3jngc5aniJcn. BURGERLIJKE STA\D DER GEMEENTE TEXEL. wordt bericht, dat eerstdaags een gemachtigde van de heeren Vignolies Co, met drie ingenieurs alhier zal aankomen teneinde, in overleg met den gemeenteraad, de plaatsing van het station te bepalen en tevens de uoodige kaarten van de plans te vervaardigen." Men schrijft uit Dalfsen, 13 Nov. De oudsten tan dagen herinneren zich niet dat zoo vroeg als thans zulk eene massa sneeuw is gevallen het was hier zoo erg dat de communicatie zoo goed als gestremd was. Bij bet afzenden van dit bericht houden de sneeuw en de storm nog steeds aan. Door den oostenwind is de rivier vallende. Te Roodeschool, gemeente Middelstum is een achtjarig meisje door de wieken van een molen zoodanig getroffen, ,dat het kind onmiddelijk een lijk was. Van goed ingelichte zijde ontvangt het 7). v. Z. IJ. uit Maastricht het volgende hoogstbelangrijk bericht //Een allergewichtigst rechtsgeding is dezer dagen voor de rechtbank alhier aanhangig gemaakt. Het wordt gevoerd tusschen den lieer Chassepot, te Parijs, den bekenden uitvinder van het achterlaadgevveer, dat zijn naam draagt, en den heer ■de Beaumont, te Maastricht, die het model geleverd heeft van het geweer, hetwelk voor de bewapening van het Nederlandsche leger aangenomen is, en door vvien reeds eenige duizenden geweren, volgens dat model, aan de regeering afgeleverd zijn •en nog andere moeten afgeleverd worden. //De heer Chassepot, die hier te lande voor zijn stelsel van geweer geoctrooieerd is, beweert dat het geweer van den heer de Beaumont in werkelijkheid niets anders is dan een Chassepot-geweer, waaraan eene enkele wijziging is aangebracht. Zich beroepende op zijn octrooi, beschuldigt hij derhalve den heer de Beaumont van ongeoorloofde namaking van het ge octrooieerde voorwerp en vraagt bij hem betaling eener som van f 499,000, als vertegenwoordigende den koopprijs der reeds afgeleverde geweren, onder voorbehoud om zijne rechten te doen gelden op de geweren, die nog nader moeten afgeleverd worden. //De heer Chassepot doet uitkomen, dat in zijn octrooi wel is waar bedongen is, dat het niet geldt voor de geweren, die de Nederlandsche regeering zou kunnen goedvinden te laten vervaardigen in hare eigen werkplaatsen of in particuliere fabrieken hier te lande, maar dat dit beding geen toepassing vindt op de geweren, door den heer de Beaumont afgeleverd, wijl deze in Pruisen vervaardigd zijn. Ook zegt hij, kan de heer de Beaumont zich niet beroepen op een octrooi, dat hij van zijne zijde verkregen heeft voor eene verbetering van het Chassepot-geweer, daar dit octrooi hem alleen bevoegdheid geeft om die verbetering op Chassepot-geweren toe te passen, niet om zelf Chassepot-geweren te vervaardigen of in te voeren. //Men verzekert,'dat de heer Chassepot voornemens is de geweren, die nog door den heer de Beaumont moeten afge leverd worden, in beslag te nemen, zoodra zij hier te lande zullen aankomen De Javasche Courant van den eersten October bevatte het volgeude, omtrent de expeditie naar Deli Een van den resident van Riouw heden bij de Regeering ontvangen te legram, meldt omtrent Deli het volgende Goede tijding, kampong Lamargo enversterkingen genomen en bezet. Aan onze zijde geen dooderi de luitenant Prager, een Europeesch sergeant en een korporaal gewondde laatste gevaarlijk. Ove rigens zijn verscheidene Europeanen en inlanders door randjoes ver woud." De Javasche Courant van den 8n zegt daaromtrent //Luidens eene van den kommandant der expeditionaire troepen in Deli ontvangen telegrafische depêche, is den 2n dezer de stelling bij Laoe-Potah, na een kort gevecht, door