Men schrijft uit Leiden, 2 December. Tot directeur en directrice van het nieuw academiesch ziekenhuis, dat met 1 Januari a. s. zal geopend worden, zijn, bij ministeriëele beschikking, benoemd de heer G. J. A. van Tussenbroek en echtgenoote. Voor deze betrekking hadden zich 4 a 5 honderd sollicitanten aangeboden. Men schrijft uit Rotterdam, 3 Dec. Het schip Kosmopoliet, laatst gevoerd door kapt. Dienske, is in publieke veiling verkocht voor de som van f 35,600. De beide gedeelten van 't wrak der Batavierzijn dezer dagen gelicht en buiten het vaarwater tot dicht onder den wal gebracht. Men schrijft uit Overschie, 4 Dec. Dezen nacht heeft een ongehuwd man zich door ver drinking van het leven beroofd. Reeds sedert geruimen tijd leed hij aan verstandsverbijstering. Buitensporige droefheid over den dood zijner moeder schijnt den armen zinnelooze tot dien zelfmoord gedreven te hebben. Men schrijft uit Middelharnis, 3 Dec. Men is hier algemeen zeer ongerust over de vischsloep Middelharnisstuurman C. Smidt, die ruim 4 weken geleden vertrok en nog niet teruggekeerd is. Ruim veertien dagen geleden is de sloep het laatst gezien door een andere van hier varende vischsloepde schuit had toen met hooggaande zeeën te worstelen, en tweemaal achtereen was het zeil stuk geslagen. Elke dag, die nu verloopt, doet de ongerustheid toenemen, temeer daar verscheiden vischsloepen, na dien tijd uitgezeild, behouden zijn teruggekomen, zonder eenig naricht mede te brengen. Men schrijft uit Gorinchem, 3 Dec. Zaterdag avond was zekere C. Vis, te Oosterwiik, naar den scheerwinkel gegaan. Bij zijn tehuiskomst zag hij tot zijn groote ontsteltenis, dat in zijn kabinet was ingebrokeu. Bij nader onderzoek bleek, dat de niet onbelangrijke som van f800 ontvreemd was. Dader of daders zijn tot dusver on bekend. Uit Renkum wordt gemeld: Zondag avoud is de om nibus, rijdende op den laatsten trein van 't station Ede naar Wageningen bestolen geworden. De conducteur had het brievenpakket met couranten, aangeteekende brieven, enz., om deu grooten omvangniet bij zich gehouden, maar in de ledig zijnde omnibus gelegd. In het dorp Bennekora komende, hield hij op en was niet weinig verbaasd ën verschrikt toen hij zag, dat het portier openstond, de trede omlaag en het gausche pakket verdwenen was. De justitie doet onderzoek^ Jl. Zondag is te Ede het huwelijk voltrokken aan een paar jongelui, die te zamen te nauwernood 30 jaren telden. Zij behoorden in de buurtschap Otterloo t'huis. "Oudmal gaat bovenaf is op dit paar voorzeker niet van toepassing De Arnhemsche Barbiers-vereeniging heeft besloten om het minste scheerloon voor éénmaal op 3 cents te bepalen, v terwijl zij een geëvenredigde verhooging zal aannemen naar omstandigheden. Tevens is op deze vergadering een voorstel aangenomen, om elkander bij ziekte of ontstentenis bij te staan in het bedienen der klanten, en een fonds op te richten tot onder steuning der tijdelijk buiten verdienste zijnde barbiers, wanneer zij in behoeftige omstandigheden verkeeren. De inspecteur en een agent van politie onderzochten te Leeuwarden de zwaarte der boter. Bij een boer wordt ze //.gewogen maar te licht bevonden"; een boterverkoopster, wetende dat ook de hare te licht is, neemt een zoogenaamd pond, steekt er ter sluiks een rijksdaalder in, doet het de keur ondergaan en 't heeft natuurlijk meet dan de vereischte zwaarte. Een toeschouwer, die 't had opgemerkt, volgt on- middelijk de politie-beambten, en zegt: //Vrouw! geeft mij dat pond boter; ik zie 't houdt goed gewicht." De vrouw, het ergste vreezende, geeft zwijgend het bewuste pond boter, en ontvangt 14 stuivers. Fr. Cl. De Amerikaansche industriëelen maakten bezwaar hun nieuwe uitvindingen op de. Weener wereld-tentoonstelling, in 1873, te exposeeren, omdat geen octrooi-wet in Oostenrijk hun rechten zou beschermen. Thans wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat de inzenders daaromtrent ten volle gerust kunnen zijn, daar den 13n November jl. een wet de Keizer lijke bekrachtiging heeft verkregen, waarbij aan alle inzenders, die daartoe het verlangen te kennen geven, gedurende 1873 het eigendomsrecht op hun uitvindingen wordt gewaarborgd. Zij hebben zich daartoe slechts te wenden tot den Directeur- Generaal der tentoonstelling, die hun dan kosteloos een bewijs afgeeft voor de voorwerpen, welke zij onder de bescherming van genoemde wet hebben gesteld. 