelieven daarvan vóór Vrijdag 13 September eerstkomende opgaaf te doen aan W. C. M. VAN BRUGGEN. vraagt eene te geven door den Burgerkring HARMONIEten voordeele der Weduwe J. SCHENK en bare acht jeugdige kinderen, zal plaats hebben op Zondag 15 September 1§78. HET BESTUUR. Ik heb de eer UEd. hiermede te berichten, dat bovengenoemde affaire WOENSDAG 11 SEPTEMBER door mij HEROPEND zal worden. Ik zal trachten, door voordeelige prijzen en goede kwaliteiten, mij het geschonken ver trouwen, bij voortduring waardig te maken.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3