den vijand ontruimd, met achterlating van twee kanonnen. //Aan onze zijde waren geen verliezen geleden men telde zelfs geen enkelen gewonde. Het verlies des vijands was onbekend. Men schijnt naar Tandoe Benoewah te willen op- rukkeu, een punt van veel belang voor het verkeer der Bat- taklanden, teneinde de onafhankelijke Battaks te noodzaken de twee hoofden van den opstand niet langer te steunen. //De overste Von Hombracht is alhier teruggekeerd." De Javasche Courant van den eersten Oct. bevat de volgende mededeeling //Blijkens telegrafische berichten van Padang, van 15,16 en 21 September jl., is in de laras Tjilatang (Fort de Koek) een samenzwering onder eenige geestelijken van minderen rang ontdekt, die ten doel had om opstand te verwekken. //Door arrestatie van de schuldigen is het complot, zonder de minste rustverstoring, bijtijds verijdeld. //De bevolking bleef volkomen rustig en de passers werden even druk bezocht als naar gewoonte." Bij de universiteit te Bonn studeert thans een Japan- nees in de rechten. In het geheel zijn er tegenwoordig op de Duitsche Universiteiten te zamen 80 Japansche studenten. Een gelijk aantal zijn er in Engeland en ook in Frankrijk. In Duitschland studeeren zij allen op kosten der Japansche Regeer ing. De Koning van Saksen heeft, ter gelegenheid van zijn vijftigjarig huwelijksfeest, uit zijne particuliere middelen een fonds van 10,000 tlialer opgericht, waarvan de renten zullen strekken ten voordeele van behoeftige echtparen, die hun gouden bruiloft vieren. Er is bepaald dat die ondersteuning moet worden verleend zonder onderscheid van godsdienst. In het vorige kwartaal zijn te Londen 64 personen ge dood en 748 verminkt door paarden en rijtuigen. De aardappelen in Ierland zijn zoo schaarsch en duur, dat op hoog bevel in de gevaugenissen drie keer in de week brood in de plaats wordt gegeven. De kosten van onderhoud voor een soldaat bedragen in Engeland jaarlijks 2500 fr.in Rusland 1202, in Frank rijk 1172, in Belgie 1047, in Duitschland 975, in Turkeije 922, in Italië 917, in Denemarken 8ü0, in Spanje 775 en in Oostenrijk 720 fr. Het onderhoud* van leger en vloot vordert van de Staats- begrooting in Rusland 34 pet.in Engeland 33, in Frank rijk 32, in Denemarken 29, in Duitschland 27, in Turkeije 23, in Belgie 21, in Oostenrijk 19 en in Italië en Spanje 16 pet. Het eerste voorbeeld, gelooven wij, van Europeanen die een studie van de taal der Bosjesmannen maken, wordt ge leverd door dr. W. H. Bleek en zijn neef, aan de Kaap de Goede Hoop. Zij beginnen reeds vrij wel in die taal te huis te geraken. Yooral de mythologie der Bosjesmannen moet volgens hen zeer belangwekkend zijn. De schade welke door den brand te Boston is teweeg gebracht, wordt begroot op 80 millioen dollars. Voornamelijk hebben de kapitalisten der stad, die de verliezen dragen kunnen, schade geleden. 930 magazijnen, kantoren, enz., en 60 particuliere huizen zijn door de vlammen vernield. De Bostonsche assurrautiemaatsehappijen betalen 50 pet. Men neemt reeds maatregelen voor den weder opbouw. Er heerscht volstrekt geen paniek. Van alle kanten daagt hulp op. Be Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Het stoffelijk overschot van ecu hooggeplaatst persoon, een vorst, een graaf of een baron, werd ter aarde besteld. Jhr. A. of Mr. B. hield een aanspraak die gedrukt en uitgegeven werd uit weelde, doch met graagte werd aangekocht omdat het hooggeplaatste personen betrof. Thans ziju gedrukt eu uitgegeven „Drie Lezingen of aanspraken," niet uit weelde, niet door cou Jhr. ol' Mr. gesproken, maar door een eeuvoudigen dorpsschoolmeester. Zijn