BURGERLIJKE STAND DER GEBEENTE HELDER. IIIRGLKI.UKE STAND DER GEBEENTE ZIJPlT geheel onder het algemeen bereik vallen en velen gewis hoogst welkom zijn. Naar men verneemt, is Zaterdag ten kantore van den directeur van het militair hospitaal te 's Gravenhage ont dekt, dat daar in dien nacht, door middel van inbraak, een diefstal van ongeveer f500.is gepleegd. De dief schijnt door een raam, uitkomende op den ziekentuin, zijn weg te hebbeu genomen althans dit werd open gevonden en met de localiteit vrij wel bekend te zijn geweest, daar alleen een kast in den muur, waarin de gelden bewaard werden, is opengebroken en audere afsluitingen ongedeerd zijn gelaten. Gisteren namiddag ten 1 ure heeft het provinciaal gerechtshof in Noordholland, uitspraak doende in de zaak van de Gebr. Yrendenberg, beiden schuldig verklaard aan valschheid in geschriften van Koophandel, door den eersten beschuldigde 210, en door den 2en 209 malen gepleegd, en het des bewust gebruik maken van de valsche stukken, door beiden 209 malen gepleegden hen veroordeeld beiden tot een tuchthuisstraf van vijfjaren; A. Vr..., tot betaling van 419, en J. J. Vr van 418 geldboeten, ieder van f50., bij wanbetaling te vervangen door eenzame op sluiting gedurende hoogstens een jaar en, eindelijk, ieder voor het geheel, in de kosten van het geding, ten bedrage van f 1966.71. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. heeft er een belangrijke diefstal plaats gehad ten huize van den brood bakker M., in de Torensteeg te Amsterdam. Bij afwezigheid der bewouers, die na elf ure allen het huis verlaten hadden, heeft men zich door inbraak toegang weten te verschaffen en uit een bureau de waarde van 13,000. gulden ontvreemd. Een poging om na het plegen van den diefstal de woning in brand te steken, waartoe vooraf de wanden der kamers met olie en brandbare stoffen besmeerd waren, is gelukkig verijdeld. Men is de daders nog niet op 't spoor; door den heer officier van justitie wordt echter reeds een onderzoek in loco ingesteld. Heden (Dinsdag) zullen voor het provinciaal gerechts hof te Amsterdam terecht staan J. Slok, van beroep slachter en J. H. Kaspers, van beroep goud- en zilverkashouder, beiden woonachtig te Edam, beschuldigd van moedwillige brandstichting in een gebouw, dat geheel is afgebrand, waarbij gevaar voor menschenlevens te voorzien was. Volgens de acte van beschuldiging, zou de brand gesticht zijn in het gebouw, bewoond door den tweeden beschuldigde, wiens in boedel en koopwaren verzekerd waren bij de Maagdenburger Brandverzekering-Maatschappij, voor een bedrag van f 11,000. Dit zou geschied zijn door den eersten beschuldigde, door een geldelijke belooning daartoe overgehaald door den tweede beschuldigde, die, volgens verklaringen van getuigen, groote verteringen en misbruik van sterken drank maakte en in behoeftige omstandigheden scheen le verkeeren, althans geen handel meer dreef, zijne koopwaren nu en dan verpandde en niet meer uitstalde. Wijders zou hij vroeger hebben te kennen gegeven zijn boedel in brand te willen steken et# een ander persoon tot het volvoeren van dat feit hebben trachten over te halen. De beschuldigden ontkennen echter het hun ten laste gelegde en zullen ter terechtzitting wor den bijgestaan door de advocaten mrs. T. J. Noyon en Ph. A. Haas. Men meldt uit Deventer, dd. 13 September Heden namiddag nam men op een zeer grooten afstand van hier een verschrikkelijken brand waar. Volgens sommigen zou dieinTwenthe zijn uitgebroken. Dezer dagen hebben de gezamenlijke scheepstimmerlie den te Harlingen zich tot hunne patroons gewend, met het verzoek de loonen met 20 cents .per dag te verhoogen, het geen hun door de patroons is toegestaan. De Heerenveensche afdeeling van de Prov. Priesche werklieden-vereeniging, heeft het verstandig besluit genomen, dat de leden der vereeniging zich verbinden moeten, hunne kinderen tot het einde van hun 12e jaar de school te laten bezoeken. Thans is weder te Enschedé een werkstaking ontstaan. 