zaak. Zooals men weet, heeft het ongunstige weder onlangs belet het groote vuurwerk, bestemd tot opluistering van de landbouwfeesten te 's Hage, op den bepaalden tijd af te steken. Dit nu is tot nader orde in de fabriek geborgen. Daarbij zijn stukken, rijk met kleurstoffen voorzien, wier chemische samenstelling, na vooral van water doortrokken te zijn geweest, van dien aard kan zijn, dat broeiin'g en zelfontbranding denkbaar is. Deze onderstelling komt ons aannemelijk voor, vooreerst om het tijdstip, waarop de ont ploffing voorviel, terwijl de arbeid reeds zeer lang was ge staakt en geen werklieden aanwezig waren, ten andere om de groote voorzichtigheid, die de heer van der Brugh steeds in acht neemt. Men schrijft uit Amsterdam, 16 Oct. Cornelis de Porto is gisteren door het Provinciaal ge rechtshof van Noord-Holland schuldig verklaard aan opzet telijke brandstichting, den 16n Mei jl. gepleegd op de hof stede Antwerpenin den polder Eierland op Texel, en des wege veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Het ontbreekt in den laatsfcen tijd in Rotterdam niet aan teekenen van opgewekt leven in handel en scheepvaart. In den loop van den zomer werd door ondernemende mannen, de heeren W. Rnijs en Zonen, de eerste stoomboot uitgerust naar New-York, weldra door een tweede gevolgd. Verleden week kwam voor de stad aan de Wybertonr het eerste stoom schip van Java naar Rotterdam, gecharterd door de heeren W. Bunge en Co., als een tastbaar bewijs, dat Rotterdam, hoe ook verlegen om een nieuwen waterweg, toch langs den ouden nog stoomverkeer onderhouden kan met de verste havens. Dinsdag vertrok, onder het lossen van kanonschoten, van Rotterdam naar zee, de eerste stoomboot van de lijn Rot- terdam-New-York, van de firma Plate Reuchlin en Co. De heer R. Ehhinge, apotheker te Meppel, is Woens dag avond door den raad dier gemeente tot stads-ontvanger aldaar benoemd, op een tractement van f800. Men schrijft uit Zwolle, 14 Oct. Voor eenige weken werd in de couranten melding gemaakt van de firma Schaepman en Helmich alhier, die eene hoe veelheid van duizend mud aardappelen had ingekocht in Duitschland, teneinde de arbeiders der fabriek goedkoope aardappelen gedurende het winterseizoen te doen eten. Dit bericht is in zooverre onjuist, dat de aardappelen niet in Duitschland, maar in Baak bij Zutfen zijn opgekocht. Dezelfde fabrikanten stellen zich voor, om voor deu winter eveneens rijst, gort, boonen, enz. in groote partijen in te slaan, alsook gerookt en gezouten varkensvleesch, alles ten behoeve dér fabriekarbeiders. Men schrijft uit Zwolle, 15 Oct. De veeprijzen stijgen hier met den dag. Onlangs heeft de veehandelaar K. alhier aan een Hollandsch koopman vier drachtige koeien verkocht voor de som van f1600. Spelenderwijze schoten twee jongentjes aan bet Kater- veer bij Zwolle, met pijl en boog op elkaar. De een schoot daarbij den ander een oog uit. Te Deventer is jl. Zondag een wedrit met vélocipèdes gehouden. De baan lang 150 meters werd in minder dan 20 seconden afgelegd, Naar men meldt, zijn de twee officieren te 's Herto genbosch, die zich onlangs vermaakt hebben met bellentrekken, door den krijgsraad veroordeeld tot 45 dagen cellulaire ge vangenisstraf. Zekere luitenant v. D., op den Deuterschen weg onder 's Bosch paard rijdende, had het ongeluk van zijn paard te vallen en met zijn voet in een stijgbeugel te blijven haken, zoodat hij met het hoofd over den grond werd gesleurd en zoo ernstig aan het hoofd verwond werd, dat eene hersen schudding is ontstaan en men voor zijn behoud vreest. Men schrijft uit Vlissingen, van 16 October: Reeds sinds middernacht ligt ter reede van Rammekens een schip, (naar men zegt een Amerikaan) te branden, ge laden met petroleum. Steeds houdt de brand met telkens vernieuwde woede aan. Al het kruid uit de vesting Nij megen, meer dan 100,000 kilogrammen, ligt te Rammekens in het fort opgeborgen. Men schrijft uit Yeenendaal aan het Handelsblad dd. 15 October. *Bij voortduring vertrekt een groot aantal personen van hier naar Duitschland, o. a. naar de omstreken van Duisburg, Metz enz. Het zijn meest allen fabriekarbeiders, die hier met hard werken in deze dure tijden nauwelijks nog hun brood kunnen verdienen. Lieden, die er zich reeds vroeger heen begeven hebben, zijn teruggekomen en vertrekken nu weder met hunne geheele huisgezinnen. Zij verzekeren er volop werk te vindeu, en van f 2 tot f 2.50 daags te verdienen. (Hier in deze streken durft men den arbeider 50 ets. toe te kennen.) Het is derhalve geen wonder, dat het velen ver lokt derwaarts te vertrekken, Sommigen meenen hierin een staatkundige handeling van prins Von Bismarck te zien, die op deze wijze in de nu, door het vertrek der Eranschen ont volkte rijkslanden Elzas en Lotharingen een meer protestant- sche en rustige bevolking wil planten. Een brandersknecht te Schiedam is tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij om zijn wraak te koelen, groene zeep