HELDERSCHE GODRANT. Jtieums* en <flÖöertentie--6faö. Woensdag 6 November. Twaalfde Jaargang. Official gehalte. Jgtet-offiriëel gcöeelte. NIEUWSTIJDINGEN. 1196. 1872. VftTscIiijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-A VOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertektien van 1—4 regels is 60 Geuten; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezcuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. POLITIE. Op de opeubare straat is gevonden een Zilveren Ketting. A. C. BOONZAJER, Helder, 5 Nov. 1872. Commissaris vanPolitie. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 5 Nov. 1872. De volksvoordracht, uitgaande van het Departement Helder, der Maatschappij tot Nut van't Algemeen, gehouden op Vrijdag avond jl., iü het lokaal Tivoli, was zeer druk bezocht. Als sprekers traden achtereenvolgens op, de heeren W. Thie Ez., P. Uurbanus, C. A. van der Pauwert en ten slotte werd een tooneelstukje, in één bedrijf, zeer ten genoege opgevoerd door HH. Onderofficieren der lnfauterie. De eerstvolgende voordracht zal zeer waarschijnlijk wordeü gehouden op Zondag 8 December eri in verband worden ge bracht met de, een paar dagen vóór dien tijd, te houden feest viering, bij de herdenking van het öOjarig bestaan van het Departement Helder. Prof. Mullens trad gisteren avond in het lokaal Tivoli op voor een niet talrijk, maar zeer gedistingneerd publiek; de verschillende proeven zijner behendigheid werden zeer toe gejuicht, inzonderheid die der Biologie, die eene algemeene bewondering opwekten. Wij zullen ons niet wagen een verslag te geven, men zou ons niet gelooven, en dergelijke zaken moet men ook zien, om ze te kunnen gelooven. Wij durven dus de séance, die Prof. Mullens Donderdag a. s. zal geven, onze lezers bijzonder recommandeeren. Het stoomschip de Ruijter,kapt. Palck, van Odessa met graan hier den 4n dezer gearriveerd, zal, na lossing, alhier in lading liggen voor een reis naar Batavia (via het Su'ez-kanaal). Het stoomschip Koning der Nederlanden, kapt. Braat, den 2n dezer van Greenock vertrokken, is heden voormiddag alhier ter reede gearriveerd. De le luit. bij het corps mariniers M. R. E. Ann, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en van daar wegens langdurig verblijf den 29n Oct. jl. in Ne derland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip ter beschikking gesteld van den kommandant van gemeld korps. Men bericht van Terschelling, dat Zondag jl. aldaar met averij is binnengebracht, na verlies van twee man der équipage, het Nóorsche schip A Ipkakapt. Malde, van Dant- zig, laatst van 't Vlie, met eikenhout naar Gend bestemd. Alsmede dat aldaar in de buitengronden een sloep isop- gevischt, met den kapitein en drie man der équipage van het schip Jessiekapt. Barber, van Seaham naar hier bestemd, welk schip bij Egmond is gezonken. Het prov. gerechtshof in Noordholland heeft Vrijdag jl. uitspraak gedaan in de bekende zaak van Martina van Duin, dienstbode van den landbouwer Jan Groot te Tutjehom, gemeente Haringcarspel. Bij breedvoerig gemotiveerd arrest is de beschuldigde aan de haar ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en deswege veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren. De Standaard van jl. Zaterdag bevat een concept adres aan den Koning, waarin Z. M. in hoogdravende taal wordt gesmeekt, om, indien de Eerste Kamer het wetsont werp op de besmettelijke ziekten aanneemt, aan dat ontwerp zijn Koninklijke sanctie niet te verleenen. Den 27 Oct. had bij van L.op de Plierstraat te Wijk bij Duurstede het navolgende plaats. Man en vrouw kregen twist met elkander over het niet spoedig genoeg klaar zijn van hun zoontje, een lief aanvallig kindde man gaf daarop de vrouw een schopdaardoor nog meer iu drift ontstoken, wilde zij den man met een ketel kokend water naar het hoofd werpen, doch deze kwam ongelukkig op het kind t,erecht; het kind bekwam erge brandwonden, en in plaats van nu geneeskundige hulp in te roepen, spoedde men zich (O bijgeloof) naar zekeren van R., om de wonden te laten bestrijken. Bij een brand te Arnhem is de doelmatigheid gebleken der aldaar gebezigde brandladders, indertijd uit Keulen ont boden. In drie. minuten tijds kan de ladder op den grond liggende, gericht zijn, en de persoon, die er zich van bedient, het dak hebben bereikt. Tevens had men veel dienst van de petroleumfakkellamp, die beter tot verlichting van het terrein bijdraagt dan de gewone fakkels of lantarens. Als een zeldzaamheid in dit jaargetijde dient, dat te Deventer, in de vorige week door den tuinman Lenssink uit Twello eenige potten rijpe frambozen ter markt zijn gebracht, welke in smaak en grootte, die welke in Juli ge plukt werden overtrofl'en. In een onlangs gehouden vergadering van ingezetenen der aanzienlijke gemeente M. in de provincie O. had het volgende incident plaats: Een van de hoofdonderwijzers (minimum-lijder) vertelde aan eenige boeren, dat er sprake van was, om het minimum van f400.op f700.te brengen. //Och", zei een rijke boer, *laot ze daor nich mee beginnen". //Ik kan u toch verklaren", zei de man, die van f 400.met vrouw en kinderen leven moet, -/dat ik of eenig lid van mijn familie zelden of ooit vleesch te eten krijg". Mot 'nen meister dan ook al vleesch êtten?" was des rijken boers opmerking. Uit Maastricht meldt men aan de NRott. Ct. dd- 1 Nov. Eergisteren en gisteren zijn, in de bekende zaak van den millicien M., door den rechtercommissaris J. Nijst, van de arrondissements rechtbank aldaar, daartoe door den krijgsraad te 's Hertogenbosch aangewezen, een 8tal getuigen gehoord. De betrokken kapt. V. en de offic. van gezondheid V. W. zijn eveneens (iri marschtenue voor den rechtercommis saris verschenen. Morgen voortzetting van het getuigenverhoor. Men schrijft uit Maastricht, 2 November. Door de geneesheeren alhier is eene bijeenkomst gehouden, waarin besloten werd, het honorarium voor hunne visites, naar de tegenwoordige duurte der levensbehoeften te regelen. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, heeft de departementen aangeschreven om in gezette overweging te willen nemen twee belangrijke zaken, die, naar aanleiding van de daaromtrent in de jongste alge meene vergadering der Maatschappij genomen besluiten, aan de aandacht des hoofdbestuurs zijn aanbevolen. De depar-* tementen zullen nl. hebben na te gaan, hoe de vestiging van jongelieden in andere werelddeelen het best kan worden be vorderd, teneinde nieuwe handelsrelatiën tot staud te brengen, op de wijze als de Hamburgers, Bremers, enz. dat sinds lang en met goed gevolg hebben gedaan en hoe overigens de noodzakelijke emigratie uit ons land het best kan worden geleid, vooral opdat Nederland ook verder vruchten kuniie plukken van den arbeid zijner vroegere ingezetenen, die thans in grooten getale jaarlijks in Noord-Amerika als burgers van dat land opgaan. Onze koloniën in de eerste plaats zouden in dezen in aanmerking moeten komen.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1