aardappelen P. van Twisk, terwijl de minste inschrijvers voor groenten, wasch, bier en melk, nog niet bekend zijn. Dinsdag gebeurde alhier een treurig ongeval. Een werkman op het stoomschip de Koning der Nederlandenwerd door een zwaar voorwerp getroffen en bleef op de plaats dood. Naar men verneemt, zal Zr. Ms. stoomschip de Valk den 18 dezer van hier naar Woolwich vertrekken, om er H. M. onze Koningin af te halen en naar Hellevoetsluis te brengen. Waarschijnlijk zal H. M. den 21 n dezer de terugreis aanvaarden. De tocht van Hellevoetsluis naar Rot terdam zal plaats hebben met het steomjacht de Leeuw. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan de stoom vaartmaatschappij Nederlandzal in het begin der volgende maand naar Java vertrekken. - Het stoomschip Prins Hendrikvan de maatschappij Nederlandis gisteren morgen (Donderdag) Gibraltar gepas seerd. Het weder was zeer schoon. Het stoomschip Prins van Oranjekapt. E. W. Eabri- tius, is Dinsdag ochtend ten 8 ure te Batavia aangekomen en heeft du3 de reis in 37 dagen en 20 uren afgelegd. Aan boord was alles wel. De reis van hier naar Port-Saïd werd volbracht in 13 dagen en 11 uur, en die van Suez naar Batavia in 20 dagen en 18 uur; totaal op zee 34 dagen en 5 uur. De snelste reis tot nu volbracht." Over den Hollandschen IJzeren Spoorweg, lijn Am sterdamRotterdamHelderZaandam, was het aantal rei- rigers gedurende de maand October 1872, 163,551opbrengst van het vervoer van reizigers f 141,181.38, idem van goe deren f50,899.67; totaal f 192,081.05. Sedert 1 Januari was het aantal reizigers 1,777.751 opbrengst van het vervoer van reizigers en goederen f 1,976,111.66. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal van gisteren is het wetsontwerp betrekkelijk de be smettelijke ziekten, aangenomen met 23 tegen 12 stemmen. Diusdag ontvingen wij een alarmant bericht, waarin werd medegedeeld, dat, men zeide door het springen van den ketel aan een der stoomgemalen te Schellingwoude, de toestand van het hoogheemraadschap Rijnland van zóó dreigenden aard geworden was, dat er velen op lijfsbehoud bedacht waren en ten slotte, dat de dijkgraaf van Rijnland, ■die tevens bestuurder is der Kanaalmaatschappij, voornemens is uit een dier beide betrekkingen ontslag te nemen. Wij hebben ons beijverd informatiën in te winnen, en haasten ons den uitslag daarvan mede te deelen, omdat soort gelijke berichten wellicht ook langs anderen weg verspreid zullen worden. Wat het eerste gedeelte betreft, dient dat er drie werk tuigen te Schellingwoude zijn, waarvan reeds een paar weken geleden een onklaar raakte. Van ketelspringen echter is geen sprake; er brak een stang. Onmiddelijk werd hierin voorzien en de machines werken geregeld dag en nacht. Wat het tweede gedeelte aangaat, wij worden gemachtigd te verklaren, dat het geheel bezijden de waarheid is. (A. Ct.) De luitenant t/z 2kl. P. C. Pabst, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip Buffel, wordt met 20 dezer op non-acti viteit gesteld en met 21 daaraanvolgende vervangen door den 'luitenant ter zee 2e klasse G. A. van der Mieden. De luitenants ter zee 2e klasse J. C. de Borst Ver doorn, O. Kreet de Virieu, W. M. J. Visser, E. Voetelink, jhr. J. C. E. Westpalm van Hoorn, A. G. I. baron vau Plettenberg, J. E. Sickens, G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop, J. Schimmel, C. J. de Vriese, B. P. Korte- weg, K. J. Bal, W. L. baron van Verschuer, E. Böhtlingk. jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden, J. C. Kikkert Schotborgh, de officier van gezondheid 2e klasse B. Léon en de officieren van administratie 3e klasse W. E. Klompé en E. W. Sprenger, allen dienende aan boord van Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Javaworden met den 15n dezer op non-activiteit gesteld. Bij het korps ingenieurs, mineurs en sapeur3 is be noemd tot luitenant-kolonel de majoor J. P. Holtzschue, van genoemd korps, chef van het bureel //materieel der Genie" bij het departement van Oorlog. Door Z.M. is een pensioen verleend, groot f2000. aan den hoogbejaarden predikant der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam I. Prins. Een Indische curiositeit is, dat de heer V. M. Smit, //geneesheer voor de op Java op te richten krankzinnigen gestichten", ontslagen is met recht op pensioen. Zeker is nooit een pensioen gemakkelijker verdiend, dan met het practiseeren in een krankzinnigengesticht, waarvan de eerste steen nog moet gelegd worden. De Staats-Ct. deelt mede het overzicht van de op brengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand October, ten bedrage van f8,2S5,082.11^, tegen f 7,566,959.20 over dezelfde maand in 1871; zoodat de tien eerste maan den van dit jaar hebben opgebracht f68,451,381.01 tegen f 64,240,924.23| in 't vorig jaar. Dinsdag zag op 's Lands drukkerij een merkwaardig geschrift