BURGERLIJKE STWi) OER GEMEENTE HELDER. Men schrijft van Batavia, 25 September Als een staaltje van] goede administratie in Nederland, voor zooveel betreft het Marine-departement, melden wij, dat eenigen tijd geleden alhier Snider-geweren ontvangen zijn, met last de in gebruik zijnde marinegeweren in te nemen en onmiddellijk naar Holland op te zenden. Men had evenwel vergeten bij de geweren de noodige patronen te voegen, zoodat aan het laatste gedeelte van den last niet voldaan kon worden. Onmiddellijk werd van hier toezen ding daarvan gevraagd. Thans zijn patronen ontvangen, maarongelukkig van een verkeerd kaliber, zoodat men de geweren nog niet in gebruik kan stellen. Zou het met de Beaumont-geweren voor het leger ook zoo moeten gaan P Op den 23sten Augustus jl. had te Amoenthaij (Z. O. kust vau Borneo) een amok plaats. Een vader met twee zijner zonen, tehuis behoorende te Kaloewa, het bekende broeinest der zoogenaamde Beratippers, hadden zich ter dood doen wijden. Na hun hoofd kaal geschoren en zich in 't wit te hebben gekleed, lieten zij zich de rivier afzakken tot ouder de beuting te Amoenthaij. Tot de uitvoering van het amok ging alleen de jongste zoon overdeze begaf zich binnen het fort en bracht den adjudant-onderofficier kwartiermeester twee wonden op het hoofd en een op den rechterarm toe, waaraan deze overleed. De onverlaat vond onmiddellijk den dood door een geweerschot. Vader en zoon medeplichtigen zijn gevat. De priester, die de wij ding heeft gedaan, is nog voortvluchtig. Uit een particulier schrijven van Deli in dato- 13 September verneemt men het volgende *Zr. Ms. stoomschip Marnixop reis zijnde naar Edie en Kretie, teneinde vijandige prauwen op te sporen, heeft een schooner buit gemaakt, welke zeer veel ammunitie aan boord had voor de vijandige Battakkers van Delihet scheepje had 7 stukken aan boord, welke allen met scherp geladen waren de bemanning is dadelijk aan boord van de Marnix gevankelijk overgebracht, beneveus 70,000 scherpe patronen, geweren, pistolen, enz. *Den 9n September vertrok de Marnix met den ge- maakten buit op sleeptouw naar Deli." Te Brussel is een persoon gearresteerd, die onlangs zich schuldig maakte aan het stelen van diamanten te Metz en ook elders van zijn talent als gauwdief blijk heeft gegeven. Te Berlijn trad hij voor eenigen tijd bij een juwelier binnen en zocht een dames-kleinood uit. Hij was zeer net gekleed en in toon en manieren scheen hij een voornaam heer. Terwijl bij bezig is aan het zoeken en kiezen, passeert een majoor der garde, die, hem ziende, naar binnen snelt en hem geluk wenscht met zijn aanstaand huwelijk met eene jonge schatrijke markiezin. »Voor baar zocht ik juist een cadeau," antwoordde de eerste en de beide heeren zoeken nu samen en kiezen ein delijk een prachtig stel diamanten uit. Maar toen de eerste betalen wilde, ziet hij, dat hij op verre na niet genoeg geld bij zich heeft. Dat doet hem leed, want zijne aanstaande vertrekt spoedig en hij wilde het haar vóór haar vertrek aanbieden. Maar alles wordt gevonden hij gaat naar zijn hotel en de majoor zal zoolang wachten, tegen welke schikking ook de juwelier geen bezwaar maakt. Intusscben gaat er een half uur, een uur voorbij en de aanstaande echtgenoot der mar kiezin komt niet terug. De majoor wordt ongeduldig, kijkt herhaaldelijk op zijn horloge, hij heeft dienst. Hij moet heen. De juwelier verzet zich natuurlijk hiertegen er volgt een twistde majoor, wiens borst met ridderorden bedekt is, acht zich beleedigd hij wil zijn sabel trekken. Gelukkig komt een hoofdagent van politie