toe opgeroepen door hunnen schoolopziener, den heer P. J Heijning. Ofschoon de natuur voor deze bijeenkomst min der voorliefde betoonde te hebben, dan zij wel eens voor andere schijnt aan den dag te leggen, waren toch een aan zienlijk getal onderwijzers opgekomen. Als naar gewoonte heerschten onderling hartelijkheid en harmonie, en werden de gestelde vraagpunten geregeld afgehandeld. Het le vraagpunt over schooltijden en vacantiën werd ingeleid door den heer Slangen, van Schageahet 2e over de verschillende wijzen van behandeling der vaderlandsche geschiedenis, door den heer Mooij, van den Helder; het 3e over verhooging der onderwijzerstractementen, door den heer Wijn, van Wieringen het 4e over de vergelijkende exa mens, door den heer de Braai, van Pettenhet 5e over verbetering van het volksgezang, door den heer Uurbanus, van den Helder en het 6e over de nieuwe spelling, door den heer Morra, van 't Zand. Op humane en vruchtbare wijze werd de discussie gevoerd en door den voorzitter eene conclusie gesteld terwijl in een afzonderlijke vergadering van deelnemers en belangstellenden in het bestaande uitkeeringsfonds tusschen de ouderwijzers van het 7e en 9e district, dat fonds werd bestendigd en op beteren grondslag gevestigd. Na afloop der werkzaamheden vereenigden zich een 45tal aan een gemeenschappelijken disch, tot de spoorklok hen noodzaakte elkander het //vaarwel" toe te roepenzonder echter het "tot weerziens" te vergeten. Allen zullen zich ongetwijfeld met genoegen de gepaste leiding van den heer schoolopziener, en de goede bediening van het personeel van den heer Knikker herinneren. Zulke vergaderingen kunnen niet anders dan gunstig werken op de zoo gewenschte onderlinge verbroedering der onderwijzers. De sterkte der zeemacht is voor het jaar 1S73 als volgt vastgesteld voor binnenslands en voor kruistochten 15 schepen met 2783 koppen auxiliair eskader in Oost-tndië 4 schepen met 800 koppen Indische militaire marine 21 schepen met 1850 koppen voor West-Indië2 schroefstoom- schepen met 165 koppen; totaal 5598 koppen. liet korps mariniers bedroeg op 1 Juli jl. 53 officieren (2 overcompleet), 1741 onderofficieren en minderen (378 ont breken). Van het corps zijn geëmbarkeerd 10 officieren en 969 onder-officieren en minderen, aan wal 43 officieren en 772 onderofficieren en minderen. Naar het plan van den Minister van Oorlog znllen in 1873 weder troepen worden samengetrokken in kampen bij Milligen 12 bataillons infanterie, 4 escadrons cavalerie, 6 batterijen veld-artillerie, 1 batterij rijdende artillerie, 1 compagnietrein, compagnie mineurs en sappeurs en een af- 1 deeling hospitaal-soldaten); bij Zeist (12 compagniën ves- ting-artillerie, de artillerie instructie-compagnie, de jonge lingen gedetacheerd bij den wetenschappelijken cursus der artillerie en een compagnie mineurs en sappeurs)op het Wiesselsche veldhet personeel van de normaalschietschool en de scherpschutters der infanterie. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des konings in de provinciën een missive ge richt van den navolgenden inhoud //Het herhaaldelijk voorkomen van veepest in Duitschland en Groot-Brittanje maakt groote omzichtigheid raadzaam in het verleenen van dispensatie van het verbod van in- en doorvoer van vee van buiten 'slands. Ik heb derhalve de eer u te verzoeken, de vergunningen tot in- en doorvoer van vee te beperken tot de gevallen, waarin u de noodza kelijkheid daarvan gebleken is, en als voorwaarde voor de vergunning steeds keuring van het in te voeren vee door een hier te lande geëxamineerden veearts op kosten van den be langhebbende te stellen." Omtrent den verderen gang van zaken in Deli valt uit nadere bij het departement van Koloniën ontvangen telegra- phische berichten te vermelden, dat het verzet aldaar nog niet geëindigd was en dat de hoofden nog niet waren uitge leverd. Eene vijandelijke versterking was ingenomen. De ingevallen regen belette echter in bet gebergte door te dringen. Alle ondernemingen waren genoegzaam beschermd. Blijkens een telegram van 19 dezer, hadden de Battaks zich versterkt en was de houding van het hoofd van Soengal dubbelzinnig. Twee compagniën versterkiug waren daarop van Batavia ge vraagd en was door den Gouverneur-Generaal een half ba- taillon gezonden. In het volgende jaar zal in het park te Amsterdam eene groote vruchtententoonstelling worden gehouden. Deze tentoonstelling zal uitgaan van de Kon. Ned. Tuinbouw- Maatschappij "Linnaeus". Men is in de omstreken van Medemblik bezig met de opmetingen voor den Noord-Hollandsch-Erieschen spoorweg, waarvan men in den laatsten tijd weinig hoorde, maar waar voor men toch, zooals nu blijkt, werkzaam blijft. De Tijd spreekt een scherpe afkeuring uit over de directie der gevangenis te Hoorn, die zoo het blad goed ingelicht is, er hoegenaamd geen bezwaar in ziet om 's Zondags werkvolk aan het gebouw te laten