Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing van drie leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, is ge kozen de heer A. J. van Kelckhoven en moet voor de beide aodere leden eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren D. de Lange, P. C. van der Meulen, M. J. Manheiua en Mr. Ch. Bosch Reitz. - De officier van gezondheid 3e klasse G. Pranken is met den 21n dezer geplaatst bij het hospitaal der marine alhier. Men schrijft van Texel, 19 Nov. Gisteren avond werd alhier het 50jarig bestaan van ons Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, fees telijk herdacht. In het voor deze gelegenheid net versierde Nuts-lokaal, werd de feestrede uitgesproken door den vice- president, den heer Bakels. In eene keurige redevoering heeft hij de geschiedenis van ons Departement op boeiende wijze medegedeeld; de verplichting aangetoond, om aan de behoeften van den tegenwoordigen tijd te voldoen en al de aanwezigen tot feestvreugde gestemd. De volgende bijdragen, meest alle op het feest toepasselijk, werden afgewisseld door muziek. Menig woord werd er gesproken, dat getuigde van liefde en belangstelling, om ons Departement aan het doel der Maat schappij te doen beantwoorden. De zaak van de Charkeigh't schip dat de Batavier overstoomde, kan, naar men beweert, niet voor de Engel- sche admiraliteit worden behandeld, daar het eigendom is vau 't. Egyptische gouvernement. Tot hulponderwijzer aan de St. Maartensbrug, gemeente Zijpe, is benoemd de heer Jobs. van der Wijk, hulponder wijzer te Purmerend, en zulks ter vervanging van den heer B. Soers, die benoemd is tot onderwijzer in Ned. O.-Indië. Men meldt uit Zaandam, 19 Nov. Sedert het adres» door ruim 16Ö ingezetenen dezer gcmceute den Raad aan geboden, houdende verzoek om de schooluren op alle scho len te bepalen van 's morgens 9 tot 12 ure en 's namid dags van 8 tot 6 ure, een afwijzend besluit tengevolge had, is door eenige onderteekenaars daarvan het besluit genomen tot oprichting van een bijzondere school voor meer uitge breid lager onderwijs. Het plan, door die heeren op touw gezet, schijnt thans spoedig tot uitvoering te zullen komen althans werden door hen gister twee naast elkander staande panden aangekocht, voor school en onderwijzerswoning, terwijl zij in de keuze van een hoofdonderwijzer spoedig denken te slagen. Een kwade luim van het gemeentebestuur zal dus een geduchten concurrent aan de openbare school bezorgen. Den 28 November zal van wege het bestuur van het Groot-Noordhollandsch kanaal aan het lokaal van het pro vinciaal bestuur te Haarlem worden aanbesteedhet drie jarig onderhoud van genoemd kanaal, in zeven perceelen. Bij de Oranjesluizen is de vlet van een man, die een ander wilde te hulp komen, in de draaiing van de stroomende sluizen geraakt en omgeslagen, tengevolge waarvan de op varende verdronken is. Het Handelsblad verneemt, dat voor het Thorbecke- monument in het geheele land tot dusverre ongeveer f 30,000 i s bijeengebracht. Het studentenkorps te Leiden heeft besloten f 500 te bestemmen als bijdrage voor gezegd monument. Woensdag voormiddag is H. M. de Koningin, met ge volg, op de terugreis uit Engeland naar de residentie, te Rot terdam aangekomen. Nadat H. M. zich Dinsdag voormiddag te Gravesend aan boord had begeven van Zr. Ms. raderstoomschip de Valky is dit vaartuig ten 9 ure naar zee gestoomd en Woensdag morgen ten half 7 ure te Iiellevoetsluis binnen- geloopen. Aldaar is H. M. overgegaan aan boord van het Koninklijk stoomjacht de Leeuwhetwelk ten 8 ure vertrok eu ten ruim 10 ure te Rotterdam aan wal kwam bij het terrein van het Rijnspoorstation, alwaar op het gebouw en de aan legplaats de Nederlandsche en Wurtembergsche vlaggen wap perden. Inmiddels waren op het terrein tot de ontvangst van H. M. aangekomen Z. K. H. prins Alexander, vergezeld van mr. L. N. graaf van Rand wijck, Grootmeester van H. M. hofhouding wijders de heer burgemeester en de komman danten der te Rotterdam gestationneerde monitors Heiligerlee en Tijger. Nadat de Prins zich met de genoemde heeren aan boord had begeven, werd H. M. door Z. K. H. verwel komd en naar het stationsgebouw geleid, onder het aanhoudend gejuich der talrijke volksmenigte, die op de kaden op het plein geschaard stond. De heer burgemeester deed vervolgens H. M. en den Prins uitgeleide naar den gereedstaanden spoortrein, waarmede H. M. de reis naar de residentie heeft voortgezet. Zr. Ms. stoomschip de Valk kwam gisteren voormiddag alhier terug. Naar men verneemt, hebben, evenals de telegrafisten te Rotterdam en elders, sommige deurwaarders in Zeeland zich onlangs tot den minister van Justitie gewend om, met het oog op de duurte der levensmiddelen, te worden belast met de werkzaamheden, die thans door den rijksveldwacht en de marechaussee worden verricht en die uit hunnen aard tot den werkkring der deurwaarders behooren, doch is daarop afwijzend beschikt. De surnumerair van het postkantoor te Alphen, de heer P. A. G., oud 19 jaren, heeft zich Zaterdag jl. des avonds te 9 ure, uit de voeten gemaakt met de kas van het kantoor, welke op dat oogenblik