voorbijdeze treedt binnen men legt hem de zaak uit en de ambtenaar van politie ziet zich, tot zijn leedwezen, gedwongen den majoor te verzoeken hem naar het bureau te volgen. Hij noodigt den juwelier uit zich daar eveneens te vervoegen, wanneer de kooper der juweelen bij hem is geweest. De juwelier wacht en blijft wachten, niemand verschijnt. Hij begeeft zich nu naar het bureau van politie, maar daar is niets van de zaak bekend. De drie heeren waren, collega's dieven. Van de passagiers, langs de spoorwegen vervoerd, wer den gedood of gewond in Engeland 1 van de 430,000, in Massachusetts 1 van de 475,000, in Belgie 1 van de 1,600,000 in Duitschland 1 van de 3 millioen en in Frankrijk 1 van de 4 millioen. Het schoone bosch van Fontaineblau zal voor een deel voor brandhout verkocht worden. O. a. worden verkocht 13,298 eiken van 140 tot 300 jaren, en 4828 beuken van 90 tot 200 jaren oud. De steenkolennood heeft in Frankrijk bijkans zijn ui terste grens bereikt. Een der grootste spoorwegmaatschap pijen, de Paris-Lyon-Móditerrannée, heeft der Regeering doen weten, dat, zoo het haar niet gelukt, binnen acht dagen een grootere hoeveelheid brandstoffen te erlangen, zij ver plicht wezen zal haar treinen tot een minimum te reduceeren. De Berlijnsche begrooting voor 73 wijst een tekort aan van 2,839,200 thlr.te dekken door een verhooging van de inkomstenbelasting. Te Keulen klagen de huisvrouwen over gebrek aan dienstbodenop één dienstaanbieding kwamen 117 brieven. Op het telegraafkantoor te Munchen worden proeven genomen met den nieuwen toestel van den heer Casehi. Door dit werktuig kan een werkelijk fac simile gegeven worden van iemands schrift, zijne handteekening enz. zelfs teekenin- gen kunnen per telegraaf worden overgeseind. In het dorp G., bij Angermünde, vierde de dochter de3 opperjagers M., de vorige week haar huwelijksfeest. De broeder der bruid, een 19jarig leerling aan het gymnasium, kreeg met een der feestgenooten geschil wegen3 den voorrang bij den dans. Beide jongelieden zeer opgewonden zijnde, duwden elkaar beleedigende en tergende woorden toe. De vader der bruid, den twist in zijne geboorte willende stikken, gebood zijn zoon, als de jongere, excuus te vragen, wat ook geschiedde. De zoon verliet daarop dadelijk het gezelschap en werd weldra gevolgd door zijne moeder, die eene pijnigende onrust wegens het gedrag baars zoons gevoelde. Zij ijlde uit den tuin, in welken zij hem te vergeefs had gezocht, door een angstig voorgevoel ge dreven, naar de kamer des jagers. Daar, bij de deur, hoort zij een schotzij stormt de kamer binnen en vindt haren zoon met een verbrijzeld hoofd op de sopha zitten. Verleden Zondag werd de jongeling ter aarde besteld. Men schrijft aan het Parijsche »Mémorial diplomatique" uit Londen, dat de Internationale op dit oogenblik onder al hare leden in Europa tracht te organiseeren een collecte, waarvan de opbrengst zal moeten dienen om een algemeene werkstaking te steunen bij gelegenheid van de in 1873 te Weenen te houden wereldtentoonstelling. Het Oostenrijksche Gouvernement zou van dat plan iu kennis gesteld zijn en maatregelen hebben genomen, die in elk geval zouden be letten dat deze werkstaking de minste hindernis in den weg legge aan de speciale werkzaamheden, welke met de rege ling der tentoonstelling in verband staan. Uit een verslag van de Engelsche Maatschappij tot red ding van schipbreukelingen blijkt, dat in het afgeloopen jaar door middel van de reddingtoestellen der maatschappij 31 schepen en 658 menschenlevens behouden zijn. Gedurende de Decemberstormen werden in 16 