geworpen heeft in een spoelingbak, waardoor het beslag onbruikbaar werd. Dinsdagavond is eene dienstbode in een pand aan de Leuvehaven te Rotterdam door een gehuwde vrouw uit kwaadaardigheid eu jaloerschheid mishandeld, ten gevolge waarvan die dienstbode vluchtende van den trap viel, met den arm door een glasruit, zoodat zij belangrijk verwond raakte. De dienstbode is aan het politie-bureau in de Pauwensteeg heelkundig behandeld, en de vrouw er in be waring gesteld. Men schrijft uit Sellingen, 15 Oct. Door den hier gestationeerden Rijksveldwachter 3e kl. A. Prins is gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen 3 jongens van 11 en 12 jaren, die zich hadden schuldig gemaakt door den honig uit drie bijenkorven, welke op het land stonden, successievelijk weg te nemen. Een dezer korven, die door hen geheel is geledigd, bevatte meer dau 30 ponden honig. Ze zullen er gewis een bitteren nasmaak van proeven. Men schrijft uit N.-Scharwoude, 16 October. Te Oud-Carspel brak gisterenavond, terwijl er een hevige wind woei, een felle brand uit ten huize van R. Ootjens. Door de spoedig toegesnelde brandweer van deze en nabu rige gemeenten werd de braud spoedig gebluscht en er zijn geen verdere onheilen te betreuren. Maandagavond werd op het kanaal LuikMaastricht door een schroefboot bij Laraye eene sleepboot in den grond gevaren. De personen, die zich aan boord bevonden en reeds sliepen, zijn nog tijdig gered een der kinderen van den schipper is echter door den stoom geducht gebrand. Zoowat een jaar geleden werd te Elsene nabij Brussel huiszoeking gedaan bij een Rus, die verdacht werd valsche obligatiën van Russische Spoorwegaandeelen te hebben ver vaardigd. Hij zelf had zich bijtijds uit de voeten gemaakt, doch zijn nicht werd voorloopïg gearresteerd. Men heeft by die gelegenheid een volledig materieel tot het fabriceeren van valsch papier gevonden. Toen nu onlangs de huiszoeking werd hervat, poogde het nichtje bij de aankomst der justitie een reepje papier weg te moffelen, waarin zij echter niet mocht slagen, Op dat papiertje vond men den naam vermeld van een dorpje in de nabijheid van Warschau, waarheen ter stond een bericht der zaak met bijvoeging van een photogra- fisch portret werd gezonden. Deze maatregel had de aan houding van den falsaris, een man van goede familie, ten gevolge. Reeds vroeger was hy wegens valsehheid in geschrifte naar Siberië verbannen, maar was door ontvluchting ontsnapt. Nog andere handlangers zijn in Rusland voor dezelfde zaak gevat, waaronder de oudste zoon van den hoofdpersoon. Men schrijft uit Brussel dd. 16 dezer: Hier heeft zich een persoon geheel vrijwillig gevangen ge geven. Hij verklaarde de medeplichtige van Traupmann te zijn. Onder de commune vervulde hij de functie van officier en commandeerde het peloton, dat de gijzelaars fusilleerde. De vereeniging «Hoop in de Toekomst", te Oostende in België, heeft een grooten wedstrijd voor Vlaamsche en Noord- nederlandsche tooneelvereenigÏDgen uitgeschreven. Achttien daarvan hebben reeds aan de oproeping beantwoord, waar onder Rotterdam, Brussel, Antwerpen, Mecbelen, Brugge Gent, Lier en Lokeren. Te Brussel ïs een verliefd paar uit de de derde ver dieping van een hotel gesprongen, waarbij het meisje onge deerd bleef, doch haar vriend een arm en een rib heeft ge broken. Toen Zondag voor acht dagen een passagierstrein van de zijde rau Modane den Mont-Cénis-tunnel eenige kilome ters ver was ingestoomd, ontdekte de machinist plotseling goederenwagens op zijn spoor't was te laat om de vaart te stremmen, en terstond volgde een hevige botsing. De schok, het hulpgeschreeuw der verwonden, de duisternis, alles werkte samen om een oogenblik van de schrikkelijkste verwarring te geven, en de reizigers stikten bijna van den rook-en stoom- damp. Weldra bevond men, dat de stoker en de machinist zwaar gewond waren van de passagiers waren vijf of zes licht gekwetst. De beide wagons, die aanleiding tot het on geluk hadden gegeven, waren door het breken van den ket ting van den goederentrein losgeraakt en daardoor in den tunnel blijven staan. De ontruiming van de Opper Marne is begonnenhet 49e regement Pruisische infanterie heeft Saint Dizier ver laten. De bevolking heeft geen oogenblik de waardigheid en de kalmte verloren, die zij zoo voorbeeldig aan den dag gelegd heeft gedurende de lange bezetting, welke zij moest verduren De gemiddelde jaarlrjksche opbrengst van den wijn in Frankrijk is 71 millioen hectoliter of, tegen 23 frs. de hec toliter, 1 milliard 600 mill. francs. Prins Albrecht van Pruisen, ook genaamd Albert, is overleden hij bekleedde in het leger eenige hooge betrekkingen, was kolonel-generaal van de kavallerie, chef van verscheidene regementen en sedert de conferentie te Berlijn ook maarschalk van Rusland. In den Fransch-Duitschen oorlog heeft hij zich onderscheiden aan het hoofd van eene divisie ruiterij, die tegen

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2