400 arbeiders van de fabriek der hoeren van Heek en Co., hebben op loonsverhooging aangedrongen, alsmede op weder- in-dienstneming hunner kameraden, die wegens de vorige on geregeldheden ontslagen waren. Toen dit geweigerd werd, hebben zij den arbeid gestaakt. Tot dusver hebben geene ongeregeldheden plaats gehadmaar men vermoedt, dat er nog meer werkstakingen zullen volgen. Ook te Wierden hebben de fabriekarbeiders Woensdag het werk gestaaktongeregeldheden hebben daarbij niet plaats gehad. Vrijdag is uit de legerplaats te Milligen vertrokken een escadron van het 4e regement huzaren, dat Zaterdag te Enschedé zal aankomen en aldaar zal verblijven voor de te Twenthe en Vriezenveen plaats hebbende ongeregeldheden. Als een bewijs voor de toenemende vaart door het Suez- kanaal, deelt de Londensche Economist het volgende mede Het is van algemeene bekendheid hoe groote waarde men in Engeland er aan hecht, oui de thee uit China zoo spoedig mogelijk te ontvangen. Vóór de opening van het Suez-kanaal werden daartoe snelzeilende klippers gebezigd ja zelfs deden stoomschepen tot dat einde reizeu om de Kaap, en werden er hooge premien uitgeloofd voor de eerst aankomenden. .Tn het eerste jaar van de opening van het Suez-kanaal kwam er in Engeland in de maand Juli langs dien weg 711,000 klg. aan in '71 gedurende dezelfde maand 4,010,000 klg. en in 1872, 22,913,100 klg., vertegenwoordigende een waarde voor 1870, van 1,400,000 fr., 1871, van 7,875,000 en 1872, van 42,600,000. Te Baltimore zijn vijf handelshuizen bankroet gegaan gezamelijk met een passief van drie millioen. De strijd in Duitschland tusschen de huisvrouwen en boter-boerinnen, wegens de duurte der boter, begint zich uit te breiden. Een aantal gehuwde vrouwen-te Eisleben, hebben zich onlangs vereenigd tot een Comité en in het Kreisblatt te Sangerhauseu een manifest geplaatst,%hetwelk zij tevens naar onderscheidene plaatsen hebben verzonden. Het luidt aldus "Aan alle huisvrouwen te AscherlebenEisleben SangerhauseuHettstedt, MrmslebenMansfeld Leimbach, WippraAlslebe?i, Könnernenz. enz. //In eene heden alhier gehouden vergadering van gehuwde vrouwen uit alle standen eu uit' al de hierboven genoemde steden, is beraadslaagd over de boter-questie. //Daarop is besloten aan alle medeburgeressen in genoemde steden, zoowel rijken als armen, het vriendschappelijk verzoek te richten, om, te beginnen aanstaanden Woensdag 4 Sept., voor een pond boter niet meer dan hoogstens 10 silber- groschen te betalen. //Ook de geëerde dames, voor wie de tegenwoordige hooge prijs van de boter geen bezwaar is, worden verzocht zich bij ons aan te sluiten, omdat eenige weldenkende boterverkoopsters op den laatst alhier gehoudeu marktdag hebben verklaard, met dien prijs in te stemmen, eu ook omdat onze mingegoede en arme medemenschen langs dien weg in den waren zin des woords een hoterham zullen kunnen verkrijgen. //Ten slotte verzoeken wij, ons de namen te willen rnecta- deelen van allen, die voor de boter meer betalen dan den hierboven vermelden prijs, welke naamlijsten wij ter open baarmaking aan de dagbladen zullen zenden. "Het Comitéenz. Te Erfurt, Merseburg en op eenige andere plaatsen hebben een aantal huisvrouwen zich hierbij aangesloten. Te Delitsch vond men dien maatregel niet voldoende althans de vrouwen hebben de boterboerinnen op de markt eerst eene kastijding toegediend, waaraan politie en justitie zijn te pas gekomen, en daarop verklaard, nooit meer dan 10 silbergroschen voor een pond boter te zullen geven. TROONREDE. Z. M. de