dagen 146 menschenlevens gered. Op de kusten en de kanaaleilanden heeft de maatschappij tegenwoordig 233 reddingbooten 18 nieuwe waren in dienst gesteld de ontvangsten der maatschappij hadden bedragen 28140 pond sterling. Met een bevolking van 25 millioen heeft Groot Brittan- je ruim 30 millioen acres in cultuur, waarvan 9è millioen met koren bezaaid zijn, terwijl 12£ millioen als weiden gebruikt worden. Het aantal paarden is ruim 2 millioen, rundvee 5 millioen, schapen 27 millioen en varkens 2è millioen. Deze getallen wijzen op een aanzienlijke vermindering. Het getal schapen is sedert 1861 met 12 pCt. verminderd. Op den Cornwall-spoorweg werd jl. Dinsdag een ont zettende ramp slechts voorkomen door de tegenwoordigheid van geest van een machinist. Tusschen BruDgalon en Par vormt de lijn een vrij sterke glooiing. Een goederentrein nu kwam, zonder remtoestel, die glooiing afdalen met ontembare immer toenemende snelheidjuist toen een sneltrein, op de zelfde rails, naar boven liep. Slechts een afstand van een Engelsche mijl scheidde de beide treinen. Maar de machinist van den sneltrein aarzelde geen oogenblik. Hij stopte en be gon achteruit te werken. Nu begon een wedloop op leven en dood. Zachtkens aan verkreeg de achterwaarts vluchtende sneltrein meer gangmet donderend geweld naderde de toomloos rollende massa van omhoog. Een paar minuten slechts kon de strijd nog duren. Gelukkig De trein bereikte de wisseling aan het station te Par nog juist intijds. Hij was echter zijn vervolger slechts 20 yards voor 1 't Behoeft wel niet gezegd te worden, dat de geredde pas sagiers nauwelijks wisten, hoe door woord en daad hun dank te betuigen aan den machinist. Aan de Daily News werd Donderdag uit Rovigo (Italië) getelegrafeerd dat de Pd twee duim in 't uur bleef stijgen en de linkeroever ernstig met oi verst rooming bedreigd werd. De ontsteltenis was algemeen. Duizenden ontvluchtten het district en 't land was als verlaten. Uit Reggio ontvangt het blad bericht, dat er in de dorpen aan de Pó groote bedrijvigheid heerscht. Mannen, kinderen en soldaten zijn uit de steden gezonden om door 't vullen van aardezakken den dijk te ver sterken. Twee kerken zijn tot hetzelfde doel afgebroken. Ook in Sicilië richten de overstroomingen schrikkelijke verwoestingen aan. Te Syracuse zijn acht en twintig menschen in den vloed omgekomen. Men 8chrijft uit Londen, 4 Nov. Luidens berichten, die de Daily News uit Milaan ontvangt, moet 't aanzien van de overstroomde districteD verschrikkelijk zijn. Van alle kanten komt hulp opdagen. Mantua is aan 't gevaar ontsnapt. Het schip Missouriin de vaart tusschen New-York en Havana, is gedurende een storm in het gezicht van Abaco in brand geraakt. 12 personen zijn gered, 80 hebben het le ven verloren onder laatstgenoemden bevinden zich al de offi cieren en 25 passagiers. STAAT van Brieven, geadresseerd aan onbekenden, in de lsto helft der maand October 1872. H. Hufferman, J. d. Siem Boens, J. v. d. Roest, Coleraan Simmind, A. W. Meijer, Johanna Cristina Baars, J. Jonker, te Amsterdam; R. A. Cock, Assen T. Donburg, Gonda; Elizabeth Tuit, den Helder; J. H. Landbouwer, Neer-Gastel; Antje Kempenaar, Veenpoeder. Yan het Hulpkantoor A. P. Polder M. Miller, Amsterdam. De Directeur van het postkantoor te Helder, HERWEÏJER, Van 25 October 1 November 1872. ONDERTOUWD: G. Tcmme, treinsmid en E. "We'sthof, wonende te Am sterdam. H. Kaptein, zeeman en A. van der Veld Tjebbes, weduwe van Dalmeijer. W, H. Dusscbotcn, korporaal der mariniers, weduwnaar

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2