HELDERSCHE COURANT. Jïieuins- en Woensdag RDnertentie-fifaD. 2 October. Twaalfde Jaargang. 1872. NIEUWSTIJDINGEN. Jtè 1186. Verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advehtehtien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelievs men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. ABONNENTENdie dit blad per post ontvangen, worden verzocht het verschuldigde bedrag van 0.65 per kwartaal, in postwissel te willen overzenden aan het adres van den uitgever S. G I L T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 1 Oct. 1872. De lessen aan de industrieschool alhier, zullen voor den wititer-cursus heden avond weder een aanvang nemen. Het degelijk onderwijs, dat in deze inrichting wordt ge geven, tot opleidiDg van den jeugdigen ambachtsman, wordt nadat de gunstige resultaten zich thans meer en meef feitelijk openbaren door de ouders meer op prijs gesteld. Zeven-en-dertig leerlingen zijn, na een voldoend afgelegd examen, opnieuw geplaatst. Het aantal leerlingen is als volgt: voor de cursus van het 4ejaar 15 leerlingen, het 3e jaar 21, het 2e jaar 28 en het le jaar 37 leerlingen, te zamen 101; op 1 October 1871 was het totaal 91. Op Vrijdag a. s. viert Cornelis Dieoaar zijn zilveren feest als veldwachter in deze gemeente. Bovendien had hij bij zijne benoeming als zoodanig, reeds 10 jaren dienst als nachtwacht, alzoo te zamen 35 jaren in dienst der gemeente Helder. Naar wij vernemen, zal het gezelschap, onder directie van den heer Louis Bouwmeester, op Yrijdag 11 October in het lokaal Tivoli alhier, eene voorstelling geven. Zr. Ms. schroefstoomschip 2e kl. Citadel van Ant werpen heeft gisteren een proeftocht gemaakt op de reede alhier, en zal medio October naar Oost-Indië vertrekken. Zr. Ms. schroefstoomschip 3e kl. het Loowordt ge reed gemaakt om binnen weinige dagen naar Curasao te vertrekken. De minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het volgende jaar zes jongelingen, na afgelegd examen, als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. De jongelingendie tot dit examen, hetwelk in de maand Augustus of September zal plaats hebben, wenschen te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders, die op den ln Januari 1873 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch hun 18e jaar nog niet zijn ingetreden alzoo komen alleen zij in aanmerking, die geboren zijn in de jaren 1856 of 1857. In de maand April aanstaande zal nadere aankondiging geschieden Dopens den tijd van het indienen van de verzoek schriften tot toelating tot het examen en de daarbij over te leggen bescheiden. Men schrijft uit Amsterdam, 28 Sept. Heden werd met goed gevolg van de werf der maatschappij de Atlasfabriek van stoom- en andere werktuigen, hier ter stede, te water gelaten, het ijzeren schroefstoomschip voor rekening der Nederlandsche marine, aan die fabriek in aanmaak ten dienste van 's Rijks betonning en verlichting. Men schrijft ons van Terschelling, 29 Sept. Den 27 Sept. is op den Noordsvaarder gestrand het En- gelsche barkschip Wïlliam Liaison, kapt. Edward Edgar, in ballast van Hamburg naar Liverpool bestemdde equipagie is gered. Den 28 Sept. des morgens mede op den Noordsvaarder gestrand het Ned. kofschip Annegiena, kapt. J. de Yries, in ballast van Kampen naar Drammen bestemd, volk gered, het schip genoegzaam verloren, zijnde de tuigage geborgen en op 28 Sept. 's avonds, alhier met averij in de haven binnengeloopen, het Eransche loggerschip Bretagnekapt. Boucard, met tarwe van Nantes naar New-Castle bestemd. Op Zaterdag den 28 Sept. jl. heeft de openbare aan besteding plaats gehad van het bouwen eener school aan het Zand, gemeente Zijpe. Er zijn acht inschrijvingsbiljetteu ingekomen, als van de heeren: G. Bouwman, te Wieringer- waard, f9388; Gebr. Klein, te Helder, f9445; Vos en Duiuker, idem, f10184; K. Bol, te Zijpe, f10397, Gebr. Moorman, te Helder, f10699; G. Selderbeek, te Schagen, f10998; W. van der Wooniug, te Helder, f11300; A, Hartman, te Haarlem, f12307. De kanonneerboot no. 35, kommaudant de luit. t/z. le kl. J. P. Mercier, tijdelijk in dienst tot oefening der zeemï- litiens in het exerceeren met geschut te Hellevoetsluis, wordt den ln October buiten dienst gesteld. De LeidscJie Courant meldt, dat het derde deel ter perse gaat van een nieuwen roman van mevr. E. v. Calcar, waarin verscheidene opvoedkundige vragen van den dag zullen worden opgelost, en grove gebreken in het tegenwoordige stelsel van opvoeding zullen worden aangetoond en bestreden Tot leden van den Raad van State zijn benoemd de heeren mr. J. Heemskerk Bzn., lid der Tweede Kamer, en mr. C. J. vau Vladerackeu, griffier der Provinciale Staten van Noord-Holland. Zaterdag jl. i3 door de commissie tot examineeren van varenslieden te Amsterdam, een diploma uitgereikt als lsfce stuurman aan IJme Heioer, zijude een leerling der zeevaart kundige school te Harlingen. Na gehouden vergelijkend examen is aan Jantina Wet- selaar, dochter van den hoofdonderwijzer H. Wetselaar, te Rouveen, een rijkstoelage verleend als kweekeling bij's rijks normaallessen te Zwolle. Men schrijft uit Delft, 27 September In den afgeloopen nacht is hier weder een stoute diefstal gepleegd. De dieven zijn ingeklommen door een raam der bovenwoning, bewoond door mevr. de wed. Storm. geb. van der Chijs, en hébben daar vau een voorkamer in geld ont vreemd een som van vijfhonderd gulden. Verscheidene voor werpen van waarde in goud eü zilver, enz., die mede in hun bereik waren, hebben zij laten liggen. Jl. Zondagavond is de bliksem geslagen in den toren van de Groote Kerk te Delft, die grootendeels is uitgebrand. Z. M. de Koning heeft op het hooreu van de ramp zich terstond naar Delft begeven. Ook de Commissaris des Ko ningsin dat gewest was op de plaats van het onheil aanwezig. Heden staat voor het Prov. Gerechtshof in Noord-Hol land terecht Bodewijk Roog, van beroep goudsmid, wonende te Purmerende, aau wien bij acte van beschuldiging wordt ten laste gelegd dat hij, in den nacht van 2 op 3 Eebruari jl. in zijne werkplaats moedwillig brand heeft gesticht, waardoor te voorzien was, dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebracht. Door tijdig aangebrachte hulp van anderen werd de brand in zijne beginselen gestuit. De be schuldigde ontkent het hem ten laste gelegde feit, en heeft tot verdediger gekozen Mr. Ph. A. Haas Az. Het provinciaal gerechtshof in Noordholland heeft Yrij dag morgen jl. uitspraak gedaan in de bekende zaak van J. Slok en J. H. Kaspers, en overwegende, dat de schuld van beiden niet wettig en overtuigend bewezen is, hen van het hun ten laste gelegde vrijgesproken. Het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs in Nederland, te Leeuwarden, heeft de me-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1