Z. M. keeffc benoemd tot dijkgraaf van den polder de Baarsdorpermeer, provincie Noord-Holland, den heer K. Koster Rz. en tot heemraad van Rijnland, provincie Zuid- en Noord-Holland, den heer H. P. Bulter man. Bij den goud- en zilversmid D., te Utrecht, heeft men de brutaliteit gehad, om door het stooten van een zeer klein stukje uit den hoek van een ruit, eenige gouden ringen te stelen, waarschijnlijk in den vroegen morgen de politie heeft de daders nog niet op het spoor kunnen komen. Gelijk nader blijkt, was het bericht, dat het Leidsche studentenkorps f500 beschikbaar had gesteld voor het huldeblijk aan den heer Thorbecke, niet juist. Er was wel een voorstel ingediend, om die som voor het genoemde doel beschikbaar te stellen, maar dat voorstel is in eene corps vergadering verworpen. In de Zaterdag gehouden buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders in de reederij van drooge dokken te Amsterdam, is in begiusel besloten, dat er een dok, groot 319 meters, waarin dus de grootste schepen, door de sluizen van het Noordzee-kauaal te schutten, gedokt zullen kunnen worden, zal worden gemaakt. In een der eerstvolgende al gemeene vergaderingen zullen aan de deelhebbers een plan en begrooting ter goedkeuring onderworpen worden. Het kapitaal der reederij zal bij goedkeuring tot f 550.000 moeten worden uitgebreid. Uit het jaarverslag van de Maatschappij Apollo, te Am sterdam, blijkt dat zij thans 12 oude en gebrekkige kunstenaars, weduwen en weezen met f 200.— 's jaars ondersteunt, dat zij f 51000.nominaal op het grootboek heeft, en in de laatste 5 jaar f8900.nominaal is vooruitgegaan. De ge combineerde voorstelling voor het fonds bracht f 921.80 op en H. M. de koningin schonk haar een jaarlijksche subsidie van f100. In zijn memorie van antwoord op het voorloopig ver slag van de begrooting voor oorlog heeft de minister o. a. medegedeeld, dat den ex-kapitein Janssen een civiele betrek king is aangeboden, waarover de minister zelf kon beschik ken. Dat aanbod werd afgewezen. Na de weigering, verklaart de minister op de stelligste wijze, is aan de zaak van den heer Janssen een einde gekomen, zoodat er, voor zooveel den minister betreft, van wege het departement van oorlog niets meer voor hem kan worden gedaan. Door den Gemeenteraad van Beverwijk werd Vrijdag jl. aan den heer P. A. Gertenbach, bij gelegenheid van zijn 50jarige dienst als bediende aan de gemeente-secretarie, een stel zilveren lepels en vorken als aandenken en blijk van waardeering zijner werkzaamheid aangeboden. Ook van par- tikulieren ontving de jubilaris vele bewijzen van ingenomen heid. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft ds. H. A. Gillot, te Zierikzee, een beroep ontvangen naar Petersburg. Te Wageningen viel een werkman, die aan 't werk was in eene tabaksschuur, uit een luik en kwam zoo geweldig op den grond terecht, dat hij oogenblikkelijk dood was. Men schrijft uit Maastricht, dd. 22 dezer, het volgende De Maas is alhier tot zulk een hoogte gestegen, dat zij buiten hare oevers is getreden, en van nabij het dorp Heu- gem, de velden achter Maastricht om, overstroomd heeft. De aan de lage oevers gelegen dorpen, zooals Heugem, Borgharen en Itteren, liggen dan ook thans in het water. De strooming van dezen nieuwen arm,is voor het oogen- blik, gelukkig voor de eigenaars van de overstroomde landen, nog zeer gering; mocht het water echter nog hooger stijgen, dan lijden zij aanmerkelijke schade, zoowel door het verlo ren gaan van het reeds gezaaide en de bemesting, als door eene massa kiezel, die uit de maasbedding aangevoerd wordt, en den oogst voor verscheidene jaren bederft. Ons is een geval verteld, zegt het Nieuws van den Dag dat een vlootvoogd de order zond om een matroos der 1ste klasse (een Hinken borst, maar van een driftig karakter), die op een verwijderd station diende, bij de eerste herhaling van brutaliteit of indiscipline niet meer te straffen met sluiting in de boeien, maar met lijfstraffen. En zoo de vlootvoogd gesproken had, zoo geschiedde 't. Er is een tijd geweest dat de matrozen, als zij afgestraft moesten worden, liever feitelijke insubordinatie pleegden, met al de verzwarende gevolgen van die daad, dan zich te laten afranselen. Zij gingen dan in arrest en stonden voor eenen zee-krijgsraad terecht. Men heeft deze sterk sprekende veroordeeling der lijfstraffen door Jan-maat zeiven het zwijgen opgelegd door de bepaling, dat als iemand aan boord gestraft moet worden voor een vergrijp, en hij begaat daarop een tweede strafbare daad, hij eerst gestraft zal worden voor het eerste delict en dat daarna opnieuw rechtsingang tegen hem zal worden verleend voor het tweede. Wat is er dus aan te doen P Wat er aan te doen is? Wel, gij mannen en vrouwen in Nederland, gij allen die lid zijt eener vereeniging tot be scherming der dieren, laat uwe stemmen hooren in het belang van Jan-maat, van de rijks-matrozen, die uwe koloniën helpen bewaken en verdedigen, die uw handel beschermen, die uw vlag in den vreemde doen eerbiedigen, en die daarom verwachten mogen dat gij niet langer zult goedvinden, dat op hen worde toepast datgene, waartegen gij de beesten wilt beschermen, namelijkslagen. Aan