HELDERSGHE C0DB41T. Jïieuros- en Woensdag "aanbesteding. eerste kenniscevingr <flÖoerlentte--6faÖ. 11 December. fê 1206. Twaalfde Jaargang. 1872. Prijs per kwartaal slechts 1'0.50 franco per post <0.65 NATIONALE MILITIE. Teleurstellingen. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonueert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. Uitgever S. GILT JE S. Die voornemens is, zich met 1 JA- ijy®" EUARIa. s. op dit blad te abonnee- ren, kan de nog in deze maand verschijnende nommers, kosteloos ontvangen. In het noinmer van 1 Januari a. s. zal, eveu a^s vo"ge jaren, een alphabetische NAAMLIJST worden opgenomen van ah- len die hunnen Nieuwjaarsgroet wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt men 50 Centen, ten voordeele der Armen in deze gegieentena aftrek van 5 Centen, ter gedeeltelijke goedmaking der onkosten, waar onder is begrepen het bezorgen van een exemplaar van dat nominer, aan elk wiens naam op de lijst voorkomt. Men wordt beleefd verzocht, zich vroegtijdig en franco te adresseeren aan den Uitgever van dit blad S. GILTJES. ^jficiëel gedeelte. Op Vrijdag den 13 December 1872, des avonds ten zeven ure, zal aan het Raadhuis der gemeente, iu het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed De levering: van SCHOOLBOEKEN, enz., voor de Openbare JLagere Scholen in deze gemeente, voor l§73. De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden af ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 7 December 1872. Burgemeester en Wethouders dier gemeente STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. N A T I O N AJ. E M I LTT I E, ARIE PRANGER of zijn Zoon SIMON PRANGER, worden opgeroepen om zicli zoo spoedig mogelijk aan te melden ter Secretarie der gemeeute HELDER of SCHAGEN, teneinde inlichtingen te geven omtrent hunne te genwoordige woonplaats. OPROEPING TER INSCHRIJVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeeute HELDER Gezien de artt. 15 tot 20 der "Wet betrekkelijk de Nationale Militie, van den 19 Augustus 1801 (Staatsblad No. 72); Brengen de navolgende wetsbepalingen ter keunis van de ingezetenen Dat alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januarij aaustaande bun 19de jaar zullen zijn ingetreden, verpligt zijn zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven tusschen den 1 en 31 JaDuarij aanstaande. Zij die zich na den 31 Januarij, doch voor den 31 December 1873 ter inschrijving aan melden, worden alsnog ingeschreven, doch verbeuren eene boete van f 25 tot f100. En dat zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste jaar, ingezetenen worden, eveneens tot die aangifte verpligt zijn, zoodra zij de hoedanigheid van ingezeten verkrijgen. Dat voor ingezeten wordt gehouden 1. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ïugezeten is, volgens de Wet van 28 Julij 1850 (Staatsblad No. 44), luidende artikel 3 dier Wet aldus: „Gevestigd of ingezetenen zijn, die binnen het Rijk in Europa hebben gewoond: „a. Gedurende de drie laatste jaren. „b. Gedurende achttieu maanden na aan het bestuur hunner woonplaats het voornemen tot vestiging te hebben verklaard. „Nederlanders zijn gevestigd of ingezetenen, die gedurende de laatste acht tien maanden hunne woonplaats binnen het Rijk in Europa hebben gehad. „Nederlanders, die ter zake van 'sLands dienst in een vreemd land wo- „nen, worden voortdurend als ingezetenen beschouwd. „De bepalingen van ingezetenschap, in bijzondere wetten voorkomende, „gelden alleen voor zooveel beLrelt de onderwerpen in die wetten behandeld.5' 2. Hij, die geene ouders of voogdeu hebbeude, op 1 Januarij aanstaande gedurende de laaiste achttien maanden in Nederland verblijf zal hebben gehouden. 3. Hij, van wiens ouders de langst levende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Dat voor ingezeten niet gehouden wordt de vreemdeling, behoorende tot een Staat, waar do Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onder worpen, of waar. ten aanzien der dieustpligtigheid het beginsel der wederkce- righeid is aangenomen. Dat voor de Militie niet wordt ingeschreven: 1. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geeu Nederlander i6 2. De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderloozo zoon van ecu vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3. De zoon vau den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks Overzeesche bezittingcu of Koloniën woont. Dat de Inschrijving behoort te geschieden 1. Van een ongehuwde in de gemeente, waar do vader, of, is deze over leden, de moeder, of, zijn beiden overledeu, de voogd woont 2. Van een gehuwde en van een weduwnaar, ju de gemeente, waar hij woont 3. Van hem, die geeu vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij wooDt 4. Van den buiteu 5s lands wouenden zoon vau een Nederlander, die ter zake ivan 5s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar ziju vader of voogd het laatst in Nedetlaud gewoond heeft. En worden dicusvolgeus bij deze opgeroepeu alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, die iu dezen jare den 18jangeu leeltijd hebben bereikt of nog zullen bereiken, en inusdieu degenen, die geboren inden jare 1854, op den eersteu Januarij 1873 hun 19de jaar zullen ziju ingetreden, om zien ter inschrijving voor de Militie, bij hen, Burgemeester eu Wethouders, aan te geven iu het Raadhuis der gemeente op den 2deu of eeu der volgende dagen van de maand Januarij, des morgens tusschen 9 eu 12 ure; zullende zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen vau huu 20ste. ingezeten worden, eu dus mede verpligt zijn, zoodra zij die hoedanigheid verknjgeu, zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven, de aangilte kuuueu uoeu ter plaatse eu uur hierboveu omschreven. Burgemeester eu Wethouders verwittigeu verder de ingezetenen Dat, welke aanspraak op vrijstelling vau dienst iemand ook zoude ver- meeueu te hebben, de aaugdte ter zijuer inschrijving niettemiu behoort te geschiedeu, terwijl bij ongesteldheid, alwezigheid ol ontstentenis, zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, ziju beiden overleden, zijn voogd lot het doeu van aangilte gehouden is. Dat, ter voorkoming vau onaangenaamheden, welke voor de ingeschreve nen volgeu moeten uit eene verkeerde spelling vau Daam of uit eene on juiste opgave van den dag der geboorte, de belanghebbenden moeten mede brengen een Extract uit huu geboorte-acte, hetwelk kosteloos kan worden verkregen Verzuim van aangilte ter inschrijving wordt gestraft volgens de Wet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STaXMAN BOSSE, Burgemeester. 10 December 1872. L. VERL1EY, Secretaris. j£iet ufficiëcl gebeettc. II. Zou de gewezen kapitein Janssen den winter minder teleur gesteld tegemoet gaan dan de friesche onderwijzer C. Voor zeker mueielijk te beslissen, want het hangt voor een groot deel af van de verwachtingen, die zij gekoesterd hebben. Dat eerstgenoemde intusschen wel zal geleerd hebben, ze niet at te hoog te stellen, kunnen wij met grond vooronderstellen wij hopen althans, dat hij op den minister van oorlog Diet al te veel moge gerekend hebben. Pertinent toch heeft deze verklaard »dat hem {Janssen) een civiele betrekking is aan- De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Ceuten; voor elkeu regel meer 15 Centen. Vóór des Dinsdags eu Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverleutièu intezenden. iDgezondcu stukken minstens één dag vroeger.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1