Zondag avond had, in het lokaal Musis Saerumde uitreiking plaats van prijzen, die des morgens bij de jaar- lijksche schietwedstrijd van het Artillerie-Vrij korps waren behaald. De uitreiking, die bij afwezigheid van den president, ror. Ch. Bosch Reitz, door den majoor-kommandant, oir. D. P. H. Aberson, plaats had, geschiedde in de volgende orde: De sergeant D. V. van HoolwerfF de koningprijsbe staande in een gouden horologieketting. Op 300 pas: le prijs. 1 Pendule, Peith, schutter. 2e it 1 Goudvischkom, C. Vis, schutter. Op 200 pas: le prijs. 2 Bloemvazen, II. J. de Meijer, le luitenant-adj. 2e ff 1 Petroleumlamp, J. Bussing, sergeant. Op 100 pas: le prijs. 1 Couvert in etui, T. van der Klauw, schutter. 2e tt 1 Sigaren-Standaard. G. P. Simons, schutter. De prijs, uitgeloofd voor de leden der sociëteit Mars werd behaald door den sergeant der dd. Artillerie-Schutterij H. A. Stadermann, en de prijs, uitgeloofd voor officieren van alle wapenen, werd behaald door den majoor-kommandant, welke prijs hij aan zich zelf uitreikte, daarbij eene felicitatie voegende. Na afloop van deze plechtigheid werd de avond verder doorgebracht met een zeer geanimeerd bal. Naar wij vernemen, zal de eerste buitengewone win tervergadering der rederijkerskamer Olympia alhier, plaats hebben op Woensdag 6 November a. s. Z. M. heeft aan den matroos 2e kl. P. Huisman, die nende op Zr. Ms. stoomschip Vice Admiraal Koopmanwe gens de redding van een op 16 Aug. jl. ter reede van Ba tavia in het water gevallen matroos, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Een tweejarig verlof uit Oost-Indië naar Nederland, is, wegens ongesteldheid, verleend aan den gezaghebber der 2e klasse bij de gouvernementsmarine L. P. Kulker en aan den militairen apotheker J. W. Slangen. Het ontslag uit 's lands dienst van den eersten machinist bij de gouvernementsmarine P. J. A. Willems, moet worden beschouwd als eervol te zijn. Voor de dienst der gouvernements-marine in Neder- landsch Indië zijn benoodigd drie derde stuurlieden. Jongeliedeu, beneden den leeftijd van een en twintig ja- reu, en bij voorkeur afkomstig van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, diegenegen zijn mede te dingen om, op den voet, onder genot der voordeelen en onder de verplichtingen, omschreven in de Koninklijke besluiten van 13 April 1865, no. 59 en 9 December 1866, no. 29, als derde stuurlieden aan 's lands dienst in Nederlandsch Indië te worden verbonden, kunnen zich tot en met ultimo No vember a. s. bij gezegeld request, tot het Departement van Koloniën wenden, onder overlegging van de stukken in de Staats-Courant no. 255 vermeld, waar men ook alle verdere bijzonderheden vindt. Men schrijft ons van Texel, 29 October: Naar wij vernemen zal de afdeeling Texel der M. tot N. van 't Algemeen binnen kort haar vijftigjarig bestaan fees telijk gedenken. Men schrijft ons van Oude-Schild, 28 October: Niet op Woensdag 30, maar op Donderdag 31 October zal de aangekoudigde volksvoorlezing te Oude-Schild plaats hebben. Men schrijft ons van Oude-Schild, 29 October In de verloopen week hield de sociëteit Neptunus weder eene vergadering met dames. Als spreker trad op de heer J. Yeenboer, die op korte, doch flinke wijze de zelfzucht besprak. De heer W. Zegel droeg als bijdrage voor, het gedicht van onzen TollensSuzanna van Oostdijk. Gisteren avond werd den leden der Sociëteit en een groot aantal ingezetenen een zeer genotrijken avond ge schonken door de werkende leden der sociëteit Neptunus in het opvoeren van twee tooneelstukken. Inderdaad mocht de opvoering geslaagd heeten. De rollen waren bij uitne mendheid bestudeerd. Met de diepste stilte werd de ont knooping gevolgd van het stuk, de Graaf de Monte-Christo (verdeeld in vijf bedrijven en een voorspel). De rol van Haydee werd tot aller genoegen vervuld door mej. E. D. Kooy. Ook het nastuk: de Bloedzuigers, verwierf algemeenen bijval. De damesrollen werden vervuld door mej. G. Hille- nius en mej. C. D. Kooy, aan wie beiden lof voor hun spel toekomt. Zr. Ms. monitor Krokodil, kommandant de luiteuant ter zee le klasse A. J. Scholten van Aschat, is Vrijdag morgen van Hellevoetsluis naar Dordrecht vertrokken, om aldaar te overwinteren. Voor het provinciaal gerechtshof van Noordholland werd Vrijdag jl. door den verdediger, mr. J. C. Oyens, het pleidooi gevoerd in de zaak van Martina van Duin, dienst maagd, beschuldigd van twee diefstallen en brandstichting in de woning haars meesters, J. Groot, landbouwer te Haringcarspel, waardoor te voorzien was, dat menschenleven9 in gevaar kon den worden gebracht. Voor