ongeveer f400 inhield. Des ochtends van -dien dag was hij, voor eenige dagen, met de tijdelijke waarneming van het kantoor belast geworden. Reeds des nachts te 2 ure was hij te Rotterdam in handen der politie. Zijn voornemen om Zondag ochtend met de En- gelsche boot te vertrekken is daardoor verijdeld. Bestuurdêren der vereeniging medalje der Citadel van Antwerpen uWat ook vall', trouw staat pal", verzoeken bekend te maken1dat het geheele voorloopig programma, zooals het in de verzonden circulaire van 20 Oct. 11. was om schreven, thans geheel van kracht is verklaard en als offi cieel kan worden aangenomen 2. dat voor de deelnemende gerechtigden door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij de vracht voor heen en terug op de helft is verminderd; 3. dat voor dezelfden door de Nederl. Rhijnspoorwegmaatschappij de vracht voor heen en terug en voor twee dagen i3 gelijk gesteld met den prijs van een dag; 4. dat voor logementen zooveel mogelijk zal worden gezorgd en logementhouders dus zoo vriendelijk zullen zijn op te geven, tegen welk tarief en hoeveel plaatsen op 29 Nov. en 1 Dec. a. s. beschikbaar zijn, 1t liefst in de nabijheid van 't Paleis voor Volksvlijt; 5. ein delijk nog, dat het feest niet uitsluitend voor de Citadellers, maar ook voor de dragers van de zilveren en metalen kruisen, enz. kan geacht worden toegankelijk te zijn, alles onder de daarvoor gestelde conditiën. Naar men verneemt, wordt bij onderscheiden veehou ders in de provincie Utrecht het inenten van het vee tegen longziekte zeer veel in toepassing gebracht. Dit is vooral een gevolg van de bepaling der regeering, dat wanneer een dier van den koppel aan longziekte sterft en afgemaakt wordt, het mede aanwezige vee, niet ingeënt zijnde, alsdan mede zal afgemaakt moeten worden. Het valt echter zeer te be treuren, dat deze strenge, maar hoogst nuttige maatregel niet uit eigen beweging bij de veehouders is genomen. De heer P. H. Kousrnaker Jr. te Breskens heeft bij deurwaarders-exploit het kerkbestuur doen nanzeggen, dat hij niet langer lid wil zijn van de Nederduitsch hervormda gemeente in Nederland. Door den stations-chef te Steenwijk is, naar men zegt, proces-verbaal opgemaakt tegen een reiziger welke zich veroorloofde //afluiden" te roepen, een sein dat alleen door den chef behoort te worden gegeven eu tot aanduiding van het vertrek van den trein dient. Men meldt uit Maastricht. 19 Nov.: Bij een jacht partij, welke dezer dagen op het landgoed vau den heer Merkelbach, burgemeester van Wittem, plaats had, werden door 8 geweren 122 hazen en 50 konijnen geveld. Een schoon gezicht bij die jacht was het, toen 80 hazen de linie hunner bestrijders trachtten door te breken. Het schip Wubke Veltmankapt. Kraai, van Drammen raar Holland, is 60 mijlen van Lowestoft door het volk ver laten de kapitein en 2 man gered, de overigen verdronken. Het schip is sedert te Tarmouth binnengebracht. De olifant in den Jardin de3 Plantes te Parijs verkeert in belangwekkende omstandigheden, waarvan de termijn weldra verstreken zal zijn. De geleerden, welke tot deze instelling in betrekking staan, zien in gespannen verwachting dat oogen blik tegemoet. Deze gebeurtenis, schier zonder voorbeeld in de geschiedenis der tamme olifanten, wekt zelfs buitenslands groote belangstelling. Uit verscheidene oorden hebben geleer den gemeld, dat zij voornemens zijn de bevalling bij te komen wonen. Anderen zullen per telegraaf worden gewaarschuwd,- wanneer het oogenblik nadert. De minister van marine in Frankrijk heeft eene circu laire uitgevaardigd tot het te keer gaan van de dronkenschap bij de marine. Hij heeft bevolen, dat eiken Zondag de Damen der personen, onverschillig van welken rang, die gedurende de afgeloopene week strat hebben ontvangen wegens dronkenschap, afgelezen zullen worden op de dagorder der compagnie. Dinsdag 11. is voor de rechtbank der gezworenen te Emmerik het proce9 aangevangen tegen 18 ingezetenen dier gemeente, die op den In April 11. de feestvreugde te 's Ilee- renberg hebben verstoord, verschillende personen mishandeld en vensterruiten ingeworpen hebben. De beschuldigden ont kennen hun schuld: zij beweren onschuldige toeschouwers geweest te zijn, terwijl zij de gansche zaak, waarvan zij be ticht worden, op de Hollanders werpen. Volgens hun zeggen zijn zij voornamelijk door de vrouwen geprovoceerd. Bij het voorloopig verhoor daarentegen hebben zij een nauw keurig verslag gedaan van het gebeurde en hun deelneming bekend. Woensdag is een aanvang gemaakt met het getuigenverhoor. Verscheiden huizen van Zürich en Neufchatel hebben uit Amerika en Australië aanzienlijke bezendingen gedroogd ossen-, schapen- en varkensvleesch doen komen, en zoo de proefnemingen met dat vleesch al niet in alle opzichten vol daan hebben, zijn de prijzen van het gewone vleesch zoo hoog dat men de proef wil doorzetten en over eenige bezwaren gaarne heen stapt. Het vleesch is zeker niet versch, maar in elk geval gezond, voedzaam en goedkoop. Te Zürich wordt het Noord-Amerikaansche ossenvleesch verkocht tegen 33

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2