Koning heeft gisteren de zitting der Staten- Generaal met de volgende rede geopend Mijne Heer en win Uw midden gekomen, om Uwe gewone vergadering te openen, waardeer Ik dankbaar het voorrecht U op het vele goede te mogen wijzen, dat Ons Vaderland ten deel valt. "Vriendschappelijke verstandhouding kenmerkt Onze be trekkingen met alle mogendheden. «Wij verheugen Ons in een gezegenden oogst. »De veestapel bleef van groote rampen bevrijd. De maat regelen tot bestrijding der besmettelijke veeziekten genomen, schijnen doel te treffen. "De zeevisscherij bloeit. "Vrije ontwikkeling van handel en nijverheid te bevorderen, blijft Mijn streven. »'s Lands geldmiddelen bevinden zich in niet ongunstigen toestand. De opbrengst der belastingen nam ook weder in den loop van dit jaar aanmerkelijk toe. Uit de aan Uwe overweging eerlang te onderwerpen Staatsbegrootiug voor het volgende jaar, zal U blijken, dat de geraamde uitgaven, be halve die voor den verderen aanleg der Staatsspoorwegen, zonder buitengewone middelen kunnen worden bestreden. »De Zee- en de Landmacht kwijten zich bij voortduring op loffelijke wijze van hare verplichtingen. In de Overzeesche bezittingen hebben zij Ons gezag met eere gehandhaafd. »Zal echter het leger in staat wezen in tijden van gevaar zijn moeielijke taak waardig te vervullen, dan is het noodig, dat zijn samenstelling en gehalte worden verbeterd. Voor dat doel zal in de eerste plaats Uwe medewerking tot wijziging der wet op de nationale militie worden ingeroepen. "In afwachting dat het stelsel van 's lands verdediging door vestingwerken, Uwe goedkeuring verwerve, kan de uitvoering van die werken, omtrent welker noodzakelijkheid geen verschil van gevoelen bestaat, met kracht worden voortgezet. "Daartoe worden bij de begrooting middelen aangevraagd. »De verandering der rechterlijke inrichting blijft aan Uwe overweging aanbevolen. Mag het gelukken dit gewichtig on derwerp tot beslissing te brengen, dan zal de hinderpaal, die zöélang elke omvangrijke hervorming van Ons rechtswezen heeft in den weg gestaan, zijn opgeruimd. "Intusschen zullen enkele voordrachten, bestemd om op be paalde punten verbeteringen in Onze wetboeken aan te brengen, U worden aangeboden. "Tot uitbreiding van het kiesrecht daar, waar het binnen te enge grenzen is beperkt, kan eerstdaags een wetsvoordracht worden tegemoet gezien. »Een nieuw onderwerp tot regeling van het hooger onderwijs wordt voorbereid. »In weerwil van plaatselijke rampen, veroorzaakt door aardbevingen en overstroomingen, was de algemeene toestand in Öost-Indië bevredigend. "In meer dan één opzicht waren de uitkomsten van land bouw, handel en nijverheid, zoowel voor de inlanders als voor de Eurppesche ondernemers gunstig. "Ter verdere ontwikkeling van die bronnen van welvaart, is verbetering der middelen van gemeenschap eene dringende behoefte. Voorstellen zullen U worden gedaan om onderne mingen, welke in die behoefte voorzien kunnen, van Staats wege te steunen. »Aan de West-Indische bezittingen zal Onze belangstellende zorg worden betoond, door krachtiger hulp bij hare pogingen, om aan de moeielijke omstandigheden, die zij tegemoet gaan, het hoofd te bieden. "Vele en gewichtig zijn de belangen, die van de Wetgevende Macht voorziening of nieuwe regeling wachten. Moge het ge meen overleg tusschen Regeering en Vertegenwoordiging tot een afdoening leiden, die, onder Hooger Zegen, het welzijn des Vaderlands bevorderlijk zij. »Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend." HOORNSCIIE CORRESPONDENTIE. Hoewel tegenwoordig hier niet veel bijzonders plaats vindt, wil ik u toch de voornaamste gebeurtenissen mededeelen. Zoo als ik u reeds heb gemeld, werd Vrijdag jl. alhier de tentoonstelling geopend van de Vereeniging "Tuinbouw". Als correspondent van de Held. Ct. mocht ik natuurlijk niet na laten ze te bezoeken. Ik moet u zeggen, dat/ik hoogst voldaan terugkeerde, de inzending was ruim, en de ingezonden voor werpen wel bezienswaardig. Het geheel leverde een keurig schouwspel op. Men kan dus met recht zeggen dat de Ver eeniging hierin goed geslaagd is. Zeer wenschelijk zoude het echter zijn, indien bij herhaling, een ruimer lokaal ware te vinden, waardoor de ingezonden voorwerpen alsdan nog beter effect zouden maken. Zeer jammer is het evenwel dat zoo weinig bezoekers van deze gelegenheid hebben gebruik gemaakt, dat niet tut aanmoediging strekt voor de vereeniging. Het grootste nieuws, hier aan de orde van den dag, is een oorlog, die schijnt gevoerd te zullen worden van wege de afdeeling Hoorn der Holl. Maatschappij van Landbouw, die zich met hare zusterafdeelingen en gemeentebesturen wil ver- eeoigen, ten eenre en de houders van hondenwagens ten an dere zijde. Eerstgenoemde partij wil bij de Provinciale Staten aandringen tot het verkrijgen eener Provinciale verordening, houdende hèt verbod tot het rijden met wagens bespannen met honden. De gemakzucht of onverschilligheid van de eige naars dier rijtuigen en de daaruit somtijds voortvloeiende ongelukken, waarvan onlangs nog eene met doodelijken afloop nabij Edam, schijnt de afdeeling daartoe aanleiding te geven. CORRESPONDENTIE. Aan onzen Iloornschen correspondent zij bericht, dat zijne mededeelingen betreffende de werkmansvereeniging aldaar, met genoegen door ons geplaatst zullen worden, mits ze za kelijk zijn. Naar onze meeniDg moeten dergelijke vereenigingen hare kracht juist in de publiciteit zoeken. Aan Q zij bericht, dat het ingezondene voor dit nommer te laat is ontvangen en in het volgende zal worden opgeno men, voor zoo verre dienstig. Van 6 13 September 1872. ONDERTROUWD C. A. Beukenkamp, koopman, weduwnaar van C. C. Wallin eu A. A. Swerver. 1. Vossenaar, matroos bij de Marine en C. de Eruijti. P. Rensmaag, werkman en K. Griek, weduwe van J. J. Runnenburg. GEHUWD: D. Groothuis en A. M. Koster. H. Ballast en J. Quast. BEVALLEN G. van der Klaauw geb. Smit, Z. D. Waldenmaier geb. Langefeis, D. T. Dienaar gob. Swaen, D. J. C. Mentzel geb. Leen, D. J. Flens geb. Wijkman, D. D. Kuijk geb. Duinlcer, Z. A. F. Buck geb. vau der Keire, D. A. L. Bulte geb. Bock, Z. OVERLEDEN.- C. Visser, 23 jaren. J. H. van der Laan geb. de Booijs, 63 jareu. F. Schendelaar, 7 maanden. E. Blankman, 3 jaren. J. C. Griek, 1 dag. A. Molenaar, 29 jareu. H. Schouten 9 maanden. A. M. Einous geb. Hartman, 78 jaren. H. J. de Naeijer, 52 jaren. C. vau der Fluitbijna 6 maanden. F. F. L. Móehriug, 20 jaren. A. J. Kest, 2L jaren. A. Osinga. 9 maaudeu. Ambtshalve ingeschreven 1. Levenloos aangegeven 1. Van 1 15 September 1872. ONDERTROUWD Pieter Jupijn, weduwnaar, 35 jaren cn Neeltjc Tehres, 24 jaren. GETROUWD Willem Jansen, 24 jaren en Trijntje van der Meulen we duwe, 24 jaren. GEBOREN Heertje, zoon van J. Geel en N. Kossen. Jan, zoou van P. Kruijer eu M. A. Busscher. Cathariua, dochter van P. Kraakman eu Kommandeur. Geertruida Elisabeth, dochter van J. Bes en A. Nottelman. Jacob, zoon van D Veunik eD G. vau Twuijver. Neeltje, dochter vau W. Tuijnman en A. Tijseu. Divk, zoon van P. Schoorl eu A. Dekker. Jacob, zoon van C. Molenaar en C. Kater. OVERLEDEN: Maartje Klein, 61 jaren, weduwe van D. Mulder. Cornelis Kossen, 50 jaren, man van T. Brouwer. Trijntje Oost, 64 jaren, vrouw van G. Boontjes. Neeltje Dekker, 5 jaren, dochter van Arend ea Trijntje v. d. Aarde. Neeltje Delver, 33 jaren, vrouw van J. Rampen. Trijntje, 2 jaren, dochter van Gerrit Bos en Grietje Grin. Aafje Kroon, 7 weken, dochter van Ar ie en M. Heddes,

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3