HELDERSCHE COURANT. Jfê 1191. 1872. Jïteuros- en Zaterdag <flÖoerteiitie--öfaÖ. 19 October. Twaalfde Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. Uitgever S. GIL T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 18 Oct. 1872. Gepasseerden nacht ontstond hier brand in de Noorsche bark Prins Frederik Oscarliggende in de buitenhaven. Na het inroepen van hulp snelde een twaalftal spuiten toe, waarbij de marine weder zeer sterk vertegenwoor digd wasterwijl de spuit van de Ternate weder het eerst gereed was met water te geven. Niettegenstaande die spoe dige en krachtdadige hulp, nam het gevaar steeds toe, waarop de havenmeester der marine, de kapitein luit. t/z W. B. E. Escher, last gaf de trossen te kappen en het schip, door middel van een sleepboot, de haven uit te brengen, teneinde grooter rampen te voorkomen, nl. het overslaan van den brand in de andere aldaar liggende schepen, van welke er ook ge laden zijn met petroleum. Op de Zuidwal heeft men het schip aan den grond gezet, alwaar men nog getracht heeft met eenige marine-spuiten in schuiten en barkassen geladen, den brand te blusschen, ook heeft men nog andere pogingen aangewenddoch alles te vergeefs. Toen men eindelijk de overtuiging had dat het schip niet meer was te behouden, heeft men van de tuigagie zooveel mogelijk geborgen. Onder het afdrukken dezes (na middag 4 uur) woedt de vlam nog verschrikkelijk. Het schip was geballast en lag geheel gereed om heden de reis naar Oost-Indië te aanvaarden. Inden nacht van Woensdag op Donderdag jl. hebben eenige matrozen der marine menige stoornis in de rust der ingezetenen gebracht. Zingende en schreeuwende trok men langs den weg en bij verscheidene personen werden de rui ten ingeslagen, uithangborden en bellen afgetrokken en an dere baldadigheden gepleegd, zoodat de politie de handen vol had en er ougeveer 14 arresteerde. Naar men wil, hebben zij ook een geit vermoord, toebehoorende aan een bewoner der Westgracht. Gisteren namiddag is op de reede alhier een onderzeil zijnde vlet, bemand met vier persouen omgeslagen, die hunne onvoorzichtigheid, om met vaste schoot te zeilen, zeer waar schijnlijk met den dood zouden hebben moeten boeten, ware het niet, dat met een andere vlet Anton Baak, Kaspert Kikkert, Pieter van de Wiele en Arnoldus van Engelen te hulp waren geschoten, om de in nood verkeerenden op te nemen en behouden aan wal te brengen. Dinsdag avond jl. zagen wij in het lokaal Tivoli door het Letterminnend genootschap Liefde tot Kunst zeer verdienstelijk opvoeren het historisch-romantisch drama: David Rizzioeen stuk met zeer weinig geleidelijke actie, met een intrigant zonder intrigue en waarin wij te vergeefs naar de moraal hebben gezocht. Om met zoodanig stuk de aandacht van een beschaafd publiek te boeien is geeu gemakkelijke taak, toch is dat doel door de optredende leden van Liefde tot Kunst volkomen bereikt. Het nastukje Joost Uilespiegelwaarin de gierigheid, de verkwisting, de huichelarij en de dankbaarheid niet onaardig geschetst werden, vond zeer veel bijval en werd luide toe gejuicht. Doch waaraan is die bijval te danken slechts alleen aan de zoo uitstekend uitgevoerde rol van den Jocrisse van het stukje; niet alleen de woorden, maar ook de mimiek en de gestes brachten er niet weinig toe bij. Denkt men dien rol weg, dan zou het overige vrij saai zijn. Men vermaakt er zich een avond mede, maar werkelijk nut sticht het zeer weinig. Het is wel te bejammeren, dat de tegeuwoordige tooneel- schrijvers, die zoo een groote mate van vruchtbaarheid aan den dag leggen, er zoo weinig studie .van maken om wer kelijk