de diefstallen, die door de beschul digde bekend en door getuigen voldoende bewezezen waren, verzocht de verdediger verzachtende omstandigheden in aan merking te nemen, zoowel op grond van onnoozelheid van beschuldigde, als op de onzedelijke oogmerken die haar meester met haar schijnt gehad te hebben. Wat de brand stichting betrof, deze acht pl. niet voldoende bewezen, en al mocht het waar zijn, dat beschuldigde ook deze misdaad aan enkelen heeft bekend, zij zulks niet vrij en uit eigen beweging heeft gedaan, maar gedwongen en op de belofte, alsdan ongehinderd naar de woning haars moeders te kunnen gaan en daar te blijven. De advocaat-generaal jhr. Backer bleef bij zijn. requisitoir, en eischte veroordeeling tot 7 jaar gevangenisstraf. Op 1 Nov. zal het hof uitspraak doen. De minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat: lo. bij zijn Departement, na vergelijkend onderzoek, een tweetal klerken zal aangesteld worden op eene jaarwedde van f 400 2o. dit vergelijkend onderzoek zal aanvangen op 18 Nov. e. k., en daartoe zullen alleen worden toegelaten zij, die op genoemden datum hun 19de jaar ingetreden .zijn en hun 23ste jaar nog niet volbracht hebben, en wier aanvragen tot toelating, geschreven op zegel, bij zijn Departement zijn ingeleverd, uiterlijk op den 9den November e. k. Zie verder de Staats-Courant van 28 October. Men schrijft uit Amsterdam, 26 Oct. Naar wij vernemen, zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met het leggen eener asphaltbcstrating op den Nieu- wendijk alhier. In de plaats van wijlen den heer W. H. Suringar is dr. E. Laurillard tot voorzitter van commissarissen der Ver- eeniging Nederlandsch Mettray gekozen. Naar wij thans vernemen, heeft de ex-kapiteifc Janssen gemeend voor de hem vanwege het Departement van Oorlog gedane offerte, te moeten bedanken. Dit verwondert ons niet. De heer Janssen heeft naar onze meening alleszins recht, te vorderen, dat in de eerste plaats zijn ontslag alsnog in eervol ontslag worde veranderd. Ook gaf de hem aangeboden be trekking zulke geringe voordeelen, dat ook dit bezwaar waar schijnlijk bij zijn beslissing heeft gewogen. Ongetwijfeld zal de zaak nu binnenkort op nieuw in de Tweede Kamer ter sprake komen, want het is niet te denken dat de Kamer door het hoogst karige en weinig eervolle aanbod dat thans is gedaan, tevreden gesteld zal zijn. (Vad.) In het Zaterdag jl. te 's Hage gehouden buitengewoon Groot-Oosten der orde van vrijmetselaren in Nederland dat zeer talrijk bezocht werd is met overgroote meer derheid aangenomen eene motie, waarbij de vergadering den wensch uitdrukt, dat prins Hendrik als Grootmeester Nationaal worde gekozen ter vervanging van prins Frederik. De ver gadering is daarop verdaagd. Prins Frederik blijft de functiën van Grootmeester Nationaal, door hem gedurende 57 jaren bekleed, voorloopig waarnemen, tot zijn opvolger zal zijn benoemd. Voorts werd goedgekeurd de aanvrage tot vestiging van eene vierde Loge te 's Hage. Door de vele werkzaamheden die aan de artillerie etablissementen te Delft tegenwoordig heerschen, is er groote behoefte aan smidsvuurwerkers, zoodat deze daar tegen een goed loon, in verhouding tot hunne bekwaamheid, kunnen geplaatst worden. Men schrijft uit Gorinchem, 25 Oct. Zijn wij wel ingelicht, dan zouden er reeds meer dan 4000 plaatsen of kaartjes genomen zijn voorden tooneelwedstrijd, waarvan de tweede voorstelling Dinsdag a. s. plaats vindt. De burgemeester van Voorschoten deelt het volgende mede over inënting als voorbehoedmiddel tegen longziekte. Bii het rundvee van twee bouwlieden in zijne gemeente ont stond in den loop van het jaar de longziekte. Zij wilden het overige vee niet dadelijk laten inënteu, en bij den een werden successievelijk zestien runderen aangetast, bij den ander zeven. Onder het vee van vier bouwlieden, geburen van een der besmettelijke hoeven, werd van ieder één rund door de longziekte aangetast; zij hebben onmiddelijk hun geheelen koppel laten inenten. Tot heden is bij drie hunner geen enkel geval meer voorgekomen bij één werd, enkele dagen na het eerste geval, een tweede rund aangetastmen mag dus aan nemen, dat het dier besmet was op het oogenblik der in enting terwijl bij dezen een derde rund aan de gevolgen der inenting bezweek. Bij al de anderen is de kunstbewerking, tot op dit oogenblik, zonder eenig nadeelig gevolg afgeloopen." Men schrijft uit Deventer, 25 Oct. Sedert de laatste dagen doen de Mormonen ter dezer stede weder pogingen om volgelingen voor hunne leer te winnen.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2