dewerking ingeroepen der Ged. Staten van de provinciën, be halve die van Friesland, strekkende om het daarheen te leiden, dat door middel van bet alterum tantum, evenals in Friesland geschiedt, de jaarwedden der hoofdonderwijzers bv. van f 500. en lager, met eene toelage uit de provinciale fondsen worden verhoogd. In het weekblad Friso wordt kosteloos onderwijs geëischt op lagere, middelbare en hoogere scholen. De heerschappij van den adel is voorbij wij leven in den tijd vau geld-ar- ristocratie. Zelfs voor zeer gewone betrekkingen worden kun digheden gevraagd en dit is zeer noodig die slechts op de middelbaren scholen kunnen verkregen worden, welke nog maar op zeer weinig plaatsen bestaan, en waar het on derwijs vrij duur, voor den burger en den handwerker veel te duur is. Die betrekkingen zijn dus alleen toegankelijk voor de kinderen van rijke lieden. Het geld regeert dus, en de arme, de handwerker, de burger moet zien, dat de toegang tot elke openbare, een goed bestaan gevende betrekking voor hem gesloten is. Dit is een onrecht. Yandaar de eisch van Friso. In eene vergadering van de afdeeling Amsterdam der Internationale is besloten twee adressen te verzenden, tot verbetering van hun lot. Een aan den raad der gemeente Amsterdam, met verzoek, om B. en W. te machtigen tot het aangaan eener geldleening ter bouwing van 5000 wo ningen voor mingegoeden en daarvan de huur zoo laag te stellen, dat slechts rente en onderhoud bestreden kunnen worden. Het andere adres zal worden gericht aan de Tweede Kamer met verzoek tot het beramen van middelen om de prijzen der levensmiddelen, enz. te doen dalen. Niet minder dan vier boeren en twee boerinnen zijn weder te Gorinchem, onder geleide van een paar politie-agen- teu en eene menigte volks, naar het stadhuis gebracht om daar de gewone boete van f 10 te betalen, wegens bij na weging te licht bevonden boter, 't Is onbegrijpelijk hoe bij elke naweging, één of meer personen, ongeacht de boete, bovengenoemde schande moet worden aangedaan. Te 's Hage hebben ongeregeldheden plaats gehad in het café concert Lyon, waar eenige opgewonden jongelui (het H. I). zegt Leidsche en Utrechtsche studenten) de magnetische en somnambulistische toeren der gebr. Bonheur tegenwerkten, omdat zij verklaarden *niet bedrogen te willen zijn." Een hunner ging zelfs zoover, dat hij op het orchest sprong en de somnambule eenige slagen toedeelde, en daarop, ook zeer duidelijk 't gevaar ziende, dat hem dreigde, zich door de vlucht daaraan onttrok. Daarop nam het tumult hoe langer hoe meer toe. Men ging over tot handtastelijkheden, zoozeer zelfs, dat sommige daardoor gewond werden en de politie te hulp moest geroepen worden, die eenige arrestatiën deed. Het tooneel, dat zich in de tent aanbood, was allertreurigst, daar alles door elkaar geworpen, gebroken en gescheurd was. Heden morgen is met den spoortrein van 7.55 van Utrecht naar Amsterdam vertrokken, om aldaar tot nader order garnizoen te houden, de kolonel J. N. Schmidt met den staf van het 7e reg. infanterie. Het vaandel zou naar het station geëscorteerd worden door eene compagnie van het te Utrecht garnizoen houdende le bat. van het regiment, terwijl het bij aankomst te Amsterdam door eene komp. van het aldaar garnizoen houdende onder deel zal worden ontvangen, om het naar de woning van den regiments garnizoens-kommandant over te brengen. Bij de iandbouwtentoonst. te 's Hage was gisteren nog een tentoonstelling van pluimgedierte gevoegd, welke de aandacht van vele bezoekers tot zich trok. Zij bestond uit pauwen, fazanten, kalkoenen en ander gevogelte, waaronder fraaie pa trijzen in verschillende kleuren, hoenders, duiven, zwanen en eendenterwijl de sociëteit //de Korenbeurs" te Haarlem vijf verzamelingen postduiven heeft ingezonden. Van twee tot vier uren deed zich het muziekkorps der dd. schutterij op het terrein hooren. Te 4 uren werd de tentoonstelling finaal gesloten. Het schoone weder dat dezen laatsten dag de landbouw tentoonstelling begunstigde, had een groote menigte, zoowel vreemdelingen als stadgenooten, derwaarts gelokt. Naar men aan de N. jRott. Ct. mededeelt, zou de dys- senterie vooral in Limburg vrij sterk heerschen. In dat ge west zouden meer dan duizend personen daaraan lijden of geleden hebben. Zooals men zich zal herinneren, werd de ziekte daar ook nu weder uit Duitschland binnengebracht. Het geneeskundig staatstoezicht en de burgerlijke besturen hebben de noodige maatregelen bekend gemaakt. Men schrijft uit Ileino d.d. 27 Sept, het volgende De tongblaar onder het vee neemt hier dagelijks toe. Ook de ziekte onder de varkens breidt zich zeer uit. De aar dappelenoogst is hier dit jaar bijzonder gelukt. Uit Vollenhoven wordt van 27 September gemeld Onze visschers besomden in de afgeloopen week bijna 1600 kilo bot a f 18 de 100 kilo. Van Urker visschers vernemen wij, dat de kleine schol f6 h f 8 het wichtje