ELDERSCHE COURANT. j»jm 98. 1872. Jiieums- en Woensdag «ftDoerfentte-öfaö. 13 November. Twaalfde Jaargang. gedeelte. JSict-officicel gcöcdte. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abouneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverteutiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden: Eene Ceintuur, de rechtmatige eigenaar kan zich ter terugbe- koming aanmelden ten Burele van A. C. BOONZAJER, Helder, 12 Nov. 1872. Commissaris van Politie. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 12 Nov. 1872. Een aangenamen avond brachten wij jl. Zondag door in het lokaal Tivoli alhier. De sociëteit Vaderland en Oravje\ eene vereeniging van onderofficieren van land- en zeemacht, hield hare tweede buiten gewone vergadering, waarop onder vele geïntrodueeerden, ook eenige hoofdofficieren van verschillende alhier garnizoen hou dende wapenen werden opgemerkt. De vergadering werd geopend met de opvoering van het tooneelspel, "De Kareis-Akadeinie"ook bekend onder den titel van "Schillers jeugd". De uitvoering van dit karakter stuk liet niets te wenschen over. Ieder der optredende leden beijverde zich, om mede te werken tot verkrijging van een goed geheel. Zuiverheid in de uitspraak van ouze taal (iets wat wij bij andere gezelschappen wel eens missen) liet hier weinig te wenschen over, de mises en scène waren zorgvuldig geregeld. Wilden wij in bijzonderheden treden, wij plaatsten Karei Eugenius en Frederik Schiller boven aan. Beide ka rakters werden goed begrepen en naar waarheid weergegeven. Ook het nastukje "Een militair-avontuurtjwerd vlug afgespeeld; de representant van Frangois La Fleur wist de lach spieren der aanwezigen niet weinig op te wekken. Dit wer kend lid, wiens talenten als acteur, wij meermalen bewonderden, is een groote aanwinst voor deze vereeniging. Moge Vaderland en Oranje hare leden nog veel zulke genotvolle avonden verschaffen Een geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht aanhield, besloot deze feestelijke vergadering. Zondag morgen omstreeks 6£- uur, is alhier aan den kruisweg tegen den dijk een onbekend persoon gevonden in bewusteloozen toestand. In het nabij gelegen politie-bureau overgebracht, werd de inmiddels ingeroepen geueeskundige hulp, met de meeste welwillendheid verleend, door den officier van gezondheid l9 klasse der marine, dr. D. Hellema, echter zonder het gewenschte gevolg. Al zeer spoedig gaf de on gelukkige den geest. Na ingesteld onderzoek bleek het iemand te zijn, die zich sedert weinige weken in deze gemeente bevindt, met name L. V. Gouw; die in de eerste dagen van zijn verblijf alhier is werkzaam geweest als violist en ook als pianist in een café chantant, in welk vak, naar men zegt hij niet onervaren was; doch wegens aanhoudend slecht gedrag en voort durende dronkenschap ontving hij zijn congé en zwierf in de laatste dagen zonder huisvesting rond, hier en daar muziekale diensten bewijzende, tegen betaling in sterken drank. Men veronderstelt, dat de man des nachts, in beschonken toestand, op de plaats waar hij is gevonden, is gaan liggen, en het uitgeputte lichaam niet genoeg bestand tegen regen, wind en koude, des morgens is bezweken. Helaas weder een treurig en, naar wij hopen, een waar schuwend voorbeeld voor anderen die somwijlen de zwakheid hebben van door onmatigheid te worden beheerscht. Dc heer Mullens heeft gisteren avond in de sociëteit Harmonie zijne hier ter plaatse verkregen roem schitterend gehandhaafd, en is hem door den president een attest uit gereikt, waarin de bijzondere tevredenheid der aanwezige dames en heeren wordt te kennen gegeven. De Deensche ijzeren stoomboot Danmark komende van Koningsbergen, geladen met tarwe, is gisteren bij het bin nenkomen in de mond der haven, tegen de steenenglooiing gestoomd, waardoor eene belangrijke lekkage ontstond, zoodat binnen een zeer gering tijdstip zes voet water in het schip was geloopen. Oogeublikkelijk werden op order van den ha venmeester maatregelen genomen, om het schip achter in de haven, buiten het scheepsvaarwater te brengen, op eene plaats om het verder zinkeu te voorkomen. Door een duiker is het lek gestopt en het schip later lens gepompt, maakt na dien tijd geeu water meer. Het Nederl. schip Noord-Bralant, onder lossing in de haven liggende, is heden morgen door het breken der land vasten, met het ebgetij omgezwaaid, waardoor aan de Engelsche brik Estherbelangrijke schade is toegebracht. Het stoomschip Prins Hendrikden Ssten dezer, 's nam. ten half twee ure van hier naar Batavia vertrokken, is den 9den dezer, voorm. 9u. 30 m., Dungeness gepasseerd. Men schrijft van Texel, 9 Nov. Langs het geheele strand spoelen nieuwe deelen aan, ge merkt J N J Co met rood, dik 3 bij 9 duim, vermoedelijk lading van een op zee verongelukt schip. De kapitein le klasse bij het corps mariniers L. E- Geill, laatst behoord hebbende tot het eseader in O.-Indie» en van daar den 2Q dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum, ter beschikking gesteld van den commandant van gemeld corps. Z. M. heeft aan den gewezen commies bij de directie der marine te Amsterdam S. J. van Lutsenburg, wegens on geschiktheid voorde waarneming zijner betrekking, tengevolge van lichaamsgebreken, met ingang van den ln Oct. 1872, een jaarlijksch pensioen van f 856. ten laste van den Staat, toegekend. Z. M. heeft aan Adriaan Zomerland, gewezen hoofdonder wijzer te Krommeniedijk, gemeente Krommenie, verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 400. 's jaars. De monitor de Tijgerkommandant luitenant ter zeé le klasse C. J. Smith, is Donderdag jl. van Hellevoetsluis naar Rotterdam vertrokken, om aldaar te overwinteren. De N. R. C. verzekert, dat 't wrak van de Batavier door midden gebroken en dus reddeloos verloren is. The Board of Trade te London heeft geweigerd een ge rechtelijk onderzoek in te stellen naar de oorzaken der aan varing van de Batavier, daar het feit, dat beiden buiteuland- sche schepen zijn, de kennisname dezer zaak aan zijne com petentie onttrekt. De zaak zal echter waarschijnlijk voor The Admiralty Court beslist worden. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen 18 November des morgens ten 11 ure. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben den Ssten dezer tot griffier benoemd den heer mr. II. Jacobi, thans commies ter afdecling statistiek van dc provinciale griffie.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1