arbeiden. De Tijd acht dit geval dubbel afkeurenswaardig: eerstens, omdat hier de overheid een kwaad voorbeeld geeft; ten andere, omdat zij het geeft aan gevangenen, die boeten wijl zij het voorschrift: //geef den keizer wat des keizers en Gode wat Gods is" niet hebben nageleefd. Men meldt uit Assen, 21 Sept. In de provinciën Drenthe en Overijssel zijn adressen aan den minister van Justitie in omloop, uitgaande van gemeente veldwachters, met eerbiedig verzoek om hunne tractementeu bij de wet te doen regelen en eeu minimum vast testellen, met opheffing zooveel mogelijk van emolumenten van parti culieren aard; een en auder ter verbetering van hun finan- tiëelen toestand, die door de karigheid van vele gemeente besturen niet zelden veel te wenschen overlaat. Ih de zaak van Kaspers en Slok zijn Yrijdagjl. de 10 laatste getuigen gehoord. Daarna nam de adv. gener. Back er, die het feit bewezen en de beide beschuldigden de daders achtte, zijn requisitoir, luidende, dat beideu zullen worden veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 7 jaar. Gisteren waren de verdedigers aan het woord. De advo caat van Slok, mr. T. J. Noijon, wees niet alleen op de ui terst zwakke vermoedens, die door het O. M. ten nadeele van zijn cliënt waren bijgebracht, maar trachtte zelfs aan te too- nen dat het hoogst waarschijnlijk,ja nagenoeg zeker was, dat hij den brand niet heeft gesticht. Hierop hield de advocaat van Kaspers, mr. Ph. A. Haas een zeer uitvoerige rede, waarin hij, na ontwikkeling van juridieke bezwaren tegen de opsom ming van feiten en de qualificatie aan het slot der acte van beschuldiging, trachtte uiteen te zetten, dat het bewijs niet is geleverd lo. dat de, in den nacht van 4 op 5 September in de woning van Kaspers plaats gevonden brand, moedwil lig is gesticht2o, dat de beschuldigde daarvan, hetzij da der, hetzij medeplichtige is. In elk geval kon zijn cliënt, gesteld dat het Hof als bewezen mocht aannemen, dat hij het bevel had gegeven om den brand te stichten, niet wor den veroordeeld, als de beschuldigde Slok werd vrijgesproken van de aanklacht, dat hij dien last had uitgevoerd. De uitspraak is bepaald op Vrijdag aanst. des morgens ten tien ure. Aan den Ami du Limhourg wordt gemeld, dat de ka pitein en de officier van gezondheid, die onlangs de kom- pagnie militairen hebben vergezeld, waarvau één, zekere M. na de wandeling in de omstreken van Maastricht, naar men zegt, tengevolge van vermoeienis, is bezweken, Vrijdag jl. verschijnen moesten voor den krijgsraad te's Hertogenbosch. Aan de NR. Cé. wordt uit Enschedé geschreven, dat de strike onder de fabriekarbeiders geëindigd is. Men schrijft uit Eibergen. d.d. 20 dezer het volgende: De berichten, gisteren ontvangen van de in Juli van hier naar Grand Haven en Grand Rapid, Michigan, N. Amerika, vertrokken hnisgezinnen zijn bij uitstek voldoende. Zij zijn dadelijk in een loon van li- doll. tot 1|- doll. daags kunnen komen. Een aankomend meisje van twaalf jaar had ook een betrekking van 1^- dollar in de week met den kost verkregen. Eigenaardig is de mededeeling van een hunner, die schrijft lk ben nu 14 dagen hier, en ik heb meer vleescn en spek kunnen krijgen dan te Eibergen in een half jaar.Deze berichten zullen niet zonder gevolgen zijn voor de landver huizingen in het volgende jaar. Vrijdag jl. is een scheepje, ten noorden van Harlingen onder zeil, in eeu hevige windvlaag hoogst waarschijnlijk omgeslagen en met de bemanning in de diepte weggezonken, want toen een der stoomsleepbooten zich ter adsistentie derwaarts begaf, was er geen spoor meer van dat vaartuig te vinden. Door den gemeenteraad van Schiedam is de jaarwedde van den burgemeester van f2000 op f2400 en die der wet houders van f 600 op f800 gebracht. De jaarwedde van den gemeente-secretaris, die Ged. Staten, overeenkomstig wier op merking de bovenstaande tractementen vastgesteld zijn, op f2000 wilden houden, is op voorstel van een der raadsleden met f 400 verhoogd en dus op f 2400 gebracht. In een onzer provinciën heeft een meisje zich aange geven als sollicitant naar een der rijksbeurzen aan de nor maallessen. Hierop is door den betrokken inspecteur tot den minister van binnenl. zaken de vraag gericht, of ook meis jes tot het vergelijkend examen konden worden toegelaten, welke vraag bij ministeriëele aanschrijving van 30 Juli is beantwoord in bevestigende zin. De concurrentie in het verkoopen van Amerikaansch spek is tegenwoordig te Zwolle zoo groot, dat niet alleen vele kruideniers, maar zelfs broodbakkers zich er mede af geven. De slachters, over deze bemoeienis met hun bedrijf gansch niet gesticht, zijn er nu toe overgegaan om op de markten met kraampjes te staan, waaruit zij van dat spek vooral aan de landlieden, veel verkoopen. De prijs, 28 a 30 cent per half kilo, is laag, en wat niet duur is vleit den

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2