of 50 kilo en de bot fl.60 f 1.80 de 100 stuks kost. Men schrijft uit Oosterhout, 28 Sept. Gisteren namiddag is nabij het Steurgat een groot ongeluk gebeurd. Een met vee geladen vaartuig, waarop zich zeven menschen bevonden, is daar ter plaatse omgeslagen, met het ongelukkig gevolg dat drie personen, naar men verneemt bouwlieden uit Gilze, zijn verdronken. Van het vee zouden slechts vier stuks gered ziju. Men schrijft uit Harlingen, 27 September: Bij de reveille in het weeshuis ontbraken gisteren morgen de beide hoofdpersonen in dat gesticht, namelijk de //vader" en //moeder," zoodat zelfs ddar de weezen verweesd waren. Beide vermiste personen hadden zich in den nacht verwijderd, hoogst vermoedelijk met de Hullsche boot naar Engeland. Het schijnt dat beide echtelieden gemoedelijke bezwaren, of wel gemoedsbezwaren hadden tegen het voldoen aan een invitatie van den commissaris van politie, om ophelderingen te geven over sommige zaken, in verband staande met de redenen tot hun ontslag. Te Zoutelande, waar men maar geen predikant schijnt te kunnen krijgen, heeft de kerkeraad het beroep uitgebracht op iemand, die noch onder de proponenten, noch onder de predikanten bekend is. De beroepsbrief is behoorlijk verzonden, doch de kerkeraad heeft, als natuurlijk gevolg zijner vergis sing, taal noch teeken tot antwoord ontvangen. Dbl. Uit Oosterwolde wordt aan de Br. Ct. geschreven, dat een koe, die pas een anderen meester had gekregen, op het hooren van de stem van haar vroegeren eigenaar, zich los rukte, over de vaart zwom en den ouden baas als een hond achterna liep. Tusschen de Amersfoortsche en Rotterdamsche dam club is te Rotterdam onlangs een wedstrijd gehouden. Van de zeven partijen werden er vier gespeeld door de heeren Fop Smit te Rotterdam en A. Stork te Amersfoort, en in alle vier was de overwinning aan Amersfoort. Bij de andere drie partijen overwon de 83-jarige heer van de Roemer van Amersfoort mede zijn Rotterdamsche tegenpartij. Na afloop gaf de heer Fop Smit een souper. Men schrijft uit Suriname, in dato 2 Sept., dat door een maatschappij aldaar een adres is gericht aan den minister van koloniën en aan de beide Kamers der Staten-Generaal, waarbij subsidie wordt verzocht, teneinde den telegraaf tot in de kolonie te brengen, waardoor kolonisatie in geen ge ringe mate zou worden bevorderd. Het is te hopen en te verwachten, dat deze gewichtige aangelegenheid in ernstige overweging moge worden genomen, opdat, termen voor in williging genomen wordende, aan het verzoek spoedig de uit voering moge worden gegeven. Het N. Bat. Hand. ontleent het volgende aan de Pinang Gazeite van den 3 Augustus Een particuliere brief uit Deli bericht ons, dat de Battaks den 26n Juli met eene sterke macht een aanval deden op een van de nieuw opgerichte Hollandsche sterkten nabij Deli, maar met een verlies van 67 dooden teruggeslagen werden, terwijl aan de Hollandsche troepen geenerlei nadeel werd toegebrachtslechts één koeli werd licht gewond. Nadat de Battaks verdreven waren, bleek het, dat zij de vlucht naar het gebergte genomen hadden. De Hollanders zetten hen een langen tijd achterna; zij verbrandden en vernielden, naar wij meenen, een aantal kampongs. De Hollanders verzamelen thans eene groote troepenmacht om de Battaks in het gebergte in het binnenland te ver volgen. Tenzelfden tijde is een voldoende wacht van militairen op elke plantage te Deli achtergelaten, zoodat zij, die aldaar vrienden hebben, geenerlei vrees behoeven te koesteren om trent hunne veiligheid. Een ander bericht, door hetzelfde blad medegedeeld, luidt aldus De Hollanders hebben een expeditie naar Ujong Parret gezonden; de troepen hebben ongeveer 67 Battaks gedood zonder zeiven eenig verlies te lijden. Dezelfde brief meldt, dat de tot nu toe vijandelijke Bat taks en de twee voornaamste oproerige datoes het onderling oneens zijn. Na den aanval te Tandoh Benoah beloofden de datoes den Battaks tot belooning 500 te betalen, maar toen de bepaalde dag aanbrak, kwam men met een bedrag van slechts £300 te voorschijn; dientengevolge twisten zij nu in hun eigen kamp. Het is waarschijnlijk dat het Holland sche gouvernement tot eene bevredigende oplossing zal komen met de Battaksche hoofden, die niet betrokken waren in de laatste onlusten en die inderdaad begeerig schijnen om op vriendschappelijke voet te blijven. Men heeft belooningen uitgeloofd voor de gevaugenneming vau de twee oproerige datoes, die oorzaak zijn van de jongste rustverstoringen. Men zegt dat de Battaks over het algemeen welwillende gevoelens koesteren jegens de Europeanen en dat zij, die onlangs in verzet kwamen, schelmen zijn, die niets omhanden hadden en onder belofte van geldelijke belooningen aangeworven werden terwijl het thans blijkt dat zij in sommige opzichten door hunne trouwelooze aanvoerders bedrogen zijn.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2