BÜRCEllLlJIÏËTmD DER GEHEE.ÏÏE TEXEL centimes (16^ cent) de vijf ons: varkensvleesch tegen 55 cen times de vijf ons: bij bestelling van 25 kilo, 53 centimes de vijf ons; gezouten en in de lucht gedroogd spek 60 c., bij bestelling van 25 kilo 57 c. De Correspondance Sccindinave schrijft Een orkaan, ge weldiger dan bij menschengeheugenis ooit gewoed heeft in deze streken, is in den nacht van 12 op 13 dezer losgebroken. Te Kopenhagen is de schade betrekkelijk gering het regende dakpannen in de straten stellages werden omgeworpen, huizen beschadigd, ramen uitgerukt en in den omtrek hooge fabriek- schoorsteenen neêrgeveld. In den tuin van het koninklijk paleis zijn vele eeuwenoude boomen ontworteld, evenzoo in het park Bernstorff, dat ook aan de vorstelijke familie behoort. In de haven steeg de zee zeer hoog, doch zonder de stad te over- stroomen, maar zij was zoo onstuimig, dat de schepen,-die voor anker lagen, onophoudelijk tegen elkander bonsden en velen van huDne ankers werden afgeslagen. Verscheidene kleine vaar tuigen werden op de Langeline, eene wandelplaats, geworpen, waar een groote menigte het schouwspel eener schipbreuk kwam bijwonen. De rijtuigen buiten de stad werden omgeworpen: tusschen Kopenhagen en een nabijgelegen dorp telde men er niet minder dan twintig, die op den weg lagen. Maar nog grooter zijn de verwoestingen in de provinciën. Uit de volgende feiten kan men ze beoordeelen. Te Kjoege, aan de golf van dien naam, vijf mijlen ten zuidwesten van Kopenhagen, is het gansche zuidelijke gedeelte der haven en het spoorwegstation onder water gezet en is alle gemeenschap verbroken. Er zal een week noodig zijn eer deze weder hersteld is. Te Swendborg, Assens op het eiland Bornholm, te Dragoe op het Amager eilaDd, stonden alle gebouwen onder water. Een schiereiland op het eiland Falster, verdween geheel en al en men vreest dat al de bewoners daarbij zijn omge komen. Praestae en Roedby stonden, met den omtrek, twaalf uren lang onder water, dat tot eene hoogte van 3 ei steeg. Al de ingezetenen zijn met booten gered, maar de schade is niet te berekenen. Vooral de steden aan de Oostzee hebben veel geleden die aan het Kattengat zijn betrekkelijk nog ge spaard. Het aantal schepen, dat vergaan is, kent men nog Diet, maar kort vóór den storm zag men van Bornholm meer dan honderd schepen en deze zijn allen verdwenen. Langs dege- heele kust zijn er schepen verongelukt. Ten zuiden van Kjoege alleen liggen er 21 op het strand geworpen. In die wateren telde men meer dan honderd vaartuigen, die met de kiel naar boven lagen en op welker afgeslagen masten, enz. de schepe lingen dreven. Op de Zweedsche kust is eene stoomboot, die dienst deed tusschen Stockholm en Kopenhagen, met man en muis vergaan. Térstond na het vernemen van de ramp is eene oorlogstoomboot derwaarts vertrokken evenzoo zijn op de geheele kust middelen tot redding aangewend. Overal zijn du commissien opgetreden om aan de slachtoffers van den orkaan bijstand te verleenen. De Engelsche stoomboot Albert, varende van Grimsby opAntwerpeD, heeft Dinsdag jl. op zee een Noorsche bark, op de lading drijvende, ontmoet. Drieman zaten in het want. Het weder was zeer stormachtig met hooge zeeën. Van de stoom boot trachtte men met sloepen het volk te redden; tot twee malen toe sloeg de sloep om. Eindelijk mocht men er