1?Ami du Limb. meldt, dat binnen kort zal verschijnen eene brochure, gericht aan den commissaris des konings in Limburg, en welke ten titel zal voeren: »P. J. A. M. de Willebois, commissaris des konings in Limburg, ontmaskerd in zijne daden en handelingen door een ontslagen burgemeester." Men schrijft uit Namen van 2 December: Het water der Maas blijft klimmende rivier treedt op verscheidene punten buiten hare oevers; vele straten staan onder water, en wel zoodanig, dat men in sommige met een bootje zou kunnen varen. Tusschen Namen en Luik levert de overstrooming waarlijk een grootsch gezicht op. De vallei staat bijna geheel onder water, hier en daar ziet men te midden van den stroom huizen staan; op andere plaatsen zijn bet hooi-ofstroomijten. Te Séraing en te Ongrée staan geheele werkhuizen in het water, dat zelden een zoo groote hoogte heeft bereikt. Aan de Economie van Doornik wordt geschreven dat het water in de Schelde hooger is dan ooit te voren. Van alle kanten wordt gemeld, dat de overstroomingen veel ver woestingen teweeg brengen. In den omtrek van Béclera en Havinnes staat het land bijna geheel onder water. Het win- terzaad is teloor gegaan. De zware regens blijven aanhouden, waardoor de toestand nog benarder wordt. De heer Rgrondeigenaar in den omtrek van Montgérou, verraste, ongeveer een maand geleden, zijne vrouw in meer dan verdachte verstandhouding met haar vollen neef. Hij joeg den minnaar zijn huis uit en bracht 's avonds zijn vrouw een klein fleschje, met wit poeder gevuld. Hier, mevrouw, sprak hij, daar hebt ge vergif. Daarvan zult gij dagelijks een kleine dosis in mijn kop koffie mengen. Gij hebt mij onteerd; ik veroordeel u om mij te vermoorden. Nooit! riep de ongelukkige, zich vreeselijk ontsteld op de knieën werpende. Zoo gij weigert of iets aan de politie open baart, antwoordde de heer R. op ijskouden toon, zal ik u en uw minnaar en uw kinderen dooden en vervolgens ook mijzelve. De ongelukkige gehoorzaamde. Dagelijks, gedurende drie weken, hoorde zij haar echtgenoot, 's middags aan het dessert, op zijn beminnelijksten toon en terwijl zijn kinderen en vrienden, die hij met opzet noodigde, tegenwoordig waren, uitnoodigen Vergeet vooral mijn bismuth niet in mijn koffie te doen, lieve! En hij fixeerde dan met een vreeselijk kalmen oogopslag, terwijl zij met bevende hand de kop vergiftigde koffie aanbood. Niemand vermoedde iets van het vreeselijk drama, dat gedurende drie weken in het huisgezin van R. gespeeld werd. Toen, nu acht dagen geleden, de heer R. het bed moest houden, had zijn vrouw reeds grijze haren. Twee dagen geleden stierf de heer R. Een uur later stortte zich de ongelukkige vrouw in de Yerres, na aan den procureur- generaal het bovenstaande relaas geschreven te hebben. Zij iaat vier^kinderen achter. De Seine te Parijs stijgt met den dag. Verscheidene der lagere gedeelten van de stad staan onder water. De Monileurwaarvan de bureaux op de Quai Voltaire liggen, kon Dinsdag niet verschijnen en ook vele andere zaken staan stil. Hier en daar wordt in schuitjes door de straten gevaren. Ook in den omtrek van Parijs ziet het er treurig uit eu daar de regen bleef aanhouden, vreesde men dat de toestand nog erger worden zou. Een zeer stormachtig tooneel ontwikkelde zich verleden Zondag in het »Théatre national te Berlijn. Deze tempel der muzen opent zijne zalen bij afwisseling voor dramatische voorstellingen en dansvereenïgingen. Daar het bij deze laatste bijeenkomsten wel eens wild toegaat, heeft de directie iemand aangesteld, alleen om al te groote levenmakers »er uit te smijten"; deze, die rden naam draagt van zwarte Karei, is om zijn herkulische lichaamskracht de schrik der onruststo kers van genoemde inrichting geworden. Bij de tooneelvoor- stellingen is gewoonlijk die rustbewaarder niet aanwezig. Toen nu verleden Zondag een paar bezoekers zich tijdens de voorstelling wat al te luidruchtig aanstelden, voegden zich nog eenige anderen daarbij, en daar men den tooneel-cerherus ver weg geloofde, duurde het niet lang of de beweging was algemeen geworden. Plotseling echter verscheen als een Deus ex machina de zoo gevreesde zwarte Karei, ontdeed zich van zijn jas, greep met iedere hand een der hoofdaanleggers en droeg hen voor zich uit naar den trap, waar hij hen op vrij onzachte manier liet afglijden. Deze proef werkte zoo uitste kend op de gansche menigte, dat het verdere gedeelte der voorstelling zonder eenige stoornis kon ten einde gebracht worden. Een ongelukkig inwoner van Ubach over Worms, wiens verstandelijke vermogens te wenschen overlieten, is in den afgeloopen zomer plotseling verdwenen, zonder dat men een spoor van hem ontdekken kon. Verleden week is zijn lijk in een dennenbosch teruggevonden, met een horloge in de har.d. Men weet niet, of hij door een plotselinge, doodelijke ziekte, of tengevolge van uitputting gestorven is. Evenals de pruissische staf-offficieren, hebben ook de oostenrijksche van hun departement van Oorlog last ontvan gen zich in de russische taal te oefenen. Deze maatregel heeft in hooge mate de verbolgenheid der Russen opgewekt, omdat zij daarin niet anders zien dan een bewijs van het geen Rusland van Oostenrijk te wachten heeft, wanneer het eenmaal tot een oorlog van Pruisen met Rusland komen mocht. De Busski Mirover deze zaak schrijvende, spoort thans zijn land aan om de toenadering tot de skandinavische volken te bevorderen. Dit is voor het eerst, dat een russisch orgaan gunstig spreekt over het skandinavisme. Den lOden november jl. i3 door het gerechtshof te St. Petersburg vonnis geveld in de geruchtmakende zaak van den griekschen prins Michel de Lusignan, beschuldigd van aan de wisselbank te St. Petersburg valsche wissels ter betaling te hebben aangeboden. Tot de getuigen behoorde ook de vader

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2