het licht, dat bijzondere vermelding verdient. Het is een brochure van negen folio bladzijden, bevat tende de aanwijzing van niet minder dan 434 fouten van taal, stijl en correctie in het Koloniaal Yerslag over 1871. Wij hopen, dat de Regeering, wier roeping het is de eer van Nederland ook op het gebied van wetenschap en kunst naar buiten op te houden, niet zal verzuimen, een pracht exemplaar van dat zeldzame werk naar de Weeuer Tentoon stelling op te zenden; opdat wereldkundig worde met hoe veel loffelijke vlijt Neêrlands ambtenaren met de Regeering en de Staten-Generaal in het leveren van ongeëvenaarde cacographiën wedijveren. Daghl Indien onze Koningin op reis gaat, dan zijn de dag bladen gewoon die reis in verband te brengen met een aanstaand huwelijk van den Prins van Oranje. Ook thans wordt in de Bien Public verzekerd, dat de Koningin naar Engeland is gegaan teneinde pogingen aan te wenden, om de hand van Prinses Beatrix, de jongste dochter van Ko ningin Victoria, voor den Prins van Oranje te verkrijgen. Het bericht zal in ons land wel weinig geloof vinden. Vaderl Tn den Iiaagschen gemeenteraad is het voorstel gedaan om de kermis af te schaffen. Dit voorstel is verworpen met 24 tegen 11 stemmen. De Standaard deelt een adres mede van een hoofd ambtenaar, dien liet blad N. N. noemt, en welke zich wendt tot de Eerste Kamer, niet met een verzoekschrift tot ver werping van de wet betreffende de besmettelijke ziekten, maar met een protest tegen die wet. Daarin verklaart hij, dat hij (N. N.) aan den Staat het recht niet toekent om buiten den Christus Gods om, maatregelen te nemen tot bevordering der volksgezondheid. 'tls mogelijk dat N. N. een hoofdambtenaar is, maar 't ziet er toch treurig met dat hoofd uit, als hij den Staat het recht wil ontzeggen, om voor de openbare gezondheid te zorgen. Als de Staat dat recht niet heeft, mist de gemeente het eveneens, en had N. N. dus zijn zin, dan zou men ten gevolge van vuilheid en onreinheid spoedig allerlei ziekten zien ontstaan en zich voortplanten. Dit moge dan zijn, in de nevelachtige terminologie van N. N. ter eere van den Christus Gods maar zulk eene hulde zijn wij niet bereid Dezen te brengen. Eeue godsdienst die de onzindelijkheid bevordert, worde aan den hoofdambtenaar N. N. overgelaten. De commissie uit het provinciaal gerechtshof in Noord- Holland, tot het afnemen van examen tot benoembaarheid als notaris, heeft heden als kandidaat-notarissen toegelaten, de heeren P. E. Th. Pet en C. Pino van Amsterdam en D. Costerus van Monnickendam. Meu meldt uit Amsterdam, 12 Nov. Aangaande de Nederl. schepen /llcgone, kapt. Woelders qq19 April van Batavia naar Amsterdam vertrokken en den volgenden dag Straat Sunda gepasseerd, en Jeannette Mariannekapt. Ver zij], 31 Mei van Lagos naar Londen vertrokken, heeft men sedert niets vernomen. Naar men verneemt zullen in de wekelijksche verga dering der leden van het collegie Zeemanshoop te Amsterdam, op Dinsdag 19 November e. k., twee gouden medailles uil- gereikt worden, door de Association Scienlijique de France toegekend aan de scheepsgezagvoerders P. C. Rosier, voerende het schip liestevderen C. A. Trappen, voerende het schip Java Packet, als belooning voor uitmuntend gehouden me teorologische journalen. Zaterdag 23 dezer en volgende dagen zal er weder eene groote boekenveiling te Amsterdam gehouden worden door den heer II. G. Bom, Warmoesstraat bij de St. Olofspoort M 403. Zij bestaat uit de verzamelingen van wijlen de heeren J. H. Sonstral, predikant alhier, dr. J. J. Droz ValkenH.J. Jacobson, med. doctoren te Amsterdam en mevr. II. M. Eisler, wed. II. Rijfsnijder. Zij is rijk gesorteerd in alle vakken van wetenschap en kunst, alsook in kostbaar plaatwerk en andere bijkomende zaken. Gegadigden zullen voorzeker hier ruim schoots gelegenheid vinden om zich van menig gewenscht boekwerk of ander voorwerp te voorzien. Men schrijft uit Hellevoetsluis, 12 Nov. Deze morgen kwam alhier de eerste sloep, zijnde de op Hoop van Zegenvan Pernis, uit zee aan met zestien ka beljauwen en ongeveer 160 schelvisschen. Men meldt uit Zwolle, 9 Nov. Op de heden alhier gehouden jaarmarkt van vette ganzen was groote levendig heid door ruimen aanvoer en veel bezoekers, waaronder echter meer kijkers dan koopers. Op de vóórmarkt van gisteren avond werden voor de beste ganzen tot f7. be steed. Die minder vet en lichter in gewicht waren, kon men koopen voor f 4 a 4.50./ Door opkoopers werd voor verzending naar het buitenland veel genomen. Men schrijft uit Sneek, dd. 13 Nov. //Als vervolg op ons bericht over de gehouden vergadering van de verschillende sub-comite's voor den Noord-Hollandsch- Erieschen spoorweg, kunnen we meêdeelen, dat reeds bij het gemeentebestuur van Sneek een schrijven is ontvangen, waarbij

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2