in slagen óén man te redden, twee anderen werden door de zee tegen het schip doodgeslagen. De geredde verhaalde, dat de gansche bemanning was omgekomen. Een man zat nog, half naakt, dood in het tuig. Nadat het schip verlaten was, barstte het hout uiteen. In het stadje Mennelinck, in de Russische provincie Ufa, woonde een molenaar met zijn huisgezin. Eenigen tijd geleden werden zij des avonds door drie Tartaren overvallen, die hen eerst onder de hevigste martelingen noodzaakten te zeggen waar hun geld geborgen was, en hen daarna door bijlslagen om hals brachten, met uitzondering van een meisje, dat zij gebonden in een hoek lieten liggen. De moordenaars maakten zich daarna van alles meester, wat waarde had, en zetten zich toen, nog met bebloede handen en kleederen, te genover het van pijn en angst kermende meisje neder, om te eten en te drinken. Eindelijk werd een der snoodaards het kermen van 't meisje moede, en om er een einde aan te ma ken, begoot hij haar geheel met kokend water. Middelerwijl was echter de zoon van den molenaar uit het naaste dorp te huis gekomeD. Deze ziet door het venster wat er gebeurd is en, zonder zijne tegenwoordigheid van geest te verliezen, haalt hij uit een schuurtje een zwaar breekijzer en vat daar mede post aan de deur, waar hij, door de duisternis beschermd, de moordenaars afwacht. Twee hunner werden, toen zij de deur uitkwamen, geveld door de krachtige slagen van den woedenden aanvaller, terwijl ook de derde, na eenige wor steling, door hem werd dood geslageD. Daarop het huis bin nengaande, vond de zoon de misvormde lijken zijner ouders, terwijl ook de wouden van 't meisje zoo lievig waren dat zij geen herstel deden verwachten. Men schrijft uit New-York, 21 November Er is opnieuw een brand te Boston uitgebarsten. De ver liezen bedragen 350,OüO dollars. In de tabaksmagazijnen in Jersey city is brand ontstaan. De verliezen bedragen éen millioen dollars. In New-York heeft men op een millioen inwoners 101883 leerlingen en 2765 onderwijzers, of 1 op de 36 leerlingen. De kosten van het ouderwijs bedragen daar ruim 8 millioen gulden of 77 gulden per kind. In Engeland zijn in het vorige jaar 35999 mannen en 49522 vrouwen gehuwd, die niet in staat waren hun naam te teekenen. De American JRailwood Gazette deelt het volgende mede, waaruit men kan zien hoe aangenaam' het reizen op Ameri- kaansche spoorwegen somtijds wezen kan. Het volk uit den omtrek van Ladore beklaagde zich, dat de treinen van den Missouri, Kansas en Texasspoorweg hun vee doodden, zonder dat dë Maatschappij geneigd was daar voor schadevergoeding te geven. Uit wraak, om deze rekening te vereffenen, besmeerden zij de rails over een aanmerkelijken afstand met groene zeep, waarvan het gevolg was, dat de treinen een halven dag te laat aankwamen. Van 1421 November 1S72. ONDERTROUWD: Gecne. GETROUWD: Albert Kuiter, weduwuaar van Engel tja Dijker en Antje Blschoiï GEBOREN: Michicl, zoon van Cornelis Knip en Marretje Witte. Jan, zoon van Jacob Hagen eu Anna Zwijgers. Hendrika, dochter van Pieter Kalis Cz. en Hendrikje Zegel. Sanderiua, dochter van Willem Stark en Elisabeth Jacobs. Annn-Catharina, dochter van Jan Kaan en Maria Verbaarschot. Dirkje, dochter van Gerrit Roosendaal en Catharina van den Bosch. Grietje, dochter van Tjeerd Dijkstra en Ariaantje Boon. Marret;e, dochter van