zinnen en woorden daarom minder gelukkig ge kozen en minder van gehalte Ik zeg neen, maar vraag koopt men nu ook even graag? Of weigert men hier, omdat de schrijver laug geplaatst is? Kan er uit Nazareth iets goeds komen Toout men geen kooplust, omdat de uitgaven plaats heeft'in Jt financieel belang, waarom bet niets zou waardig wezen, eu de verspreiding tot geen nut zou strekken? Dwalende dwazen. Inhoud en uitvoeriug verdienen ondersteuning, daargelateu het doel der uil- gave. Het doel der uitgave zou alleen financieel belang zijn 't is niet waar. De schrijver kou met dat doel voor oogeu zoo uiet schrijven. Het is een opwekking tot een godsdienstig en maatschappelijk, zedelijk leven, een schrijveu dat waarlijk wel een plaatsje verdient in alle christelijke huis gezinnen, ook in dat vau den Israëliet. Ongelukkig, dat zulk schrift door den vervaardiger in zijn fiuaucicel belang moet worden uitgegeven. Dat zegt ons ook wairlijk: „De paarden die de haver verdienen, krijgen ze niet." Kortgeleden berichtte de schrijver mij dat hij alle ondersteuning en goeden wil ondervond van de Texelsche predikanten. Ben er van had ingeteekend voor 6 exemplaren, twee ieder voor 3, eu een voor 2, terwijl de andere leeraars zich wilden beijveren 't getal int eekenaren te vermeerderen. Modern en niet modern, slaan op Texel de banden ineen, om de te Oost gevierden school meester de vruchten zijns arbeids te doen plukken, omdat die arbeid waarlijk vruchten verdieut. Al treureudc vernam ik zijne woorden, dat hij uit de gemeente den Helder nog geen enkele inteekening bad ontvangen. Onze gemeente, die 't weldocu ook ouder de rubriek liarer daden rekent; onze gemeente, die een 12tal jaren de dienst van des schrijvers vader als onder wijzer der weezen genoot,- onze gemeente, die ook verdienste weet te bc- loouen; onze gemeente, die ook voor andere gemeenten niet ouder doet en die ook modern en niet modern vertegenwoordigt onze gemeente, nog geheel onbekend in 'taanteekenboek van den schrijver der „Drie Lezingen" 't is moeilijk te gelooven; toch kan het waar zijn. Zou de reden ook hier, daariu zijn gelegen, dat de schrijver geen Jhr. of Mr. is? Wij hopen het niet, want de waarheid en het goede willen we immers altijd aannemen van vrieud en vijand, van bekende en vreemdeling. Dat onze geineeute dau spoedig met een hoog cijfer moge prijken in het aanteekenboek van den schrijver. Hebben boekhandelaars en onderwijzers den moed niet om iemand in onze gemeente met een inteekcnlijst te laten rondgaan Daarmede zouden zij zeker een nuttig werk verrichten. X. Heldek, Nov. 1872. CORRESPONDENTIE. De plaatsing van het artikel, aanvangende met„Er was eens een timmerman", wacht steeds op de toezending van het vervolg en slot. Vau 7 17 November 1872. ONDERTROUWD Albert Ruiter, weduwnaar vau Engeltje Dijker en Antje Bischoff. GETROUWD: Geene. GEBOREN Cornelia, dochter van Willem Bosland en Johanna de Graaf. Vrouwtje, dochter van Cornelis Eelman Pz. en Trijntje List. Frouwtje, dochter van Jan Kuijper Gz. en Antje Drijver. Johannes De- odorus, zoon van Jan Wilhelmus Aerts en Dieuwertje Schaatsenberg. Maartje, dochter van Jan Blom en Hendrikje Zegel. Pietje, dochter van Hendrikus Sikkelen en Antje Drijver. OVERLEDEN: Pieter Hin, oud 55 jaar, weduwnaar van Pietertje Schramme, overleden te Leeuwarden. M It K T B I! R I C H T E N. SCHAGEN, 14 November. -Paarden faOssen faStieren f130 a 175, 160 Gelde Koeien f140 a 280, Kalf-koeien f170 a 280, Vaarsen f 120a 160, Hok- keliDgcn f50 a 80, 5 Nuchtere Kalveren f 14 a 21, Eng. Rammen fa

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3