het mail-overzicht van het Bataviaasck Handelslï. ontleent men nog het volgende Het laatste bericht uit Deli is een telegram van 2 dezer, inhoudende de tijding, dat de versterkte stelling der Bataks bij Laoe Totah na een kort gevecht door onze troepen is ge nomen. De vijand is gevlucht met achterlating van 2 stukken geschut. Aan onze zijde was zelfs geen enkele gewonde. Het verlies des vijands was onbekend. Van de twee oproerige datoes is tot dusverre geen sprake meer, en het blijkt nu zon neklaar, dat het aanbod der Bataks om hem uit te leveren niets anders is geweest dan een list om tijd te winnen, ten einde zich te kunnen versterken. Men schrijft uit Samarang, 12 October: Eergisteren avond heeft er een uitbarsting van den Merapi plaats gehad, doch in geringe mate. De jury te Wesel heeft uitspraak gedaan in de zaak der 18 werklieden te Emmerik, beschuldigd van deelneming aan de ongeregeldheden te 's Heerenberg op 1 April. Ver oordeeld zijn le. tot één jaar gevangenisstraf, Wilhelm Schillo 2o. tot 6 maanden gevangenisstraf, Conrad Knist Theodor Reintjes, Peter Ophees, Heinrich Knist, Wilhem Roldus, Peter Knist, Johan Knist, Eduard Koenen, Johann Jansen en Theodor Tuck. De overige zes beschuldigden zijn vrijgesproken. Eenigen tijd geleden kwam een 21jarig carabinier, die zijn korps zonder verlof had verlaten, uit vrees voor de straf welke hem wachtte, op het denkbeeld zich door verminking voor den dienst ongeschikt te maken en legde zijn linkerhand op een spoorwegrail, op het oogenblik, dat een trein in volle vaart aankwam, met het gevolg dat hem die hand tot aan de pols werd afgesneden. Hij werd in het hospitaal opgenomen en zoo goed mogelijk genezen, of schoon hij voor zijn geheele leven verminkt bleef. Toen hij uit het hospitaal ontslagen werd moest hij echter voor het hoog militair gerechtshof in Zuid Brabant verschijnen, dat hem tot 28 dagen gevangenisstraf verwees. Door den auditeur- generaal werd van dit vonnis appèl aangeteekend en het hoog militair gerechtshof veroordeelde hem dezer dagen tot een jaar inlijving bij een straf-kompagnie. Men schrijft uit ParijsDe Halles centrales bieden thans een ongewoon schouwspel aan. Bij den naderenden winter en de meerdere behoefte die zich dan doet gevoelen, vooral bij de tegenwoordige duurte der steenkolen, verdringen de arme lieden zich letterlijk in den omtrek der marché aux arlequins. Daar toch kan men voor een dubbeltje een bord heete soep koopen, waarin twee stukken vleesch liggen. Wat voor vleesch dat is, is wellicht beter maar niet te onderzoeken. De koopvrouw, die de meeste kïandisie heeft, is zekere ma dame Brou, een eerbiedwaardige matrone, die haar grooten lepel met even veel gratie en behendigheid hanteert als een maal Richard Leeuwenhart zijn zwaard. Haar npraeparaat" heeft een bijzonder aangenamen geurzij spaart er geen peper in en nu en dan worden er zelf3 stukjes wildbraad van zeer twijfelachtigen aard in gevonden. lederen morgen worden door haar ruim zeshonderd rioolwerkers, voddenrapers (qualiteiten die in het kwartier de la Halle zeer menigvuldig zijn), metselaars en nachtwekkers gespijzigd. Allen ontbijten te zamen, terwijl zij hoe zou men het zich anders kunnen denken over politiek spreken. Ongeveer zes maanden geleden vond zekere James Robert, een der aanzienlijkste kooplieden te Halifax, zijne vrouw in een al te vertrouwelijk tête a tête met een bankier. Als echte Yankee maakte hij korte wetten en schoot zijn medeminnaar dood. Hij werd voor de rechtbank gedaagd, maar vrijgesproken en verliet daarop met zijne vrouw Amerika, om zich te Parijs te vestigen. Over de bewuste zaak sprak hij met zijne vrouw nimmer een woord meer. Ongeveer twee maanden geleden ontving zij een brief uit Amerika, met het schrift van haar gewezen minnaar en luidende »Ik verlang zeer naar u kom Daar mij toe. Ik wacht u den 9 November." De zwakke, zenuwachtige vrouw was natuurlijk door dezen brief zeer verschrikt. Er volgden van tijd tot tijd nog 5 k 6 brieven, allen van denzelfden inhoud. De ongelukkige, schuldige vrouw geraakte in een wanhopigen toestand. Den 9 Nov. verscheen des morgens weer een brief, doch thans niet over de post deze luidde: «Heden middag ten 12 ure zal ik mij door drie slagen tegen den muur aanmelden kom dan met mij en wij zullen voor altijd vereenigd zijn." Het uur naderde, en de vrouw wachtte in spanning en doodsangst den twaalfden klokslag af. Nauwelijks was deze dan ook gehoord, of het teeken tegen den muur werd gegeven. Onder 't uiten van een luiden gil, viel de vrouw dood ter neder de overspanning was haar te sterk geweest allen ijlden toe, eindelijk ook haar echtgenoot. Deze wierp slechts een koelen blik op het lijk zijner vrouw en zeide niets anders dan nall right." Het geheele plan was slechts door den Amerikaan bedacht, om zich over de ontrouw zijner vrouw te wreken. Eene jeugdige actrice, Miss Swanborough, heeft een proce3 tot schadevergoeding ingesteld tegen de Metropolitan Railway-Company. Bij de botsing van twee treinen aan het station van Kensington werd Miss Swanborough op den vloer van het rijtuig geworpenzij bezeerde zich daarbij aan het

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2