Harmcn de Wijn en Dirkje Groenveld. OVERLEDEN Hendrika Kalis, oud 15 uren, dochter van Pieter Kalis en Hendrikje Zegel. ItRGERMJKR STAM) DER ®ïE!ii\?U ZIJPF Van 1 lot 15 November 1872. ONDERTROUWD Gerrit van den Brink, jonkm. te Helder, en Johanna Borst, jonged. te Zij poeerder te Schagen Teunis Smit, joukm. en Neeltje van der Aarde, joimed. beiden te Zijpe. GETROUWD: Geeuc GEBOREN Gerrit, zoon van C. Boontjes eu C. Hagen Carel Bernard, zoon vau F. A. Schröder eu M. Louwe Albert, zoon van J. Brouwer en G. Kos Maria, dochter van I). Koning en G. de Vries; Pictertje, dochter P Delver en P. de Groot Johannes, zoon vau J. Kooijmau en C. Roozeu- daal OVERLEDEN; Jacob dc Boer, 78 jaar, weduwnvan A. Keijzer Neeltje Bakker, 55 jaar, vrouw van A. Kos; Hendrik. 21 jaar, zoon vau W. Prins en C. M. Breed; Johannes, 22 maanden, zoon van C. Hoedjes eu D. Mo lenaar; Cornelis 22 jaar, zoon van C. Brouwer en G. Vries; Pieter van Twuijver, S3 jaar, man vnn A. Breed; Willem, 3 weken, zoon van J. Zon eu A. Leeuders Jolian Peter, 3 weken, zoou van P. Jupiju en N. Fehrcs MAIt K TBKRICttT E N. SCHAGEN, 21 November. 2 Paarden f70 a 100, Ossen faStieren f a70 Gelde- Koeien 1'160 a 210, Kali-koeieu I'220 a 290, Vnarsen f 90 a 130, Hok- kelingen f70 a 80, 7 Nuchtere Kalveren I'14 a 22, Eng, Rammen fa -t—936 Magere Schapen f 24 a 28, Vette Schapen f 32 a 38, Lammeren f 22 a 32, 5 Bokken en Geiten f 4.a 9, 5 Magere Varkens f 12 a 23. 5G Biggen f 7| a 12, Kouijneu 25 a 65 ets, Kippen 50 a 200 ctEenden 60 a 75 ct., Duiven a ct., Boter per kg. 1' 1.50, Ivaas per kg. 40 a 45 ct. Kipeieren per 100 f5.50 a 6, Eendeicreu per 100 f-.a -. ROTTERDAM, 21 Nov. Gkanen. Tarwe. 128,29 Bovenlandsche f 15.85; 131/32 ffi puike nieuwe Fransche bij partijen f 15.85; 126/27 lE jarige Odessa Poolsche f 15.40. Rogge. 122/23 Vlaamsehe f 10.45, en bij partij f 10.30; 128/29 f§ Canada f10 75; 117/lS t§ onfrissehe jarige Odessa f8.75. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtZeeuwsche Jammen f 2.75 a 3 50; Fransche 1'2.80; Geldersche ronde Wolkammers f3 a 3.40; Roode f 2.90 a 3.40; Pruisische f2.50 a 2.70. Met redelijken aanvoer. LONDEN, 21 Nov. Ter Veemarkt vau lieden waren aangevoerd Runderen 1200; Schapen en Lammeren 6000; Kalveren 200; Varkens 100. Prijzen: Beste Runderen 6/10, Schapen en Lammeren 6/10, Kalveren 6/4, Varkens 4/6 per steen. Dinsdag'26 Nov. vertrekt van hier de O.-I. landmail via Triest,per laatste trein. Donderdag 2S Nov. vertrekt van hier de O-I. landmail via Brindisi, per laatste trein. Zaterdag 30 Nov. vertrekt van hier de W.-I. mail via Southampton, per eerste trein. A D V E 11 T N I IV. C. de GKOOT EN G. PRINS. Beider20 November 1872. Wegens familieomstandigheden geen receptie. Eenige en Algemeene kennisgeving. Al degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan Mevrouw de Wed. J. GILTJES Lz., gelieven daarvan opga ve of betaling te doen bij den lieer C. GILTJES, Kanaal- weg alhier. De Heer B. \Y E R E Ji D L lUi SMIT betuigt zijnen hartelijken bank voor de vele bewijzen van belangstelling, heui betoond gedurende zijne ziekte. De ondergeteekenden hebben de eer te berichten, dat zij door omstandigheden zich genoodzaakt zien hun beide voorgenomen Voor stellingen te Heldertot nades* uitlestellen. ALBREGT en VAN OLLEEEN.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3