voedzame vruchten te leveren voor hoofd en hart. Woensdag namiddag geraakte alhier een knaapje, al spelende, in het Heldersche Kanaal, en zou zeker verdronken zijn, indien niet twee personen zich gekleed te water hadden begeven en het geluk mochten smaken, om het behouden aan wal te brengen. Als een voorbeeld van jeugdige onverschrokkenheid deelen wij mede, dat Woensdag morgen een kind van onge veer 6 jaren, op de hoogte van de gasfabriek in het water gevallen, door een knaap van 12 jaren daaruit werd gehaald die zich tot aan zijn middel te water begaf. Uit erkentelijkheid ontving hij van de blijde moeder 10 stuivers tot belooning. Gisterenmorgen ten ongeveer 9 ure, vertrok vau hier naar O. Indië Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen kotnm. kapt, luit. t/z Binkes. H. M. de Koningin is Dinsdag door den hevigen storm in hare reisplannen gestoord. Het stoomschip de Valk is genoodzaakt geworden in de haven van Bruinisse te blijven liggen, zoodat H. M. dien nacht aldaar heeft doorgebracht. Woensdag morgen is het schip verder gestoomd eu den daarop volgeuden nacht ten één ure te Woolwich aangekomen. Heden namiddag ten 2 ure is de Valk hier geretourneerd. Volgens een bij het Departement van Marine inge komen bericht, is Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Javaonder bevel van den kapt. luit. t/z G. H. Bakker, den 5n September jl., van Batavia, in de Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop) aangekomeu, en zou, den 15n daaraanvolgende van daaT de reis naar Nederlaad voortzetten. Aan boord was alles wel. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang voor de dienst van het stoom wezen, na afgelegd examen, eeu adspirant-ingen. zal aangesteld worden. Aan deze betrekking is verbonden eene jaarwedde van f 900. Z. M. heeft met ingang van den In November a. s. benoemd tot scheepsklerk bij de Nederlandsche zeemacht, de jongelingen J. P, M. Kluppell, D. G. Krol van der Hoek, W. P. Haver Droeze, J. Langereis, J. J. van der Ley, C.C. Hamraacher, S. Hummelink en J. van Heumen. Z. M. heeft herbenoemd tot plaatsverv.-kantonrechter te Schagen den heer C. Boonacker, te Hoorn den heer A. J. Eaber, en tot kantonrechter te Mederablik den heer mr. J. P. Huyser. Het Vaderland meent, op grond van nadere informa- tiën, thans zeker te kunnen mededeelen, dat van wege het Departement van Oorlog aan den heer Janssen een offerte is gedaan om te solliciteeren naar eene zekere betrekking. Men schrijft uit Amsterdam, 15 Oct. In den afgeloopen nacht, omstreeks 2-J- ure, deden zich in de richting van den Amstel twee zware knallen (ontploffingen) hooren, en bleek het, dat een steenen gebouw en twee houten loodsen, achter perceel ZZ 92, aan de Weesperzijde, in gebruik van den vuurwerkmaker v. d. Brugh, na eerst door een on bekende oorzaak uit elkander te zijn geslagen, in brand stonden. De stoombrandspuit en eenige gewone spuiten hebben daarbij gewerkt. De brand heeft zich bepaald tot genoemde gebouwen en was te 7 uren gebluscht. Er is niemand gedood of gekwetst. De schok der ontploffing is zoo hevig geweest, dat zelfs in eenige huizen aan de Utrechtsche zijde de glazen zijn gesprongen. Deskundigen vermelden, volgens de AmstCt.dat de oorzaak vau bovengenoemden brand, noch aan onvoorzich tigheid, noch aan achteloosheid zou zijn toe te schrijven, maar dat men hier te denken heeft aan de volgende oor- Do prijs der Advertentien van 1 4 regels is 60 Centen; voor eiken regel racer 15 Centen. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens eén dag vroeger.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1